Jump to content

Νεα Προσθηκη Ψαριων


Recommended Posts

Σημερα εφτασαν πριν κανα 3ωρο σχεδον τα καινουρια μου ζωντανα. Ενα sixline wrasse ομως διχνει σημαδια εντονου στρες. Δεν μπορει να κουνησει το ουραιο πτερυγιο του. Αντιθετως τα πλαινα ειναι λειτουργικα αλλα αδυναμα να τον κρατησουν σε σταθερη θεση με αποτελεσμα να τον παρασυρει το ρευμα. Σαν αρχικη αντιμετωπιση μπηκε σε καδο πλεξιγκλας για γεννητουρια με σκοπο να μην τον χτυπαει το ρευμα.

Δευτερο βημα του εδωσα ελλαχιστη τροφη και πολυ ψιλοκομμενο ελαχιστο σκορδακι.

Εχει καποιος καμια ιδεα να το βοηθησουμε;

Κανενας τροπος για να του μειωσουμε το στρες;

Εγινε εγκλιματισμος σταγωνας.

Τα αλλα ζωντανα (μεταξυ τους και μια cleaner shrimp χαιρουν ακρας υγειας.

Δεν υπαρχει σαμπ και καραντινα δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, μονο υπομονή μπορεις να κάνεις, σιγα σιγα ισως επανέλθει. Καλα εκανες και το απομόνωσες.

Ειναι σκληροτράχηλα ψαράκια, αλλα καλο ειναι να προετοιμαστείς και για το χειρότερο..

Μηπως εχει χτυπήσει; Υπήρχαν κι άλλα ψάρια μεσα στην ιδια συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο του ευχαριστω τεο. Ετσι πιστευω και γω.... Για το χειροτερο... Καινουρια παρατηρηση τα ματια και το στομα κινουνται ζωηρα και εχει ταση να ανεβαινει επιφανεια με το στομα να ανοιγοκλεινει

Link to comment
Share on other sites

υπομονή φίλε μου, είναι σκληρό ψαράκι και ακόμα είναι πολύ νωρίς.. αύριο θα δείξει καλύτερα. Εγώ θα τον άφηνα στο ενυδρείο να βρεί να κρυφτεί για να του φύγει το στρες.

αλήθεια σε τί μέγεθος το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Μικρο Πανο. 3 εκατοστα+-. Μακαρι. Φοβαμαι να τον αφησω ακομα γιατι δεν χρησιμοποιει καθολου την ουρα του. Φαινεται σα να χει παραλυσει (η ουρα).

Link to comment
Share on other sites

Και εχω και ενα ερημιτη που δεν αφηνει να περασουν απαρατηρητοι οι ευκολοι στοχοι.

Link to comment
Share on other sites

Και εχω και ενα ερημιτη που δεν αφηνει να περασουν απαρατηρητοι οι ευκολοι στοχοι.

Βαλε λιγο αμμο στο κουτι που το εχεις να μπορεσει να κρυφτει.Ηκοιλια του ειναι πρησμενη?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο αμμο στο κουτι που το εχεις να μπορεσει να κρυφτει.Ηκοιλια του ειναι πρησμενη?

 

Μκρο φαιλ.... Βαζω αμμο και το κουτι βουταει. Αφαιρω λιγη το ισορροπω αλλα η sixline εχει δραπετευσει. Ψαχνω και πεταγεται απο το βραχο φοβησμενη με ταχυτητα. Κουνησε ουρα αλλα μετα μαλλον κουραστηκε και καθησ και την επιασα. Στο κουτι λοιπον παλι και βλεπω ελαχιστη κινηση ουρας, σε σχεση με το μηδεν πριν κανα δυο ωρες. Αυτο που ειδα ομως και με προβληματησε ειναι οτι βγαινει στην επιφανεια να παρει ανασες. Ξερει κανεις τι μπωρει να σημαινει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Η ουρα πηρε μπρος. Τον ελευθερωσα και βλεπουμε. Το θεμα ειναι οτιγενικα ειναι πολυ στρεσαρισμενος. Εκανε σαν παλαβος μεχρι να βρει ενα μερος να μεινει. Λες και τον κυνηγουσε καρχαριας....

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα. Δραστηριος τσιμπολογαει flatwoms στα βραχια, βγαινει μπροστα στο τζαμι, εχει επανελθει πληρως. Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.

Πιθανοτατα ολα τα συμπτωματα ηταν επακολουθο στρες ταξιδιου. Ηρθε βολο απο αθηνα, κανα εξαωρο το εκανε....

Καλημερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα. Δραστηριος τσιμπολογαει flatwoms στα βραχια, βγαινει μπροστα στο τζαμι, εχει επανελθει πληρως. Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.

Πιθανοτατα ολα τα συμπτωματα ηταν επακολουθο στρες ταξιδιου. Ηρθε βολο απο αθηνα, κανα εξαωρο το εκανε....

Καλημερα

Πολυ ευχάριστη εξέλιξη.....

Πολλα ψαρια δεν ανταποκρίνονται καλα μετα απο πολύωρο ταξιδι και θελουν καλη προσαρμογή πριν μπουν στα ενυδρεία μας ειδικά τα ψαρια της οικογένειας των wrasse......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...