Jump to content

Ph controllers&Co2


nikos193

Recommended Posts

Πώς σας φαίνετε αυτός ο Ph controller? Τώρα άμα το πάρω θέλω και ηλεκτρομαγνητική. Χρειάζομια μία που να δουλεύει στα 12V ή στα 220~240V? Συνήθως όταν χρησιμοποιύμε Ph controllers τι διάχυση προτιμούμε?

Thnks προκαταβολικά!! :bowdown:

Ph controller

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αγόρασα πρόσφατα (πρίν κανένα 2 μηνο) τον ίδιο controller και μέχρι σήμερα δουλεύει μια χαρά. Δεν είναι και ο πιο design-ατος αλλά την δουλειά του την κάνει μιά χαρά. Τον βρήκα μέσω του ebay λίγο πιο φθηνά συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών (71 GBP ή 106 €). Το "μαγαζί" λέγεται top-messtechnic αν δυσκολευτείς να το βρείς. Όσο για την "ηλεκτρομαγνητική", τι εννοείς?? Την ηλεκτροβάνα?? Αν εννοείς αυτό, σίγουρα χρειάζεαι μία, αλλιώς άχρηστος ο Controller. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι της Sera που είχα πάρει πρίν κανένα χρόνο από pet shop εδώ στη αθήνα είχε περίπου 50€, (μάλλον ακριβά). Για ηλεκτροβάνες περίμενε μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αγόρασα πρόσφατα (πρίν κανένα 2 μηνο) τον ίδιο controller και μέχρι σήμερα δουλεύει μια χαρά. Δεν είναι και ο πιο design-ατος αλλά την δουλειά του την κάνει μιά χαρά. Τον βρήκα μέσω του ebay λίγο πιο φθηνά συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών (71 GBP ή 106 €). Το "μαγαζί" λέγεται top-messtechnic αν δυσκολευτείς να το βρείς. Όσο για την "ηλεκτρομαγνητική", τι εννοείς?? Την ηλεκτροβάνα?? Αν εννοείς αυτό, σίγουρα χρειάζεαι μία, αλλιώς άχρηστος ο Controller. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι της Sera που είχα πάρει πρίν κανένα χρόνο από pet shop εδώ στη αθήνα είχε περίπου 50€, (μάλλον ακριβά). Για ηλεκτροβάνες περίμενε μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλό!

Ναι την ηλεκτροβάνα εννοώ απλά την "σκότωσα" λίγο :thumbup: . Για αυτόν τον κοντρόλερ θέλει μία των 12V ή των 220V? Όπως επίσης αν ξέρει κάποιος τι διάχυση προτιμούμε με έναν κοντρόλερ. Thnks giatrope!! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Για την ηλεκτροβάνα δεν ξέρω να σου απαντήσω τώρα, αλλά μπορώ να δώ την δικιά μου το απόγευμα και να σε ενημερώσω. Τώρα όσο αφορά την διάχυση, είναι τελείως ανεξάρτητη από τον controller που θα πάρεις. Ο controller όπως λέει και το όνομα του, απλά θα σταματάει ή θα ξεκινάει την διοχέτευση του διοξειδίου όταν ανέβουν ή πέσουν οι τιμές από τα επίπεδα που εσύ θα θέσεις. Η διάχυση του διοξειδίου εξαρτάται από τα λίτρα σου, τις απαιτήσεις των φυτών σου, την θερμοκρασία του ενυδρείου, τον τύπου του διαχυτήρα που έχεις, την ανθρακική σκληρότητα του νερού, τα επίπεδα του pH που επιθυμείς κλπ. Μέσα στο ΑΖ υπάρχουν ένα σωρό άρθρα και συζητήσεις που μπορείς να διαβάσεις και να ενημέρωθείς όπως επίσης και στο net.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δοκιμασει διαφορους τροπους διάχυσης (σκαλα,στην εισοδο του φιλτρου κτλ) κατελιξα σε αυτο

Περνα μια βολτα απο τον Αμαζονιο στην Αγγελακι να το δεις πως ειναι απο κοντα.Μια απλη και οικονομικη λυση ειναι να βαλεις το σωληνάκι στην γριλια της εισοδου του φιλτρου σου.Τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Giatrope περιμένω κ απο σένα να μου πεις για την βάνα. :bowdown: Όσο για την βάνα θέλω να ρωτήσω... Κάνει θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

eheim 2213

Στο 2213 νομιζω θα εχεις προβλημα αν κανεις τη διαχυση μεσα στο φιλτρο.Μπορεις να το δοκιμασεις και αν δεις στην πορεια οτι το φιλτρο μαζευει αερα και κανει θορυβο δοκιμαζεις κατι αλλο.Εξαρταται απο την ποσοτητα co2 που θα δεχεται.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την βάνα θέλω να ρωτήσω... Κάνει θόρυβο?

Το μονο που θα ακους θα ειναι ενα τσακ καθε φορα που θα ανοιγει ή θα κλεινει.Οσο ειναι ανοιχτη ή κλειστή δεν κανει απολυτως κανενα θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ως εδώ. Τη βαλβίδα της μπουκάλας με το Co2 θα πρέπει να την έχω τέρμα ανοιχτή?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Νικό, η ηλεκτροβάνα μου δουλεύει στα 220 με 240V. Για το αν υπάρχουν άλλες που λειτουργουν στα 12 V δεν το ξέρω και δεν νομίζω οτι χρειάζεται να τις σκέφτεσαι γιατί θα θέλουν και μετασχηματιστές κλπ. Όσο για τον θόρυβο είναι με τις ώρες τις. Που και που κάνει ένα σφύριγμα αλλά κατα κύριο λόγο είναι αθόρυβη όπως πιστεύω και οι περισσότερες. την βαλβίδα που λές την ανοίγεις όσο χρειάζεται για να έχεις αρκετή και πλήρη διάχυση στο ενυδρείο. Μόνο πρακτικά θα το δείς αυτό. Καλή συνέχεια και ότι θές εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τώρα εγώ σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το σύστημα για ένα 120άρι(όχι καθαρά). Ο διαχυτήρας που παρέχεται σ'αυτό το σύστημα είναι καλός? (Με το σκεπτικό ότι κάνει καλή διάχυση.)set Co2

Link to comment
Share on other sites

Το set καλό φαίνεται και σε καλή τιμή πιστεύω. Μην βιαστείς όμως. Ψάξε λίγο στη Σαλλόνικα να δείς τιμές αν τα έπερνες τα πράγματα χωριστά. Μπορεί και να σου έρθει φθηνότερα. Πχ η μπουκάλα των 500gr σε μαγαζιά με βιομηχανικά αέρια είναι πολύ φθηνή. Κάνε μια έρευνα αγοράς και μετά αποφασίζεις. Ιδιαίτερο βάρος να ρίξεις στην ηλεκτροβάνα. Να είναι τουλάχιστον κάποιας επώνυμης και αξιόπιστης εταιρείας. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ως εδώ. Τη βαλβίδα της μπουκάλας με το Co2 θα πρέπει να την έχω τέρμα ανοιχτή?

Δες εδω πρωτα και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...