Jump to content

Fishbone's (Ας Πούμε) Reef!!


fishbone!

Recommended Posts

Κοιτα λιγο τις ροες τοτε και ριξε στις 2 την κατεψυγμενη, εγω να φανταστης καποια στιγμη την εκοψα τελειως λογο νιτρηκων...

Λες ε? Θα το δοκιμάσω !!!

Link to comment
Share on other sites

Λες ε? Θα το δοκιμάσω !!!

Σταματα τελειως την κατεψυγμενη ,παιξε με την κυκλοφορια ,κανε και μια σκουπα την διατομικη τμηματικα,και παρακολουθατο,δωσε στην αλγη το δικαιωμα να φαει αυτα που εχεις μεσα στο νερο χωρις να προσθετεις αλλα,μετρα και σε 15 με 20 νμερες θα πρεπει να δεις διαφορα,συχρονος ριχνε και βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Σταματα τελειως την κατεψυγμενη ,παιξε με την κυκλοφορια ,κανε και μια σκουπα την διατομικη τμηματικα,και παρακολουθατο,δωσε στην αλγη το δικαιωμα να φαει αυτα που εχεις μεσα στο νερο χωρις να προσθετεις αλλα,μετρα και σε 15 με 20 νμερες θα πρεπει να δεις διαφορα,συχρονος ριχνε και βακτηρια.

Ευχαριστω Νίκο!

Κρίμα γιατι τούς αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου είναι κουραστικό ίσως να δοκίμαζες να κάνεις μια ρουτίνα εβδομαδιαίων αλλαγών μαζί με τη μείωση στο ταισμα. Εμένα με βοήθησε πολύ με τα νιτρικά. Επίσης πιστεύω ότι η χρήση αντιφωσφόρου είναι μάλον απαραίτητη γιατί με τον καιρό βράχος και αραγωνίτης τραβάνε φωσφορικά και κάποια στιγμή όλο αυτό ξεσπάει με ανεξήγητες άλγες παρόλο που δεν θα μετράς φωσφορικά στο νερό. Το τελευταίο ίσως να μπορούν να το επιβεβαιώσουν πιο έμπειρα παιδιά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου είναι κουραστικό ίσως να δοκίμαζες να κάνεις μια ρουτίνα εβδομαδιαίων αλλαγών μαζί με τη μείωση στο ταισμα. Εμένα με βοήθησε πολύ με τα νιτρικά. Επίσης πιστεύω ότι η χρήση αντιφωσφόρου είναι μάλον απαραίτητη γιατί με τον καιρό βράχος και αραγωνίτης τραβάνε φωσφορικά και κάποια στιγμή όλο αυτό ξεσπάει με ανεξήγητες άλγες παρόλο που δεν θα μετράς φωσφορικά στο νερό. Το τελευταίο ίσως να μπορούν να το επιβεβαιώσουν πιο έμπειρα παιδιά από εμένα.

Το πρόβλημα μου δεν είναι τα νιτρικά σαν νούμερο, άλλα το γιατί δεν μπορώ να τα κατεβάσω!

Όσο για τον αντιφωσφορο όντως το διάβασα στην παρουσίαση του Μαριου discus !

Νεκρός βράχος και να βγάζει φωσφορικά ... τελείως κουφό!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου δεν είναι τα νιτρικά σαν νούμερο, άλλα το γιατί δεν μπορώ να τα κατεβάσω!

Όσο για τον αντιφωσφορο όντως το διάβασα στην παρουσίαση του Μαριου discus !

Νεκρός βράχος και να βγάζει φωσφορικά ... τελείως κουφό!!!

Δεν ειναι κουφο οσο και αν φαινετε δεν ξερουμε που ηταν πως νεκρωσε γιατι ποσο καιρο ετρεχε τι εχει μαζεψει,εχει δικιο ο Λουκας οι αλλαγες θα βοηθησουν αλλα αυτο θα αποδωσει ειναι σκουπα ανα βδομαδα τμηματικα και αν ο βραχος εχει ντιτριτους φυσημα η τριψιμο με οδοντοβουρτσα κλειστη κυκλοφορια και λαστιχο εξω για αλλαγη αμεσως μετα,συνδυασμος βακτηριων μειωση τροφης και συμπληρωματων και υπομονη.Μην ξεχναμε ολα τα αλατια εχουν και νιτρικα και ιχνοστοιχεια αρα τα κοραλια δεν εχουν αναγκη.Εαν καποιος εκανε 40% αλλαγη καθε βδομαδα δεν θα ειχε θεμα σε συναρτηση με δυνατο σκιμερ αντιφωσφωρο και αλγες κατα την γνωμη μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κουφο οσο και αν φαινετε δεν ξερουμε που ηταν πως νεκρωσε γιατι ποσο καιρο ετρεχε τι εχει μαζεψει,εχει δικιο ο Λουκας οι αλλαγες θα βοηθησουν αλλα αυτο θα αποδωσει ειναι σκουπα ανα βδομαδα τμηματικα και αν ο βραχος εχει ντιτριτους φυσημα η τριψιμο με οδοντοβουρτσα κλειστη κυκλοφορια και λαστιχο εξω για αλλαγη αμεσως μετα,συνδυασμος βακτηριων μειωση τροφης και συμπληρωματων και υπομονη.Μην ξεχναμε ολα τα αλατια εχουν και νιτρικα και ιχνοστοιχεια αρα τα κοραλια δεν εχουν αναγκη.Εαν καποιος εκανε 40% αλλαγη καθε βδομαδα δεν θα ειχε θεμα σε συναρτηση με δυνατο σκιμερ αντιφωσφωρο και αλγες κατα την γνωμη μου.

Θα το κάνω Νικο!

Αύριο θα δεις και τον λόγο που με έχουν προβληματισει τα νιτρικά :hot: !

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο απο τα λιγοστά κοράλλια μου.

post-53089-0-96194400-1415730192_thumb.jpg

torch coral

post-53089-0-96800100-1415730240_thumb.jpg

Hammer coral

post-53089-0-50799800-1415730285_thumb.jpg

Goniopora sp

Link to comment
Share on other sites

Και λίγα ακόμα

post-53089-0-19347400-1415730571_thumb.jpg

glove polyps

post-53089-0-77994500-1415730644_thumb.jpg

Hairy mushroom που του την πεφτει το Bubble!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα κοραλάκια σου, ωραιότατα :thumbsu: Εγώ έχω ακόμα λιγότερα, δύο μόνο, γι'αυτό δεν έχω κάνει ακόμα παρουσίαση.

Υπομονή και θα γίνει ένα πολύ ωραίο reefάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα κοραλάκια σου, ωραιότατα :thumbsu: Εγώ έχω ακόμα λιγότερα, δύο μόνο, γι'αυτό δεν έχω κάνει ακόμα παρουσίαση.

Υπομονή και θα γίνει ένα πολύ ωραίο reefάκι!!

Να είσαι καλά Λουκα!

Μια συμβουλή μόνο αν μου επιτρέπεις?

Μην αργείς να κάνεις την παρουσίαση!

Εγώ άργησα πολύ και να παρουσιάσω αλλα και να ρωτήσω!

Έκανα λάθη που θα μπορούσα να αποφύγω!

Φιλικά

Διονυσης

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα κοραλακια να τα χαιρεσαι!

Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα κοραλια σου αλλα θα σου πρωτεινα τις εφυλιες να τις κατεβασεις κατω στην αμμο ,εκει επανω εχουν πολυ κυκλοφορια και δευτερον σου πιανουν ολο τον βραχο.Μολις τις βαλεις κατω θα γινουν διπλασιες,οπως αι το bubble,[ειδη τσακωνετε ]

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα κοραλια σου αλλα θα σου πρωτεινα τις εφυλιες να τις κατεβασεις κατω στην αμμο ,εκει επανω εχουν πολυ κυκλοφορια και δευτερον σου πιανουν ολο τον βραχο.Μολις τις βαλεις κατω θα γινουν διπλασιες,οπως αι το bubble,[ειδη τσακωνετε ]

Εχω χαμηλό φωτισμό! Μέχρι πρότινος έπαιζα με περίπου 100΅βαττ λεντοτενιες! (Τα λάθη που έλεγα :cigar: )

Πριν κάνα μήνα προσθεσα άλλα 108w se power LED!

Link to comment
Share on other sites

Εχω χαμηλό φωτισμό! Μέχρι πρότινος έπαιζα με περίπου 100΅βαττ λεντοτενιες! (Τα λάθη που έλεγα :cigar: )

Πριν κάνα μήνα προσθεσα άλλα 108w se power LED!

208 watt χαμηλος? δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

208 watt χαμηλος? δεν νομιζω

Τα 100 όμως σε λεντοτενια ????????

Link to comment
Share on other sites

Ο αστερίας με τον κακομοίρη τον μανταρινο (RIP μας άφησε χρόνια)

post-53089-0-12378000-1415792944_thumb.jpg

Το σύστημά τελικά δεν ηταν αρκετά ώριμο για να τον φιλοξενήσει.

Μάλλον πέθανε από ασιτία αφού έμεινε στο ενυδρείο τουλάχιστον 1 χρόνο!

Μετά απο αυτο φροντίζω να προσθέτω τακτικά κοπιποδα και αμφιποδα στο Main kai sto Sump!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν θελει συνεχεια, θελει πριν τα βαλεις να τα κανεις καλη προσαρμογη και να τα αφησεις λιγο καιρο να αναπαραχθουν, καλο ειναι να υπαρχει και καταφυγιο, για αυτην την δουλεια ειναι καλη μια μπαλα αλγης τυπου πχ χαετο στο σαμπ, συν τα θετικα που εχει για την απομακρυνση θρεπτικων απ το νερο σου...

Οι αστεριες γενικοτερα εχουν ενα ρισκο και θελουν πολυ σταθερες παραμετρους και καλη προσαρμογη κατα την μεταφορα στο ενυδρειο μας....

Link to comment
Share on other sites

Διονύση εμενα με ξέχασες απο την εκθεση μου φαινετε :P

Πολυ καλα εκανες που εβαλες το ενυδρειο σου για παρουσία και ετσι οπως το βλεπω εχει πολυ καλες προοπτικές για να γινει τρελός ύφαλος! Μου αρεσει η διαρύθμιση του βραχου σου, φαινετε καθαρο και ομορφο.

Κριμα για τον αστέρια και ιδιαιτερα τον Μανδαρινο σου, ειναι υπεροχα ζωντανα αλλα θέλουν καπως ποιο στρωμένο ενυδρειο.

Η Λεντοταινια δεν ειναι και η καλυτερη λυση εκτος αν θες φως καθαρα διακοσμητικό αλλα και παλι έρχετε με καλο κοστος σε καταναλωση.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Διονύση εμενα με ξέχασες απο την εκθεση μου φαινετε :P

Πολυ καλα εκανες που εβαλες το ενυδρειο σου για παρουσία και ετσι οπως το βλεπω εχει πολυ καλες προοπτικές για να γινει τρελός ύφαλος! Μου αρεσει η διαρύθμιση του βραχου σου, φαινετε καθαρο και ομορφο.

Κριμα για τον αστέρια και ιδιαιτερα τον Μανδαρινο σου, ειναι υπεροχα ζωντανα αλλα θέλουν καπως ποιο στρωμένο ενυδρειο.

Η Λεντοταινια δεν ειναι και η καλυτερη λυση εκτος αν θες φως καθαρα διακοσμητικό αλλα και παλι έρχετε με καλο κοστος σε καταναλωση.

Καλη συνεχεια σου ευχομαι!! :)

Μάριε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Ειδικότερα οταν προέρχονται απο κάποιον που εχει παει το χόμπι μας τόσο μπροστά!

Αναφορικά με τις λεντοταινιεσ ξεκινώντας... και καλά σαν Fish Only :lolu:θεωρησα σαν οικονομηκοτερη σε θεμα καταναλωσης!

Αλλα στο τέλος κατέληξα με 100W ταινίας! :death:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλήμερα σε ολους !

Μετα απο σχεδον 15 μερες νηστείας στα ζωντανα μου επανερχομαι με νεες μετρήσεις!

αλατοτητα : 33

Ph: 8,06

Kh: 6,7

PO4: 0- 0,03

NO3: 25 :cigar:

Σε αυτες τισ 15 μερες λογω εργασιων το ενυδρειο ηταν κλειστο .

Φαγητο 1 φορα και τελειως κομμενη η κατεψυγμένη!

Φυτο/ζωο πλακτον καθολου!

Παρόλα αυτα τα νιτρικα καλα κρατουν!

Θα με ρωτήσετε τωρα τι με εχει πιασει και ασχολουμέ με αυτες τις τιμές αφου μονο soft kai λιγα LPS εχω!

Αλλα ο λογος ειναι αυτος:

post-53089-0-74977700-1417346881_thumb.jpg

Το Bubble Coral ειναι απο τα αγαπημενα μου!

Πιο πανω ειναι μια πιο παλια φωτο που ειναι στα high του !

Στους 3 μηνες ειναι ομως ετσι:

post-53089-0-99794500-1417347104_thumb.jpg

Και ειναι η δευτερη φορα, με ακριβώς την ίδια πορεια!

Εχω σκαλώσει οτι φταινε τα Νιτρικα :cigar: αλλα παλι δεν ειμαι και σίγουρος!

Εσεις τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει ολο το θεμα του ενυδρειου σου, θα σου έλεγα να τάισεις μονο το bubble με κάποια νωπή τροφη. Οπως, γαριδα,φιλετο ψαριου,καλαμαρι κλπ. Το κοματι θα ειναι κομενο ετσι ωστε να χωραει στο στόμα του. (Δηλαδη μικροτερο απο το στομα του).

Το βαζεις στα πλοκαμια του, ή κοντα στο στομα του. Λόγικα θα πρέπει να το φάει. Στο δικο μου bubble που ειχα το τάιζα με αυτον τον τρόπο που σου γράφω παραπάνω. Ειχε μεγαλώσει τόσο πολύ που σε 130 λτ δεν χώραγε πλεων και το χάρισα.

Αυτα απο εμενα....

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...