Jump to content

Co2


paris soroni

Recommended Posts

Εχω ξεκινησει ενα φυτεμενο 300 λιτρα και εχω βαλει co2 εκανα μια πατεντα για να δυαλυετε καλυτερα στο νερο ακουο γνωμες απο τους ειδικους

Link to comment
Share on other sites

Το co2 μπαίνει στον κυκλοφορητή και το μοιράζει στο υπόλοιπο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Το co2 μπαίνει στον κυκλοφορητή και το μοιράζει στο υπόλοιπο ενυδρείο ;

Ακριβος αυτο γινετε και οι φυσαλιδες δεν φαινοντε σχεδον καθολου
Link to comment
Share on other sites

Ακριβος αυτο γινετε και οι φυσαλιδες δεν φαινοντε σχεδον καθολου

Βρηκες τελικα μικρομετρικη?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες τελικα μικρομετρικη?

Οχι ρε νικο δε βρηκα το σταθεροποιησα ομως αλλ πρεπει να βρω δεν ειμε ευχαριστημενος οπως δουλευει
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως εχεις εκτεθημενη τη φτερωτη του κυκλοφορητη,θα καρφωθει κανενα ψαρακι εκει μεσα και θα το χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως εχεις εκτεθημενη τη φτερωτη του κυκλοφορητη,θα καρφωθει κανενα ψαρακι εκει μεσα και θα το χασεις.

Δεν πανε απο κατω μαλων φοβουντε τις φυσαλιδες αν και μπορω να βαλω μια σιτα
Link to comment
Share on other sites

Αν και με σίτα μόλις πάνε 2-3 φύλλα θα μπουκώσει . . .

Κάνε κάτι γιατί δεν φοβούνται τις φυσαλίδες. . .

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω να βαλω το κατω μερος του φιλτρου ολοκληρο χωρις υλικα μεσα να δω αν προλαβαινει να τραβαει τις φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακομα και με σιτα μου ρουφιξε 2 pseudomugil...

Θα πρεπει να το καθαριζεις ανα 2-3 μερες απο τα φυλλα και τις βρωμιες που θα πιανει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ακομα και με σιτα μου ρουφιξε 2 pseudomugil...

Θα πρεπει να το καθαριζεις ανα 2-3 μερες απο τα φυλλα και τις βρωμιες που θα πιανει.

Λες να βγαλω τελειως και να αφησω τις φυσαλιδες να φαινοντε;
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αφηνα τον διαχυτηρα μονο του,μπορεις να τον βαλεις κατω απο την εξοδο του φιλτρου ωστε να σπρωχνει τις φυσαλιδες σε ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αφηνα τον διαχυτηρα μονο του,μπορεις να τον βαλεις κατω απο την εξοδο του φιλτρου ωστε να σπρωχνει τις φυσαλιδες σε ολο το ενυδρειο.

Μηπως ειναι καλυτερα να μπει κατω απο την εισοδο του φιλτρου;
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας με το co2 δεν είναι αν θα φαίνονται οι φυσαλλίδες και αν το ενυδρείο γίνεται sprite αλλά αν διαλύεται αυτό καλά μέσα στο νερό.

Εκτός από τα έτοιμα "εργαλεία" που υπάρχουν γι αυτές τις δουλειές αν παλέψεις λίγο αυτό που έχεις πιστεύω θα τα καταφέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να κατάλαβω αυτό παίζει το ρόλο του μανόμετρου και έχει επάνω και την μικρομετρική?

Ακριβος
Link to comment
Share on other sites

Και απο τι μου ειπαν οταν πηρα τηλ μου ειπαν οτι βιδωνει κατευθειν στη φιαλι και δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν χαλάσει το ένα κλαις και το άλλο?

Εκτός αυτού αν δεν βάλεις διπλό μανόμετρο πως θα βλέπεις την πίεση της μπουκάλας(πόσο έχει μέσα δηλαδή)

και πως θα ρυθμίζεις την πίεση του "δικτύου" ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση από ebay παίρνεις με 4 Ευρώ παραπάνω, ρυθμιστή με 2 μανόμετρα και ηλεκτρομαγνητική

http://www.ebay.com/itm/150991480062?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ενώ για ηλεκτρομαγνητική σκέτη θα πρέπει να δώσεις άλλα 37 Ευρώ, νομίζω πως μεγάλη η διαφορά

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν χαλάσει το ένα κλαις και το άλλο?

Εκτός αυτού αν δεν βάλεις διπλό μανόμετρο πως θα βλέπεις την πίεση της μπουκάλας(πόσο έχει μέσα δηλαδή)

και πως θα ρυθμίζεις την πίεση του "δικτύου" ?

Δε ξερω φιλε rasta γιαυτο ρωταω αν το χει δουλεψει καποιος
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω φιλε rasta γιαυτο ρωταω αν το χει δουλεψει καποιος

Φίλε μου απλος ρυθμιστής είναι , με τη βελονοειδή ρυθμίζεις τις φυσαλίδες .

Τα μανόμετρα στη πραγματικότητα δεν θα τα χρειαστείς ποτε να τα κοιτάξεις, την πίεση εξόδου την ελεγχεις με τις φυσαλίδες , και η εσωτερική πιεση είναι παντα 55 bar, μια ή 2 ημέρες πριν αδειάσει θα δεις την εσωτερική πίεση να μειωθεί, και τότε είναι αργά, το πόσο co2 έχει η μπουκάλα μόνο με το βάρος μπορείς να το ελέγξεις.

Ολοι οι ρυθμιστες με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν, τουλάχιστον οι ενός στάδιου όπως αυτός, οι δύο στάδιων έχουν πιο σταθερή πίεση εξαγωγής αλλά είναι και αρκετά πιο ακριβοί

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...