Jump to content

S.o.s. Με Ich!!


Recommended Posts

Κατι θα εκανε φυσικα, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει νόημα γιατι θα το ξαναβάλει μεσα στο ενυδρειο παλι. Σε ξεχωριστό χωρο ειναι μια απο τις λυσεις.

Πανό οταν λες αμινοξέα, εννοείς βιταμίνες ετσι; Αμινοξέα ειναι για τα κοραλια οχι για τα ψαρακια μας.

Αφου εχει όρεξη ειναι υποσχόμενος για δυνατή επιστροφή. :)

το σκεύασμα που έχω είναι αυτό http://brightwellaquatics.com/products/maxamino.php

δεν θα τον υποβάλω σε τέτοια διαδικασία.. το ψαράκι τα πάει καλά.. απο όρεξη έχει φούλ.. όσες φορές και να ταίσω θα φάει σαν τρελός :) και γώ είμαι αισιόδοξος οτι θα την βγάλει καθαρή :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: το παράσιτο ότι και να γίνει θα κάνει τον κύκλο του, έτσι?? Η διαδικασία είναι να φύγει απο το ψάρι να πάει σε αραγονίτη και βράχο και να ψάξει ξενιστή, σωστά???? αν τα ψαράκια αποδεικτουν γερά, τοτε το παράσιτο απλα θα πεθάνει και θα φύγει??

αυτή η διαδικασία απο ποσο καιρό μέχρι πόσο κρατάει??? πότε είναι φυσιολογικό να εξαφανιστούν τα στίγματα απο τον ψάρη??

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ευχηθω περαστικα. Δεν εχω εμπειρια απο ικ αρα καλη αναρωση και γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: το παράσιτο ότι και να γίνει θα κάνει τον κύκλο του, έτσι?? Η διαδικασία είναι να φύγει απο το ψάρι να πάει σε αραγονίτη και βράχο και να ψάξει ξενιστή, σωστά???? αν τα ψαράκια αποδεικτουν γερά, τοτε το παράσιτο απλα θα πεθάνει και θα φύγει??

 

αυτή η διαδικασία απο ποσο καιρό μέχρι πόσο κρατάει??? πότε είναι φυσιολογικό να εξαφανιστούν τα στίγματα απο τον ψάρη??

 

Οσο εχει ξενιστή θα αναπαράγεται οι πρωτες 2 εβδομάδες είναι οι δυνατες το θέμα ολο ειναι στο ψαρι στο τι δυναμη εχει να το αντιμετώπιση γιατι με το καιρο μειώνονται οι αποικίες στον αραγονιτη και βραχο!
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα περάσουν πολλα 2βδομαδα για να πω οτι έφυγε τελείως ανεξαρτήτως αν δεν βλεπω σημάδια;

Τα αλλα ψάρια υπάρχει περιπτωση να μην εκδηλώσουν ;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα φυγει τοσο ευκολα οσο νομιζεις κανει κυκλους ειτε δυνατους ειτε χαλαρους αν δεις και στα αλλα τοτε σκουρενουν τα πραγματα και πρεπει να πας σε δραστικα μετρα καραντινας με χαλκο σε ολα....

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι οσο κανει "κύκλους" στο ιδιο ενυδρειο με τα ιδια ψαρια, δεν ειναι σαφές αν σιγα σιγα το στέλεχος εξασθενή αλλα σιγουρα ταυτοχρονα τα ψαρια αρχίζουν να εχουν καλυτερες αντοχές, φορά με τη φορά και με τη προϋπόθεση να μενουν ζωντανα.

Δεν ειναι καθολου τυχαίο οτι υπαρχουν περιπτώσεις που στέλεχος ich υπηρχε σε ενυδρειο και τα ζωντανα έβγαζαν πολυ σπάνια και χωρις απώλειες, μόλις μπηκε νεο ψάρι (καθαρο απο καραντίνα) τσίμπησε το ich και άφησε αυτο το μάταιο κοσμο.. Τα ψαρια σιγα σιγα αναπτύσσουν άμυνες, ειναι λιγο περίπλοκο αλλα ειναι και συναρπαστικό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πως παει το ψαρι;

Λυκούργο απο τη κυριακή είχαν όλα σχεδόν εξαφανιστεί, κάποια έκαναν την εμφάνιση τους πάλι χθες.. :(

κατα τα άλλα συνεχίζω τις ρουτίνες.. τάισμα 4 φορές την ημέρα η μία εξ αυτών κατεψυγμένη και η μία μακροάλγη στο βραχάκι. τουκλαχιστον 2 φορες την ημέρα οι τροφές είναι βουτιγμένες μία στο σκόρδο, μία στα αμινοξέα.. θερμοκρασία στους 28,5 και αλατότητα στο 1.025

Το ψάρι συνεχίζει να έχει πολύ όρεξη και είναι κινητηκότατος

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο απο τη κυριακή είχαν όλα σχεδόν εξαφανιστεί, κάποια έκαναν την εμφάνιση τους πάλι χθες.. :(

κατα τα άλλα συνεχίζω τις ρουτίνες.. τάισμα 4 φορές την ημέρα η μία εξ αυτών κατεψυγμένη και η μία μακροάλγη στο βραχάκι. τουκλαχιστον 2 φορες την ημέρα οι τροφές είναι βουτιγμένες μία στο σκόρδο, μία στα αμινοξέα.. θερμοκρασία στους 28,5 και αλατότητα στο 1.025

Το ψάρι συνεχίζει να έχει πολύ όρεξη και είναι κινητηκότατος

Ευχαριστα νεα ειναι αυτα...Μπραβο βρε φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα ειναι αυτα...Μπραβο βρε φιλε...

για να δούμε ρε συ Θανάση.. .φεύγει και έρχεται .. :(

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε ρε συ Θανάση.. .φεύγει και έρχεται .. :(

Ετσι θα κανει και πλεον σου προτείνω μιας και ειναι ακομα δυνατό το ψαρι ΄οπως και τα αλλα να κανεις θεραπεία πριν αργήσουν την κατω βόλτα.

Εγω στο λευκοστερνο ξεκίνησα και σημερα ειναι πεντακάθαρος μετα απο 9 μερες θεραπείας ήδη μετράω 4 μερες χωρις ούτε ενα πανω του τα αλλα στο κύριος ενυδρειο δεν τα έκανα διότι ειναι ποιο παλια ψαρια και το ξεπεράσανε και στο παρελθόν και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα κανει και πλεον σου προτείνω μιας και ειναι ακομα δυνατό το ψαρι ΄οπως και τα αλλα να κανεις θεραπεία πριν αργήσουν την κατω βόλτα.

Εγω στο λευκοστερνο ξεκίνησα και σημερα ειναι πεντακάθαρος μετα απο 9 μερες θεραπείας ήδη μετράω 4 μερες χωρις ούτε ενα πανω του τα αλλα στο κύριος ενυδρειο δεν τα έκανα διότι ειναι ποιο παλια ψαρια και το ξεπεράσανε και στο παρελθόν και τωρα.

+1

Βάλτο καραντίνα και ξεκινά θεραπεία πριν είναι πολύ αργά .

Link to comment
Share on other sites

σταθερή κατάσταση λυκούργο. λίγα τα στίγματα αλλα δεν έχει καθαρίσει. Απο συμπεριφορά μια χαρά. επειδή δεν έχω σκοπό να βάλω ψάρι σε βαθος 2-3 μηνών γι αυτό και το έχω αφήσει στο display.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αφού πέρασε σχεδόν μήνας χωρίς να υπάρχει κάποια αισθητή βελτίωση και με το παράσιτο να κολλάει

Αναπόφευκτα και στον κλόουν αποφάσισα να πάω σε πιο δραστικές λύσεις. Με τις πολύτιμες συμβουλές του Γκουρού Θανάση και με τη πολύτιμη βοήθεια (όσο δεν ήταν αραχτός με τη μπύρα στο χέρι) του κολλητού Μητσάκου εχθές το βράδυ έγινε η επιχείρηση και στήθηκε καραντίνα.

το ενυδρείο είναι το προηγούμενο μου 60λίτρα απο το οποίο έχει αφαιρεθεί η πλάτη- sump. απο εξοπλισμό ένα φίλτρο eheim pick up με μακαρόνι στρωμένο και λίγο υαλοβάμβακα. το φιλτράκι κανει και μια χαρά ανατάραξη στην επιφάνεια. Φυσικά μπήκε θερμοστάτης και κάποια κομμάτια pvc για να κρύβονται τα ψάρια.

Το νερό γέμισε απο αυτό του main μπήκε και μια αμπούλα probio.. (αν δεν κάνω λάθος). η θερμοκρασία ήρθε στα ίδια επίπεδα με αυτά του display και η επιχείρηση μεταφορά όρχησε.

για να πιαστούν τα ψάρια ήταν απαραίτητο να βγεί το pillar .. ειδικά το clownακι είναι μεγάλος διάολος και στο άδειο ενυδρείο με δυσκόλεψε. Η όλη διαδικασία πήρε πάνω απο 3 ώρες με ότι συνέπειες μπορέι αυτό να έχει.. θολούρα στο main, stressαρισμένα τα εναπομείναντα κοράλλια και πτώση θερμοκρασίας κατα 2 βαθμούς.. άσε τα νερά στο πάτωμα και μια ιδέα που είχαμε να αλλάξουμε το βράχο θέση.. τέλος πάντων τελος καλό, όλα καλα.. πιστεύω δηλαδή.

Το πρωί πρίν φύγω απο το σπίτι έριξα και τις 3 πρώτες σταγόνες χαλκό στη καραντίνα.. μόλις πάω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και θα προσθέσω ανάλογα

και μία φώτο της καραντίνας πριν την μεταφορά. Φυσικά τα φώτα άναψαν μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφισης.

αντε λοιπόν και καλή μου τύχη ..

Link to comment
Share on other sites

Αααα ρε...αλλοι τα 60αρια τα εχουν για main και αλλοι για καραντινα!!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι και να βγουν ¨καθαρα¨ ταμψαρακια απο κει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααα ρε...αλλοι τα 60αρια τα εχουν για main και αλλοι για καραντινα!!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι και να βγουν ¨καθαρα¨ ταμψαρακια απο κει!!!

να σαι καλα φίλε μου, ελπίζω και το δικο σου 60αρι να αποτελέσει back up σε ένα πολύ μεγαλύτερο! Φτάνει να μη χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις για τέτοι σκοπό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο φιλε μου να πανε ολα καλα.

με τα κοράλλια τι έγινε; Ηρέμησαν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πράγματι η μόνη λύση είναι αυτή που τελικά έκανες και κακώς έχασες αρκετό χρόνο. Το ικ μόνο με θεραπεία χαλκού σε καραντίνα ξεπερνιέται χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα υπάρξουν απώλειες μέσα εκεί. Διότι το δύσκολο κομμάτι είναι πως για να ψοφήσει το παράσιτο 100% θα πρέπει να επιστρέψουν τα ψάρια πίσω μετά απο 8 εβδομάδες ετσι ώστε να μην υπάρχει ξενιστής (ψάρια). Σε γαρίδες κλπ δεν κολλάει. Εγώ είμαι παθών. Απο 7 ψάρια έχασα τα 4 διότι άργησα να στήσω καραντίνα. Το ένα ψόφησε πριν τη στήσω και τα άλλα 3 αφού μεταφέρθηκαν. Απο τα 7 μόνο ένα goby δεν κόλλησε ποτέ! Μετά τις 8 εβδομάδες επέστρεψαν τα 3 που έμειναν και εδώ και 7 μήνες δεν υπάρχει καμμιά αρρώστια, αλλά δεν έχω προσθέσει και κάτι νέο ούτε και θα βάλω αν δεν περάσει απο σωστά στημένη καραντίνα για 1 μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο φιλε μου να πανε ολα καλα.

με τα κοράλλια τι έγινε; Ηρέμησαν;

να σαι καλά ρε Θεοδωρή!

τα κοραλια δυστιχώς χάθηκε και η hystix και η σεριατοπόρα.. αστα.. απο ρη μια η καραντίνα και απο την άλλη ενα display αδειο..

ευτυχώς τα υπόλοιπα και βασικά τα lps κρατάνε μια χαρά. βοήθησε και η αλλαγή 60lt .. το νερό δηλ. που μπήκε στη καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πράγματι η μόνη λύση είναι αυτή που τελικά έκανες και κακώς έχασες αρκετό χρόνο. Το ικ μόνο με θεραπεία χαλκού σε καραντίνα ξεπερνιέται χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα υπάρξουν απώλειες μέσα εκεί. Διότι το δύσκολο κομμάτι είναι πως για να ψοφήσει το παράσιτο 100% θα πρέπει να επιστρέψουν τα ψάρια πίσω μετά απο 8 εβδομάδες ετσι ώστε να μην υπάρχει ξενιστής (ψάρια). Σε γαρίδες κλπ δεν κολλάει. Εγώ είμαι παθών. Απο 7 ψάρια έχασα τα 4 διότι άργησα να στήσω καραντίνα. Το ένα ψόφησε πριν τη στήσω και τα άλλα 3 αφού μεταφέρθηκαν. Απο τα 7 μόνο ένα goby δεν κόλλησε ποτέ! Μετά τις 8 εβδομάδες επέστρεψαν τα 3 που έμειναν και εδώ και 7 μήνες δεν υπάρχει καμμιά αρρώστια, αλλά δεν έχω προσθέσει και κάτι νέο ούτε και θα βάλω αν δεν περάσει απο σωστά στημένη καραντίνα για 1 μήνα..

ναι.. η αλήθεια είναι οτι το περίμενα πολύ μέχρι να τη ξεκινήσω.. πάντως και γω θα περιμένω σίγουρα ένα 4μηνο για να μπεί ψάρι..

θα ξεχνάω το πόνο μου με κανένα φραγκάκι και κανένα ασπόνδυλο εως τότε..

Link to comment
Share on other sites

η καραντίνα έχει κλείσει ήδη ενα 24ωρο και τα ψαρια δείχνουν καλά.. και σε κίνηση και σε φαγητό. τάισα 2 φορές ίσα ίσα με τη τσιμπίδα.

σήμετρα επεσαν μέσα 0,5ml χαλκού. Απ όσο έψαξα σε μένα η δόση πρεπει να ναι γύρω στο 1,3ml για να πάω στον χαλκό σε 0,25.. κάπου εκεί λέω να παίξω 0,25-0,35...

Θα πάει εκεί σταδιακά σε 4 μέρες για όσο γίνετε πιο ομαλή προσαρμογή.

βάζω και μερικές φώτο

IMG_7466_zps5c80fed0.jpg

IMG_7480_zpsc30e15da.jpg

IMG_7470_zps3d074524.jpg

εχει τα χάλια του ο κακομοίρης αλλα το χω βάλει πείσμα οτι θα τον κάνω πάλι αστέρι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, εχεις πείσμα και θέληση και θα τα καταφέρεις! :)

Τη seriatopora και τη hystrix μην τις πετάξεις..Αστες μεσα λιγο καιρό, υπάρχουν πιθανότητες να ζωντανέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...