Jump to content

Αποριες


Recommended Posts

λοιπόν όπως προαναφέρω εδώ και καιρό είμαι οπαδός του σαι τ και μετά από πολύ μελέτη στα φόρουμ αποφάσισα να αγοράσω και εγώ το δικό μου μικρο ενυδρείο 30 λίτρον με φίλτρο φυσικά, το ενυδρείο περιέχει 2 πλαστικά φυτά και 1 διακοσμητικό καράβι καθώς επίσης σαν βάση ψιλό χαλίκι 2 κιλών, μέσα σε αυτό το μικρο ενυδρείο έχω ένα υπέροχο μονομάχο κατηγορίας μουν, να τονίσω βέβαια πως πριν μπει μέσα ο μικρός μας φίλος τήρησα όλες τις προϋπόθεσις όσο αναφορά το φίλτρο και την θερμοκρασία....... θα ήθελα να ρωτήσω 1 αν πρέπει να βγάλω κάτι από την διακόσμηση.....και το ποιο σημαντικό μου θέμα είναι ότι είμαι φοιτητής και παράλληλα εργαζόμενος όποτε περνάω λίγες ώρες στο σπίτι, τον ταΐζω καθημερινά φυσικά μεγαλύτεροι ποσότητα από το κανονικό 6 με 7 αποξηραμένα σκουλήκια απλά όταν γυρίσω δεν ξέρω την ποσότητα πού έχει φάει η αν έχει φάει καν διότι η τροφή με την ώρα διαλύετε αν έχετε να προτείνετε κάτι πείτε

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας

Σου εσπασα το προηγουμενο ποστ σου σε νεο για να μη μπερδευομαστε.

Καλο ειναι στο ενυδρειο μας να εχουμε φυσικα υλικα,οπως ξυλα,πετρες και αληθινα φυτα.Τα πλαστικα μερικες φορες απελευθερωνουν χρωστικες ουσιες στο νερο μας και μπορει να εχουν προβλημα τα ψαρια μας.Εκτος αυτου,τα αληθινα φυτα μας προσφερουν και αλλα καλα στο νερο μας.

Το ψαρακι να μη το ταιζεις περισσοτερο απο το κανονικο γιατι αν μενει τροφη κατω θα εχεις προβληματα με αμμωνια.

Μετρησεις εχεις κανει?

Το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο μου είναι απλής μορφής με το σφουγγαράκι πιστεύω πώς έχεις δίκαιο για τα φυτά απλά το πρόβλημα μου είναι ότι λείπω πολλές ώρες από το σπίτι για να βάλλω αληθινά φυτά που έχουν και πιο πολλές απαιτήσεις

Έγινε επεξεργασία - Betta fish
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όπως προαναφέρω εδώ και καιρό είμαι οπαδός του σαι τ και μετά από πολύ μελέτη στα φόρουμ αποφάσισα να αγοράσω και εγώ το δικό μου μικρο ενυδρείο 30 λίτρον με φίλτρο φυσικά, το ενυδρείο περιέχει 2 πλαστικά φυτά και 1 διακοσμητικό καράβι καθώς επίσης σαν βάση ψιλό χαλίκι 2 κιλών, μέσα σε αυτό το μικρο ενυδρείο έχω ένα υπέροχο μονομάχο κατηγορίας μουν, να τονίσω βέβαια πως πριν μπει μέσα ο μικρός μας φίλος τήρησα όλες τις προϋπόθεσις όσο αναφορά το φίλτρο και την θερμοκρασία....... θα ήθελα να ρωτήσω 1 αν πρέπει να βγάλω κάτι από την διακόσμηση.....και το ποιο σημαντικό μου θέμα είναι ότι είμαι φοιτητής και παράλληλα εργαζόμενος όποτε περνάω λίγες ώρες στο σπίτι, τον ταΐζω καθημερινά φυσικά μεγαλύτεροι ποσότητα από το κανονικό 6 με 7 αποξηραμένα σκουλήκια απλά όταν γυρίσω δεν ξέρω την ποσότητα πού έχει φάει η αν έχει φάει καν διότι η τροφή με την ώρα διαλύετε αν έχετε να προτείνετε κάτι πείτε

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3 υπαρχουν?

Με τι τροπο εστρωσες το ενυδρειο σου πριν βαλεις ψαρι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος που έστισα το ενυδρείο είναι ο εξής, καθάρισα το ενυδρείο, ξέπλυνα την άμμο από τυχόν σκόνες την τοποθέτησα, έκανα το ακόλουθο και με τα υπόλοιπα διακοσμητικά μετά τοποθέτησα το είδη από πριν βρεγμένο φίλτρο μέτρησα το χλώριο του νερού και το έριξα μέσα μετά από 1 μήνα λειτουργίας του φίλτρου και αφού είχα σταθερή θερμοκρασία νερού έβαλα μέσα τον μονομάχο

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο μου είναι απλής μορφής με το σφουγγαράκι πιστεύω πώς έχεις δίκαιο για τα φυτά απλά το πρόβλημα μου είναι ότι λείπω πολλές ώρες από το σπίτι για να βάλλω αληθινά φυτά που έχουν και πιο πολλές απαιτήσεις 

Υπάρχουν εύκολα φυτά που δεν θέλουν πολλά πολλά. Αλλά αυτό δεν επείγει, είναι πιο σημαντικό να βεβαιωθείς ότι είναι στρωμένο και αυτό θα το δεις μετρώντας αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τεστ ακριβως?

Υγρο?

Εχει οδηγιες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Υγρο?

Ποια μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ εχουν οδηγιες πως γινονται.Η καθε μαρκα εχει διαφορετικες.Ακολουθησε τις οδηγιες που ειναι μεσα στο κουτι απο το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου, στα προηγούμενα σχόλια κάποια από τα παιδιά μου πρότειναν να κάνω τεστ αμμωνίας αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία για το τεστ μπορεί κάποιος να μου την εξηγεισεί????

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ εχουν οδηγιες πως γινονται.Η καθε μαρκα εχει διαφορετικες.Ακολουθησε τις οδηγιες που ειναι μεσα στο κουτι απο το τεστ.

α ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πρπει να αγορασεις υγρο τεστ για αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 απο πετ σοπ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας να αγορασεις υγρο τεστ για αμμωνια απο πετ σοπ.Αυτο μεσα στο κουτι του εχει οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα ο μονομάχος μου την περισσότερη ώρα την περνάει μέσα στην κουφάλα του καραβιού είναι φυσιολογικό?????

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου μηπως ειναι πολυ δυνατο και κουραζει το ψαρι; Οι μονομαχοι θελουν χαμηλη ροη! Ισως ακομη να ειναι στρεσαρισμενο και μεχρι να συνηθισει το καινουριο περιβαλλον του να κρυβεται! Βεβαια το καλυτερο μερος ειναι αναμεσα σε ζωντανα φυτα και οχι πλαστικα καραβια!

Αυτο με την τροφη προσεξε το λιγο γιατι τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ευαισθητα στην διατροφη τους! Ταιζε τον δυο φορες την ημερα απο ενα δυο φυλλαρακια ή σκουληκακια και οχι παραπανω! Και καμια μερα αν μεινει και νηστικος δεν παθαινει απολυτως τιποτα, ισα ισα συνισταται για μονομαχους η νηστεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ακόμα και όταν ήταν στη γυάλα, δηλαδή με μηδενική ροή, καθόταν συνέχεια μέσα σε ένα βαρελάκι πλαστικό που του είχα βάλει. Τους αρέσει να κρύβονται, αλλά δες μήπως έχεις μεγάλη ροή και από το φίλτρο όπως είπε ο Sturm.

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...