Jump to content

Φωτισμος Led Σε 30 Λτ Reef


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας...

Ενας φιλος εχει το Hailea F30 ( http://www.hailea.com/e-hailea/product1/F30.htm ) με τον μαμα φωτισμο. Του εχω δωσει εδω και κατι μηνες κατι κοράλακια sps, Lps, τα οποια ναι μεν διατηρουντε στην ζωη, αλλά δεν έχει αναπτυξη.

Ψαχνει να βάλει ενα φωτιστικό πολυ οικονομικό, αλλά και λίγο όμορφο εμφανισιακά.

Εχετε να προτείνετε κάποιο?

Βρήκα αυτο :

http://www.ebay.co.uk/itm/36W-LED-Aquarium-Lighting-Full-Spectrum-Black-Shell-12-lamp-Reef-Coral-Marine/261568595340?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D27827%26meid%3Dbb4a6f65e7c84e29af2ac8bff8224588%26pid%3D100009%26prg%3D11436%26rk%3D5%26rkt%3D10%26sd%3D291276540973

αλλά τι μπορεί να χρησιμοποιήσει σαν βάση? έχει κανεις κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι, μονο να το βάλει λιγο ψηλά γιατι αυτα ειναι σαν spot.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μενα μια χαρα μου φαινετε. Αλλα δεν ξερω που μπορει να βρει συστημα με δαγκάνα να το στερεωσει, και πόσο κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με coral 24 να παρεις μπρατσο και λαμπα εχει και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

αλλά τι μπορεί να χρησιμοποιήσει σαν βάση? έχει κανεις κάτι παρόμοιο?

http://www.mrled.gr/fotistiko-grafeiou-schediastiriou-metaliko-mauro-me-sfigktira-gia-lampes-led-e27.html

πιο οικονομικος αλλα και λειτουργικος ωστε να μπορει να το σηκωσει αρκετα ψηλα, επειδη εχουν 60μοιρες φακους οι συγκεκριμενες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις γνωμες. Ηδη εχω προτεινει μερικες ιδεες στον φιλο. Τωρα μενει μονο να αποφασισει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα το φωτιστικό της aquael με τις 2 pl λαμπες μια ακτινική και μια λευκή

+1

Αν και γω στο ίδιο ενυδρείο με 1 τέτοια 15w δεν είχα κανένα πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλλα μπορειτε να μου στειλετε οι 2 τελευταιοι (Λυκος+Πανος) ενα λινκ με αυτες τις λάμπες? τι εξοπλισμο θελει αυτη για να αναψει?

(Εχω μαυρα μεσανυχτα απο αυτα τα ηλεκτρολογικα) :(

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά καταλήξει ο φίλος σου στη βιδωτή λάμπα -και εγώ τέτοια έχω στο δικό μου-, κάποιες οικονομικές ιδέες για να τη στερεώσει αν θέλει να ξεφύγει από την κλασική λύση του φωτιστικού γραφείου με βραχίονα..

Σε απλό πορτατίφ που πιθανώς έχει, βγάζει το καπέλο ή παίρνει ένα τέτοιο και χρησιμοποιεί αυτό ή χρησιμοποιεί μια φτηνή θήκη για σποτ σαν και αυτήν, θα χρειαστεί όμως και ένα αντάπτορα αρσενικό Ε14 σε θηλυκό Ε27 για να χωρέσει σαν και αυτόν. Ο αντάπτορας αυτό είναι χρήσιμος και στην περίπτωση απλού φωτιστικού με βραχίονα αν υπάρχει επιλογή να δέχεται λάμπα μικρής διατομής, μια και προσθέτει μήκος και έτσι δεν ενοχλεί το καπέλο του τη λάμπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τη λάμπα την είχα πάρει απο cosmozoo πειραιά. Χωρίς καμία πατέντα, απλά βιδώνει στο καπάκι του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...