Jump to content

Ποσότητα Αλατιού;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!Αγόρασα αυτό το αλάτι (χοντρό) και οι οδηγίες λένε να βάζω 1 κουτάλι τις σούπας σε κάθε 20 λίτρα..δηλαδή σε 200 λίτρα θα βάλω 10 κουταλιές;;;Πολλά μου φαίνονται επειδή είναι χοντρό το αλάτι .Μήπως ξέρει κανείς να μου πεί;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-57740-0-70171400-1416063197_thumb.jpg

post-57740-0-05914000-1416063419_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το ρίχνεις έτσι όπως είναι στο ενυδρείο, πρώτα το διαλύεις σε λίγο νερό από το ενυδρείο και μετά ρίχνεις στο ενυδρείο το ...αλατισμένο νερό. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου! :bigemo_harabe_net-117: Δηλαδή να βάλω όσο γράφει η δοσολογία;;;Φοβάμαι μη γίνει θαλασσινό :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο αλάτι έχω κι εγώ. Το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δε θυμάμαι αν είχα βάλει τη δοσολογία που αναφέρει η συσκευασία, ή αν είχα βάλει δοσολογία που μου είχαν πει εδώ. Αν θέλεις περίμενε να δεις τι θα σου πούνε και οι άλλοι, πάντως εγώ θα εμπιστευόμουν τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο αλάτι έχω κι εγώ. Το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δε θυμάμαι αν είχα βάλει τη δοσολογία που αναφέρει η συσκευασία, ή αν είχα βάλει δοσολογία που μου είχαν πει εδώ. Αν θέλεις περίμενε να δεις τι θα σου πούνε και οι άλλοι, πάντως εγώ θα εμπιστευόμουν τις οδηγίες.

:bigemo_harabe_net-64: Σέυχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπολόγισε τα καθαρά σου λίτρα, βγάλε πάχος τζαμιού, πέτρες, ξύλα, υπόστρωμα και όσο αέρα έχεις αφήσει από πάνω και υπολόγισε δοσολογία με αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπολόγισε τα καθαρά σου λίτρα, βγάλε πάχος τζαμιού, πέτρες, ξύλα, υπόστρωμα και όσο αέρα έχεις αφήσει από πάνω και υπολόγισε δοσολογία με αυτά τα λίτρα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Για πιό λόγο θέλεις να το βάλεις ;

Σωστά, το σημαντικότερο για να βρεθεί η ποσότητα είναι ο λόγος που βάζουμε το αλάτι. Μιλάμε όμως πάντα για τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου και όχι για τις μικτές διαστάσεις.

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πιό λόγο θέλεις να το βάλεις ;

Είχε ένα μικρό ατύχημα πριν 2 μέρες το ψαράκι μου (black moor ) είχε σφηνώσει στην γέφυρα,την έβγαλα,την έβαλα σε μία λεκάνη με νερό και με μεγάλη προσοχή την έσπασα...όταν βγήκε είχε και έχει μερικές πληγες(όχι σοβαρές..πιστεύω)..ρώτησα και μου είπαν να βάλω αλάτι και melafix....Ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις να εξελίσσετε ο τραυματισμός σε κάτι άλλο ;

Αν όχι , βάλε λίγο αντιχλώριο παραπάνω και άφησέ το να αναρρώσει απο μόνο του .

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις να εξελίσσετε ο τραυματισμός σε κάτι άλλο ;

Αν όχι , βάλε λίγο αντιχλώριο παραπάνω και άφησέ το να αναρρώσει απο μόνο του .

Όχι,είναι το ίδιο όπως και πριν 2 μέρες,δεν έχει γίνει χειρότερο ευτυχώς...Στεναχωριόμουν που το έβλεπα χτυπημένο και δεν ήξερα τι να κάνω...Αυτό θα κάνω,Σ'ευχαριστώ πολύ :bigemo_harabe_net-64: Να σαι καλά.!!

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω και 2 φωτογραφίες...Πιστεύω να φαίνονται καθαρά οι πληγές

post-57740-0-30431600-1416153011_thumb.jpg

post-57740-0-01294400-1416153163_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akis1982
Link to comment
Share on other sites

Όχι,είναι το ίδιο όπως και πριν 2 μέρες,δεν έχει γίνει χειρότερο ευτυχώς...Στεναχωριόμουν που το έβλεπα χτυπημένο και δεν ήξερα τι να κάνω...Αυτό θα κάνω,Σ'ευχαριστώ πολύ :bigemo_harabe_net-64: Να σαι καλά.!!

Καλό θα είναι λοιπόν την επόμενη φορά που θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα να ανοίξεις ένα θεματάκι να το συζητήσουμε

για να μην κάνεις οτι να `ναι αλλά και για να μην σκορπάς τα λεφτά σου άδικα σε διάφορα σκευάσματα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ψάρι είναι πολύ χτυπημένο .

Προσπάθησε για πιο καθαρή φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι λοιπόν την επόμενη φορά που θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα να ανοίξεις ένα θεματάκι να το συζητήσουμε

για να μην κάνεις οτι να `ναι αλλά και για να μην σκορπάς τα λεφτά σου άδικα σε διάφορα σκευάσματα :)

Έχεις δίκιο.. Λάθος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ψάρι είναι πολύ χτυπημένο .

Προσπάθησε για πιο καθαρή φωτογραφία .

Νομίζω είναι καλύτερη τώρα.3η μέρα και με την προσθήκη αντιχλώριου πάει καλύτερα..Να σημειώσω οτι την πρώτη μέρα έριξα melafix.Απο την περιοχή τις κοιλιάς έχουν κλείσει λίγο οι πληγές,...Στο πάνω πτερίγιο είναι το ίδιο.Δεν βλέπω κάποια βελτίωση :(

post-57740-0-89157600-1416213705_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akis1982
Link to comment
Share on other sites

Την γέφυρα όπου σφήνωσε, καθώς ότι άλλο ψεύτικο ή αιχμηρό διακοσμητικό έχεις, καλό θα είναι να τα βγάλεις, για να μην ξαναχτυπήσει. Τα fancy χρυσόψαρα είναι ευαίσθητα ψαράκια. Περαστικά του!

Link to comment
Share on other sites

Την γέφυρα όπου σφήνωσε, καθώς ότι άλλο ψεύτικο ή αιχμηρό διακοσμητικό έχεις, καλό θα είναι να τα βγάλεις, για να μην ξαναχτυπήσει. Τα fancy χρυσόψαρα είναι ευαίσθητα ψαράκια. Περαστικά του!

Δεν έχω τίποτα άλλο μέσα εκτός απο τα φυτά,μόνο την γέφυρα είχα (λάθος μου) το οποίο την έκανα κομμάτια να σώσω το ψαράκι μου.Σ'ευχαριστώ.!!Μακαρι να γίνει καλά

post-57740-0-33463700-1416249798_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...