Jump to content

Αρχάριος Με... Νέο Ενυδρείο !?


Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι η ανούμπια δεν είναι και πολύ στα καλά της.

Για ρίξτε μια ματιά:

DSC00854.jpg

Και αν θέλετε και καμιά μέτρηση του νερού, μπορώ να την κάνω.

Από φωτισμό έχει γιατί είναι μπροστά στην πόρτα που έχει τζάμι και έτσι όλη μέρα έχει από μέτριο φωτισμό (εκτός το βράδυ).

Επίσης από ζουμιά (αντιχλώριο, βακτήρια κτλ.) δεν έχω ρίξει τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, απ' ότι καταλάβατε αυτή τη στιγμή το ενυδρείο τρέχει με σκέτο νερό γιατί δεν ξέρω πως να προχωρήσω.

Έχω κάποιες απορίες ακόμη για να ξεκινήσω το στρώσιμο:

1) Χρειάζεται να ρίχνω αντιχλώριο (ή στο πρώτο γέμισμα που έκανα ή στις αλλαγές) τώρα που δεν έχω ψάρι;

2) Όπως ανέφερα και πιο πριν, έχω ήδη βακτήρια αλλά δεν έχω ξεκινήσει να τα ρίχνω γιατί με συμβούλεψαν καλύτερα το στρώσιμο να γίνει με τροφή.

Εκτός λοιπόν ότι είναι χρονοβόρος τρόπος, δεν θα πρέπει μετά λογικά να καθαρίσω και τον βυθό απ' τα υπολείμματα;

Αν και διάβασα εδώ το θέμα σχετικά με τους διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος, ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί είναι καλύτερα με τροφή αντί σκευασμάτων.

Σχετικά με το στρώσιμο, έχε υπόψη ότι αν κάνεις στρώσιμο με βακτήρια, ο μονομάχος θα εκτεθεί στην αμμωνία και στα νιτρώδη μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Κι εγώ έτσι έκανα, όχι από ανάγκη όπως εσύ, αλλά από χαζομάρα :blush: και μου έπαθε fin rot. Γι'αυτό θα μπορούσες να κάνεις στρώσιμο με τροφή και όταν θα είναι έτοιμο να βάλεις τον μονομάχο. ;)

Έτσι με συμβούλεψε η kalliroi, αλλά ποιό το νόημα εφόσον το ψάρι θα μπει όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο;

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα λίγη ακόμα βοήθεια!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε γνωρίζω τη διαφορά ανάμεσα στις δυο μεθόδους. Αν όμως θες να βάλεις πιο γρήγορα τα ψάρια σου στο ενυδρείο, προτείνω μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν μπορούσα να βρω μπόλι δεν θα αγόραζα καν τα ζουμιά :)

Link to comment
Share on other sites

α, οκ τοτε! :) κ με τροφή και με βακτήρια γίνεται το στρώσιμο. έχω ακούσει να προτείνονται κ οι δυο μέθοδοι αλλά δεν έχω ακούσει τα επιχειρήματα υπέρ κ κατά για την καθεμία. εγώ θα έριχνα το αντιχλώριο και μετά τα βακτήρια, σύμφωνα με τις οδηγίες. αν κάποιος πιο έμπειρος έχει κάποια άλλη πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, απ' ότι καταλάβατε αυτή τη στιγμή το ενυδρείο τρέχει με σκέτο νερό γιατί δεν ξέρω πως να προχωρήσω.

Έχω κάποιες απορίες ακόμη για να ξεκινήσω το στρώσιμο:

1) Χρειάζεται να ρίχνω αντιχλώριο (ή στο πρώτο γέμισμα που έκανα ή στις αλλαγές) τώρα που δεν έχω ψάρι;

2) Όπως ανέφερα και πιο πριν, έχω ήδη βακτήρια αλλά δεν έχω ξεκινήσει να τα ρίχνω γιατί με συμβούλεψαν καλύτερα το στρώσιμο να γίνει με τροφή.

Εκτός λοιπόν ότι είναι χρονοβόρος τρόπος, δεν θα πρέπει μετά λογικά να καθαρίσω και τον βυθό απ' τα υπολείμματα;

Αν και διάβασα εδώ το θέμα σχετικά με τους διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος, ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί είναι καλύτερα με τροφή αντί σκευασμάτων.

Σχετικά με το στρώσιμο, έχε υπόψη ότι αν κάνεις στρώσιμο με βακτήρια, ο μονομάχος θα εκτεθεί στην αμμωνία και στα νιτρώδη μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Κι εγώ έτσι έκανα, όχι από ανάγκη όπως εσύ, αλλά από χαζομάρα :blush: και μου έπαθε fin rot. Γι'αυτό θα μπορούσες να κάνεις στρώσιμο με τροφή και όταν θα είναι έτοιμο να βάλεις τον μονομάχο. ;)

Έτσι με συμβούλεψε η kalliroi, αλλά ποιό το νόημα εφόσον το ψάρι θα μπει όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο;

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα λίγη ακόμα βοήθεια!

Αυτό που μπορώ να σου προτείνω εγώ και το έχω κάνει μέχρι στιγμής με επιτυχία:

Βάζεις το ψαράκι στο ενυδρείο μαζί με τα βακτήρια. Δεν σταματάς τα βακτήρια μέχρι να δεις ότι έχουν σταθεροποιηθεί οι μετρήσεις σου.

Ταΐζεις ελάχιστα 1 φορά κάθε 2 ημέρες.

Κάθε τρεις ημέρες εγώ θα έκανα μετρήσεις.

Αν πιστεύεις , ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις μένεις στο στρώσιμο με τροφή. Η τροφή να μην σαπίζει όμως στον βυθό , έτσι ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το στρώσιμο με βακτήρια προϋποθέτει τα ψάρια να είναι ήδη εντός ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια χρειάζονται τροφή. Μπορείς να ρίχνεις βακτήρια μαζί με τροφή , έτσι ώστε να υπάρχει μια κάποια πηγή "ενέργειας" για τα βακτήρια.

Αν ρίχνεις σκέτα βακτήρια, πάλι κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν αποικίες αλλά θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Και θα αντέξει το ψάρι όλη αυτή τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Αν ταΐζεις ελάχιστα κάθε 2 ημέρες ναι. Με αυτήν την μέθοδο πρέπει να κάνεις και μετρήσεις κάθε 3 ημέρες τουλάχιστον.

Το ότι προτείνω μια διαδικασία που έχει πετύχει σε εμένα , δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ακολουθήσει κανείς τυφλά. :)

Αν κρίνεις, όπως είπα και πιο πάνω ότι δεν θέλεις να το κάνεις έτσι , δεν το κάνεις. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στρωσε το φιλτρο με ετοιμα βακτηρια και τροφη,οταν οι μετρησεις σου θα ειναι ενταξει

βαλε το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

μιας και κραταμε ενυδρεια με ψαρια, καλο ειναι να μην περνανε την διαδικασια του στρωσιματος...

μια λυση ειναι στρωσιμο με τροφη και βακτηρια,

δευτερη λυση ειναι στρωσιμο με αμμωνια

και τριτη και πιο γρηγορη απο καποιον που ειναι κοντα σου περνεις λιγα υλικα του η λιγη βρωμα και ειναι ετοιμο το φιλτρο σου την ιδια μερα.

Link to comment
Share on other sites

Στρωσε το φιλτρο με ετοιμα βακτηρια και τροφη,οταν οι μετρησεις σου θα ειναι ενταξει

βαλε το ψαρι.

Νομίζω ότι θα προτιμήσω αυτή τη μέθοδο.

Σχετικά με την ανούμπια μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται;Μου φαίνεται ότι μέρα με τη μέρα χειροτερεύει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα προτιμήσω αυτή τη μέθοδο.

Σχετικά με την ανούμπια μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται;Μου φαίνεται ότι μέρα με τη μέρα χειροτερεύει...

Την τροφή σε ένα διχτάκι, να μην πέφτει και σαπίζει επάνω στον βυθό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!Και έψαχνα να βρω τρόπο να την μαζεύω μετά γιατί δεν έχω σκούπα βυθού.

Θέλει συγκεκριμένης μορφής (και είδος) τροφής;

Θέλω να πω έχω και συγκεκριμένη για μονομάχους, έχω και γενικά γλυκού νερού.Και τα 2 όμως σε flakes.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όμως και στο διχτάκι δεν θα φύγουν κάποια κομμάτια;Flakes είναι, μπορούν να διαλυθούν πολύ.

Επίσης για πόσο χρονικό διάστημα να τα αφήσω μέσα;

Είμαι κουραστικός ε; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι, ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν ο Θανάσης και ο stav.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις την τροφη σε ενα τουλι δεν νομιζω να μπορει να φυγουν κομματια εκτος.... κι αν φυγουν, θα ειναι τοσο μικρα που θα εξαφανιστουν αμεσως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την δοκιμή του χαλικιού και σε ακουαφόρτε.Υπήρχαν 3-4 χαλικάκια που άφρισαν κατευθείαν.

Τα υπόλοιπα μετά από κανένα λεπτό, άρχισαν και αντιδρούσαν (δεν πρέπει να ήταν αφρός αυτό).Λογικά θα ήταν φυσιολογική αντίδραση επειδή τα άφησα πολύ ώρα;

Αλλιώς την κάτσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο και παρε χαλαζιακη αμμο.Επεμενε ομως αρκετα στο μαγαζι και ζητα τους να ειναι σιγουροι για το προιον που θα αγορασεις.Την εχουμε πατησει ολοι δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα που βρήκα στο νετ για να πάρω μια ιδέα πώς αφρίζει (τονίζω ΔΕΝ είναι δική μου):

udro.jpg

ευτυχώς το δικό μου δεν έκανε έτσι.Ίσα ίσα που είδα να βγάζει φουσκαλίτσες μικρές (σαν της coca cola).

Επειδή όμως έβγαλα λίγο χαλίκι, θα πιάσω περισσότερο να είμαι 100% σίγουρος.

Τόσο πρέπει να αφρίσει;Σαν τη φώτο από πάνω;

Ή δεν πρέπει να αντιδράσει -ΚΑΘΟΛΟΥ-;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...