Jump to content

Διορθωση Βυθού? Προβλημα Με Φυτα.


Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

 

εχω ενα θεματακι με το ενυδρειο μου ,

 

το ενυδρειο ειναι 120λτ  τρεχει περιπου 6 μηνες και ενω τα ψαρακια rainbowfish (11) τα πανε αψογα δν συμβαινει το ιδιο και με τα φυτα μου ... 

 

εχω μεσα ανουμπιες βαλσινεριες ( ο θεος να τις κανει πια) και καποια ακομα ευκολα που δν μπορω να τα θυμηθω..

 

ο βυθος μου αυτη την στιγμη ειναι μονο χαλικι και ειναι ετσι 42Waa1I.png

 

 

χρειαστηκε να νοσηλευτω για 15 μερες και δυστηχως το ατομο που μου προσεχε τα ψαρακια  δν σκεφτηκε οτι μπορει να ειχα ξεχασει τα φωτα ανοιχτα ...ετσι γεμισα αλγη αλλα και μαυρισαν τα φυτα (οχι οτι πριν λαμπανε πο ζωηραδα) .. σε αλλη συζητηση περι φωτισμου που δν εχω ακομα λυσει ( φωτιζω με 1λαμπα p.c 11w 7200
1λαμπα p.c 11w/860)  και ειναι ετσι πανω στο ενυδρειο XY5p6NF.png

μου ειχαν πει προ ενα μηνα πρπ  οτι δν ειναι και τοσο καλο το χαλικι μου για φυτεμα...  τι μπορω να κανω ωστε και να προσθεσω κι αλλο αλλα και αν πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα... επισης εχω ξεσκιστει στο διαβασμα 2 μερες τωρα που εχω επιστρεψει και ακομα δν μπορω να καταλαβω αν βαζουμε λιπασμα και τι ..  αλλος λεει ναι αλλος οχι στα ευκολα φυτα δν ειναι απαραιτητο θα στρωσει ο βυθος και θα παρουν τα πανω τους ...εδω να πω οτι τα φυτα ειχαν προελθει απο χομπιστα τον ιουνιο...αρα ο βυθος θα επρεπε να ειναι οκ...οι μετρησεις ειναι καλες..

 

δν ξερω αν απο τις φωτο φανει η ζημια

JDDwGg7.png

 

WHXjkgm.png

 

 

 

στο βαθος οτι εχει απομεινει απο τις βαλσινεριες ,,.  τις εβαλα εκει για να μην τις κουναει το νερο μπας και μεινει τπτ

 

qXqbPD7.png

 

 

καθε βοηθεια και παρατηρηση σεβαστη ...  διοτι εχω φτασει στα προθυρα να βγαλω εξω τα φυτα και να βαλω πλαστικα ή να παω σε αλλαγη με τοπιο χωρις φυτα ..  μπορει στην παρουσα φαση να διορθωθει ?  πρεπει να αλλαξω το χαλικι ? και τα ψαρια που υπαρχουν? να ξεκινησω λιπασματα? και τι λιπασμα καποιο γενικο και βλεπουμε? με την αλγη θεωρω πως κανα σαλιγκαρακι ή κανας γλυφτης θα βοηθουσε σωστα?

Link to comment
Share on other sites

για βυθο δεν ξερω να σου πω δεν τα παω καλα με το γλυκο αλλα για τα φωτα το λυνεις πολυ ευκολα το θεμα με εναν χρονοδιακοπτη!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην περαστικα σου και σιδερενιος!

Εγω να σου πω, πως περα απο λιγη δεν βλεπω κατι μεμπτο στα φυτα σου!

Ο βυθος ειναι λιγο χοντρος και νομιζω πως η βαλισνερια γιαυτο δεν μεγαλωνει! Δεν μπορουν οι δρομεις της να βγουν εξω.

Η ανουμπια σου δεχεται πολυ φως, ειδικα η δεξια που ειναι κατω απο το φωτιστικο, γιαυτο εχει καφετησει!

Τα φωτιστικα γιατι τα εβαλες ετσι;

Οντως με χρονοδιακοπτη θα βρεις την υγεια σου!

Παντως εγω θα τον αλλαζα τον βυθο σε κατι πιο ψιλο, ισως και αμμο!

Ποσα νιτρικα εχεις, εχεις μετρησει;

Ποσες ωρες βαρανε τα φωτα;

Τα φυτα που εχεις, απ οσο βλεπω δηλαδη εχεις ευκολα, δεν θελουν λιπασμα! Αν βαλεις λιπασμα ισως να εχεις μεγαλυτερα προβληματα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτιστικά δεν μπενουν αλλιως?Μάλλον ανέβασε φωσφορικά κ εχεις ββα.το χαλικη είναι χοντρό για φυτά..συμπλήρωσε την φόρμα παρουσίασης για να καταλάβουμε περισοτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,φρεσκιες μετρησεις

gh 14

kh 7

no² 0

no³ 0

ph 7,5-8

αμμωνια 0

τα φωτα βαρανε 8 ωρες και παραπανω καποιες μερες.( θα το ρυθμισω αυτο να αναβουν 4-12 το απογευμα)

τα φωτιστικα δν μπαινουν αλλιως ...ψαχνω να βρω φωτιστικο να το βαλω κατα μηκος αλλα δν εχω βρει ακομα κατι οικονομικο αλλα και τον τροπο στηριξης του..( ετσι οπως πηγε και αν δν συμβει παλι κατι εκτακτο με βλεπω με το δωρο να αγοραζω καπακι με φωτιστικο που εχω μιλησει με μια εταιρια και στις διαστασεις μου κανει 60€ ..

τα φωσφωρικα πως θα τα τσεκαρω/ριξω αν ειναι αυτο?

χαλικι πρεπει να παρω καποιο συγκεκριμενο? χαλικι ή αμμο? υποψην δν εχω 2 γυαλα για να μετακομισουν τα ψαρακια,

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΘΡΑΚΑ

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος σου δεν κανει για φυτα φιλε μου,πρεπει να τον αλλαξεις.Για να τον αλλαξεις,πρεπει να τα ξυλωσεις ολα και να το ξαναστησεις απο την αρχη.

Πρεπει να βρεις και λυση για το φως,ετσι οπως εχεις τα φωτιστικα δεν φωτιζουν σωστα.

Τα λιπασματα δεν πρεπει να σε απασχολουν τωρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη και απαραιτητη ...

εχω ριξει διαβασμα αλλα δν μπορω να πω οτι εχω σιγουρεψει τις κινησεις μου ...ειναι παρα πολλες οι αποψεις και φυσικα η διαφορετικοτητα δν πολυ βοηθαει ( τουλαχιστον οπως τα διαβαζω ή μου φαινονται εμενα)

ας βαλουμε μια αρχη βυθο τι να επιλεξω και τι να προσεξω ..διαβασα αμμο απο ποταμι ας πουμε πετρωνει ..ειδα χαλικακι απο οικοδομικα πολλοι αντιμετωπισανε προβληματα ..

το ενυδρειο μου θα παραμεινει με τις μελανοταινιες και με ευκολα φυτα ( καποια στιγμη γλυκοκοιταζα και την αλλαγη σε αφρικη αλλα λογω επαρχιας ειναι δαπανηρη καθως λιγοι στελνουν ,οποτε μενουμε με τα rainbow)

το ενυδρειο ειναι 120λτ

τι συσταση βυθου προτεινετε ..μικρο χαλικακι?

πρεπει να το ξεστεισω και να στησω απο την αρχη? ( στρωσιμο κτλ?) θα ειναι ενα θεμα αυτο αλλα κατι θα σκεφτω δν εχω 2 γυαλα)

φωτισμος εχω σκεφτει να παρω 2 λαμπες τ8 με αδιαβροχο καλυμμα 0000199_-8-2150cm_300.jpeg και να φτιαξω πατεντα ωστε να καθετε κατα μηκος στην μεση ( θα κανει δουλεια ή θα χανει λογω του τζαμιου? αν το παρω ανοιχτο για να προσαρμοσω κανενα ανακλαστηρα μπορω να το στεγανοποιησω με σιλικονη αλλα θα υπαρχει παντα θεμα μην τυχον και πεσει μπλουμ μεσα ..)
καθε συμβουλη ξαναλεω οτι ειναι επιθυμητη

Link to comment
Share on other sites

παιδια καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη και απαραιτητη ...

εχω ριξει διαβασμα αλλα δν μπορω να πω οτι εχω σιγουρεψει τις κινησεις μου ...ειναι παρα πολλες οι αποψεις και φυσικα η διαφορετικοτητα δν πολυ βοηθαει ( τουλαχιστον οπως τα διαβαζω ή μου φαινονται εμενα)

ας βαλουμε μια αρχη βυθο τι να επιλεξω και τι να προσεξω ..διαβασα αμμο απο ποταμι ας πουμε πετρωνει ..ειδα χαλικακι απο οικοδομικα πολλοι αντιμετωπισανε προβληματα ..

το ενυδρειο μου θα παραμεινει με τις μελανοταινιες και με ευκολα φυτα ( καποια στιγμη γλυκοκοιταζα και την αλλαγη σε αφρικη αλλα λογω επαρχιας ειναι δαπανηρη καθως λιγοι στελνουν ,οποτε μενουμε με τα rainbow)

το ενυδρειο ειναι 120λτ

τι συσταση βυθου προτεινετε ..μικρο χαλικακι?

πρεπει να το ξεστεισω και να στησω απο την αρχη? ( στρωσιμο κτλ?) θα ειναι ενα θεμα αυτο αλλα κατι θα σκεφτω δν εχω 2 γυαλα)

φωτισμος εχω σκεφτει να παρω 2 λαμπες τ8 με αδιαβροχο καλυμμα 0000199_-8-2150cm_300.jpeg και να φτιαξω πατεντα ωστε να καθετε κατα μηκος στην μεση ( θα κανει δουλεια ή θα χανει λογω του τζαμιου? αν το παρω ανοιχτο για να προσαρμοσω κανενα ανακλαστηρα μπορω να το στεγανοποιησω με σιλικονη αλλα θα υπαρχει παντα θεμα μην τυχον και πεσει μπλουμ μεσα ..)

καθε συμβουλη ξαναλεω οτι ειναι επιθυμητη

Λοιπον,ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.

Οπως σου ειπαμε,το χαλικι που εχεις τωρα ειναι παρα πολυ χοντρο και δεν κανει για φυτα.Οπωτε αναγκαστικα θα πρεπει να το αλλαξεις.

Θα πας να βρεις και θα αγορασεις ψιλοκοκκο χαλικακι μη ασβεστολυθικο για να μην εχεις προβλημα με τις σκληροτητες του νερου σου.Παρε κατι σε φυσικο χρωμα,πχ καφε η μαυρο. Κοκκομετρια να ειναι 1-2mm για να μπορεις να φυτεψεις οτι φυτο θες.

Αν θες μπορεις να αγορασεις και υποστρωμα για φυτα το οποιο μπαινει κατω απο το χαλικι,ειναι λιπασμα.Αυτο αν θες το παιρνεις και για ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο.

Τωρα,για να κανεις ολη αυτη την αλλαγη οπως σου ειπα θα πρεπει να τα ξηλωσεις ολα.Οπωτε,παιρνεις ενα αρκετα μεγαλο βαρελι για τροφιμα καινουριο,αν δεν εχεις ηδη,βαζεις εκει νερο απο το ενυδρειο σου οσο χωραει,βαζεις μεσα τα ψαρια,το φιλτρο σου να δουλευει μεσα εκει και τον θερμοστατη.

Βαζεις τα φυτα σε εναν κουβα με νερο απο το ενυδρειο.

Ξηλωνεις τα υπολοιπα απο μεσα,εχεις ηδη πλυνει το νεο χαλικι απο πριν,το στρωνεις στο ενυδρειο,φτιαχνεις την διακοσμηση σου,φυτευεις,ριχνεις το νερο απο το βαρελι,τα ψαρια,βαζεις φιλτρο,θερμοστατη και γεμιζεις το υπολοιπο ενυδρειο με φρεσκο νερο και εισαι κομπλε!

Παμε τωρα στα φωτα.Αν το ενυδρειο σου ειναι ανοιχτο μπορεις να κανεις το εξης.

Να αγορασεις μεταλικες γωνιες και να τις βαλεις στον τοιχο που ειναι πισω απο το ενυδρειο σου και με ψιλη αλυσιδα να κρεμασεις πανω απο το ενυδρειο οσες λαμπες θες κατα μηκος με απλα σκαφακια για λαμπες φθοριου.Υπολογισε ομως να εχει αποσταση απο τη σταθμη του νερου.Ετσι δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα να παει νερο στις λαμπες και τα ακροφυσια,γιατι θα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο σου και δεν θα φτανει η εξατμιση τα φωτα σου.Με λιγα λογια θα φτιαξεις με γωνιες ενα κρεμαστο φωτιστικο πανω απο το ενυδρειο σου.

Αν βαλεις το φωτιστικο που λες πιο πανω,θα σου κοβει φως το πλαστικο καπακι του.

Link to comment
Share on other sites

ωραια απλα και κατατοπιστικα,μπαινω ηδη στην διαδικασια αναζητησης για το χαλικι απο μαντρα , σιγουρα δν εχουν χαλαζιακο ωστε να μην ειναι και ασβεστολιθικο(ρωτησα ηδη) οποτε θα παρω ακουαφορτε παραμασχαλα και θα αρχισω το ψαξιμο ...απο πετ δν εχουμε και πολλες δυνατοτητες εδω ...για τιμες δν θελετε να ξερετε... για το φωτιστικο εχω βρει κατι απο χομπιστα αλλα δν ξερω αν αξιζει τα λεφτα μονο για το φωτιστικο ...

http://www.freshmarine.com/aquarium-hg13911.html

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το φωτιστικο.

Οσον αφορα το χαλικι,αν ειναι ασβεστολυθικο μη το παρεις,θα εχεις προβλημα με τις σκληροτητες του νερου σου μετα.

Link to comment
Share on other sites

το χασαμε το φωτιστικο για μια ωρα ..

μαλλον θα χρησιμοποιησω τα ποδαρακια της μιας λαμπας για να δοκιμασω αν μπορω να στηριξω εκει σκαφακι ( ειτε απλο ειτε στεγανο και να κοψω το πλαστικο το μπροστα αφηνωντας μονο τις ακρες σαν πατουρα ..εχω δει και καποια που λενε με καθρεπτη αλλα δν τα ωριςσκω εδω για να τα τσεκαρω..μονο νετ ..

χαλικακι εχω βρει για φιλτρα πισινας χαλαζιακη αμμος ( σαν ρυζακι 1-2μμ) ειναι περιπου 7 το 25kg

αν δεν βρω κατι καλυτερο και καταληλο στην τοπικη αγορα θα χρησιμοποιησω αυτο ...ποσα cm υψος πρεπει να εχει στο ενυδρειο ? να βαλω και απο πανω το χοντρο που εχω τωρα ή να αφησω μονο το ρυζακι?

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Προσεξε μηπως ειναι ασβεστολιθικό...

Το υπαρχων δεν θα το βάλεις, ασε που μου φαινεται της θάλασσας.

Σκληροτητες δεν σου αναιβάζει τωρα?

Να υποθέσω οτι μετρησες με στικακια ?

Για μετρα και το νερο βρυσης να δεις σε τι σκληροτητες ειναι,

αν και καλυτερα να ειχες υγρα γιατι τα στικακια δεν μετράνε ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μεχρι την κυριακη θα εχω αλλαξει το βυθο με χαλαζιακο χαλικακι( αφου περασε το τεστ του ακουαφορτε) ΝΑ ΤΟ ΒΡΑΣΩ Ή ΑΠΛΟ ΞΕΠΥΜΑ?

με υγρα μετραω της aquili http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set

μιας και το προβλημα ειναι βυθος /φωτισμος δν ανοιγω αλλα θεμα .και θελω να ρωτησω κατι οσο αφορα το θεμα φωτισμου ...

εκοψα ηδη τα ξυλα για να φτιαξω καπακι, οποτε πλεον θα βαλω αλλο φωτισμο ..ποσες λαμπες πρεπει να βαλω?? απλες φθοριου απο οτι εχω καταλαβει μιας και τα φυτα μου ειναι και θα ειναι ευκολα .. ποσες ομως ειναι σωστο να μπουν

θυμιζω : μηκος ενυδρειου 100cm- πλατος 30 cm~~~ θα εχω 22 cm σταθερο καπακι και τα αλλα 8cm θα ειναι πορτακι. να βαλω 1 στο κεντρο ή μια πισω και μια στο κεντρο? προσανατολιζομουν προς 2χ36 αλλα δν ξερω μηπως παρα γινει μετα φωτεινο..

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι απλα να το ξεπλυνεις καλα και πολλα χερια,δεν χρειαζεται βρασιμο.Να υπολογισεις παχος βυθου 6-7εκ αφου θα ειναι μονο χαλικι χωρις υποστρωμα.

Για το φωτισμο,οι λαμπες που σκεφτεσαι να βαλεις ειναι καλα,δηλαδη 2χ36 και να βαλεις 1 λαμπα 6500Κ και 1χ 4500Κ και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

οκ φανταζομαι θα βρω ευκολα απλες γιατι ενυδρειακες δν το κοβω ..

ερωτηση λεντ φθοριου ή απλη? εχετε δει διαφορα? αξιζει η διαφορα τιμης ? η λεντ ειναι πιο ακριβη βεβαια αλλα δν θελει και μπαλαστ παει απευθειας, το μηκος εχει σημασια? αν αφαιρεσουμε τον χωρο που καταλαμβανει το φιλτρο μενει 90 cm καθαρο ενυδρειο ..συστηνετε να παρω 90cm λαμπες οποτε εχουμε απο ακρη σε ακρη ή 2 twn 60cm και να τις βαλω ετσι ωστε να πιασουν ολη την επιφανεια(μιση- μιση ) ή απλα να τις κεντραρω .. βλεπω ας πουμε οτι οι 36w/6500 βγαινουν στο 120cm κατακυριο λογο ..δν εχω παει ακομα στην τοπικη αγορα τεταρτη σημερα ειναι κλειστα

να αναβει η καθε μια μονη της ή και οι 2 μαζι ?

νομιζω οτι σας τα εχω κανει τσουρεκια ..αλλα θελω μιας και θα γινουν να γινουν οσο πιο σωστα γινεται και μπορω, καπακι ετοιμο το εδεσα το περασα και το πρωτο χερι βερνικι νερου

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Το μήκος να ξέρεις οτι καθορίζει τα watt και το αντίστροφο φυσικά.

Εφόσον το φτιάχνεις τώρα καλό είναι να πας σε λαμπες Τ5 και όχι σε Τ8 μιας και έχουν καλύτερη απόδοση.

Αν μπορείς να βρεις led στα kelvin που ζητάς και σε καλή τιμή νομίζω θα είσαι μια χαρά(γλιτώνεις και του ανακλαστήρες) αλλά δεν

είμαι σίγουρος αν υπάρχουν σε Τ5 led.Σε Τ8 υπάρχουν σίγουρα.

Αυτές μπορείς ευκολα να τις δουλέψεις και με ξεχωριστούς διακόπτες.

Αν οι λάμπες σου συνδέονται παράλληλα δεν θα ήταν κακό να έβαζες διακοπτάκια να τις δουλεύεις ξεχωριστά.

Τώρα για το μήκος και τον τρόπο τοποθέτησης εγώ θα έψαχνα κάτι που να μην μου αφήνει κενά μεγαλύτερα των 10cm δεξιά-αριστερά .

Link to comment
Share on other sites

καπακι ετοιμο τοποθετηθηκε, σειρα μεχρι την κυριακη παιρνει ο βυθος

2 χ 30w 6500κ + 4500κ

πριν : hlhANJ7.png

μετα :

REK1OZW.png

WVMJLfa.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φάντασμα!!

Χτες έψαχνες για λάμπες και σήμερα έχεις ήδη έτοιμο το καπάκι!!

Δώσε μας λίγες λεπτομέρειες παραπάνω για την κατασκευή με μια αναλυτική παρουσίαση στα diy.

Επίσης φωτοπερίοδος με ρέγουλα τώρα στην αρχή γιατί οι άλγες παραμονεύουν :(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω! Οντως προσοχη στην φωτοπεριοδο. Θελει καλη προσαρμογη στα νεα δεδομενα αλλιως θα την πατησεις!

Γεμισε βρε συ το νερο μεχρι πανω, τι το τσιγκουνευεσαι; Και βγαλε αυτο το φοντο και αντικατεστησε το με ενα μονοχρωμο και κολλα το καλα!

Link to comment
Share on other sites

πω-πω τι ματι ειναι αυτο που εχεις αδερφακι μου .... :thumbsu: :thumbsu:

θελει γεμισμα και καθαρισμα αλλα λογω οτι θα αλλαξει ο βυθος σημερα-αυριο το εχω αφησει, τωρα για το φοντο το εβαλα για καλυτερο οταν δν ειχα φυτα, δν εχω σκεφτει τι χρωμα θα ταιριαζε ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

σημερα /αυριο θα γινει η αλλαγη του βυθου..( ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΥΝΕΙ το ψιλοκοκο)

ερωτηση , πως θα καθαρισω πετρες και φυτα απο την υπαρχουσα αλγη?ξεπλυμα με νερακι ?τριψιμο με κατι? θα καθαρισω και τα τζαμια που εχουν πανω τους και αυτα μια πρασιναδουλα.. οσο εχω διαβασει το καταληλοτερο ειναι το ξυδι σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε ένα ελαφρύ τριψιματάκι και ένα βράσιμο ή απλά μπουρμπούρισμα με καυτό νερό.

Την "πρασιναδούλα" με μια ξύστρα με λεπίδα ή μια τηλεκάρτα πριν αδειάσεις το νερό.

Αν έχεις άλατα που δεν φευγουν ευκολα με ξύσιμο βάλε λίγο ακουφορτε σε ένα πανάκι και καθάρισες.

Μην το πετάξεις όλο το νερό του ενυδρείου σου κατά την αλλαγή. . .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω! Οντως προσοχη στην φωτοπεριοδο. Θελει καλη προσαρμογη στα νεα δεδομενα αλλιως θα την πατησεις!

Γεμισε βρε συ το νερο μεχρι πανω, τι το τσιγκουνευεσαι; Και βγαλε αυτο το φοντο και αντικατεστησε το με ενα μονοχρωμο και κολλα το καλα!

Τεό μην σε ξεγελάει το καπάκι . . .

Δεν γεμίζει μέχρι εκεί που φαντάζεσαι. . . Την πάτησα και γω εχτές :P

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa λες να την πατησε ? γεμιζει μεχρι την γυαλινη κοντρα .. ναι φυλαω νερο παλιο

Link to comment
Share on other sites

καμια προταση στο χαλικι εχω και μπεζ και περιπου μαυρο ελεγα να το κανω στρωσεις ή να το αναμειξω σκεφτομαι να βαλω και μονο ασπρο αν φτασει απο 25κιλα ειναι το καθε σακουλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...