Jump to content

Βοηθεια Με 40Ημερων Μωρα Convict


Recommended Posts

Χθες καθαρίζοντας το φιλτρκι μαλλον το παράκανα...αμμωνια στο 20 με τα ψαράκια να αναπνέουν από την επιφάνεια...εκανα αλαγη20% νερού το πρωί και έχω πρόσθεση μεγάλη ποσοτητα prime και μεγαλύτερη από έτοιμα βακτήρια χωρίς μεγάλη διαφορα...δεν υπαρχει αεραντλία αλλά ούτε και δεύτερο φιλτρακι( υπαρχει ένα μεγάλο το οποίο φοβαμε ότι τα 15 λίτρα νερού θα τα κάνει πλυντήριο...θερμοκρασια στους 22-23.στο σπίτι υπαρχει αρκετή ποσοτητα ζεολιθου όπως και ενεργού άνθρακα .παρακαλω επείγον βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει , είμαι μπερδεμένος και απο το άλλο θέμα που έχεις ανοίξει με την έλλειψη οξυγόνου .

100 λίτρα ή 15 ;

Εχει σχέση το άλλο θέμα ή όχι .

Συμπλήρωσε τη φόρμα με αναλυτικό ιστορικό .

Πάντως με τόση αμμωνία μη περιμένεις να πέσει χωρίς αλλαγή νερού μεγάλη .

Το άσχημο είναι ότι μάλλον δεν θα έχω πρόσβαση το επόμενο 4ήμερο για να σε βοηθήσω .

Εννοείτε ότι σταματάς το τάισμα .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο ενυδρειο,καραντινα,γενηστρα...δυστηχως τα μωρα αρχισαν το ενα μετα το αλλο να πεθενουν.....προλαβα και εσωσα 9 μωρα σε ενα βαζο....αδιασα ολο το ενυδρειο,το καθαρισα καλα,χαλικια και καποια διακοσμιτικα.γεμισα με νερο απο το μεγαλο,οπου ζουν οι γονεις των μωρων,και το ξαναβαλα μπρος....δυστηχως εχασα καμοια 40-50 μωρα τα οποια μεγαλωνα εδω και περιπου 40-45 μερες....το κακο ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αναυτα που μολλις εαωσα,θα την βγαλουν καθαρη,μιας και τα πνευμονακια τους ειναι σχετικα κοκκινα μετα απο μια σχετικα μαρτυρικη μερα.....αυριο θα διξει...

Τα σιγκεκρενα μωρα ταιζα 2 φορες την μερα....και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο υπαρχει δυνατοτιτα να κοψω το ταισμα ,γιατι ειναι πολυ μωρα..,..αιγουρα θα μιωσω,μιας και πλεον το ενυδρειο μαλλον λειτουργει ποιο καλα......

Link to comment
Share on other sites

Λιγο αργα τωρα το ειδα το θεμα σου,βαλε ζεολιθο.

Link to comment
Share on other sites

Να οργανώσεις καλύτερα το που θα μεγαλώνεις τα μικρά και 40 μέρες που άντεξαν σε αυτό το ενυδρείο πολύ ήταν με αυτό το τρόπο .

Θέλεις , πάνω απο 8 ταΐσματα την ημέρα και καθημερινές ολικές αλλαγές νερού με νερό απο το κυρίως ενυδρείο .

Απο τις 40 με 50 μέρες και μετά θα πρέπει να μπούν σε άλλο μεγάλο ενυδρείο με ισχυρά φίλτρα για να μπορέσουν να αναπτυχθούν σωστά .

Ο ζεόλιθος δεν είναι λύση για τόσο υψηλά επίπεδα αμμωνίας , θα πρέπει πρώτα να γίνει ολική αλλαγή νερού και μετά να μπεί .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το σαββατο το πρωι,με επιασε το μερακι ,και επιασα και καθαρισα το φιλτρακι του συγκεκριμενου ενυδρειου?

μεχρι εκεινη την στιγμη δεν ειχα κανενα προβλημα( το συγκεκριμενο ενυδρειο λειτουργει περιπου 2 χρονια τωρα,με τελευταιο καθαρισμο φιλτρου τον αυγουστο)μιας και ολες οι ρουτινες του τιρουντε τυπικα.....

μαλλον λογο πολυ ταισματος τον τελευταιο καιρο(λογο των μωρων),υπηρχε περισια θρεπτικων,τα οποια ομως καταναλονε το φιλτρακι χωρις προβλημα....

με τον ελαφρυ σχετικα καθαρισμο που εκανα στο φιλτρακι,και μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο χωρις πολλες ''ανοχες'',την κυριακη το πρωι ειδα οτι τα ψαρακια εχουν αρχισει να αναπνεουν απο την επιφανεια....δεν εδωσα (κακως)πολυ σημασια....

το μεσσημερι κυριακης ,μιας και τα ψαρακια συνεχιζαν να ειναι στην επιφανεια αρχισα να ψαχνομε και μπηκα στη διαδικασια να μετρησω αμμωνια και εχα 20....

εριξα prime και watelife βακτηρια σε μεγαλες ποσοτητες ,και θεωρησα οτι ολα θα παρουν τον δρομο τους....επισης δεν ταισα.....

ομως μαλλον το συστημα ειχε ηδη παρει την κατω βολτα και δεν ειχε γυρισμο....ετσι περιπου στις 10¨30 αρχισα να εχω τους πρωτους θανατους...μεσα στην επομενη ωρα (και εμενα σε φαση πανικου μπας και προλαβω να σωσω κανενα)ειχα περιπου 40 ψαρακια πεθαμενα

με ποτηρι και την αποχη εβγαλα 8 ψαρακια που ακομα σπαρταρουσαν και τα εβαλα σε ενα βαζο...

καθαρισα τα παντα στο ενυδρειο και το ξαναεβαλα μπρος με τνερο απο το μεγαλο ενυδρειο ριχνοντας μεσα και τα ψαρια που ειχαν μεινει ,τα οποια ομως δεν ηταν και στα καλυτερα τους.....η ολοι διαδικασια πηρε περιπου 1 ωρα....μια ωρα εμειναν στο βαζο

ευτηχως σημερα το πρωι ,τα ψαρακια ηταν πολυ καλυτερα και οι τιμες αμμωνιας μηδενικες.....

δυστηχως εχασα πολλα ψαρακια και το συγκεκριμενο ενυδρειακι ειναι τοποθετημενο στο παιδικο δωματιο οποτε καταλαβενετε....

παντως δεν ειναι η πρωτη φορα που μεγαλωσα μωρα σε αυτο το μικρο ενυδρειο,μιας και ειχα αλλες δυο επιτυχυμενες αποπηρες....τα δυο απο τα 6 convict που εχω στο μεγαλθτερο ενυδρειο ,μεγαλωσαν σε αυτο το ενυδρειακι ,σε διαφορετικες γενες και στις οποιες δεν ειχα κανενα θεμα......

στο φιλτρακι δεν προσθεσα δεν προσθεσα τιποτα(ουτε ζεολιθο)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για λιγες μερες να ταιζω ελαχιστα και μια φορα την ημερα....θα τα καταφερουν τα 45 ημερων μωρα convict ,να τη βγαλουν καθαρη με λιγοτερερο φαι?

γενικως τι προτινετε να κανω στο συγκεκριμενο ενυδρεικι,μιας και τα ψαρακια ακομα για κανα-εναμιση μηνα δεν μπορουν να μεταφερθουν στο μεγαλο αφου θα γινουν τροφη,αλλα και δεν υπαρχει καπου αλου να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να τα βάλεις σε μία γεννήστρα στο κυρίως ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σε εναμιση μηνα μπορεις να τα βαλεις στο μεγαλο δεν θα ειναι ετοιμα .

Εχω μεγαλωσει πανω απο 1000 convict. Ακου λοιπον προσεκτικα

Αφου εβγαλες ζευγαρι μην φοβασε τιποτα καθε φορα που θα γεννανε αν στις πεντε μερες της παιρνεις τα μωρα αυτη θαξαναγενναει οσο εχει μωρα η αυγα διπλα της δεν προκειτε να κανει αλλα.

Καθε φορα λοιπον της αφαιρεις τα μωρα με αναροφηση και οχι με αποχη γιατι θα τα λιωσεις.

Τα τοποθετεις σε αλλο ενυδριο γεννηστρα για κανα διμηνο ταιζοντας 8 με 10 φορες την ημερα απο λιγο , οσο μεγαλωνουν μειωνεις τις φορες που ταιζεις οχι την ποσοτητα.

Προσοχη. Ειναι απαραιτητο να κανεις καθημερινες ολικες αλλαγες νερου καθημερινα απο το μεγαλο ενυδριο και να καθαριζεις καλα οτι υπολοιματα και ακαθαρσιες υπαρχουν στον πατο , γιαυτο το ενυδριο δεν πρεπει να εχει υποστρομα.

Τελος καθε μηνα που θα ειναι ολο και πιο μεγαλα θα πρεπει να τα αραιωνεις για να μεγαλωσουν σωστα. Οπωτε πρεπει να βρεις καπου να τα δινεις αν δεν θελεις να φτασεις στο σημειο να εχεις στο σπιτι 12 ενυδρια οπως ειχα εγω γιατι λοιπομουν να τα δωσω.

Τα μωρα θα μπουν στο μεγαλο ενυδριο μετα τους 6 μηνες αλιως θα πηγαινει οκοπος σου χαμενος και θα καταληγουν τροφη για τα μεγαλα.

Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα αν ξεχασα κατι ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

τα 7 απο τα 8 μικρα που εβγαλα μισοπεθαμενα εκεινη την ημερα ζουν και βασιλευουν και το ενυδρειο κυριεβουν!!!!!

δυστηχως το ενα απεβιωσε μετα απο 1-2 μερες απο το ατυχημα στο ενυδρειο......

τα υπολοιπα εχουν ξεπερασει το 1 εκατοστο και ειναι πολυ καλα .....

δυστηχως ,δεν ειμαι σιγουρος,αλλα μαλλον ολα οσα επιβιωσαν ειναι αρσενικα,οποτε και δεν ξερω αν θα μπορεσω να βαλω εστω καποιο απο αυτα στο μεγαλυτερο ενυδρειο ,μιας και εκει ηδη υπαρχουν δυο αρσενικα(ενα μαυρο και ενα ασπρο)

απο το μαυρο ζευγαρι εχω ηδη γενες και διαφορετικα μεγεθη ψαριων στο μεγαλυτερο ενυδρειο...απο το ασπρο ζευγαρι ηταν η πρωτη αποπηρα και μαλλον θα χρειαστει και αλλη,γιατι δεν θελω να βαλω περισσοτερα αρσενικα μεσα στο 100 λιτρων μεγαλυτερο ενυδρειο μου,στο οποιο μαλλον και τα δυο αρσενικα ειναι πολλα και εχω συνεχεια πολεμο

στο ενυδρειο το μικρο δεν εκανα καμια θεραπια ,ουτε αλαξα κατι απο τις ρουτινες καθαρισμου του και ταισματος....τα ψαρακια τα ταιζα(απο 4-5 ημερων που τα πηρα απο το μεγαλο ενυδρειο)και τα ταιζω δυο φορες την ημερα,και αλαγη νερου 1 φορα την εβδομαδα....ευτηχως το φιλτρακι του,ειναι πλεον σχετικα καθαρο,και μαλλον θα αντεξει χωρις ανοιγμα κανα 2μηνες ακομα ,οποτε και θα πρεπει να παρω τα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

paris soroni και ΣΤΑΜΑΤΗΣ,και οι δυο μου ειπατε να κανω ολοκληρο το νερο αλαγη καθημερινα απο το μεγαλο....

γιατι?

δεν θα στρεσαρω και τα ψαρακια με αυτο τον τροπο?

να θυμησω οτι εχω φιλτρακι σε αυτο το μικρο ενυδρειακι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...