Jump to content

Αρχάριος Με... Νέο Ενυδρείο !?


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα,

Χρειάζομαι λίγο "ξεμπέρδεμα" γιατί απ' το ψάξιμο τα έχω χάσει λίγο.

Καταρχήν να πω μερικά πράγματα για το ενυδρείο μου.Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο (εδώ η παρουσίαση του μέλους Yiannhs), το πήρα σήμερα και έχοντας κάνει κι εγώ αρκετά λάθη στο παρελθόν, προσπαθώ όσο γίνεται να τα μειώσω.

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος τι ψαράκια θα βάλω μέσα. Guppy, molly ή platy που απ' ότι μου είπαν είναι καλά για αρχάριους, θα δω.

Αυτή τη στιγμή είναι άδειο και θέλω να ξεκινήσω να το στρώσω σωστά, δεν βιάζομαι να το γεμίσω.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1) Από βιολογικό υλικό, λόγω επαρχίας δεν βρήκα siporax καθόλου.Μόνο το biomax της Aquaclear.Είναι οκ να το πάρω και να αντικαταστήσω τον άνθρακα που έχει ήδη μέσα;

2) Από θέμα βακτηρίων τώρα, δυστυχώς δεν έχω κάποιον συνχομπίστα-φίλο ώστε να πάρω έτοιμο μπόλι. Αυτά που βρήκα (κυρίως της waterlife) είναι καλά να τα χρησιμοποιήσω;

Έβαλα θερμόμετρο και αν χρειαστεί θα βάλω και έναν θερμοστάτη ακόμη.

Χρειάζομαι κάτι άλλο;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης ότι επειδή γνωρίζω ότι το ενυδρείο είναι μικρό και ειδικά για ζωοτόκα, δεν θα με πείραζε να βάλω οτιδήποτε άλλο μέσα (πχ. έναν μονομάχο μόνο) απλά όχι γαρίδες κτλ.

Θέλω να είναι σε νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις ζωοτόκα. Έχω εδώ και έναν μήνα γκάπυ σε ένα 60λιτρο και έχω γεμίσει γόνους. Δηλαδή σε λίγο καιρό θα πρέπει να δώσω ένα χαρέμι σε κάθε σπιτικό του νησιού για να γλυτώσω από δαύτα :usd:

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα για τα ζωοτόκα.

Ωραία για τα υπόλοιπα θέματα;Να προχωρήσω με το biomax και τα βακτήρια της waterlife;

Στον πάτο με τι να το στρώσω;Γιατί το χαλικάκι που είχε μέσα μου φαίνεται χάλια (εκτός ότι δεν μου αρέσουν τα πολύχρωμα).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα θερμοστάτη 25w, βιολογικό υλικό της Resun (δεν ξέρω αν είναι μάπα ή καλό αλλά δεν βρήκα άλλο εδώ) και βακτήρια της waterlife τα bacterlife.

Είμαστε οκ παιδιά;Να συνεχίσω; :glare:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι ! Τα βακτήρια τι οδηγίες έχουν ;

Link to comment
Share on other sites

Κατω παρε ψιλοκοκο χαλικι εγω πρωτιμω τα σκουρα χρωματα βεβαια γουστα ειναι αυτα, μην βαλεις χρωματιστα γιατι αντανακλα το φως και στρεσαροντε τα ζωντανα. Και αν τελικα επιλεξεις μονομαχο βαλε καμια ριζα και δεσε πανω της καμια ανουμπια νανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να μεταφερθει το θεμα στα ενυδρια μελων γιατι αποτι ειδα ειναι στα ζωοτοκα ; κυριοι συντονιστες- διαχειριστες;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι ! Τα βακτήρια τι οδηγίες έχουν ;

1ml/10lt νερού.

Για μικρά ενυδρεία, 2 σταγόνες/lt.

Χρήση: 1 φορά/εβδομάδα.

Για νέα ενυδρεία ή υψηλή περιεκτικότητα σε αμμωνία-νιτρικά διπλασιάζουμε την δόση.

Μηπως να μεταφερθει το θεμα στα ενυδρια μελων γιατι αποτι ειδα ειναι στα ζωοτοκα ; κυριοι συντονιστες- διαχειριστες;

Ναι, συγνώμη γι' αυτό απλά στην αρχή πήγαινα για ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Μπράβο σου, καλά το πας!

Καλή συνέχεια!

:)

Υ.Γ. Έχεις διαβάσει το προφίλ του μονομάχου; Θα το βρεις στο φόρουμ στην κατηγορία Λαβυρινθόψαρα.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Ναι το διάβασα.Χθες στο pet shop, μου πρότειναν να βάλω μικρά μικρά (σαν τα ινδιανάκια) αντί για έναν μόνο μονομάχο.

Κάνουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Στα δεκαπέντε λίτρα οι μόνες επιλογές που έχεις είναι μονομάχος η γαρίδες. Τα άλλα ψάρια θέλουν περισσότερα λίτρα, μήκος, κλπ.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Ωραία, το ενυδρείο τώρα να το πλύνω με νερό και ξύδι σαν πρώτη φορά;Κανονικό ξύδι μαγειρικό ή λευκό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν θυμάμαι καλά, απλά το είχα ξεπλύνει με ζεστό νερό. Αν το καθαρίσεις με ξύδι, φρόντισε να το ξεπλύνεις καλά. :)

Σχετικά με το στρώσιμο, έχε υπόψη ότι αν κάνεις στρώσιμο με βακτήρια, ο μονομάχος θα εκτεθεί στην αμμωνία και στα νιτρώδη μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Κι εγώ έτσι έκανα, όχι από ανάγκη όπως εσύ, αλλά από χαζομάρα :blush: και μου έπαθε fin rot. Γι'αυτό θα μπορούσες να κάνεις στρώσιμο με τροφή και όταν θα είναι έτοιμο να βάλεις τον μονομάχο. ;)

Έχεις μετρήσει το νερό της βρύσης σου να δεις τι ph και σκληρότητες έχει; Ίσως χρειαστεί να μαλακώσεις το νερό αν έχει πολύ υψηλό ph και σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω μετρήσει ακόμη.Έχω ένα ηλεκτρονικό όργανο για το ph από παλιότερο χόμπι, ελπίζω να κάνει δουλειά εδώ.

Έχω και στο πρόγραμμα υγρά της API βέβαια.

Επίσης βρήκα στην περιοχή μου με παραγγελία, siporax mini.Να τα αντικαταστήσω με αυτά που έβαλα ή δεν αξίζει τον κόπο;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να τα αντικαταστήσεις, την ίδια δουλειά κάνουν. Απλά με τα μίνι ίσως να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια στην οποία θα αποικήσουν τα βακτήρια.

Υπάρχει ένα σετάκι της Aquili σε καλή τιμή που έχει υγρά για no2, no3, ph, gh, kh. Δες το ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως, πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα 36 που ζητάει η API.Είναι αξιόπιστα;

Σε ευχαριστώ επί της ευκαιρίας για όλες τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κατω παρε ψιλοκοκο χαλικι εγω πρωτιμω τα σκουρα χρωματα βεβαια γουστα ειναι αυτα, μην βαλεις χρωματιστα γιατι αντανακλα το φως και στρεσαροντε τα ζωντανα. Και αν τελικα επιλεξεις μονομαχο βαλε καμια ριζα και δεσε πανω της καμια ανουμπια νανα.

Όταν λες ψιλόκοκο;Τι μέγεθος δηλαδή;Και αν σου είναι εύκολο κανένα-δυο λινκ ή καμιά φώτο για την ρίζα και την ανούμπια νανα γιατί ούτε ξέρω πως είναι.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα για την ανούμπια νανα, αλλά όσα βρήκα, λένε για δέσιμο με πέτρα ή ξύλο.

Με ρίζα πως γίνεται;Sorry αν πέταξα καμιά κοτσάνα :kookoo:

Επίσης ψάχνοντας δεξιά και αριστερά, βρήκα αυτό. Τι είναι; Χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με ριζα πως γινεται?

Αυτο που βαζεις στο λινκ δεν το ξερω,πρωτη φορα το βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα , μήπως το πουλάνε ως στρωμένο βυθό ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα , μήπως το πουλάνε ως στρωμένο βυθό ;;;

Μακαρι να ξερα Μητσο,δεν το εχω ξαναδει.Μου φαινεται οτι ειναι και χοντροκοκκο αυτο το χαλικι που εχει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα 36 που ζητάει η API.Είναι αξιόπιστα;

Σε ευχαριστώ επί της ευκαιρίας για όλες τις απαντήσεις :)

Εγώ η ίδια δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα, γιατί ξεκίνησα να τα παίρνω ένα ένα τα άλλα και τότε δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Αλλά δεν έχω ακούσει κανένα παράπονο για αυτά. :)

Λοιπόν, διάβασα για την ανούμπια νανα, αλλά όσα βρήκα, λένε για δέσιμο με πέτρα ή ξύλο.

Με ρίζα πως γίνεται;Sorry αν πέταξα καμιά κοτσάνα :kookoo:

Επίσης ψάχνοντας δεξιά και αριστερά, βρήκα αυτό. Τι είναι; Χρειάζεται;

Αν πάρεις ανούμπια, ή άλλο φυτό που δένεται, το δένεις με μία πετονιά πάνω στο ξύλο ή στην πέτρα και όταν αργότερα οι ρίζες του φυτού τυλίξουν το ξύλο ή την πέτρα, την κόβεις την πετονιά. Προσοχή να το δέσεις απαλά, χωρίς να τραυματίσεις το φυτό, ίσα ίσα για να στερεωθεί. Και αν πάρεις πέτρα, προσοχή να μην είναι ασβεστολιθική γιατί θα σου ανεβάζει τη σκληρότητα. Επίσης μπορεί να το βρεις έτοιμο δεμένο μαζί ξύλο. ;)

Αυτό το ζωντανό υπόστρωμα, πρώτη φορά το βλέπω κι εγώ και όντως δεν μοιάζει ψιλόκοκκο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...