Jump to content

chiller για μας τους Νανους


stefanos

Recommended Posts

Προς τον απανταχου nano reefer

έχετε βρεί κατι λογικό σε chiller για μέχρι 200lt ή 1/10- 1/8 hp?

εμένα με ενδιαφέρει και group buy εάν μαζευτουμε αρκετοι

να πάρουμε κάποια προσφορά και να έχουμε και καλή εγγύηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μετέφερα το θέμα εδώ που ταιριάζει καλυτέρα ..

..

πιστεύω ότι θα έχουν μικρή διαφορά τιμής μεταξύ τους .. αν είναι έτσι προτίμησε το 1/8 hp .. πιο άνετα … πιο καλά.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η λογικη τιμη ενος chiller ρε παιδια ποια ειναι?

400 ευρω?

και μια ασχετη ερωτηση

μπορει το chiller να ειναι ταυτοχρονα και φιλτρο η' θα γεμισει το ενυδρειο

σωληνακια?

καλη η σκεψη σου στεφανε και εγω μεσα ειμαι αλλα για λιγο αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

μπορει το chiller να ειναι ταυτοχρονα και φιλτρο η' θα γεμισει το ενυδρειο

σωληνακια?

Το ψυκτικό δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και φίλτρο, αλλά μπορεί να τροφοδοτείται από την αντλία ενός φίλτρου.

Δηλαδή σύνδεση εν σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βρει μερικα το ενα μαλιστα ελεγε να τρυπησεις το τζαμι :wootwoot:

Ενα αλλο λογικο ειναι αυτο http://www.pacificcoastchiller.com/

http://www.coolworksinc.com/coolworks_products.htm

Πλεον σκεφτομαι κατι τετοιο Micro Chiller http://www.fritzpet.com/chillermicro.html

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

ωραιες οι προτασεις σου filrou

βασικα εμενα μου αρεσε το τελευταιο,κανει και στα λιτρα μου

αν εχει και καλη τιμη ειναι οτι πρεπει

οποτε νικο αν εχω ενα εξωτερικο φιλτρο θα βαλω τα σωληνακια του chiller με μια πατεντα μεσα στο φιλτρο?

ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν κάνεις καμία πατέντα απλά ο ένας σωλήνας του φίλτρου τραβάει νερό από το ενυδρείο, ο δεύτερος σωλήνας του φίλτρου δηλ η επιστροφή αντί να γυρίζει το νερό στο ενυδρείο το συνδέεις στην είσοδο του ψυγείου (χωρίς πατέντα, τα ψυγεία έχουν αναμονή για 2 σωλήνες) και στην άλλη έξοδο του ψυγείου συνδέεις ένα ακόμα σωλήνα τον οποίο τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο.

Ετσι το νερό φεύγει από το ενυδρείο περνάει διαδοχικά από το φίλτρο και το ψυγείο (σύνδεση σε σειρά) και επιστρέφει καθαρό και δροσερό πίσω. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

$269 αρκετα λογικο, τωρα ψαχνω να βρω τροπο να γλυτωσω τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα!!

οποτε παλι 2 σωληνακια θα εχω παλι μεσα!

να αρχισω να μαθαινω και σιγα σιγα τι γινεται με τα φιλτρα γιατι μεχρι τωρα

δεν μου ειχε χρειαστει

ευχαριστω ρε αντρικο......και για αυτο! :wootwoot:

269???

το μικρο?

ειναι παρα πολλα!

εγω το φανταζομουν γυρω στα 150 αντε 200 τραβηγμενα!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Το micro της TECO δεν κάνει για 200lt και κατά τη γνώμη μου ούτε και για 100lt.

Θα έλεγα να ψάξεις για μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

$269 αρκετα λογικο, τωρα ψαχνω να βρω τροπο να γλυτωσω τα μεταφορικα.

Το πρόβλημα σου ειναι το τελωνιο.

Υπάρχει τρόπος να γλυτςσεις το τελωνιο με μικρό ρίσκο.

αλλά... μαλλον δεν σου κανει αυτο το τσίλερ

Link to comment
Share on other sites

ανεμηστηρακια δοκίμασες ? είναι πολύ αποτελεσματικά ..

.. απλά προσέχεις να συμπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται με πιο γρήγορους ρυθμούς και βάζεις απιονισμένο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καταντησει υπηρετης των 2 ενυδριων μου. Τα ανεμιστηρακια κανουν τρελη δουλεια (27c) και τα ψαρια κολυμπανε ευτιχησμενα. Εγω κολυμπαω στον ιδρωτα να προλαβω την εξατμιση.

Το 400αρι χανει 10 λιτρα την ημερα!!!!!!!!!!!!!! :wootwoot::):(:wootwoot:

Ωραια τα top off και η πατεντες αλλα στο τελος δεν θα βλεπω ψαρια θα βλεπω καλωδια, σωληνες και πριζες.

Αν θελω να κρατησω την ψυχικη μου ηρεμια και να μην με χωρισει το ετερων ημιση το chiller ειναι μονοδρομος τουλαχιστον για το 400αρι.

Τωρα το teco για τα 40 λιτρα μου κανει μια χαρα αλλα δεν το βλεπω για τωρα. Τουλαχιστον το μικρο θελει 1 λιτρο την ημερα αυτο ειναι ευκολο.

Πιστευω ειδικα για το θαλλασινο πως οποιος στηνει συστημα θα πρεπει να το υπολογιζει στα αρχικα εξοδα το Chiller.

Μαρκες chiller για 400αρι ενυδριο ????

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου ειναι το τελωνιο.

Υπάρχει τρόπος να γλυτςσεις το τελωνιο με μικρό ρίσκο.

αλλά... μαλλον δεν σου κανει αυτο το τσίλερ

Στο παρελθον εστελνα την παρραγγελια σε φιλο μου στην αμερικη και εκοβε αλλη αποδειξη με πολυ χαμηλοτερο ποσο οποτε το τελωνιο δεν το σταμαγε ποτε.

Τωρα εχω 2 φιλους που θα πανε εξωτερικο και εγω θα παω τον οκτωβριο οποτε κατι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καταντησει υπηρετης των 2 ενυδριων μου. Τα ανεμιστηρακια κανουν τρελη δουλεια (27c) και τα ψαρια κολυμπανε ευτιχησμενα. Εγω κολυμπαω στον ιδρωτα να προλαβω την εξατμιση.

Το 400αρι χανει 10 λιτρα την ημερα!!!!!!!!!!!!!! :):(:wootwoot::)

Ωραια τα top off και η πατεντες αλλα στο τελος δεν θα βλεπω ψαρια θα βλεπω καλωδια, σωληνες και πριζες.

Αν θελω να κρατησω την ψυχικη μου ηρεμια και να μην με χωρισει το ετερων ημιση το chiller ειναι μονοδρομος τουλαχιστον για το 400αρι.

Τωρα το teco για τα 40 λιτρα μου κανει μια χαρα αλλα δεν το βλεπω για τωρα. Τουλαχιστον το μικρο θελει 1 λιτρο την ημερα αυτο ειναι ευκολο.

Πιστευω ειδικα για το θαλλασινο πως οποιος στηνει συστημα θα πρεπει να το υπολογιζει στα αρχικα εξοδα το Chiller.

Μαρκες chiller για 400αρι ενυδριο ????

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Και εγώ νόμιζα ότι θα το γλίτωνα για φέτος το chiller. Αμ δε… και ειδικά τώρα με τους καύσωνες.

Και σε μένα οι ανεμιστήρες, εκτός από την τρελλλή εξάτμιση, από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσαν να μου κρατήσουν την θερμοκρασία κάτω από τους 28 βαθμούς και μάλιστα πριν τον πρώτο καύσωνα.

Όσον αφορά για μάρκες chiller, εγώ ήμουν μεταξύ TECO, RESUN και BOYU, όπου σαφώς το πιο ακριβό είναι το TECO. Επειδή όμως μου έκατσε μία καλή φάση, έφερα το TECO TR 20 από Γερμανία, και χωρίς μεταφορικά (μου το έφερε ξάδερφός μου :wootwoot: ). Βέβαια εσένα μάλλον θα σου έκανε και το TR 15, αλλά αν μπορείς πάρε το 20άρι για να ξενοιάσεις. Εμένα τώρα με τον καύσωνα το κρατάει άνετα στους 27, και ας είναι και στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα υπεκυψα!

TR 10 τελικα και ειναι στους 26 χωρις να δουλευει συνεχεια. Παει το μεγαλο, τωρα να δω πως θα παλεψω το μικρο.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο ..

.. αν τα καταφέρνει τώρα να σου κρατάει το ενυδρείο .. πιστεύω ότι δεν θα έχεις ποτέ σημαντικό πρόβλημα ..

τι θερμοκρασία δωματίου έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

να παρακολουθείς τη θερμοκρασία του δωματίου αν ανέβει περισσότερο .. να προσέξεις το ενυδρείο ..

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβει περισσοτερο θα δουλευει το chiller περισσοτερο ετσι δεν παει?

Link to comment
Share on other sites

λογικά έτσι πάει …

αλλά το τι ακριβός θα γίνει θα το δεις παρακολουθώντας το σύστημα ..

.. έτσι θα έχεις την εμπειρία και θα ξέρεις πότε και τι να προσέξεις ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...