Jump to content

Οσμωση Με Φλοτερ


paris soroni

Recommended Posts

Παιδια σκευτομε να βαλω στην ταρατσα μου μια δεξαμενη και να συνδεσω την οσμοση εκει , λεω λοιπον να βαλω στην εξοδο του καθαρου νερου ενα φλοτερ απο καζανακι και οταν η δεξαμενη γεμισει να κλεινει την παροχη το φλοτερτ, αυτο που διαπιστοσα ομως ειναι οτι ακομα και να κλεισει η εξοδος του καθαρου νερου το βρωμικο εξακολουθει να βγαζει, ξερει κανεις να μου πει πως μπορω οταν θα γεμισει η δεξαμενη να κλεινει τελειως η παροχη του νερου;

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας ένα φλοτερ στο νερό της γραμμής τροφοδοσίας της Α/Ο Μπορείς να το κάνεις με ένα φλορερ για καζανάκι και με πατέντα να ενώσεις το σωλλήνα παροχής πάνω του. Αυτός είναι ο μηχανικός τρόπος. Μπορεί να γίνει και με φλοτερ και ηλεκτοβάνα στην παροχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην σπασει με την πιεση και εσυ λειπεις απο το σπιτι,[εχει συμβει]μιλησε με water waves.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην σπασει με την πιεση και εσυ λειπεις απο το σπιτι,[εχει συμβει]μιλησε με water waves.

Οκ φιλε θα παρω τηλ
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην σπασει με την πιεση και εσυ λειπεις απο το σπιτι,[εχει συμβει]μιλησε με water waves.

Ποιο να σπάσει Νικόλα ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τετοια πατέντα, αφου ψαχνόμουν αρκετα με το συγκεκριμενο θεμα. Να ναι καλα τα παιδια της water waves που μου έδωσαν τη λυση. Συγκεκριμενα εγω μίλησα με το Σταθη.

Βαζεις το φλοτερ εκει που θελεις, και μετα βαζεις ενα ειδικό "κουτάκι" στην έξοδο της Α/Ο μαζι με ανεπιστροφη. Στο κουτάκι βαζεις σε συγκεκριμενες θεσεις την εισαγωγή του καθαρού και βρωμικου οπως και αντίστοιχα την εξαγωγή τους. Τωρα οταν κλησει το φλοτερ το καθαρο, το "κουτάκι" αυτο νιώθη την αύξηση της πίεσης και κλείνει και το βρώμικο νερο.

Με εχει σώσει, να σε καλα Σταθη! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τετοια πατέντα, αφου ψαχνόμουν αρκετα με το συγκεκριμενο θεμα. Να ναι καλα τα παιδια της water waves που μου έδωσαν τη λυση. Συγκεκριμενα εγω μίλησα με το Σταθη.

Βαζεις το φλοτερ εκει που θελεις, και μετα βαζεις ενα ειδικό "κουτάκι" στην έξοδο της Α/Ο μαζι με ανεπιστροφη. Στο κουτάκι βαζεις σε συγκεκριμενες θεσεις την εισαγωγή του καθαρού και βρωμικου οπως και αντίστοιχα την εξαγωγή τους. Τωρα οταν κλησει το φλοτερ το καθαρο, το "κουτάκι" αυτο νιώθη την αύξηση της πίεσης και κλείνει και το βρώμικο νερο.

Με εχει σώσει, να σε καλα Σταθη! :)

Μαριε εχεις καποιο λινκ για να δω το συγκεκριμενο κουτακι μηπως βρω στη ροδο;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο να σπάσει Νικόλα ?

ολο το σημειο ειναι το φλοτερ που κλεινει αλλα η πιεση συνεχιζετε απο την βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Nic!! Αυτο ειναι παιδια, εως τωρα κανει άψογη δουλίτσα και ειμαι πλήρως ευχαριστημένος. Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου μία ερώτηση,επειδή με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο.

Όταν σταματήσει η ροή του καθαρού και του βρώμικου, η πίεση στις σωληνώσεις από τη βρύση που είναι ανοιχτή δέν παραμένει;

Αυτό δεν έχει κάποιο κίνδυνο για διαρροή από τις σωληνώσεις της ΑΟ που είναι πρίν την βαλβίδα αντεπιστροφής;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο εμπόριο ειναι δεδομένο πως ο πωλητής θέτει μια τιμή και ο αγοραστής επιλέγει ελεύθερα .... B)

Ειναι αυτονοητο πως δεν ζουμε στην Κινα ... :D

Πρακτικα ομως, τα δυο παραπανω προιοντα μονα τους δεν ειναι αρκετα για να δουλεψει το συστημα καθως λειπουν η ανεπιστροφη και το ρακορ συνδεσης με το φλοτερ. Ειδικα η ανεπιστροφη ειναι απαραιτητη καθως χωρις αυτην, θα κλεισει το καθαρο αλλα το ακαθαρτο της οσμωσης θα συνεχισει να τρεχει ...

Καλησπέρα φίλοι μου μία ερώτηση,επειδή με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο.

Όταν σταματήσει η ροή του καθαρού και του βρώμικου, η πίεση στις σωληνώσεις από τη βρύση που είναι ανοιχτή δέν παραμένει;

Αυτό δεν έχει κάποιο κίνδυνο για διαρροή από τις σωληνώσεις της ΑΟ που είναι πρίν την βαλβίδα αντεπιστροφής;

Δε μας εχει τυχει κατι τετοιο (ή τουλαχιστον δε μας εχει ενημερωσει ποτε καποιος σχετικα) . Προυποθεση βεβαια η πιεση του δικτυου να βρισκεται εντος οριων (πχ μεχρι 6 bar) αλλα αυτο αφορα καθε συστημα φιλτρανσης. Αλλωστε, ολα τα οικιακα συστηματα φιλτρανσης παραμενουν υπο πιεση παντα.

Η διακοπη του νερου γινεται πριν τη μεμβρανη της οσμωσης ωστε να μη μενει υπο πιεση και καταπονειται ...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο σκληρο ποστ για το καταστημα που εκανε την ΑΟ (και ολα τα παρελκομενα) προσιτη για ολους τους χομπιστες στην Ελλαδα και οχι μονο για τους λεφταδες (οπως ηταν πριν).

Δικαιολογειται μονο αν εισαι νεος στο χομπι και δεν γνωριζεις " ενυδρειακη ιστορια".

Φιλικα. :thumbup:

Κατα τα αλλα, οπως γραφτηκε λειπουν δυο βασικα εξαρτηματα που εχουν καποιο κοστος κι αυτα και καλο θα ηταν να μπουν στην περιγραφη του προιοντος και στη φωτο στο σαιτ..

Νομιζω δινονται κι αυτα μαζι με την τετραοδη και το φλοτερ και συμπεριλαμβανονται στην τιμη. (εγω τουλαχιστον παλιοτερα, τα ειχα παρει στο πακετο, ολα μαζι στην ιδια τιμη)

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Στο εμπόριο ειναι δεδομένο πως ο πωλητής θέτει μια τιμή και ο αγοραστής επιλέγει ελεύθερα .... B)

Ειναι αυτονοητο πως δεν ζουμε στην Κινα ... :D

Πρακτικα ομως, τα δυο παραπανω προιοντα μονα τους δεν ειναι αρκετα για να δουλεψει το συστημα καθως λειπουν η ανεπιστροφη και το ρακορ συνδεσης με το φλοτερ. Ειδικα η ανεπιστροφη ειναι απαραιτητη καθως χωρις αυτην, θα κλεισει το καθαρο αλλα το ακαθαρτο της οσμωσης θα συνεχισει να τρεχει ...

Δε μας εχει τυχει κατι τετοιο (ή τουλαχιστον δε μας εχει ενημερωσει ποτε καποιος σχετικα) . Προυποθεση βεβαια η πιεση του δικτυου να βρισκεται εντος οριων (πχ μεχρι 6 bar) αλλα αυτο αφορα καθε συστημα φιλτρανσης. Αλλωστε, ολα τα οικιακα συστηματα φιλτρανσης παραμενουν υπο πιεση παντα.

Η διακοπη του νερου γινεται πριν τη μεμβρανη της οσμωσης ωστε να μη μενει υπο πιεση και καταπονειται ...

Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα, οπως γραφτηκε λειπουν δυο βασικα εξαρτηματα που εχουν καποιο κοστος κι αυτα και καλο θα ηταν να μπουν στην περιγραφη του προιοντος και στη φωτο στο σαιτ..

Νομιζω δινονται κι αυτα μαζι με την τετραοδη και το φλοτερ και συμπεριλαμβανονται στην τιμη. (εγω τουλαχιστον παλιοτερα, τα ειχα παρει στο πακετο, ολα μαζι στην ιδια τιμη)

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820

Στο δικο μας κιτ, περιλαμβανονται τα παντα και ειναι ετοιμο προς εγκατασταση και χρηση ...

Εχεις δικιο για την περιγραφη, θα μπουν και αυτα ... ευχαριστουμε για την επισημανση ...

Link to comment
Share on other sites

 

Στο δικο μας κιτ, περιλαμβανονται τα παντα και ειναι ετοιμο προς εγκατασταση και χρηση ...

 

Εχεις δικιο για την περιγραφη, θα μπουν και αυτα ... ευχαριστουμε για την επισημανση ...

Κάνει για όλες τις οσμωσεις σας αυτό το κιτ?Έχω την aquabest
Link to comment
Share on other sites

Κάνει για όλες τις οσμωσεις σας αυτό το κιτ?Έχω την aquabest

Ναι κάνει για όλες τις οσμώσεις και δεν χρειάζεστε κάτι επιπλέον.

Σε περιπτώσεις οσμώσεων που περιέχουν και ηλεκτρικά στοιχεία,( π.χ. αντλίες booster) θα χρειαστεί να προστεθούν και μερικά επιπλέον εξαρτήματα (high and low pressure switch), για να κόβουν και την τροφοδοσία ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Στο εμπόριο ειναι δεδομένο πως ο πωλητής θέτει μια τιμή και ο αγοραστής επιλέγει ελεύθερα .... B)

Ειναι αυτονοητο πως δεν ζουμε στην Κινα ... :D

Πρακτικα ομως, τα δυο παραπανω προιοντα μονα τους δεν ειναι αρκετα για να δουλεψει το συστημα καθως λειπουν η ανεπιστροφη και το ρακορ συνδεσης με το φλοτερ. Ειδικα η ανεπιστροφη ειναι απαραιτητη καθως χωρις αυτην, θα κλεισει το καθαρο αλλα το ακαθαρτο της οσμωσης θα συνεχισει να τρεχει ...

Δε μας εχει τυχει κατι τετοιο (ή τουλαχιστον δε μας εχει ενημερωσει ποτε καποιος σχετικα) . Προυποθεση βεβαια η πιεση του δικτυου να βρισκεται εντος οριων (πχ μεχρι 6 bar) αλλα αυτο αφορα καθε συστημα φιλτρανσης. Αλλωστε, ολα τα οικιακα συστηματα φιλτρανσης παραμενουν υπο πιεση παντα.

Η διακοπη του νερου γινεται πριν τη μεμβρανη της οσμωσης ωστε να μη μενει υπο πιεση και καταπονειται ...

Το ρακόρ σύνδεσης με το φλοτέρ δεν νομίζω να είναι απαραίτητο. Μια χαρά περνάει το σωληνάκι μόλις ζεσταθεί λίγο και με ένα τσεμπεράκι έγινε η δουλειά. Φυσικά αν υπάρχει, ακόμα καλύτερα! Όσο για την ανεπίστροφη http://www.ebay.com/itm/1-4-Quick-Connect-Check-Valve-for-RO-Pure-Water-Reverse-Osmosis-System-Filters-/141105047284?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item20da8426f4 ορίστε για να ολοκληρωθεί το όλο σετ. Συνολικό κόστος 8,94€ Σε εσάς όλο το κιτ 21€ συν 5€ τα μεταφορικά, μας κάνει 26€ Διαφορά 17€, δεν το λες και μικρή. Εκτός και αν έχω παραλείψει κάτι ακόμα και είμαι λάθος. Θα συμφωνήσουμε ότι ο πωλητής βάζει την τιμή και ο αγοραστής επιλέγει….. Προσωπικά την δική μου Α/Ο από εσάς την έχω πάρει, όπως και τα αναλώσιμα που χρειάζεται κατά καιρούς. Επίσης άνθρακα αντιφώσφορο κτλ, πάλι από εσάς τα παίρνω. Αυτό σημαίνει πως είμαι ικανοποιημένος από τα προϊόντα σας καθώς και από την εξυπηρέτηση. Δυστυχώς δεν είμαι ικανοποιημένος από τις τιμές σας στα περιφεριακά, βαλφάκια σωληνάκια κτλ και έτσι υποχρεωτικά στρέφομε στην κινέζικη αγορά. Αν η διαφορά των τιμών σας, ήταν της τάξης έως 20% παραπάνω, θα προτιμούσα να τα προμηθευτώ από εσάς ασυζητητί. Τέλος να αναφέρω πως σας τιμά η απάντηση σας στο παραπάνω ποστ μου καθώς και όλες σας οι απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.

Λιγο σκληρο ποστ για το καταστημα που εκανε την ΑΟ (και ολα τα παρελκομενα) προσιτη για ολους τους χομπιστες στην Ελλαδα και οχι μονο για τους λεφταδες (οπως ηταν πριν).

Δικαιολογειται μονο αν εισαι νεος στο χομπι και δεν γνωριζεις " ενυδρειακη ιστορια".

Φιλικα. :thumbup:

Κατα τα αλλα, οπως γραφτηκε λειπουν δυο βασικα εξαρτηματα που εχουν καποιο κοστος κι αυτα και καλο θα ηταν να μπουν στην περιγραφη του προιοντος και στη φωτο στο σαιτ..

Νομιζω δινονται κι αυτα μαζι με την τετραοδη και το φλοτερ και συμπεριλαμβανονται στην τιμη. (εγω τουλαχιστον παλιοτερα, τα ειχα παρει στο πακετο, ολα μαζι στην ιδια τιμη)

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820

Δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα σκληρό στο ποστ μου. Ούτε αναφέρθηκα ονομαστικά στην συγκεκριμένη εταιρία. Επίσης το ότι έκαναν προσιτή την Α/Ο στην χώρα μας δεν έχει να μου πει κάτι. Κάποιος θα το έκανε κάποια στιγμή.

Για αυτό υπάρχουν τα φόρουμ για να μπορούμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας, βοηθώντας ο ένας τον άλλο με κάθε τρόπο. Αν εσύ θα ήθελες κάτι το οποίο θα υπήρχε κάποιος να σου πει, ρε αδελφέ από εκεί θα το πάρεις φτηνότερα ή αυτό είναι καλύτερο, θα το σχολίαζες; Δεν το νομίζω!

Μπράβο σου που είσαι γνώστης της ενυδρειακή ιστορίας, όμως οι εποχές περνάνε και η ιστορία, είναι ιστορία και εξέλιξη, είναι εξέλιξη…. Τελείως φιλικά και με κανένα ίχνος ειρωνισμού! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...