Jump to content

Νιτρικά Μηδέν


Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά από περίπου 25-30 μέρες λειτουργίας του μονομαχοενυδρείου μου 25 λίτρων, πρόσεξα στις σημερινές μετρήσεις πως NH4=0, NΟ2=0 και ΝΟ3=0. Οι αμέσως προηγούμενες μετρήσεις μου πριν από 5 ημέρες ήταν NH4=0, NΟ2=0 και ΝΟ3=10. Αλλαγή νερού δεν έχει μεσολαβήσει, έχει όμως μεσολαβήσει αλλαγή στο στήσιμο του φίλτρου με απομάκρυνση μισού μπλέ σφουγγαριού, τοποθέτηση siporax mini στη θέση του καθώς και τύρφη.

Στο ενυδρείο ζουν ένας μονομάχος, ένα zebra snail, 2-3 λαθρεπιβάτες σαλιγκαράκια και είναι φυτεμένα, 2 anubias minima, 2 echinodorus tenelus και 2-3 caroliniana caboba κάπως έτσι.. Ταίζω μάλλον ιδιαίτερα μετρημένα, 2 φορές την ημέρα από 5-6 bloodworms αποξηραμένα, μία μέρα καθόλου, μία μέρα ζεματισμένο αποφλοιωμένο αρακά.

Υπάρχει πρόβλημα? Παρακαλώ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου.Ολες οι μετρήσεις 0 αποκλειεται.Με τι μετράς;Επανέλαβε τις μετρήσεις :)

Μετράω NH4, NO2 με υγρά τεστ της JBL και NO3 της SERA. Θα τα ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

Oκ, τα επανέλαβα, όλα μηδέν... Κούνησα τα μπουκαλάκια για το τεστ των νιτρικών μήπως έιχαν πολυκαιρίσει ακίνητα. Ημερομηνία λήξης τσέκαρα. Για χαζοεπιβεβαίωση έκανα και έλεγχο με test strips, επίσης μηδέν νιτρικά και νιτρώδη. Μήπως είναι παραφυτεμένο το ενυδρειάκι? Μήπως φταίει η τύρφη? Μήπως φταίει το πολύ δυνατό φίλτρο (200 lph)? Αν παραμείνουν τα νιτρικά στο μηδέν, θα έχω πρόβλημα με τα βακτήρια που διατηρούν υγιές το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμεινουν τα νιτρικα 0 θα εχεις προβλημα με τα φυτα σου,γιατι τα νιτρικα ειναι η τροφη των φυτων.

Μηπως εχεις καποιο φυτο που τραβαει πολλα νιτρικα?Πχ κερατοφυλλο,η ντοματια?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις χαλαση τι βιολογια του φιλτρου σου.

αφου εβγαλες το σφουγαρι που ειχε βιολογια και προσθεσες καινουργιο βιολογικο υλικο εχεις χαλαση την ισοροπια του φιλτρου σου.

εαν το υπολοιπο υλικο βιολογικο παραμενη μεσα στο φιλτρο σου μαζι με το καινουργιο που προσθεσες τοτε ξανα μετρισε σε ταχτικα διαστηματα.

δεν λες ομως ποσο υλικο αφησες μεσα στο φιλτρο σου.και ποιο φιλτρο εχεις για να δουμε τι ποσοτητα εμεινε μεσα στο φιλτρο με βιολογια.

αυτο θα βοηθουσε περισσοτερο.

το οτι φυσικα εβαλες τυρφι εχει να κανη με την αλαγη του ph του νερου σου και το gh και kh.

αυτο θα πρεπη να το μετρησεις απο δω και περα με τα αναλογα τεστ που δεν μας λες εαν τα εχεις και εαν μετρησες τετοιες ενδειξης για να ξερουμε και εκει τι δειχνη το νερο σου στο ενυδρειο απο αυτες της συνθηκες.

αρα μετρας συνθικες νερου ph - gh - kh - και μετρας αμωνια νιτρωδη και νιτρικα. συνολο 6 μετρησεις πλεον τωρα.

και μας λες τι φιλτρο εχεις εσωτερικο και ποσο βιολογικο υλικο αλαξες.

βαλε και φωτο να καταλαβουμε εαν δεν ξερεις τι μαρκα του φιλτρου σου απο της φωτο.

ποσα καλαθακια εχει(εαν εχει) και τι ακριβως εκανες εσυ μετα που τα αλαξες.

την τυρφη δεν επρεπε να την κανεις τωρα που εβαλες τον μονομαχο μεσα αλλα πο πριν τον βαλεις (εαν ειχες νερο που δεν εκανε για μονομαχο) σκληρο δηλαδη και πηγες τωρα να το μαλακωσεις μεσο τυρφης.

θα πρεπη να προσεξεις πλεον της αλαγες νερου γιατι εχεις πολυ λιγα λιτρα και πολυ μικρο ενυδρειο που αυτο συνεπαγεται κατευθειαν αλαγες μετρησεων στο νερο και το φιλτρο σου.

ενημερωσε οτι σου εγραψα και βλεπουμε στην συνεχεια.

ΥΣ: ελπιζω οπως μας λες να ειχες πριν 25 μερες στρωμενο φιλτρο (αφου εδειχνε 10 τα νιτρικα) και το εστρωσες με μπολι η με την αλλη την διαδικασια.

πες μας τι ακριβως εκανες αυτες της 25 μερες που λειτουργη το ενυδρειο σου.

ειναι τωρα νεο ξεκινημα ειναι απο καιρο ετοιμο το ενυδρειο σου? εαν θες αναφερετε αυτα για να ξερουμε τι παιζη.

Έγινε επεξεργασία - gemen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις χαλαση τι βιολογια του φιλτρου σου.

αφου εβγαλες το σφουγαρι που ειχε βιολογια και προσθεσες καινουργιο βιολογικο υλικο εχεις χαλαση την ισοροπια του φιλτρου σου.

εαν το υπολοιπο υλικο βιολογικο παραμενη μεσα στο φιλτρο σου μαζι με το καινουργιο που προσθεσες τοτε ξανα μετρισε σε ταχτικα διαστηματα.

δεν λες ομως ποσο υλικο αφησες μεσα στο φιλτρο σου.και ποιο φιλτρο εχεις για να δουμε τι ποσοτητα εμεινε μεσα στο φιλτρο με βιολογια.

αυτο θα βοηθουσε περισσοτερο.

το οτι φυσικα εβαλες τυρφι εχει να κανη με την αλαγη του ph του νερου σου και το gh και kh.

αυτο θα πρεπη να το μετρησεις απο δω και περα με τα αναλογα τεστ που δεν μας λες εαν τα εχεις και εαν μετρησες τετοιες ενδειξης για να ξερουμε και εκει τι δειχνη το νερο σου στο ενυδρειο απο αυτες της συνθηκες.

αρα μετρας συνθικες νερου ph - gh - kh - και μετρας αμωνια νιτρωδη και νιτρικα. συνολο 6 μετρησεις πλεον τωρα.

και μας λες τι φιλτρο εχεις εσωτερικο και ποσο βιολογικο υλικο αλαξες.

βαλε και φωτο να καταλαβουμε εαν δεν ξερεις τι μαρκα του φιλτρου σου απο της φωτο.

ποσα καλαθακια εχει(εαν εχει) και τι ακριβως εκανες εσυ μετα που τα αλαξες.

την τυρφη δεν επρεπε να την κανεις τωρα που εβαλες τον μονομαχο μεσα αλλα πο πριν τον βαλεις (εαν ειχες νερο που δεν εκανε για μονομαχο) σκληρο δηλαδη και πηγες τωρα να το μαλακωσεις μεσο τυρφης.

θα πρεπη να προσεξεις πλεον της αλαγες νερου γιατι εχεις πολυ λιγα λιτρα και πολυ μικρο ενυδρειο που αυτο συνεπαγεται κατευθειαν αλαγες μετρησεων στο νερο και το φιλτρο σου.

ενημερωσε οτι σου εγραψα και βλεπουμε στην συνεχεια.

ΥΣ: ελπιζω οπως μας λες να ειχες πριν 25 μερες στρωμενο φιλτρο (αφου εδειχνε 10 τα νιτρικα) και το εστρωσες με μπολι η με την αλλη την διαδικασια.

πες μας τι ακριβως εκανες αυτες της 25 μερες που λειτουργη το ενυδρειο σου.

ειναι τωρα νεο ξεκινημα ειναι απο καιρο ετοιμο το ενυδρειο σου? εαν θες αναφερετε αυτα για να ξερουμε τι παιζη.

Αν διαβασες τι εγραψε στο πρωτο ποστ,δεν αφαιρεσε ολο το σφουγγαρι αλλα το μισο,αρα το αλλο μισο υπαρχει στο φιλτρο,οπωτε και η βιολογια η οποια φτανει για ενα ψαρακι σαν τον μονομαχο.Επισης απο τη στιγμη που εβαλε και βιολογικο υλικο,τα βακτηρια που υπηρχαν στο μισο σφουγγαρι,αναπαραχθικαν με γρηγορους ρυθμους.

Επισης δεν καταλαβα,αυτο που λες με την τυρφη..δηλαδη τι επρεπε να κανει ο φιλος,να φτιαξει πρωτα το νερο με την τυρφη και μετα να βαλει τον μονομαχο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμεινουν τα νιτρικα 0 θα εχεις προβλημα με τα φυτα σου,γιατι τα νιτρικα ειναι η τροφη των φυτων.

Μηπως εχεις καποιο φυτο που τραβαει πολλα νιτρικα?Πχ κερατοφυλλο,η ντοματια?

Όχι, μόνο τις δύο ανούμπιες, μία κρυτποκορίνα, την καρολινιάνα και 2 εχινόδωρους.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις χαλαση τι βιολογια του φιλτρου σου.

αφου εβγαλες το σφουγαρι που ειχε βιολογια και προσθεσες καινουργιο βιολογικο υλικο εχεις χαλαση την ισοροπια του φιλτρου σου.

εαν το υπολοιπο υλικο βιολογικο παραμενη μεσα στο φιλτρο σου μαζι με το καινουργιο που προσθεσες τοτε ξανα μετρισε σε ταχτικα διαστηματα.

δεν λες ομως ποσο υλικο αφησες μεσα στο φιλτρο σου.και ποιο φιλτρο εχεις για να δουμε τι ποσοτητα εμεινε μεσα στο φιλτρο με βιολογια.

αυτο θα βοηθουσε περισσοτερο. Έχω το ΗΑΙLEA RP-200, αφαίρεσα το μισό σφουγγάρι και έβαλα αντί αυτού siporax mini.

το οτι φυσικα εβαλες τυρφι εχει να κανη με την αλαγη του ph του νερου σου και το gh και kh. Τύρφη έβαλα για να επιτύχω blackwater και για να μαλακώσω το νερό, αντί της ποσότητας άνθρακα που είχε αρχικά το φίλτρο μου.

αυτο θα πρεπη να το μετρησεις απο δω και περα με τα αναλογα τεστ που δεν μας λες εαν τα εχεις και εαν μετρησες τετοιες ενδειξης για να ξερουμε και εκει τι δειχνη το νερο σου στο ενυδρειο απο αυτες της συνθηκες. ΝΗ4, ΝΟ2-->JBL, NO3-->SERA υγρά τεστ

αρα μετρας συνθικες νερου ph - gh - kh - και μετρας αμωνια νιτρωδη και νιτρικα. συνολο 6 μετρησεις πλεον τωρα.

και μας λες τι φιλτρο εχεις εσωτερικο και ποσο βιολογικο υλικο αλαξες.

βαλε και φωτο να καταλαβουμε εαν δεν ξερεις τι μαρκα του φιλτρου σου απο της φωτο.

ποσα καλαθακια εχει(εαν εχει) και τι ακριβως εκανες εσυ μετα που τα αλαξες. Το φίλτρο έχει αποκλειστικά ένα διαμέρισμα (καλαθάκι), όπου το πληρούσε 100% ένα μπλε σφουγγάρι που από τη μέση και πάνω ήταν κούφιο και περιείχε χύμα μπιλάκια άνθρακα.

την τυρφη δεν επρεπε να την κανεις τωρα που εβαλες τον μονομαχο μεσα αλλα πο πριν τον βαλεις (εαν ειχες νερο που δεν εκανε για μονομαχο) σκληρο δηλαδη και πηγες τωρα να το μαλακωσεις μεσο τυρφης.

θα πρεπη να προσεξεις πλεον της αλαγες νερου γιατι εχεις πολυ λιγα λιτρα και πολυ μικρο ενυδρειο που αυτο συνεπαγεται κατευθειαν αλαγες μετρησεων στο νερο και το φιλτρο σου.

ενημερωσε οτι σου εγραψα και βλεπουμε στην συνεχεια.

ΥΣ: ελπιζω οπως μας λες να ειχες πριν 25 μερες στρωμενο φιλτρο (αφου εδειχνε 10 τα νιτρικα) και το εστρωσες με μπολι η με την αλλη την διαδικασια. Οπωσδήποτε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι σε 25 μέρες το έστρωσα καθώς είμαι αρχάριος, αλλά θέλω να πιστε'υω πως έιχε μία υποτυπώδη ισορροπία από τις 4-5 τελευταίες μετρήσεις μου, και με ξένισε τώρα το μηδέν στα νιτρικά.

πες μας τι ακριβως εκανες αυτες της 25 μερες που λειτουργη το ενυδρειο σου.

ειναι τωρα νεο ξεκινημα ειναι απο καιρο ετοιμο το ενυδρειο σου? εαν θες αναφερετε αυτα για να ξερουμε τι παιζη. Το ενυδρείο τρέχει κάτι λιγότερο από μήνα και το ξεκίνησα με εισαγωγή βακτηρίων sera bio nitrivec σύμφωνα με τις προτεινόμενες δοσολογίες και στα προβλεπόμενα χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα φυτα σου ρουφαν τα νιτρικα.. Νομιζω η καμπομπα καρολιανα τραβαει αρκετα νιτρικα. Κανε μετρηση πριν την αλλαγη σου για να δεις τι γινεται...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Μαίρη, κι εγώ την καμπόμπα για ρουφήτρα την ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Μαίρη, κι εγώ την καμπόμπα για ρουφήτρα την ξέρω...

+1.Και εγώ το ίδιο, λέω..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το φιλτρακι σου?

https://www.google.gr/search?q=%CE%97%CE%91%CE%99LEA+RP-200&client=firefox-a&hs=jWw&rls=org.mozilla:el:official&channel=fflb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=lOtlVJl4jOI7mdmA-A0&ved=0CCIQsAQ&biw=1280&bih=611

εαν ειναι οπως την φωτο και οπως ειπες και εσυ δεν ειχες τιποτα εκτος απο το σφουγαρι και οπως ειπες παλη οτι το ξεκινησες με βακτηρια

ισως και να μην ειχε στρωση το φιλτρο σου μιας και αφου δεν πηρες μπολι απο που βρηκε ευκολα τοσο καιρο την βιολογια? αφου ο κυκλος του αζωτου (το στρωσιμο δηλαδη) θελη περιπου ενα μηνα για να φυγη αμωνια και νιτρωδη.

με παραξενευη το γεγονος οτι ολο αυτον τον καιρο μετρουσες νιτρικα και ειχες μηδεν ολα τα υπολοιπα.

εαν θεωρησουμε οτι τα τεστ τα διαβαζες σωστα δεν ηταν λυγμενα και οτι το χρωμα στα τεστ εβγαινε παντα σωστο τοτε πρεπη να εγινε θαυμα και εστρωσε με τον ποιο δυσκολο τροπο το φιλτρο(δηλαδη εφαγε ζορι ο μονομαχος σου) μιας και αφου δεν ηταν στρωμενο το φιλτρο σου τον ειχες βαλη μεσα ειδη εσυ.

για τα φυτα που λετε οτι του τραβαει νιτρικα εχω αυτο το φυτο και αλλα τοσα αλλα σε πολλα ενυδρεια μου, αλλα να τραβανε ετσι τα νιτρικα ξερω εγω δεν........(το νομιζω)

εγω πιστεβω οτι εχεις αστρωτο φιλτρο φιλε μου και επειδη δεν περασε ουτε μηνας και ηταν καινουργιο το ενυδρειο σου κατι δεν εκανες καλα με το στρωσιμο του φιλτρου σου.

βγαζοντας το σφουγαρι (οσο εβγαλες) εχασες και αλλο βιολογια μιας και αυτο το σφουγαρι δεν εκανε δουλεια και οποια στιγμη το εβγαζες για να το καθαρισεις θα χαλασουσες την βιολογια σου.γιατι πως θα το καθαριζες οταν θα μαζευες αυριο μεθαυριο βρωμια και οτιδηποτε αλλο??

ορθα επραξες και εβαλες βιολογια μεσα και εκοψες το σφουγαρι.τωρα ετσι θα παραμενη η βιολογια σου και απλα θα καθαριζεις το σφουγαρι οπως γινεται σωστα ετσι σε ολα τα φιλτρα που δεχονται βιολογια στον χωρο του φιλτρου.

εαν μπορεις μετρησε με αλουνου (κανας φιλος σου) το νερο γιατι μαλλον εισαι ακομη στο στρωσιμο(ετσι πιστεβω εγω.)

εαν οντως εμεινε λιγο βιολογια στο σφουγαρι που αφησες θελη προσοχη της επομενες μερες γιατι εισαι σε λιγα λιτρα και οι συνθηκες αλαζουν στο τσακ μπαμ....κατευθειαν.

για την τυρφη ναι οπως σου ειπα επρεπε ειδη να εχεις μαλακωση το νερο απο πριν ωστε οταν μπη μεσα ο μονομαχος σου να εχει ειδη ολες της συνθηκες ετοιμες.εσυ απο οτι λες πρωτα εβαλες τον μονομαχο σου και μετα λες οτι αγορασες τυρφη για να μαλακωσεις το νερο.

αρα αλλο ενα σοκ για το ψαρακι σου μιας και ο μονομαχος ζει σε μαλακο ph (νερο).

και φυσικα δεν απαντησες εαν κανεις πλεον μετρησεις του ph και της gh και kh σκληροτητες του νερου.που ειναι πλεον σημαντικες για την επιβιωση του μονομαχου σου.

εαν μας κανης και μετρησεις θα δουμε κατα ποσο αλαξε το ph(και οι σκληροτητες του Ολική σκληρότητα και η Ανθρακική σκληρότητα )

και κατα ποσο ειδη ζοριζεις το ψαρακι σου ακομη.

εγω με λιγα λογια απο τα λεγομενα σου πιστεβω ακομη οτι δεν εστρωσε το φιλτρο σου και ολες αυτες της μερες απλα ταλεπωρισες το μονομαχο σου.

και ισως (δεν ειμαι εκει κοντα σου, δεν ειδα) αλλα ισως να μην ειδες καλα τα νιτρικα σου η να εχεις χαλασμενο τεστ η η η η .....

γιατι για να εστρωσε το φιλτρο σου στο τσακ μπαμ το βλεπω λιγο απιθανο.

εαν οντως εγινε αυτο μεσα σε δυο μερες με της μαγικες σταγονες που εβαλες τοτε φυσικα εχει γινη θαυμα και οτι ξερουμε εως τωρα για το στρωσιμο του φιτρου του ενυδρειου τοτε ολα καταριπτονται ως δια μαγειας.

και φυσικα δεν θα ηθελα να ειμαι στην θεση του μονομαχου σου,γιατι πιστεβω οτι το ψαρακι αυτο τα εχει δει ολα μεσα σε αυτο το χρονικο διαστειμα που εχεις το ενυδρειο σου.

αλλα επειδη λες αυτα.....

Οπωσδήποτε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι σε 25 μέρες το έστρωσα καθώς είμαι αρχάριος, αλλά θέλω να πιστε'υω πως έιχε μία υποτυπώδη ισορροπία από τις 4-5 τελευταίες μετρήσεις μου, και με ξένισε τώρα το μηδέν στα νιτρικά.

φυσικα ευχομαι να εχω κανη λαθος και να φταιει μονο αυτο το φυτο που ρουφαει τα νιτρικα τοσο γληγορα.(αυτο μαλλον δεν ισχυει)και οτι το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο ακομη.

κανε τεστ σωστα της μετρησεις σου και δωσε μας σε παρακαλω και τα τεστ του ph gh kh για να δουμε τι γινεται αυτην την στιγμη στο ενυδρειο σου.

αυτα απο μενα.ελπιζω να σε βοηθισα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο ακομη.

6 μετρησεις πλεον θες να ξερεις.ειδικα τωρα με την τυρφη.αυτο μην το ξεχασεις.

αμωνια νητρωδη νιτρικα πεχα και σκληροτητες(ολικη και αλκαλικη) (nh3/nh4 no2 no3 ph gh kh )

αααα ξεχασα να σου πω πως ο ανθρακας που ειχες μεσα(το φιλτρο σου) δεν εκανε τιποτα απολυτος, ουτε κανη για το δικο σου θεμα.και φυσικα καλα εκανες και τον εβγαλες.τον ανθρακα τον βαζουμε για να τραβηξη τα φαρμακα απο αρωστεια που εχει προκυψη στο ενυδρειο μας.και φυσικα εχει διαρκεια ζωης δεν κανη για παντα μεσα στο φιλτρο.οποτε ειτε τον ειχες ειτε οχι το ιδιο και το αυτο.

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν εχεις αγοραση ακομη τα τεστ ph kh gh(η για οποιοδηποτε αλλο λογο δεν μπορεις να τα αγορασεις ακομη)

προσπαθησε να βρεις καποιο παιδι απο δω που μενη κοντα σου για να σε βοηθισει να κανεις σωστα της μετρησεις αυτες.

και εαν αυτο το παιδι μετρηση και τα υπολοιπα nh3/nh4 no2 no3 με τα δικα του τεστ και δει κατι λαθος να εισαι ετοιμος να ζητησης

ΜΠΟΛΙ ετσι λεγεται.

εαν τα παραπανω nh3/nh4 no2 no3 ειναι σωστα τοτε προσεχε με το πεχα ph και της σκληροτητες.

και εαν εχεις μαθη την διαδικασια της τυρφης(ποσο ποσοτητα να βαζεις στο δικο σου ενυδρειο οταν κανης αλαγες νερου).

οτιδηποτε δεν καταλαβες μας ενημερωνης.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το φιλτρακι σου?

https://www.google.gr/search?q=%CE%97%CE%91%CE%99LEA+RP-200&client=firefox-a&hs=jWw&rls=org.mozilla:el:official&channel=fflb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=lOtlVJl4jOI7mdmA-A0&ved=0CCIQsAQ&biw=1280&bih=611

εαν ειναι οπως την φωτο και οπως ειπες και εσυ δεν ειχες τιποτα εκτος απο το σφουγαρι και οπως ειπες παλη οτι το ξεκινησες με βακτηρια

ισως και να μην ειχε στρωση το φιλτρο σου μιας και αφου δεν πηρες μπολι απο που βρηκε ευκολα τοσο καιρο την βιολογια? αφου ο κυκλος του αζωτου (το στρωσιμο δηλαδη) θελη περιπου ενα μηνα για να φυγη αμωνια και νιτρωδη.

με παραξενευη το γεγονος οτι ολο αυτον τον καιρο μετρουσες νιτρικα και ειχες μηδεν ολα τα υπολοιπα.

εαν θεωρησουμε οτι τα τεστ τα διαβαζες σωστα δεν ηταν λυγμενα και οτι το χρωμα στα τεστ εβγαινε παντα σωστο τοτε πρεπη να εγινε θαυμα και εστρωσε με τον ποιο δυσκολο τροπο το φιλτρο(δηλαδη εφαγε ζορι ο μονομαχος σου) μιας και αφου δεν ηταν στρωμενο το φιλτρο σου τον ειχες βαλη μεσα ειδη εσυ.

για τα φυτα που λετε οτι του τραβαει νιτρικα εχω αυτο το φυτο και αλλα τοσα αλλα σε πολλα ενυδρεια μου, αλλα να τραβανε ετσι τα νιτρικα ξερω εγω δεν........(το νομιζω)

εγω πιστεβω οτι εχεις αστρωτο φιλτρο φιλε μου και επειδη δεν περασε ουτε μηνας και ηταν καινουργιο το ενυδρειο σου κατι δεν εκανες καλα με το στρωσιμο του φιλτρου σου.

βγαζοντας το σφουγαρι (οσο εβγαλες) εχασες και αλλο βιολογια μιας και αυτο το σφουγαρι δεν εκανε δουλεια και οποια στιγμη το εβγαζες για να το καθαρισεις θα χαλασουσες την βιολογια σου.γιατι πως θα το καθαριζες οταν θα μαζευες αυριο μεθαυριο βρωμια και οτιδηποτε αλλο??

ορθα επραξες και εβαλες βιολογια μεσα και εκοψες το σφουγαρι.τωρα ετσι θα παραμενη η βιολογια σου και απλα θα καθαριζεις το σφουγαρι οπως γινεται σωστα ετσι σε ολα τα φιλτρα που δεχονται βιολογια στον χωρο του φιλτρου.

εαν μπορεις μετρησε με αλουνου (κανας φιλος σου) το νερο γιατι μαλλον εισαι ακομη στο στρωσιμο(ετσι πιστεβω εγω.)

εαν οντως εμεινε λιγο βιολογια στο σφουγαρι που αφησες θελη προσοχη της επομενες μερες γιατι εισαι σε λιγα λιτρα και οι συνθηκες αλαζουν στο τσακ μπαμ....κατευθειαν.

για την τυρφη ναι οπως σου ειπα επρεπε ειδη να εχεις μαλακωση το νερο απο πριν ωστε οταν μπη μεσα ο μονομαχος σου να εχει ειδη ολες της συνθηκες ετοιμες.εσυ απο οτι λες πρωτα εβαλες τον μονομαχο σου και μετα λες οτι αγορασες τυρφη για να μαλακωσεις το νερο.

αρα αλλο ενα σοκ για το ψαρακι σου μιας και ο μονομαχος ζει σε μαλακο ph (νερο).

και φυσικα δεν απαντησες εαν κανεις πλεον μετρησεις του ph και της gh και kh σκληροτητες του νερου.που ειναι πλεον σημαντικες για την επιβιωση του μονομαχου σου.

εαν μας κανης και μετρησεις θα δουμε κατα ποσο αλαξε το ph(και οι σκληροτητες του Ολική σκληρότητα και η Ανθρακική σκληρότητα )

και κατα ποσο ειδη ζοριζεις το ψαρακι σου ακομη.

εγω με λιγα λογια απο τα λεγομενα σου πιστεβω ακομη οτι δεν εστρωσε το φιλτρο σου και ολες αυτες της μερες απλα ταλεπωρισες το μονομαχο σου.

και ισως (δεν ειμαι εκει κοντα σου, δεν ειδα) αλλα ισως να μην ειδες καλα τα νιτρικα σου η να εχεις χαλασμενο τεστ η η η η .....

γιατι για να εστρωσε το φιλτρο σου στο τσακ μπαμ το βλεπω λιγο απιθανο.

εαν οντως εγινε αυτο μεσα σε δυο μερες με της μαγικες σταγονες που εβαλες τοτε φυσικα εχει γινη θαυμα και οτι ξερουμε εως τωρα για το στρωσιμο του φιτρου του ενυδρειου τοτε ολα καταριπτονται ως δια μαγειας.

και φυσικα δεν θα ηθελα να ειμαι στην θεση του μονομαχου σου,γιατι πιστεβω οτι το ψαρακι αυτο τα εχει δει ολα μεσα σε αυτο το χρονικο διαστειμα που εχεις το ενυδρειο σου.

αλλα επειδη λες αυτα.....

Οπωσδήποτε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι σε 25 μέρες το έστρωσα καθώς είμαι αρχάριος, αλλά θέλω να πιστε'υω πως έιχε μία υποτυπώδη ισορροπία από τις 4-5 τελευταίες μετρήσεις μου, και με ξένισε τώρα το μηδέν στα νιτρικά.

φυσικα ευχομαι να εχω κανη λαθος και να φταιει μονο αυτο το φυτο που ρουφαει τα νιτρικα τοσο γληγορα.(αυτο μαλλον δεν ισχυει)και οτι το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο ακομη.

κανε τεστ σωστα της μετρησεις σου και δωσε μας σε παρακαλω και τα τεστ του ph gh kh για να δουμε τι γινεται αυτην την στιγμη στο ενυδρειο σου.

αυτα απο μενα.ελπιζω να σε βοηθισα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο ακομη.

6 μετρησεις πλεον θες να ξερεις.ειδικα τωρα με την τυρφη.αυτο μην το ξεχασεις.

αμωνια νητρωδη νιτρικα πεχα και σκληροτητες(ολικη και αλκαλικη) (nh3/nh4 no2 no3 ph gh kh )

αααα ξεχασα να σου πω πως ο ανθρακας που ειχες μεσα(το φιλτρο σου) δεν εκανε τιποτα απολυτος, ουτε κανη για το δικο σου θεμα.και φυσικα καλα εκανες και τον εβγαλες.τον ανθρακα τον βαζουμε για να τραβηξη τα φαρμακα απο αρωστεια που εχει προκυψη στο ενυδρειο μας.και φυσικα εχει διαρκεια ζωης δεν κανη για παντα μεσα στο φιλτρο.οποτε ειτε τον ειχες ειτε οχι το ιδιο και το αυτο.

Θα σχολιασω μονο αυτα που εχω κοκκινησει..

Πρωτα πρωτα για τα φυτα,αλλο εσυ που εχεις 110 λιτρα και αλλο ο φιλος εδω που εχει πολυ λιγοτερα.Παιζουν πολλα ρολο και δεν μπορεις να ξερεις τι εχει γινει στο ενυδρειο του φιλου.

Τυρφη!Εσυ φιλε μου απο εκει που παιρνεις ψαρια εχει τους μονομαχους σε μαλακο νερο?Δεν νομιζω...μαλλον σε βρυση τα εχει!Οπωτε το να εχει μαλακωσει το νερο απο πριν ειναι λαθος!Ειναι χειροτερο να βαλει ενα ψαρι απο ph 7,5 σε ενυδρειο με ph 6,5 καπακι!Καλυτερα να το βαλει σε ph 7,5 και σιγα σιγα να το παει σε 6,5 με το ψαρι μεσα.Σ αυτο που προτεινεις εσυ,το ψαρι τρωει μεγαλυτερο σοκ!

Βακτηρια!Δεν ειναι μαγικες σταγωνες,απλα μερικοι μαλλον εχετε μεινει λιγο πισω. Η τεχνολογια εξελησεται! Μια χαρα κανουν την δουλεια τους τα υγρα βακτηρια στα μπουκαλια αλλα σαφως καλυτερο ειναι το μπολι.Εδω και ενα πειραμα που εγινε με υγρα βακτηρια για να σας φυγουν οι αμφιβολιες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω το εξης.(ετσι μου εμαθαν δηλαδη και θελω να πιστεβω οτι ειναι ο ποιο σωστος τροπος)

οταν αγοραζεις ενα ψαρακι (κατω απο οποιοσδηποτε κακες συνθηκες που ηταν στα μαγαζια)

οφειλης να το κανεις σωστα στο ενυδρειο σου.και αυτο το κανης σιγα σιγα με την προσαρμογη του ψαριου και τον αναλογο τροπο που εχει το καθε ψαρι.(χρονος δηλαδη προσαρμογης απο την σακουλα που προηλθε απο το μαγαζη ειτε απο τον ιδιο τον χομπιστα σε αλλον.)

ετσι το ψαρακι η και ψαρακια σιγα σιγα (ωρες ολοκληρες σε πολλα ψαρια η προσαρμογη) γινεται σωστα για το ψαρι.

αυτα για την προσαρμογη των ψαριων στο ενυδρειο μας(στης σωστες παντα συνθηκες του ενυδρειου μας)

οσο μπορουμε σωστες γιατι αντιγραφουμε την φυση οσο μπορουμε στο κλειστο κυκλωμα που εχουμε στο ενυδρειο μας..

τωρα.

οταν αγοραζεις ενα ψαρι η ψαρακια κατω απο οποιαδηποτε συνθικες (αγορασεςτους μονομαχους σε ποτιρι,ασπουμε ενα παραδειγμα)και με χαλια συνθηκες νερου(τι συνθικες να εχει αυτο το ποτιρι τελος παντον)

και πας και το ριχνεις σε ενα ενυδρειο που δεν εχει στρωση το φιλτρο σου και επειτα μαθενης απο το ιντερνετ οτι ο μονομαχος μου εχει αρωστεια,ο μονομαχος μου εχει αυτο εχει το αλλο, και βοηθεια και τετοια ......

απλα εισαι δολοφονος και οχι χομπιστας,

το οτι ενα ψαρι κανη 5 ευρω η 2 ευρω,,,,, δεν πειραζει θα παρω αλλο,,,,, εμενα κατι τετοια με αφηνουν αδιαφορο και ειναι απλα δολοφονος αυτος που το κανη.

αυτος ομως που κανη σωστη ευρεση αγορας ρωταει μαθενη ακουει και μετα πρατη αυτος ειναι πραγματικος χομπιστας,σωστος απενατι στην ευθηνη που ξεκιναει να μεγαλωση ειτε ενα σκυλι,ειτε ενα ψαρακι ειτε οτιδηποτε αλλο εχει να κανη με το χομπι μας.

εαν δεν μπορεις να κανης σημερα το αυτονοητο, με τετοια πληροφορια που ειναι και τζαμπα και εχεις τοσους να σε βοηθισουν.... τοτε δεν εισαι σωστος χομπιστας.

η φυση εχει τους δικους της κανονισμους και οφειλουμε να την σεβομαστε.αυτο μου εμαθαν εμενα τοσα χρονια και οσο μπορω προσπαθω να το κανω κανονα.εαν δεν μπορεις να τα παρατησεις.μην σκοτωνης ασκοπα επειδη εισαι αχρηστος και δεν θελεις να μαθης.

αρα με απλα λογια οποιος αγοραζει ψαρια και τα ριχνει στο ενυδρειο του και μετα ζηταει βοηθεια .....................(δεν το σχολιαζω)

οσο για τα μαγικα υγρα που κυκλοφορουν δεν ειμαι χειμικος να ξερω,αρα δεν θα σου απαντησω με τον δικο σου τροπο που φαινεται εσυ να γνωριζεις καλυτερα απο μενα.

θα σου απαντησω ομως με τον δικο μου τροπο που μου εμαθαν πριν χρονια αλλοι απο μενα χομπιστες.

1)γιατι δεν εστρωσε το φιλτρο του οπως κανουν ολοι με τον κυκλο του αζωτου?

2)γιατι δεν μπολιασε το φιλτρο του και την αλλη μερα να χαιρεται αυτος και το ψαρακι του το ενυδρειο.

3)γιατι δεν ρωτησε καν το αυτονοητο οπως βλεπωαρχισαν καποιοι (λιγοι μεν) αλλα αρχισαν να ρωτανε οτι θα κανω αυτο θελω αυτο τι πρεπη να κανω?

το ψαρι δεν ζητησε να το κλεισης μεσα στο ενυδρειο.αλλα επειδη ο ανθρωπος το απετισε και το κανη ας το κανη τουλαχιστον οσο επωδινα μπορει.

μπορουσε να ζητηση μπολι μπουρουσε να μαθη για την διαδικασια του στρωσιματος.

αλλα ολοι μας πρωτα πηγαμε στον πετσοπα μετα ριξαμε της μαγικες σταγονες και μετα μας ειπαν στο ιντερνετ αυτα που γραφουμε και ακουμε χρονια τωρα εδω στα site με ολα αυτα τα προβληματα των καινουργιων φιλων του χομπι.

εγω φιλε μου πρωτα ρωτησα υστερα εμαθα τι πρεπη να κανω και σιγα σιγα ηρθε και ερχεται η εμπειρια.

ισως να βγηκαν μαγικα ζουμια.δεν θα σε πω οχι.εξαλου δεν το γνωριζω αφου χημικος ειπα δεν ειμαι.

αυτο θα μας το πουν εδω οι ανθρωποι που ξερουν.

αλλα ολα αυτα τα αρθρα που εχει εδω μεσα το site ολο και κατι θα λενε δεν μπορει να ειναι ολα για πεταμα?

η τεχνολογια ναι προχωραει.σε ολα.ισως εγω ακομη να μην εμαθα πανω σε αυτες της μαγικες σταγονες το θαυμα αυτο.

αλλα ξερω οτι το φιτρο του ειναι αστρωτο και οτι βασανισε πολλες μερες αυτο το ψαρακι των 2-3-5 ευρω.

αυτο ειναι σιγουρο και ειναι πολυ κακο αυτο που εκανε.

εαν εισται σωστη χομπιστες πρεπη να τον βοηθησετε να το καταλαβη και αυτος με την σειρα του να το δωση στους επομενους φιλους γνωστους σωστα για να μην το κανουν λαθος και εκεινη.

αυτο ξερω εγω και προσπαθισα να του το πω οσο ποιο απλα μπορουσα.

αφου δεν ειμαι κοντα του να του το δειξω να το καταλαβη και απλα προσπαθησα να του το πω απεναντι απο μια οθονη.

ουτε αυτος φταιει που πηγε και αγορασε ενα ψαρι χωρις ο υπευθηνος να τον ρωτηση και να του πει τα σημαντικα για το ξεκινημα του φιλου μας στο χωρο του ενυδρειου.

αλλα η ελλαδα ποτε δεν αλαξε ποτε δεν θα αλάξη (ετσι δειχνουν τα πραγματα)

και οσο δεν θα υπαρχουν εκει εξω ανθρωποι να γνωριζουν, παντα θα την πατανε (γιατι τον φιλο μας ο υπευθηνος τον ειδε σαν χρημα και οχι σαν χομπιστα)

αυτα με εμαθαν καποιοι ποιο παλλιοι απο μενα και αυτα εγω γνωριζω εως τωρα.

εαν κατι αλαξη (οπως βλεπω και αυτα τα μαγικα ζουμια) τοτε εδω θα ειμαι να τα διαβασω τα αρθρα και να μαθω ακομη περισσοτερα.

δεν τα ξερω ολα και εγω.

φιλε Thanos Ernesto Karampelas

μετρησε σε παρακαλω αυτα τα παραπανω που σου ειπα και πες μας σε παρακαλω τι μετρησεις βλεπεις?

μονο αυτες οι μετρησεις σου θα μας πουνε σε τι κατασταση ζει αυτην την στιγμη το ψαρακι σου στο ενυδρειο.

αυτο ειναι το μονο σιγουρο ειτε εχεις βαλη μεσα τα μαγικαζουμια ειτε οχι.

περιμενω της μετρησεις σου.

επειτα μπορω να σου πω τι αλλο πρεπη να κανεις (εαν δουμε οτι κατι δεν παει καλα)

μακαρι να ειναι ολα σωστα.αυτο σου ευχομαι εγω.

και να ρωτας φιλε μου.παντα να ρωτας πρωτου ξεκινας να κανεις οτιδηποτε.η πληροφορια σημερα ειναι μροστα σου και ειναι τζαμπα.

καλη συνεχεια καλως ορισες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω το εξης.(ετσι μου εμαθαν δηλαδη και θελω να πιστεβω οτι ειναι ο ποιο σωστος τροπος)

οταν αγοραζεις ενα ψαρακι (κατω απο οποιοσδηποτε κακες συνθηκες που ηταν στα μαγαζια)

οφειλης να το κανεις σωστα στο ενυδρειο σου.και αυτο το κανης σιγα σιγα με την προσαρμογη του ψαριου και τον αναλογο τροπο που εχει το καθε ψαρι.(χρονος δηλαδη προσαρμογης απο την σακουλα που προηλθε απο το μαγαζη ειτε απο τον ιδιο τον χομπιστα σε αλλον.)

ετσι το ψαρακι η και ψαρακια σιγα σιγα (ωρες ολοκληρες σε πολλα ψαρια η προσαρμογη) γινεται σωστα για το ψαρι.

αυτα για την προσαρμογη των ψαριων στο ενυδρειο μας(στης σωστες παντα συνθηκες του ενυδρειου μας)

οσο μπορουμε σωστες γιατι αντιγραφουμε την φυση οσο μπορουμε στο κλειστο κυκλωμα που εχουμε στο ενυδρειο μας..

τωρα.

οταν αγοραζεις ενα ψαρι η ψαρακια κατω απο οποιαδηποτε συνθικες (αγορασεςτους μονομαχους σε ποτιρι,ασπουμε ενα παραδειγμα)και με χαλια συνθηκες νερου(τι συνθικες να εχει αυτο το ποτιρι τελος παντον)

και πας και το ριχνεις σε ενα ενυδρειο που δεν εχει στρωση το φιλτρο σου και επειτα μαθενης απο το ιντερνετ οτι ο μονομαχος μου εχει αρωστεια,ο μονομαχος μου εχει αυτο εχει το αλλο, και βοηθεια και τετοια ......

απλα εισαι δολοφονος και οχι χομπιστας,

το οτι ενα ψαρι κανη 5 ευρω η 2 ευρω,,,,, δεν πειραζει θα παρω αλλο,,,,, εμενα κατι τετοια με αφηνουν αδιαφορο και ειναι απλα δολοφονος αυτος που το κανη.

αυτος ομως που κανη σωστη ευρεση αγορας ρωταει μαθενη ακουει και μετα πρατη αυτος ειναι πραγματικος χομπιστας,σωστος απενατι στην ευθηνη που ξεκιναει να μεγαλωση ειτε ενα σκυλι,ειτε ενα ψαρακι ειτε οτιδηποτε αλλο εχει να κανη με το χομπι μας.

εαν δεν μπορεις να κανης σημερα το αυτονοητο, με τετοια πληροφορια που ειναι και τζαμπα και εχεις τοσους να σε βοηθισουν.... τοτε δεν εισαι σωστος χομπιστας.

η φυση εχει τους δικους της κανονισμους και οφειλουμε να την σεβομαστε.αυτο μου εμαθαν εμενα τοσα χρονια και οσο μπορω προσπαθω να το κανω κανονα.εαν δεν μπορεις να τα παρατησεις.μην σκοτωνης ασκοπα επειδη εισαι αχρηστος και δεν θελεις να μαθης.

αρα με απλα λογια οποιος αγοραζει ψαρια και τα ριχνει στο ενυδρειο του και μετα ζηταει βοηθεια .....................(δεν το σχολιαζω)

οσο για τα μαγικα υγρα που κυκλοφορουν δεν ειμαι χειμικος να ξερω,αρα δεν θα σου απαντησω με τον δικο σου τροπο που φαινεται εσυ να γνωριζεις καλυτερα απο μενα.

θα σου απαντησω ομως με τον δικο μου τροπο που μου εμαθαν πριν χρονια αλλοι απο μενα χομπιστες.

1)γιατι δεν εστρωσε το φιλτρο του οπως κανουν ολοι με τον κυκλο του αζωτου?

2)γιατι δεν μπολιασε το φιλτρο του και την αλλη μερα να χαιρεται αυτος και το ψαρακι του το ενυδρειο.

3)γιατι δεν ρωτησε καν το αυτονοητο οπως βλεπωαρχισαν καποιοι (λιγοι μεν) αλλα αρχισαν να ρωτανε οτι θα κανω αυτο θελω αυτο τι πρεπη να κανω?

το ψαρι δεν ζητησε να το κλεισης μεσα στο ενυδρειο.αλλα επειδη ο ανθρωπος το απετισε και το κανη ας το κανη τουλαχιστον οσο επωδινα μπορει.

μπορουσε να ζητηση μπολι μπουρουσε να μαθη για την διαδικασια του στρωσιματος.

αλλα ολοι μας πρωτα πηγαμε στον πετσοπα μετα ριξαμε της μαγικες σταγονες και μετα μας ειπαν στο ιντερνετ αυτα που γραφουμε και ακουμε χρονια τωρα εδω στα site με ολα αυτα τα προβληματα των καινουργιων φιλων του χομπι.

εγω φιλε μου πρωτα ρωτησα υστερα εμαθα τι πρεπη να κανω και σιγα σιγα ηρθε και ερχεται η εμπειρια.

ισως να βγηκαν μαγικα ζουμια.δεν θα σε πω οχι.εξαλου δεν το γνωριζω αφου χημικος ειπα δεν ειμαι.

αυτο θα μας το πουν εδω οι ανθρωποι που ξερουν.

αλλα ολα αυτα τα αρθρα που εχει εδω μεσα το site ολο και κατι θα λενε δεν μπορει να ειναι ολα για πεταμα?

η τεχνολογια ναι προχωραει.σε ολα.ισως εγω ακομη να μην εμαθα πανω σε αυτες της μαγικες σταγονες το θαυμα αυτο.

αλλα ξερω οτι το φιτρο του ειναι αστρωτο και οτι βασανισε πολλες μερες αυτο το ψαρακι των 2-3-5 ευρω.

αυτο ειναι σιγουρο και ειναι πολυ κακο αυτο που εκανε.

εαν εισται σωστη χομπιστες πρεπη να τον βοηθησετε να το καταλαβη και αυτος με την σειρα του να το δωση στους επομενους φιλους γνωστους σωστα για να μην το κανουν λαθος και εκεινη.

αυτο ξερω εγω και προσπαθισα να του το πω οσο ποιο απλα μπορουσα.

αφου δεν ειμαι κοντα του να του το δειξω να το καταλαβη και απλα προσπαθησα να του το πω απεναντι απο μια οθονη.

ουτε αυτος φταιει που πηγε και αγορασε ενα ψαρι χωρις ο υπευθηνος να τον ρωτηση και να του πει τα σημαντικα για το ξεκινημα του φιλου μας στο χωρο του ενυδρειου.

αλλα η ελλαδα ποτε δεν αλαξε ποτε δεν θα αλάξη (ετσι δειχνουν τα πραγματα)

και οσο δεν θα υπαρχουν εκει εξω ανθρωποι να γνωριζουν, παντα θα την πατανε (γιατι τον φιλο μας ο υπευθηνος τον ειδε σαν χρημα και οχι σαν χομπιστα)

αυτα με εμαθαν καποιοι ποιο παλλιοι απο μενα και αυτα εγω γνωριζω εως τωρα.

εαν κατι αλαξη (οπως βλεπω και αυτα τα μαγικα ζουμια) τοτε εδω θα ειμαι να τα διαβασω τα αρθρα και να μαθω ακομη περισσοτερα.

δεν τα ξερω ολα και εγω.

φιλε Thanos Ernesto Karampelas

μετρησε σε παρακαλω αυτα τα παραπανω που σου ειπα και πες μας σε παρακαλω τι μετρησεις βλεπεις?

μονο αυτες οι μετρησεις σου θα μας πουνε σε τι κατασταση ζει αυτην την στιγμη το ψαρακι σου στο ενυδρειο.

αυτο ειναι το μονο σιγουρο ειτε εχεις βαλη μεσα τα μαγικαζουμια ειτε οχι.

περιμενω της μετρησεις σου.

επειτα μπορω να σου πω τι αλλο πρεπη να κανεις (εαν δουμε οτι κατι δεν παει καλα)

μακαρι να ειναι ολα σωστα.αυτο σου ευχομαι εγω.

και να ρωτας φιλε μου.παντα να ρωτας πρωτου ξεκινας να κανεις οτιδηποτε.η πληροφορια σημερα ειναι μροστα σου και ειναι τζαμπα.

καλη συνεχεια καλως ορισες.

Τα ψαρια που αγοραζουμε απο τα πετ σοπ,ειναι ολα σε νερο βρυσης καλος η κακος!

Δεν ειναι σωστο να τα ριχνεις σε αλλα νερα αμεσως γιατι το σοκ ειναι μεγαλο!Τα ριχνεις στο ιδιο νερο με του πετσοπ,δηλαδη βρυση και μετα σιγα σιγα φταχνεις το νερο εκει που πρεπει με μικρες αλλαγες!

Εσυ δεν μπορω να καταλαβω που ειδες οτι το φιλτρο του δεν εστρωσε και εβαλε το ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο και τον χαρακτηριζεις και δολοφονο..Ειδες τι μετρησεις ειχε?Θα σε παρακαλεσω λοιπον να εισαι πιο προσεκτικος στις εκφρασεις σου.

Ο ανθρωπος μπηκε και ρωτησε και για αλλο ενυδρειο που εχει στην κατοχη του.

Νομιζω για τα υγρα βακτηρια δεν χρειαζεται να απαντησω σ αυτα που ρωτας,μια χαρα δουλευουν και τα εχουν χρησιμοποιησει πολλοι απο εδω μεσα,φτανει να κανεις τα βηματα σωστα,γιατι αν δεν τα κανεις εχεις προβλημα.

Υπαρχουν και αλλοι τροποι στρωσιματος εκτος απο το μπολι,ο καθε ενας διαλεγει αυτο που του κανει.

υγ Ωραια τα σεντονια αλλα κουραστικα στο διαβασμα..

Link to comment
Share on other sites

στα λεγομενα σου rastafarian

Τα ψαρια που αγοραζουμε απο τα πετ σοπ,ειναι ολα σε νερο βρυσης καλος η κακος!

Δεν ειναι σωστο να τα ριχνεις σε αλλα νερα αμεσως γιατι το σοκ ειναι μεγαλο!Τα ριχνεις στο ιδιο νερο με του πετσοπ,δηλαδη βρυση και μετα σιγα σιγα φταχνεις το νερο εκει που πρεπει με μικρες αλλαγες!

εγω θα περιμενω και αλλες γνωμες να ακουσω μιας και δεν θα σημφωνησω μαζι σου.

και που θα βρω τετοιο νερο εγω στους δισκους μου???? οκ αγορασα εναν δισκο απο πετσοπ με οχι καλες συνθηκες.

δηλαδη μου λες οτι θα τον βαλω σε ph 8 οπως ηρθε απο την σακουλα του πετσοπα?

και ποσα ενυδρεια θα εχω εγω σπιτι μου για να βαλω εναν δισκο στο 6,5 που ζει περιπου?

και τοτε αυτο για την προσαρμογη παει περιπεταο ετσι???

θελω να πιστεβω επειδη δεν τα ξερω ολα οτι καπου εκανες λαθος.

και θα περιμενω αλλους να τους ακουσω για να δω τι θα πουνε και αυτοι.

Εσυ δεν μπορω να καταλαβω που ειδες οτι το φιλτρο του δεν εστρωσε

απο τα λεγομενα του.αυτος μας ειπε οτι τον εβαλε μεσα σε 25 μερες χωρις να κανη τιποτα εκτος απο τα μαγικα ζουμια.

εγω δεν τα ξερω αυτα τα μαγικα ζουμια αρα .....

μολις μαθω οτι κανουν δουλεια τοτε ναι θα εχει δικιο το παιδι.

αλλα δεν ειδα ακομη κανεναν εδω μεσα να λεει για μαγικες ουσιες.

εξαλου ολα δειχνουν απο της μηδενικες τιμες που πηρε μετρωντας(ειτε σωστα ειτε οχι) και απο τα λεγομενα του οτι δεν εχει στρωμενο φιλτρο.

δεν ειμαι μαγος.αλλα ετσι δειχνουν τα πραγματα.

μακαρι να ειμουν εκει τωρα να εβλεπα και να μετρουσα σε οτι του ειπα να κανη.

Νομιζω για τα υγρα βακτηρια δεν χρειαζεται να απαντησω σ αυτα που ρωτας,μια χαρα δουλευουν και τα εχουν χρησιμοποιησει πολλοι απο εδω μεσα,φτανει να κανεις τα βηματα σωστα,γιατι αν δεν τα κανεις εχεις προβλημα.

επειδη οπως σου ειπα εγω δεν ξερω μπορεις να μου δωσεις ενα αρθρο εδω μεσα απο το site που να λεει αυτες της ενεργειες?

μ αρεση να διαβαζω και να μαθενω καινουργια πραγματα και ισως ειναι καπου που εγω δεν το ειδα.

μπορεις να με βοηθεισης λοιπον να δω που γραφη για τα ζουμια αυτα και πεις διαδικασιες κανουμε?

εκτος απο αυτες που μου εμαθαν εμενα πριν πολλα χρονια αλλοι??

να μαθω και κατι καινουργιο.

υγ Ωραια τα σεντονια αλλα κουραστικα στο διαβασμα..

δεν φταιω εγω.ετσι ειναι η πληροφορια στο ιντερνετ.

εαν ειχαμε καμερες και βλεπαμε ο ενας τον αλλον πιστεβω θα λεγαμε περισσοτερα και θα ηταν ακομη καλυτερα.

να τα ανεβασω σαν ηχο μαλλον δεν λεει.

οποτε εκατσα και τα εγραψα.

εαν πηρε πολυ σε κειμενο...... ζητω συγνωμη που καποιους κουρασα,μαζι και εσενα.

δικο μου ΥΣ: περιμενω τα αρθρα με τα ζουμια. να δω τι καινουργιο βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

στα λεγομενα σου rastafarian

Τα ψαρια που αγοραζουμε απο τα πετ σοπ,ειναι ολα σε νερο βρυσης καλος η κακος!

Δεν ειναι σωστο να τα ριχνεις σε αλλα νερα αμεσως γιατι το σοκ ειναι μεγαλο!Τα ριχνεις στο ιδιο νερο με του πετσοπ,δηλαδη βρυση και μετα σιγα σιγα φταχνεις το νερο εκει που πρεπει με μικρες αλλαγες!

εγω θα περιμενω και αλλες γνωμες να ακουσω μιας και δεν θα σημφωνησω μαζι σου.

και που θα βρω τετοιο νερο εγω στους δισκους μου???? οκ αγορασα εναν δισκο απο πετσοπ με οχι καλες συνθηκες.

δηλαδη μου λες οτι θα τον βαλω σε ph 8 οπως ηρθε απο την σακουλα του πετσοπα?

και ποσα ενυδρεια θα εχω εγω σπιτι μου για να βαλω εναν δισκο στο 6,5 που ζει περιπου?

και τοτε αυτο για την προσαρμογη παει περιπεταο ετσι???

θελω να πιστεβω επειδη δεν τα ξερω ολα οτι καπου εκανες λαθος.

και θα περιμενω αλλους να τους ακουσω για να δω τι θα πουνε και αυτοι.

Ποιος σου ειπε οτι πρεπει να εχεις πολλα ενυδρεια για να φερεις το νερο εκει που θες,ολα γινονται στο κυριος ενυδρειο με τον καταλληλο εξοπλησμο και τις καταλληλες ενεργειες και αυτες πρεπει να γινονται σιγα σιγα!

Εσυ δεν μπορω να καταλαβω που ειδες οτι το φιλτρο του δεν εστρωσε

απο τα λεγομενα του.αυτος μας ειπε οτι τον εβαλε μεσα σε 25 μερες χωρις να κανη τιποτα εκτος απο τα μαγικα ζουμια.

εγω δεν τα ξερω αυτα τα μαγικα ζουμια αρα .....

μολις μαθω οτι κανουν δουλεια τοτε ναι θα εχει δικιο το παιδι.

αλλα δεν ειδα ακομη κανεναν εδω μεσα να λεει για μαγικες ουσιες.

εξαλου ολα δειχνουν απο της μηδενικες τιμες που πηρε μετρωντας(ειτε σωστα ειτε οχι) και απο τα λεγομενα του οτι δεν εχει στρωμενο φιλτρο.

δεν ειμαι μαγος.αλλα ετσι δειχνουν τα πραγματα.

μακαρι να ειμουν εκει τωρα να εβλεπα και να μετρουσα σε οτι του ειπα να κανη.

Μαλλον το λινκ με το πειραμα που σου εβαλα πιο πανω,δεν μπηκες καν στο κοπο να το διαβασεις,γιατι αν το ειχες κανει δεν θα ξαναρωτουσες.

Αυτες που λες μηδενικες μετρησεις ειναι οι τελευταιες,μετα απο οσα εκανε,Τις πρωτες πριν βαλει το ψαρι δεν τις ειδες?Αυτες τι λενε?

Νομιζω για τα υγρα βακτηρια δεν χρειαζεται να απαντησω σ αυτα που ρωτας,μια χαρα δουλευουν και τα εχουν χρησιμοποιησει πολλοι απο εδω μεσα,φτανει να κανεις τα βηματα σωστα,γιατι αν δεν τα κανεις εχεις προβλημα.

επειδη οπως σου ειπα εγω δεν ξερω μπορεις να μου δωσεις ενα αρθρο εδω μεσα απο το site που να λεει αυτες της ενεργειες?

μ αρεση να διαβαζω και να μαθενω καινουργια πραγματα και ισως ειναι καπου που εγω δεν το ειδα.

μπορεις να με βοηθεισης λοιπον να δω που γραφη για τα ζουμια αυτα και πεις διαδικασιες κανουμε?

εκτος απο αυτες που μου εμαθαν εμενα πριν πολλα χρονια αλλοι??

να μαθω και κατι καινουργιο.

Αν ειχες παει στο σεμηναριο της SERA θα ειχες δει τι κανουν τα μαγικα μπουκαλια.

Σου εγραψα και πιο πανω για το πειραμα,στο βαζω ξανα λοιπον για να το διαβασεις αυτη τη φορα. http://www.aquazone.gr/forums/topic/92142-ia-ieenu-dhaassnaia/

Και παρε και αλλο ενα θεμα για το στρωσιμο με τα βακτηρια! http://www.aquazone.gr/forums/topic/85570-oonthoeii-aaioaenaassui/

υγ Ωραια τα σεντονια αλλα κουραστικα στο διαβασμα..

δεν φταιω εγω.ετσι ειναι η πληροφορια στο ιντερνετ.

εαν ειχαμε καμερες και βλεπαμε ο ενας τον αλλον πιστεβω θα λεγαμε περισσοτερα και θα ηταν ακομη καλυτερα.

να τα ανεβασω σαν ηχο μαλλον δεν λεει.

οποτε εκατσα και τα εγραψα.

εαν πηρε πολυ σε κειμενο...... ζητω συγνωμη που καποιους κουρασα,μαζι και εσενα.

δικο μου ΥΣ: περιμενω τα αρθρα με τα ζουμια. να δω τι καινουργιο βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

οχι στα σεμιναρια δεν πηγα.

ποιο πανω δεν ειδα εαν ανεβασες ling η πειραμα.

τωρα βλεπω ανεβασες 2 ling στο τελευταιο σου post , οποτε τωρα τα ανοιγω τα διαβαζω και θα δω τι αναφερουν.

σε ευχαριστω για τα ling εκ των προτερων.

μολις τα διαβασω και εαν κατι δεν καταλαβω θα σε ενημερωσω.

δωσε μου λιγο χρονο να τα δω ολα προσεχτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...