Jump to content

Γατόψαρα Αμαζονίου


zoid-x

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα και περνάω αμέσως στο ψητό..

Έχω μία γυάλα 100x50x50 με 4 κιχλίδες αφρικής, και επειδή μεγαλώσαν αρκετά θα πάνε σε ένα φίλο με μεγάλο ενυδρείο. Οπότε μας μένει η γυάλα και σκέφτομαι να βάλω γατόψαρα αμαζονίου.

Τα ψάρια που είδα και μου άρεσαν είναι αρκετά :

corydoras,(2-3 κοπάδια των 6-10ατόμων)

centromochlus ?

otocinclus ?

pleco ?

και ένα κοπάδι με τετρα ή πλάτυ.

Βέβαια τα ψάρια δεν είναι που με απασχολούν και πολύ στη παρούσα, όταν θα είναι έτοιμη η γυάλα, θα έρθει η ώρα τους για να το συζητήσουμε.

Να ρωτήσω εάν ο βυθός μου, άσπρη χαλαζιακή άμμο με κοκκομετρία 0,3-1,2 mm, είναι έτοιμος για να φιλοξενήσει τέτοια ψάρια ? ή θέλει πάλι στρώσιμο.

Επίσης έχω χαλαζιακή άμμο που είναι πούδρα, είναι καλύτερη για τέτοια ψάρια?

και μια ακόμα ερώτηση για αρχή. έχω ένα eheim ecco, ένα 2213, και ένα 2217. ποιό θα ήταν καλύτερο για ένα τέτοιο ενυδρείο ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα κορυ που γραφεις ειναι πολλα για τα λιτρα σου,βασικα για τις διαστασεις του πατου του ενυδρειου σου.Σ αυτες τις διαστασεις μπορεις να βαλεις 1 κοπαδι απο 10-12 ατομα.

Οι Οτο,αν και πολυ ωραια ψαρια,ειναι πολυ ευαισθητα και θελει πολυ προσοχη η αγορα τους γιατι ολα ειναι αγρια πιασμενα και συνηθος δεν δεχονται τροφες εμποριου.Αν εχουν φαει στο πετ σοπ πριν τα παρεις εχει καλος,αλλιως συνηθως πεθαινουν τις πρωτες μερες στο ενυδρειο μας.

Πλεκο θα μπορουσες να βαλεις ενα ζευγαρι απο καποιο ανσιστρους που δεν μεγαλωνει και πολυ.

Το αλλο ψαρακι που ρωτας δεν το ξερω.

Οσον αφορα για την αμμο,μια χαρα ειναι και αν δεν εχεις αδειασει το ενυδρειο απο νερο δεν εχεις θεμα.

Μονο που τα πλατυ δεν πολυταιριαζουν με τα ψαρια που ζητας θελουν πιο σκληρο νερο απο τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

rasta σ'ευχαριστώ

από φίλτρο τι χρειάζονται ?

κάπου διάβασα ότι δεν θέλουν μεγάλη ροή, έχει σχέση με τα λίτρα που περνάν από το φίλτρο ή με την ανατάραξη της επιφάνειας ?

για τα κόρις άμα βάλεις 10-12 άτομα διαφορετικά τι μπορεί να γίνει, υβριδίζουν?

τσέκαρε το ενυδρείο αυτό. από αυτό σκάλωσα με τα γατόψαρα.

http://alturl.com/hcu8n

Link to comment
Share on other sites

Λογικα,στο φιλτρο παιζει ρολο η ροη που φιλτραρει.

Δεν νομιζω να υβριδιζουν αν βαλεις διαφορετικα ειδη.

Τωρα για λεπτομεριες θα σε βοηθησει ο Husky που ειναι ειδικος σ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα cory θελουν καλη φιλτρανση και τρελενονται να κολυμπουν κοπαδιαστα αντιθετα στην εξοδο του φίλτρου. Βάλε ένα είδος με περισσότερα άτομα για να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

corys 1 κοπαδι 10 ατομων.. οπως σου ειπαν διαλλεξε ενα ειδος..

οτος καλυτερα οχι..

ancistrus μπορεις να εχεις 1 ζευγαρι..

τα πλατυ ειναι σκληρου νερου, δεν ταιριαζουν με τα απο πανω.. τετρα ειναι πιο ιδανικα και κοντα στις παραμετρους με τα υπολλοιπα

θα ελεγα να βαλεις κοπαδι τετρας πρωτα εαν εχεις πλυνει την αμμο ωστε να ωριμασει πρωτα για τα βυθοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και με τρια κοπαδια κορυ των 10 ατομων! Τριαντα ψαρια σε 100 επι 50 δεν ειναι πολλα. Δεν ειναι κυριαρχικα ψαρια ουτε ψαρια που τσακωνονται! Οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα! Εγω θα βαζα 2 κοπαδια το 15 ατομων!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη τα παραλες νομιζω...

εγω εχω 8 σε 100 χ 35 βυθο και αντε να με παιρνει για ακομα 3-4...

τα ενηλικα γινονται αρκετα μεγαλα + αν εχει και ancistus , ο βυθος περιοριζεται ακομα περισσοτερο.

σε 200 λιτρα δεν μπορει να εχει 30(κορυς) + 2(ancistrus) + 10-15 (τετρας περιπου) = 42-47 ψαρια

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και κορυ πολύ μικρόσωμα όπως τα τζουλλι πάντα, κάτι ριγέ.....

πολύ κινητικά και όμορφα.

με αυτά πιστεύω πως θα έβαζε άνετα 20 ψαράκια + ανκιστους

Link to comment
Share on other sites

Καθολου δεν τα παραλεω Γιαννη. Μια χαρα θα ειναι σαν κοπαδακι και ειναι και πιο θαρραλεα. Δεν ειναι κιχλιδες να πεις οτι θελουν χωρο δικο τους και γινονται επιθετικα στο ζευγαρωμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω .. παντως σε εμενα φαινονται πολλα σαν συνολο ολα τα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω αλλιως. Σε 1χ50χ50 ποσα τετρα θα βαζες;Δεν θα βαζες 20-30;

Link to comment
Share on other sites

Τα cory θελουν καλη φιλτρανση και τρελενονται να κολυμπουν κοπαδιαστα αντιθετα στην εξοδο του φίλτρου. Βάλε ένα είδος με περισσότερα άτομα για να το χαρείς.

δηλαδή bbetta το 2217 σίγουρα, αφού είναι το μεγαλύτερο. αλλά η έξοδος με το σωλήνα ή καλύτερα με μπαστούνι ?

Έχε και στο νου σου ότι θέλω να βάλω και φυτά επιφανείας Limnobium Laevigatum .

Link to comment
Share on other sites

corys 1 κοπαδι 10 ατομων.. οπως σου ειπαν διαλλεξε ενα ειδος..

οτος καλυτερα οχι..

ancistrus μπορεις να εχεις 1 ζευγαρι..

τα πλατυ ειναι σκληρου νερου, δεν ταιριαζουν με τα απο πανω.. τετρα ειναι πιο ιδανικα και κοντα στις παραμετρους με τα υπολλοιπα

θα ελεγα να βαλεις κοπαδι τετρας πρωτα εαν εχεις πλυνει την αμμο ωστε να ωριμασει πρωτα για τα βυθοψαρα

ρε Γιάννη το ενυδρείο τρέχει 1 1/2 χρόνο με κιχλίδες, πρέπει να στρώσει πάλι ο βυθός ? δεν έχει αδειάσει από νερό.

Επειδή όμως έχω πολύ ποσότητα από χαλαζιακή άμμο πάρα πολυ ψιλή, πούδρα, άμα είναι καλύτερη για τα γατόψαρα να την βάλω.

και τέλος για τον βυθό 2-3 εκ είναι ΟΚ ? ή θέλουν παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Την τερμα ψιλη να βαλεις και θα ειναι τελεια! Αλλα για να μην σε βαζουμε σε κοπο τωρα, αν η αλλη που εχεις δεν εχει κομματακια πετρουλες και θεωρεις πως μπορουν να την φιλτραρουν μεσα απο τα βραγχια τους μην την αλλαξεις!

Το Limnobium Laevigatum που το εχεις βρει;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

@ Sturm

πουθενά, γιατί δεν υπάρχει?

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από φυτά, ένα φυτό επιφανείας είδα σε ένα ενυδρείο στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω αλλιως. Σε 1χ50χ50 ποσα τετρα θα βαζες;Δεν θα βαζες 20-30;

Θοδωρα,μη μπερδευεις τα τετρα ρε συ με τα κορυ.Τα κορυ θελουν μεγαλες διαστασεις πατου,ενω τα τετρα πανε σε ολες τις διαστασεις του ενυδρειο με προτεραιωτητα το μηκος.

Θα σου πω εμενα τι αριθμους μου ειπε ο Husky για ενα ιδιων διαστασεων ενυδρειο με του φιλου εδω,που θα στησω για εναν φιλο μου.

30 νεον

12 κορυ

1 ζευγαυρι mesonauta festivus

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβε ο ραστα και + φωνω... εως 15 κορυς εγω θα εβαζα.

αλλωστε δεν εχουν και ιδιο μεγεθος με τα τετρας..

Μπαμπη εαν δεν εβγαλες το νερο ειναι οκ...

2-3 εκ, δεν θα μπορεις να φυτεψεις... κατι που χρειαζεσαι με αυτα τα ψαρια ωστε να νιωθουν ασφαλεια..

Link to comment
Share on other sites

@ Sturm

πουθενά, γιατί δεν υπάρχει?

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από φυτά, ένα φυτό επιφανείας είδα σε ένα ενυδρείο στο ίντερνετ.

Το χα ψαξει λιγο κι εγω αλλα τζιφος! Αν το βρεις πουθενα ριξε μια ειδοποιηση!

Θοδωρα,μη μπερδευεις τα τετρα ρε συ με τα κορυ.Τα κορυ θελουν μεγαλες διαστασεις πατου,ενω τα τετρα πανε σε ολες τις διαστασεις του ενυδρειο με προτεραιωτητα το μηκος.

Θα σου πω εμενα τι αριθμους μου ειπε ο Husky για ενα ιδιων διαστασεων ενυδρειο με του φιλου εδω,που θα στησω για εναν φιλο μου.

30 νεον

12 κορυ

1 ζευγαυρι mesonauta festivus

Με προλαβε ο ραστα και + φωνω... εως 15 κορυς εγω θα εβαζα.

αλλωστε δεν εχουν και ιδιο μεγεθος με τα τετρας..

Μπαμπη εαν δεν εβγαλες το νερο ειναι οκ...

2-3 εκ, δεν θα μπορεις να φυτεψεις... κατι που χρειαζεσαι με αυτα τα ψαρια ωστε να νιωθουν ασφαλεια..

Παιδια, μια χαρα ειναι 100χ 50! Τα κορυ εχουν ιδια συμπεριφορα με τα τετρα. Κινουνται μαζι και δεν εχουν θεματα κυριαρχιας περιοχης ουτε ειναι επιθετικα κατα το ζευγαρωμα! Και μεγαλουτσικα να ειναι σαν τα στερμπαι, δεν εχουν προβλημα! Εγω στο δικο μου εχω δυο 15αρια κοπαδια και ο Δημητρης μου λεει γιατι εχω τοσα λιγα! Δεν πιανουν χωρο! Γεμιζουν τον βυθο!

Link to comment
Share on other sites

Ιδια με τα τετρα δεν ειναι ρε Θοδωρα! :P

Εγω παντως πιστευω οτι σε 200 λιτρα με τετοιες διαστασεις,15 ατομα ειναι αρκετα καλα,οχι παραπανω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα και περνάω αμέσως στο ψητό..

Έχω μία γυάλα 100x50x50 με 4 κιχλίδες αφρικής, και επειδή μεγαλώσαν αρκετά θα πάνε σε ένα φίλο με μεγάλο ενυδρείο. Οπότε μας μένει η γυάλα και σκέφτομαι να βάλω γατόψαρα αμαζονίου.

Τα ψάρια που είδα και μου άρεσαν είναι αρκετά :

corydoras,(2-3 κοπάδια των 6-10ατόμων)

centromochlus ?

otocinclus ?

pleco ?

και ένα κοπάδι με τετρα ή πλάτυ.

Βέβαια τα ψάρια δεν είναι που με απασχολούν και πολύ στη παρούσα, όταν θα είναι έτοιμη η γυάλα, θα έρθει η ώρα τους για να το συζητήσουμε.

Να ρωτήσω εάν ο βυθός μου, άσπρη χαλαζιακή άμμο με κοκκομετρία 0,3-1,2 mm, είναι έτοιμος για να φιλοξενήσει τέτοια ψάρια ? ή θέλει πάλι στρώσιμο.

Επίσης έχω χαλαζιακή άμμο που είναι πούδρα, είναι καλύτερη για τέτοια ψάρια?

και μια ακόμα ερώτηση για αρχή. έχω ένα eheim ecco, ένα 2213, και ένα 2217. ποιό θα ήταν καλύτερο για ένα τέτοιο ενυδρείο ?

ευχαριστώ

Κορυντόρας σε αυτό το ενυδρείο μπορείς να βάλεις 15 με 20 ανάλογα το είδος και το μέγεθος.Άν πάς σε κάποια που μεγαλώνουν αρκετά, όπως Acruratus,Narcissus,Semiaquilus τότε 15

Θα σου πρότεινα ένα μόνο είδος για την αποφυγή υβριδισμού.Συμπεριφορά τέτρα έχουν μόνο τα dwarf π.χ. Corydoras Pygmaeus

Τα Centromochlus είναι απίστευτα ψαράκια και άν βάλεις 15 κόρυ θα μπορούσες ανάλογα και με τις κρυψώνες που θα έχεις να βάλεις 6 Centromochlus Perugiae (1 ή 2 αρσενικά και 5 ή 4 θυληκά αντίστοιιχα).

Από πλέκο θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγάρι από κάποιο μικρό γένος π.χ. Hypancistrus/Ancistrus/Peckoltia π.χ. Hypancistrus L260,Ancistrus Claro, Peckoltia Compta.

Βέβαια θα μπορούσες να βάλεις αντί για πλέκο(???), μιά ομάδα Ottocinclus, Paraottocinclus ή Hypoptopoma (και αυτά πλέκο είναι :) ).

Η άμμος σου είναι μιά χαρά αλλά άν θές να βάλεις ποιό ψιλή μπορείς να το κάνεις.Αυτά περί άστρωτου βυθού έιναι "μπούρδες" - μήν ανυσυχείς :)

Για τα φίλτρα σου έχω να πώ ότι είναι πολύ καλά (και προσωπικά 'αγαπημένα' μου) και εγώ θα τα έβαζα και τα δύο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα πήγε λίγο πίσω λόγο του φίλου που θα πάρει τα δελφινάκια μου.άλλα φαντάζομαι την άλλη βδομάδα θα πάνε στο καινούργιο τους σπίτι και θα ελευθερωθεί το ενυδρείο για τα γατόψαρα.

Δηλαδή Δημήτρα, 15 κόρι Julii ή panda με ένα κοπαδάκι από centromochlus και ένα ζευγάρι πλέκο και είμαστε μπόμπα, έτσι ?

Τώρα το είδος των κόρι και των πλέκο που θα μπουν, θα εξαρτηθεί και από τι μπορώ να βρω στα πετσοπ και τις τιμές τους..

Άμα γνωρίζετε ρε παιδιά που και πως μπορώ να βρω, ή άμα έχει κανείς αυτά τα ψάρια στείλτε ένα π.μ

Σε αυτά θα με έπερνε και για ένα κοπάδι τέτρα, χαύρες χήρε που μου αρέσουν ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μπουρδες για τα πλεκοειδή ή γενικα?

Link to comment
Share on other sites

μπουρδες για τα πλεκοειδή ή γενικα?

Γενικά...αλλά αν θες να το συζητήσουμε τότε να το κάνουμε σε άλλο πόστ.... ;)

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Εδ

μπουρδες για τα πλεκοειδή ή γενικα?

Γενικά...αλλά αν θες να το συζητήσουμε τότε να το κάνουμε σε άλλο πόστ.... ;)

Sent from my GT-N7100

Εδω ειστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...