Jump to content

S.o.s. Με Ich!!


Recommended Posts

Το συγκεκριμενο παράσιτο απο τη στιγμη που πεφτει απο το ψάρι μενει σε μορφη κύστης απο 3 εως 28 ημερες μάξιμουμ (κοντα στις 25-28 ημερες σε παρα πολυ σπάνιες περιπτώσεις, αλλα ειναι καταγεγραμμένο) . Σε μορφη κύστης ακομα ειναι απρόσβλητο απο το χαλκό, αλλα οταν ανοίξει η κύστη και βγαλει τα 50-200 νεα παρασιτακια (lol) τοτε ειναι ευάλωτα στο χαλκό και αν δεν βρουν ξενιστή πεθαίνουν σε 24 ωρες.

Συνηθως η κύστη ανοιγει βραδυ και δεν ξερουν γιατι αλλα αυτη ειναι μια πραγματικότητα. Τωρα στο κυριος ενυδρειο σου, αν δεν εχεις αλλα ψαρια εισαι ενταξει και πεντακάθαρος απο το παράσιτο αυτο.

Μάριε κάτι τέτοι έχω ακούσει και γω για τον κύκλο ζωής.. είχα προγραμματίσει αλλαγή στο main για αύριο αλλα μάλλον θα το πάω για ΣΚ και θα βάλω την αλλαγή στη καραντίνα.. λίγες μέρες ακόμα έτσι για το ψυχολογικό

Καλησπέρα, εγώ πάντως που είχα το ίδιο θέμα, το άφησα το main 2 μήνες χωρίς ψάρια και αλλαγές στην καραντίνα δεν έκανα απο εκεί... Ήθελα να είμαι 1000/100 σίγουρος!

και γώ θα το κανα φίλε αλλα σκέφτομαι το οικονομικό του θέματος.. αφου ο κύκλος του παράσιτου είναι κατι λιγότερο απο μήνα, δε νομίζω οτι είναι και ρίσκο..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε Panozzz τον εκανες και ξανανιωσε ο κουκλος σε αντιθεση με μενα που εχασα 3 ψαρια.Διχνει υγιεστατος,ποτε λες να τον βαλεις παλι στο main?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε Panozzz τον εκανες και ξανανιωσε ο κουκλος σε αντιθεση με μενα που εχασα 3 ψαρια.Διχνει υγιεστατος,ποτε λες να τον βαλεις παλι στο main?

Οντως ξανανιωσε :) εχει μέλλον ακομα όμως φιλε μου, λεω τα ψαράκια να μείνουν ακομα ενα μηνακι στη καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Super !!! :thumbsu:

Φτου φτου σκόρδα και σκορδοζουμα ακόμα καλύτερα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Super !!! :thumbsu:

Φτου φτου σκόρδα και σκορδοζουμα ακόμα καλύτερα!!!

χαχα!!

Μιας και το έθιξες φιλε πέρα απο σκορδοζουμι και βιταμίνες, απο τα Χριστούγεννα και μετα τις τροφές τις εμπλουτίζω σε γανοδερμα.. Ειναι ενα μανηταρι για το οποιο διάβασα οτι κανει θαύματα τοσο σε μας οσο και στα ψαράκια μας..ειχα βρει κάποια σχετικά thread σε ξένα forums σχετικά με τη χρήση του στη θεραπεία του ich

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα μανηταρια, εκ πειρας σου μιλαω, μηνε στα ενυδρειακα προιοντα, αυτες οι μεθοδοι δεν εχουν ακομα διαπιστωθει οτι κανουν καλο στον ανθρωπο....

Link to comment
Share on other sites

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1

σίγουρα πάντως δεν τους έχει κάνει κακό. τα ταίζω αρκετές μέρες τώρα και η εικόνα τους είναι άριστη. Οχι οτι απο αυτό έγιναν καλά, πάντως σίγουρα δεν τα βλάπτει..

Link to comment
Share on other sites

Και απο που το προμηθευεσαι? απο καταστημα με βοτανα να υποθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμηζει λιγο το νερο του Καματερού με τοσα που λεει στο wiki. Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει το μαγικο μαντζούνι και να υπαρχει ελεύθερο στο εμπόριο. Τωρα αν κανει δουλειά η οχι, με την ιδια λογική γιατι τοτε γιατι να μην βάλουμε Τζινσεγκ, βασιλικό πολτό ή ακομα και υγρό κολλαγόνο που αποδεδειγμένα εχουν καποια συγκεκριμενα οφέλη προς εμας; Υπερβολή μου φαινετε αλλα ο καθένας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Και απο που το προμηθευεσαι? απο καταστημα με βοτανα να υποθεσω?

άρθρα σχετικά με αυτό τα είχα διαβάσει πριν κάποιους μήνες. τυχαία το βρήκα τώρα στις διακοπές σε μαγαζί με βότανα σε μορφή σκόνης. απλά το διαλύω σε νερό και μουσκεύω εκεί τη τροφή. ψάχνοντας το είχε παρει το μάτι μου και σε κάτι e-shops

Μου θυμηζει λιγο το νερο του Καματερού με τοσα που λεει στο wiki. Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει το μαγικο μαντζούνι και να υπαρχει ελεύθερο στο εμπόριο. Τωρα αν κανει δουλειά η οχι, με την ιδια λογική γιατι τοτε γιατι να μην βάλουμε Τζινσεγκ, βασιλικό πολτό ή ακομα και υγρό κολλαγόνο που αποδεδειγμένα εχουν καποια συγκεκριμενα οφέλη προς εμας; Υπερβολή μου φαινετε αλλα ο καθένας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του.

όντως γενικά το εκθειάζουν πολύ αν το ψάξεις στο google.. τώρα για τα άλλα τι να σου πώ.. Εγώ πάντως όσο το έχω θα το βάζω :)

βέβαια ακόμα σε εμένα δεν το έχω δοκιμάσει!! το πηρα για ψαροχρήση :P

Επίσης και το τζίντζερ (οχι το τζινσεκ) το χρησιμοποιούν ευρέως για πρόληψη όπως και το σκόρδο

Μάριε σε κάποιο απο τα αμερικάνικα μεγάλα forum, που απ όσο έχω καταλάβει ρίχνεις και σύ καμια ματιά, υπαρχει ένας Ιάπωνας με μια reefαρα τουμπανο ο οποίος για πηγη άνθρακα χρησιμοποιεί μέλι και για αμινοξέα γάλα!! θα το βρώ και θα το postαρω..

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιάπωνας ισχυει οντως για το μέλι και δεν ειναι ο μόνος, αλλα εχει καποια θεμάτα και δεν ειναι διαδεδομένο. Οπως εχουν υπάρξει ενυδρεια π.χ. με καθολου αλλαγή νερου για 20 χρονια ή αλλα με στεροειδή και καθε ενα εχει την δικη του καλη η κακή υπογραφή.

Αυτοί ομως που τα δοκίμασαν ειχαν σταθερα ενυδρεια για χρονια και ξέρανε τι κάνανε, ηταν διαβασμένοι και δοκίμαζαν με σχεδιο μεχρι να φτάσουν όπου έφτασαν, δεν κάνανε τυχαίες κινησεις.

Άνοιξε ενα νεο θεμα, θα εχει ενδιαφερων, μου αρέσουν αυτα :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

χαχα!!

Μιας και το έθιξες φιλε πέρα απο σκορδοζουμι και βιταμίνες, απο τα Χριστούγεννα και μετα τις τροφές τις εμπλουτίζω σε γανοδερμα.. Ειναι ενα μανηταρι για το οποιο διάβασα οτι κανει θαύματα τοσο σε μας οσο και στα ψαράκια μας..ειχα βρει κάποια σχετικά thread σε ξένα forums σχετικά με τη χρήση του στη θεραπεία του ich

Πανο τα μανιτάρια τα παίρνεις απο coffee shop στην Ολλανδία!

Πρόσεχε τα ψάρια σου μην την ακούσουν χελιδονόψαρα και τα κυνηγάς στο δωμάτιο :skydive: !!!

Link to comment
Share on other sites

Πανο τα μανιτάρια τα παίρνεις απο coffee shop στην Ολλανδία!

Πρόσεχε τα ψάρια σου μην την ακούσουν χελιδονόψαρα και τα κυνηγάς στο δωμάτιο :skydive: !!!

χαχαχαχα!!

σιγά μη τους τα έδινα αυτά ρε!! για πάρτι μου θα τα κράταγα! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρα ρε σύ Λυκούργο, αν η ζωή του είναι 30-40 μέρες δέν είναι ακόμα σίγουρα ick free το main.. (?)

δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή στη καραντίνα απο το main.. απλά σκεφτομουν να αρχίσω.. με προβλημάτησες όμως τώρα

Πανουλη μου όχι για να πιάσουμε το 100% των πιθανοτήτων θέλουμε 40+ μέρες.....

Υ.Γ

Τα ψαράκια σου εχουν καλυτερέψει εντυπωσιακά.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανουλη μου όχι για να πιάσουμε το 100% των πιθανοτήτων θέλουμε 40+ μέρες.....

Υ.Γ

Τα ψαράκια σου εχουν καλυτερέψει εντυπωσιακά.....

Ευχαριστω Θανάση! Θα το αφήσω 40+ φιλε, να εχω το κεφάλι μου ήσυχο ;) έως τοτε δεν θα κανω αλλαγή και στη καραντίνα. Ελπίζω να μην έχουν θεμα τα ψαράκια με το χαλκό τόσες μέρες..τι λες;;

Link to comment
Share on other sites

Πανο μια χαρα ο ψαρης θα συμφωνησω στο να μεινει λιγο ακομα στην καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Θανάση! Θα το αφήσω 40+ φιλε, να εχω το κεφάλι μου ήσυχο ;) έως τοτε δεν θα κανω αλλαγή και στη καραντίνα. Ελπίζω να μην έχουν θεμα τα ψαράκια με το χαλκό τόσες μέρες..τι λες;;

Οχι με τον συγκεκριμένο χαλκο δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα ουτε τωρα ουτε αργότερα φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

Οχι με τον συγκεκριμένο χαλκο δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα ουτε τωρα ουτε αργότερα φιλε μου....

σ ευχαριστώ αγορίνα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το χέρι στο ενυδρείο δεν νομίζω πως παίζει ρόλο και πολύ...τώρα ο λόγος που στρεσαρίστικε το ψάρι δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι πάντως για μένα καλα θα ήταν να απομονοθεί απο τα υπόλειπα ψάρια και να τον κάνεις θεραπεία για το ich αν έχει γεμίσει στίγματα πολλα βέβαια γιατι έχει αποδειχθεί ότι αν έχει λίγα στίγματα τουλ στην ουρά όσο ξέρω απο μένα αν το ψάρι τρώει κανονικά μετα απο λίγες μέρες εμένα είχαν υποχωρίσει όλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σήμερα τα ψαράκια κλείνουν 8 βδομάδες στη καραντίνα. (56 μέρες)

λέω να τα επιστρέψω σπίτι τους, τί λέτε?? :)

πόσο ασφαλής είμαι στο να έχω ξεφορτωθεί το ick απο display και ψάρια??

επίσης στη καραντίνα δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού και ο χαλκός είναι στο 0,25ppm ... τα νιτρικά στο 100+

θα πρέπει να τα κάνω κάποιο προσαρμογή πρίν??

στο display τα νιτρικά είναι 0,2ppm

ακούω γνώμες..

με έχει πιάσει λίγο κολοπιλάλα να ξαναδώ τον Ιάπωνα στο display αλλα απο την άλλη θέλω να είμαι 100% safe και αυτό και μόνο μπορεί να με κάνει να περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό ρε πανο :thumbsu: !

Ελπιζω να ανταμείφθηκες για τον κοπο σου και την ταλαιπωρία σου!

Προσαρμογή σίγουρα με αλλαγές νερου απο το main disp. στην καραντηνα!

Οσο πιο αργά τοσο πιο καλά (νιτρικά, PH, κτλ!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...