Jump to content

Nemateleotris Decora


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΕΝΑ NEMATELEOΤRIS DECORA ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΡΥΜΕΝΟ (ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΡΥΜΜΕΝΟ) ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ Η ΕΣΤΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΟΙ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΥΣΤΗΧΩΣ!

post-52129-0-00503100-1415134576_thumb.jpg

post-52129-0-15290500-1415134600_thumb.jpg

post-52129-0-10494800-1415134628_thumb.jpg

post-52129-0-26019900-1415134662_thumb.jpg

post-52129-0-33008000-1415134681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γράφε με μικρά γράμματα.Έτσι είναι σαν να φωνάζεις.

Όσο για το ψαράκι είναι πρησμένο το μάτι του;

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθήσουμε πρέπει να έχουμε και μια εικόνα δηλαδη αν εχεις αλλα ψαρια μέσα ποσο καιρό τρέχει το ενυδρειο αν τρωει Αν τα αλλα ψαρια στο ενυδρειο παρουσιάζουν κατι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω παρατήρησα ότι μάλλον είναι και τα δύο. ..αν το νερό σου είναι καλό τοτε αυτό το πρήξιμο ματιών μπορεί να είναι και απο τρομαγμα του ψαριού,εαν εχει κυνηγηθει πολύ ή ξαφνικά του επιτέθηκε κανένα άλλο και τρόμαξε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

οχι φυσικα δεν φωναζω βοηθεια ζηταω δεν θα φωναζω κιολλας..... :thumbsu: εχω μεσα ενα ακομη ψαρακι ενα wrasse κιτρινο και αυτο τρωει κανονικα σαν μα μην αλλαξε τιποτα και στο ενυδρειο μπηκαν μαζι εδω και ενα εξανημο περιπου. το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο περιπου δεν ξανα ειχα προβλημα με ψαρακι. και ναι ετσι οπως το βλεπω το ματι του ειναι πρησμενο αρκετα! το ψαρακι οταν θα βγει τρωει αλλα πολυ λιγο!

Link to comment
Share on other sites

και οι τελευταιες... ελπιζω να σας βοηθησουν περισσοτερο και αυτες!

Απο τις τελευταίες σου φωτο φαίνετε σα να του εχουν επιτεθεί και να το εχει χασει..... Κοιτα αυτές που ειναι ανφας για να μποxristosiεχεις σε σύγκριση με το δεξί μάτι που υπαρχει, πόσο διογκωμένο πρέπει να ειναι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Μετακινησες κανενα βράχο και καταλαθος το χτύπησες άθελα σου?

Φαινετε σαν κάτι να του το έχει αφάιρεσει το ματι. Συμφωνω με τον Mr. Zoo.

Link to comment
Share on other sites

Η κατι κρύβεται στον βραχο και του επιτέθηκε να κανεις ενα καλο τσεκάρισμα αφού κλείσουν τα φώτα με εναν φακό να δεις αν εχεις κατι Μέσα

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας! υπαρχει περιπτωση να του εχει επιτεθει καποιο bristle worms?? γιατι εχω δει να εχω μεσα στο ενυδρειο μου.. κατα αλλα δεν εχω μετακινησει βραχο και να το εχω τραυματισει καταλαθος, οπωσ δεν εχει δειξει καθολου επιθετικοτητα απο κιτρινο wrasse που εχω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί να ζήσει μονόφθαλμο..... Bristle worm λίγο δύσκολο να κανει κάτι τέτοιο. Συνηθως αυτο γίνετε με καυγά ή απο κάνα κBristleπου αγνοούσες την ύπαρξη του... Η πληγή δείχνει επουλωμενη άρα το τραύμα ειναι παλαιο....

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι περιπου μια μιση εβδομαδα που ξεκινησε να κρυβεται το ψαρακι... με το κBristle τι εννοεις δεν το καταλαβα Mr zoo??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω μονοφθαλμο νταμσελακι. Το εχασε στη μεταφορα απο το μαγαζι του. Μολυνθηκε και στη συνεχεια το εχασε. Ειναι ενα και κατι χρονο τωρα στο ενυδρειο ζωηρωτατος αλλα και κρυψινος.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως εγω το εχασα το ψαρακι! αλλα απο την αλλη καλυτερα που εφυγε γιατι το εβλεπα οτι τυραννιεται. λυπαμαι που το λεω αλλα καλυτερα που εφυγε! και ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...