Jump to content

Τι Μπορει Να Παθανε?


Recommended Posts

ξερει κανεις γιατι την επαθε ετσι το ψαρακι? το ειχα κοντα 3 χρονια μαζι με αλλα 2, προσφατα προσεθεσα αλλα 2. τα εχω περιπου σε 40 λιτρα με αρκετα φυτα και καλο φιλτραρισμα 1000λ/ω (ΝΟ3 χαμηλα) και πολυ καθαρο νερο. Προσφατα μειωσα καπως την οξυγονωση αλλα και παλι εχει πολυ μεσα στο νερο εχει ακομα αρκετες μικροσκοπικες φυσαλιδες. Επισης ενα κοματι σκουριασμενο συρμα ερχοταν σ επαφη με το νερο τελευταια

εδω και καμια εβδομαδα παρατηρησα ασπρα στιγματα στα βρανχια και μεχρι πριν καποιες ωρες ειχε μονο αυτα τα στιγματα και τωρα ασπρισε/ αποχρωματιστηκε ολο και ψοφησε. Ανοιγοκλεινε συνεχως το στοματου μες στο νερο τελευταια.. ΝΟΜΙΖΩ δεν ειναι στιγματα ICK απο τις φοτος που ειδα

Κινδυνευουν και τα υπολοιπα 3? λυσεις? εκτως μεγαλυτερο ενυδρειο

***να προσθεσω οτι κατω απο κανα δυο λεπια ειχε μικρες φυσαλιδες και αυτος ηταν και ο λογος που μειωσα την οξυγονωση (σκεφτηκα μηπως παραεχει πολυ αερα το νερο)

αντιχλοριο δεν βαζω εδω και χρονια

προσ το παρον αλλαξα δοχειο ξεπλυνα το ενυδρειακι το φιλτρο και τις ριζες του φυτου (παπυρος) και μετεφερα τα ψαρακια σε αλλο δοχειο με το φιλτρο τους και διαλυσα μεσα 3 κουταλιτσες αλατι επιτραπεζιο (καπου διαβασα οτι καθηγητης πανεπιστημιου πιστευει οτι δεν υπαρχει προβλημα και το εκανα μιασ και δεν ηθελα να αγορασω... αλατι)

αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι σημερα παρατηρησα σημαδια στα λεπια του ενος ψαριου (σα να ειχαν αποκοληθει ελαχιστα) και ασπρα - ξεβαμενα καποια λεπια του αλλου.. να ετοιμαζω τους αντικαταστατες??

post-60053-0-16254400-1415883971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ετοιμαζω τους αντικαταστατες??

Αν τα θες για βιτρινα ναι.

Αν θες να τα φροντισεις εχεις πολλα να κανεις και να παρεις,το ξερεις ηδη..

Link to comment
Share on other sites

σκουρια , οχι αντιχλωριο, 40 λιτρα..... δεν καταλαβαινω πως δεν βρισκεις απαντηση στις ερωτησεις σου..

το ψαρι της φωτο ειναι common χρυσοψαρο.. θελει τουλαχιστον ενυδρειο με 1 μετρο μηκος για να αναπτυχθει σχεδον εξ ολοκληρου..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω αλλα το οκ, μπορεις να μεγαλωσεις κοτες στο χωραφι μπορεις και σε κλουβια μαζικης παραγωγης το ενα πανω στο αλλο. εγω δε νομιζω οτι εχω φτασει σε αυτο το σημειο και εν πασει περιπτωση το ολο συστημα ψαρια - λιτρα ειναι μερος ενος πειραματος και δεν ειναι ευκολο να αλλαξει. Δηλαδη θελω να πω δεν τα εχω ως pets. αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θελω να ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση που οι περιορισμοι που εχω θεσει επιτρεπουν. εξ αλλου τοσο καιρο δεν ειχα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

και για να ειμαι πιο ακριβης πηρα 2+1 ψαρακια απο γνωστη αλυσιδα αλλα το 1 τα κακαρωσε στο 3ημερο και δεν το υπολογιζα καν. εχω την εντυπωση οτι ηταν ηδη αρωστο απο οταν το πηρα (δεν το καταλαβα εκεινη τη στιγμη) και απο τοτε ομως περασε κανας μηνας +

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω αλλα το οκ, μπορεις να μεγαλωσεις κοτες στο χωραφι μπορεις και σε κλουβια μαζικης παραγωγης το ενα πανω στο αλλο. εγω δε νομιζω οτι εχω φτασει σε αυτο το σημειο και εν πασει περιπτωση το ολο συστημα ψαρια - λιτρα ειναι μερος ενος πειραματος και δεν ειναι ευκολο να αλλαξει. Δηλαδη θελω να πω δεν τα εχω ως pets. αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θελω να ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση που οι περιορισμοι που εχω θεσει επιτρεπουν. εξ αλλου τοσο καιρο δεν ειχα προβληματα.

Καλέ μου φίλε διαφωνώ ριζικά με την φιλοσοφία σου (και εν πασει περιπτωση το ολο συστημα ψαρια - λιτρα ειναι μερος ενος πειραματος και δεν ειναι ευκολο να αλλαξει) και προφανώς από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω οτι πολύ δύσκολα θα μπορέσω να σου την αλλάξω. Οι ζωντανοί οργανισμοί που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας έχουν κάποιες στάνταρ ανάγκες, τις οποίες εαν δεν μπορούμε να τους τις εξασφαλίσουμε είναι προτιμότερο να μην ασχολούμαστε. Και για να κάνω πιο συγκεκριμένα τα λεγομενά μου θα μπορούσες σε αυτό το 40 λτ ενυδρειάκι που δεν κάνει για χρυσόψαρα, να βάλεις ένα μονομάχο φτιάχνοντας ένα πολύ όμορφο βιότοπο.

Οσο για αυτό που λες οτι τα χρυσόψαρα τα έχεις αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα, εαν σκεφτείς οτι τα συγκεκριμένα ψάρια ζουν πολλά χρόνια ενω στο δικό σου ενυδρείο έζησαν μόνο κάποιο διάστημα, καταλαβαίνεις οτι το πείραμα απότυχε. Σου εύχομαι να πάρεις σωστή απόφαση και καλή συνέχεια. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία του ενυδρείου συνολικά και μια φωτογραφία του ζωντανού ψαριού που έχει το πρόβλημα μπορείς να βάλεις ;

Εννοείτε καθαρή .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θελεις να μου πεις οτι στις εμπορικες εγκαταστασεις πχ πεστροφας τα ψαρια ζουν σε καλυτερες συνθηκες? Ευχαριστω αλλα δε ζητησα ηθικολογιες, συμβουλες ζητησα για το συγκεκριμενο σεταπ. το ψαρι που ειναι στη φοτο ζουσε 3 χρονια, τον περισσοτερο καιρο σε πολυ χειροτερο ενυδρειο, αρα το πειραμα δε θα πω οτι απετυχε λογο λιτρων. ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφίες ξέχασες να μου βάλεις .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θελεις να μου πεις οτι στις εμπορικες εγκαταστασεις πχ πεστροφας τα ψαρια ζουν σε καλυτερες συνθηκες? Ευχαριστω αλλα δε ζητησα ηθικολογιες, συμβουλες ζητησα για το συγκεκριμενο σεταπ. το ψαρι που ειναι στη φοτο ζουσε 3 χρονια, τον περισσοτερο καιρο σε πολυ χειροτερο ενυδρειο, αρα το πειραμα δε θα πω οτι απετυχε λογο λιτρων. ευχαριστω παντως

Αν έχεις σκοπό να τα τηγανίσεις μετά από μερικά χρόνια παραμονής στο ενυδρείο σου ε τότε έχεις δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θελεις να μου πεις οτι στις εμπορικες εγκαταστασεις πχ πεστροφας τα ψαρια ζουν σε καλυτερες συνθηκες? Ευχαριστω αλλα δε ζητησα ηθικολογιες, συμβουλες ζητησα για το συγκεκριμενο σεταπ. το ψαρι που ειναι στη φοτο ζουσε 3 χρονια, τον περισσοτερο καιρο σε πολυ χειροτερο ενυδρειο, αρα το πειραμα δε θα πω οτι απετυχε λογο λιτρων. ευχαριστω παντως

Μπαινεις και ζητας συμβουλες και σου λενε οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο και γι αυτο εχεις οτι προβληματα εχεις αυτη τη στιγμη και μας συγκρινεις τις πεστροφες? Συγνωμη φιλε μου,αλλα πειραματα με ζωντανα δεν κανουμε..δεν ειναι πειραματοζωα για να πειραματιζομαστε και να βλεπουμε ποσο αντεχουν..3 χρονια για ενα ζωντανο που ζει 25,,δεν ειναι επιτυχια..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ομως αν γνωριζεις οτι το συγκεκριμενο ψαρι της φωτο ζει 30+ χρονια.. επομενως το πειραμα απετυχε..

κι επειδη σαν παραδειγμα εδωσες κοτες ..

ως ζωοτεχνης θα σου πω πως δεν μπορεις να μεγαλωσεις κοτες σε κλουβια την μια πανω στην αλλη , το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τις φτασεις σε μια ηλικια (μηνων) για σφαγη, δεν προκειτε ποτε να φτασεις το επιπεδο..

απλα και μονο θα τις συντηρεις μεχρι να τις σκοτωσεις.. μονο σε μεγαλο χωρο ,καθαρο και με ελευθερια για βοσκη θα μπορεσεις να φτασεις το προσδοκιμο χρονο ζωης τους.

το ιδιο πανω κατω ισχυει και για τα ψαρια, ή τα συντηρεις σε μικρο χωρο μεχρι να ψοφησουν ή τα βαζεις σε αυτον τον χωρο που χρειαζονται (το εκαστοτε ειδος) και προσπαθεις να φτασουν το προσδοκιμο της ζωης τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω μονο ο Σταματης απανταει στον φιλο! Οποτε ας τον αφησουμε!

Φιλε μου οντως εχεις λαθος την ψαροσυνθεση σου σε σχεση με τα λιτρα σου!

Αν επιτρεπεται, τι πειραμα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφίες ξέχασες να μου βάλεις .

ευχαριστω φιλε, θα βγαλω μερικες να δω αν φαινονται αυτα που θεωρω προβληματα και θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήρθες στο ΑΖ! :)

Οι μικρές φυσαλίδες πάνω σε δύο λέπια που λες μου θύμισαν το παράσιτο που είχε προσβάλλει και το δικό μου χρυσόψαρο. Τότε με είχε βοηθήσει ο Σταμάτης και το ψαράκι έγινε καλά. Επίσης οι φυσαλίδες που λες ότι έχει το νερό με προβλημάτισαν. Εμένα το μυαλό μου πάει σε παράσιτο, αλλά καλύτερα βάλε τις φωτογραφίες και δες τι θα σου πει ο Σταμάτης. Ίσως να σου κουβάλησαν κάτι τα νέα ψαράκια.

Μετρήσεις πήρες να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να έπαιξαν ρόλο οι παράμετροι του νερού;

Το σκουριασμένο σύρμα ελπίζω να μην το έφταναν τα χρυσόψαρα γιατί είναι περίεργα και φαγάνες και αν ήταν στο πεδίο τους σίγουρα θα προσπάθησαν να το φάνε πολλές φορές.

Μπορεί να έχεις φυτά και πεντακάθαρο νερό και είναι όντως σημαντικά αυτά, αλλά τα 40 λίτρα δεν είναι κατάλληλα γιατί θα πάθουν νανισμό και ίσως να στρεσάρονται σε μικρότερο χώρο από αυτόν που θα έπρεπε να έχουν. Το στρες επηρρεάζει αρνητικά το ανοσοποιητικό και θα είναι πιο επιρρεπή σε ασθένειες.

Εγώ δε θα σου πω να τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο. :P Αντί για μεγαλύτερο ενυδρείο, έχεις σκεφτεί να τους φτιάξεις μια λιμνούλα; Αν έχεις κήπο, αυλή ή μπαλκόνι, μπορεί να σου βγει πιο εύκολη και πιο οικονομική. Τα ψαράκια θα είναι άρχοντες κι εσύ θα έχεις ένα στολίδι. ;)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οι φωτογραφιες δεν εχουν καλη ποιοτητα για να φανουν τα θεματα στα ψαρακια. αυτο ειναι το "ενυδρειο" -αδιασμενο κ πλυμενο τωρα και τα ψαρια βρισκονται σε αλλο δοχειο με το φιλτρο και αλατονερο εδω και 3 μερες (περα απο το οτι δεν εχουν τιποτα να κανουν δεν δειχνουν να ενοχλουνται)

οι φυσαλιδες στο νερο νομιζω πως ηταν αερας (γιατι αεριζω με την εξοδο του φιλτρου οποτε πεφτει νερο με πιεση στο δοχειο) αλλα

το συρμα το εφταναν τα ψαρια!!! πιθανο να το δοκιμασαν.. τελεφταια εψαχναν συνεχως για τροφη και ταιζα 2-3 φορεσ καμια φορα τη μερα, τα τρωγαν ολα σε μισο λεπτο και μετα επιστρεφαν δαγκονοντας τις ριζες του φυτου. νομιζω οτι ταιζα αρκετα αλλα ειχε και αρκετη πρασιναδα (παπυρος - αλγη) ωστε να αποροφησει τις ακαθαρσιες τους.

βασικα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ειχε υπερβολικα πολυ πρασιναδα.. και αφαιρουσε πολυ οξυγονο απο το νερο..

διοτι ολα ανοιγοκλειναν το στομα τους τελεφταια (μεσα στο νερο) και αυτο που τα κακαρωσε τριγυρναγε τελεφταια στην επιφανεια (που ηταν πιο πλουσια σε οξυγονο)

λογο του φαινομενικου ασπρισματος / ξεθωριασματος στην εξωτερικη πλευρα των βρανχιων αρχιζω και σκεφτομαι μηπως ειχε λιγο οξυγονο κ προσπαθουσαν να αναπνευσουν.. γιατι τωρα δε τα βλεπω να το κανουν..

παντως απο την αλλη η εξοδος του φιλτρου/αντλιας εσκαγε στο νερο και προκαλουσε αρκετες μπουρμπουληθρες - πριν παρω αυτη την τελευταια δοση ψαρακια ολα φαινονταν να κυλουν ρολοι

υγ φιλη καλλιροη στη βεραντα τα εχω κανονικα

ειναι οντως στολιδι ;)

post-60053-0-27933100-1415905391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μιλας μας λιγο για το "πειραμα"....!!! Παντως εγω απο οτι εχω δει βλεπω εναν ανθρωπο που δεν τον ενδιαφερουν να περασουν καλα τα ζωντανα αλλα να τελειωσει το πειραμα του!!

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω εναν ανθρωπο με γνωση ενυδρειακη που μπηκε να τρολαρει το φορουμ και προτεινω διαγραφη

Link to comment
Share on other sites

ημουν σιγουρος οτι θα συναντησω ηθικολογους εδω μεσα γιαυτο ημουν διστακτικος στο να γραφτω. κανω ενα πειραμα θελω να μαθω τα χρυσοψαρα να πλεκουν καλαθια με τις ριζες του φυτου. ο αργυ1 πρεπει να παει για ντεντεκτιβ μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειμαι ηθικολογος,παρε οσα ψαρακια θες και μαθε τα να πλεκουνε μεσα σε κατσαρολα στους 200 βαθμους η οτι αλλο θες.Απο εμας τι βοηθεια θες δεν εχω καταλαβει,εμεις εδω τα αγαπαμε τα ζωα και τα φροντιζουμε.Για πειραματα ψαξε πληροφοριες σε αλλο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οι φωτογραφιες δεν εχουν καλη ποιοτητα για να φανουν τα θεματα στα ψαρακια. αυτο ειναι το "ενυδρειο" -αδιασμενο κ πλυμενο τωρα και τα ψαρια βρισκονται σε αλλο δοχειο με το φιλτρο και αλατονερο εδω και 3 μερες (περα απο το οτι δεν εχουν τιποτα να κανουν δεν δειχνουν να ενοχλουνται)

οι φυσαλιδες στο νερο νομιζω πως ηταν αερας (γιατι αεριζω με την εξοδο του φιλτρου οποτε πεφτει νερο με πιεση στο δοχειο) αλλα

το συρμα το εφταναν τα ψαρια!!! πιθανο να το δοκιμασαν.. τελεφταια εψαχναν συνεχως για τροφη και ταιζα 2-3 φορεσ καμια φορα τη μερα, τα τρωγαν ολα σε μισο λεπτο και μετα επιστρεφαν δαγκονοντας τις ριζες του φυτου. νομιζω οτι ταιζα αρκετα αλλα ειχε και αρκετη πρασιναδα (παπυρος - αλγη) ωστε να αποροφησει τις ακαθαρσιες τους.

βασικα αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ειχε υπερβολικα πολυ πρασιναδα.. και αφαιρουσε πολυ οξυγονο απο το νερο..

διοτι ολα ανοιγοκλειναν το στομα τους τελεφταια (μεσα στο νερο) και αυτο που τα κακαρωσε τριγυρναγε τελεφταια στην επιφανεια (που ηταν πιο πλουσια σε οξυγονο)

λογο του φαινομενικου ασπρισματος / ξεθωριασματος στην εξωτερικη πλευρα των βρανχιων αρχιζω και σκεφτομαι μηπως ειχε λιγο οξυγονο κ προσπαθουσαν να αναπνευσουν.. γιατι τωρα δε τα βλεπω να το κανουν..

παντως απο την αλλη η εξοδος του φιλτρου/αντλιας εσκαγε στο νερο και προκαλουσε αρκετες μπουρμπουληθρες - πριν παρω αυτη την τελευταια δοση ψαρακια ολα φαινονταν να κυλουν ρολοι

υγ φιλη καλλιροη στη βεραντα τα εχω κανονικα

ειναι οντως στολιδι ;)

Αν το πρωί έβλεπες τα ψάρια να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν , μπορεί αυτό που λές με την άλγη να ισχύει και αν το συνδιάσουμε με τη μεγάλη βιομάζα σε σχέση με τον όγκο του ενυδρείου να μας δημιουργήσει πρόβλημα .

Αυτή τη στιγμή όμως δεν μπορώ να σου πω για θεραπεία , μου λείπουν στοιχεία για να ξεκεινήσω απο κάπου .

Δες μήπως μπορέσεις να βγάλεις μια φωτογραφία με εμφανές το πρόβλημα στα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

ενα που το ελεγα "ανασηκωμενα λεπια"

ειναι ετσι

http://en.wikipedia.org/wiki/Shubunkin#mediaviewer/File:Jaws.jpg

αλλα αποτι βλεπω μαλλον αυτο δεν ειναι προβλημα...

το αλλο ειναι πορτοκαλι και η περιοχη πανω στο καλυμα των βρανχιων του φαινεται καπως ξεθοριασμενη/ασπρη... αλλα πολυ ελαφρος..

σε αλλα σημεια δεν ειναι ασπρο

Link to comment
Share on other sites

Τι Μπορει Να Παθανε?

Απλα ατυχησαν σε τουτη τη ζωη.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενα που το ελεγα "ανασηκωμενα λεπια"

ειναι ετσι

http://en.wikipedia.org/wiki/Shubunkin#mediaviewer/File:Jaws.jpg

αλλα αποτι βλεπω μαλλον αυτο δεν ειναι προβλημα...

το αλλο ειναι πορτοκαλι και η περιοχη πανω στο καλυμα των βρανχιων του φαινεται καπως ξεθοριασμενη/ασπρη... αλλα πολυ ελαφρος..

σε αλλα σημεια δεν ειναι ασπρο

Δεν με βοηθάς για να σε βοηθήσω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...