Jump to content

Συζητηση Για Φωτιστικο!!!!!


thanasis76

Recommended Posts

παιδια θα ηθελα την αποψη σας στο παρακατω θεμα.... μιας και ειμαι στην φαση της παραγγελιας φωτιστικου....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97935-iya-dhniuuioa-led-oeuoeooeeu-ledzeal/#entry996776

ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα επειδη πιάνουν τα χέρια σου να πας σε κατασκευή δικη σου τ5 με λίγα λέντ πανω

+1000

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θαναση, δεν ξέρω το μπατζετ σου αλλα στα λίτρα σου το έτοιμο φωτιστικό θα κανει μια περιουσία, σκέψου λιγο αυτο που σου ειπε ο Λυκουργος!

Επειδή σίγουρα το εχεις με τις κατασκευές, ισως το DYI ειναι η καλύτερη λύση για τα 800λτ!

Εγω έφτιαξα ενα με 3watt Power Led με πολύ μικρο κόστος!

Τώρα που είσαι στην αρχη και έχεις χρόνο!

Η κατασκευή ειναι πολύ απλη και παρόλο που δεν ειμαι ηλεκτρολόγος το έφτιαξα σε δυο ημέρες (κολητηρι, καλαι, καλωδιο, βιδουλεσς και πάστα)!

Ψύκτρες απο Π αλουμινίου, 3 ανεμιστηρακια.

Στεγανόποιεις το σύστημα με πλεξι για την διάβρωση και ετοιμο 208watt φωτιστικο!

Έτσι και για τις Τ5! Λάμπες τής επιλογής σου, ακροφισια και μετασχηματιστες!

Σκέψου το!

Υ.Γ. παρατήρησες οτι ειμαι πολύ σοβαρός σε αυτό το θέμα σου!

Μην νομίζεις οτι αυτο θα ισχύει και για τις παρουσιάσεις σου :crazysmile: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θαναση, δεν ξέρω το μπατζετ σου αλλα στα λίτρα σου το έτοιμο φωτιστικό θα κανει μια περιουσία, σκέψου λιγο αυτο που σου ειπε ο Λυκουργος!

Επειδή σίγουρα το εχεις με τις κατασκευές, ισως το DYI ειναι η καλύτερη λύση για τα 800λτ!

Εγω έφτιαξα ενα με 3watt Power Led με πολύ μικρο κόστος!

Τώρα που είσαι στην αρχη και έχεις χρόνο!

Η κατασκευή ειναι πολύ απλη και παρόλο που δεν ειμαι ηλεκτρολόγος το έφτιαξα σε δυο ημέρες (κολητηρι, καλαι, καλωδιο, βιδουλεσς και πάστα)!

Ψύκτρες απο Π αλουμινίου, 3 ανεμιστηρακια.

Στεγανόποιεις το σύστημα με πλεξι για την διάβρωση και ετοιμο 208watt φωτιστικο!

Έτσι και για τις Τ5! Λάμπες τής επιλογής σου, ακροφισια και μετασχηματιστες!

Σκέψου το!

Υ.Γ. παρατήρησες οτι ειμαι πολύ σοβαρός σε αυτό το θέμα σου!

Μην νομίζεις οτι αυτο θα ισχύει και για τις παρουσιάσεις σου :crazysmile: !!!!

ξεκιναω με το οτι εισαι σοβαρος... φαντασου κοιταξα 2 φορες το nick σου για να δω αν γραφεις εσυ... χεχε...

κατα τα αλλα ισως ειναι οπως τα λετε αλλα σε οτι εχει να κανει με το ρευμα δεν εχω και πολλα πολλα....

εν το μεταξυ το φωτιστικο δινει τοσες πολλες δυνατοτητες χρησης , κατι που εγω σε ενα DIY φωτιστικο δεν θα μπορεσω να κανω...

οτι εχει να κανει με το ρευμα και ποσο μαλλον για την καρδια ενος reef θα προτιμησω ενα ετοιμο σωστα μελετημενο φωτιστικο...

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

Για μένα επειδη πιάνουν τα χέρια σου να πας σε κατασκευή δικη σου τ5 με λίγα λέντ πανω

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα με τα ρευματα πρωτον δεν το εχω και πολυ, και δευτερον αν παω σε Τ5 θα πρεπει οταν ερχετε ο λογαριασμος να κρυβομαι απο την γυναικα μου... :sword: :sword:

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω με το οτι εισαι σοβαρος... φαντασου κοιταξα 2 φορες το nick σου για να δω αν γραφεις εσυ... χεχε...

κατα τα αλλα ισως ειναι οπως τα λετε αλλα σε οτι εχει να κανει με το ρευμα δεν εχω και πολλα πολλα....

εν το μεταξυ το φωτιστικο δινει τοσες πολλες δυνατοτητες χρησης , κατι που εγω σε ενα DIY φωτιστικο δεν θα μπορεσω να κανω...

οτι εχει να κανει με το ρευμα και ποσο μαλλον για την καρδια ενος reef θα προτιμησω ενα ετοιμο σωστα μελετημενο φωτιστικο...

Πολυ ωραίο το σκεπτικό σου και μπράβο σου τότε καλο θα ειναι πριν αποφασίσεις για ποια μάρκα και τι φωτισμό θα σου έλεγα να κανεις μια βόλτα απο τα ενυδρεια μελών να δεις τα ενυδρεια και με τι φωτίζονται και κανε την επιλογή σου στον τύπο και μάρκα οι ποικιλία ειναι μεγαλη και τα γούστα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα με τα ρευματα πρωτον δεν το εχω και πολυ, και δευτερον αν παω σε Τ5 θα πρεπει οταν ερχετε ο λογαριασμος να κρυβομαι απο την γυναικα μου... :sword: :sword:

Σε ολα συνφωνω αλλα τι σε κανει κανει να πιστεύεις οτι με λέντ ειναι ποιο οικονομικά; Όσα watt θες σε τ5 τόσα ίσως και λίγο παραπάνω σε λέντ χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα συνφωνω αλλα τι σε κανει κανει να πιστεύεις οτι με λέντ ειναι ποιο οικονομικά; Όσα watt θες σε τ5 τόσα ίσως και λίγο παραπάνω σε λέντ χρειάζεσαι!

απο οσα εχω διαβασει και αφου μιλησα και με μερικα παιδια μου ειπα οτι σε Τ5 θα χρειαστω σχεδον 1watt ανα λιτρο...

που σημαινει γυρο στα 800 watt. σε αντιθεση με τα λεντ που θα χρειαστω τα μισα και πιο κατω.

οσο για το σκεπτικο σου να δω τα ενυδρεια αλλων μελων δεν ειναι εφικτο λογο του οτι μενω σε Νησι...

Link to comment
Share on other sites

απο οσα εχω διαβασει και αφου μιλησα και με μερικα παιδια μου ειπα οτι σε Τ5 θα χρειαστω σχεδον 1watt ανα λιτρο...

που σημαινει γυρο στα 800 watt. σε αντιθεση με τα λεντ που θα χρειαστω τα μισα και πιο κατω.

οσο για το σκεπτικο σου να δω τα ενυδρεια αλλων μελων δεν ειναι εφικτο λογο του οτι μενω σε Νησι...

Ο λυκουργος εννοεί στις παρουσιάσεις ενυδρείων να δεις!

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Θανάση η απόφαση ειναι δική σου!

Πάντα ανάλογα με την τσέπη σου!

Και πάντα ανάλογα με αυτα που σου προσφέρει το καθε πράμα!

Φιλικά

Διονυσης

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω μεσα απο το φορουμ να δεις απο την θεματολογια εγω σε 500 λιτρα εχω 332watt δηλαδη 8χ39 και 10watt led και ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

απο τα φορουμ εχω δει πολλα ενυδρεια και εχω δει οτι μου αρεσουν τα ενυδρεια που πανε προς το μπλε... αλλα εχοντας κοραλια με εντονα χρωματα.....

ενα παραδειγμα ειναι το πρωτο το οποιο θα το ηθελα με ελαχιστα λιγοτερο μπλε... και το δευτερο το οποιο θα ηθελα ενα κλικ παραπανω μπλε...

ειμαι δυσκολος πελατης!!!!

:thumbsu: :thumbsu:

10389180_796247537083559_767142554551183

mr-kang-reef-aquarium_zps21b7edf8.jpg

Link to comment
Share on other sites

το χρωματισμο ποσο μπλε η λευκο το ρυθμίζεις και με τ5 επισης ειδικα η πρωτη φωτογραφια εχει επεξεργαστη για να φαινονται τα χρωματα και μπορω να στο αποδειξω αν κατσω να τραβηξω και το δικο μου να δεις με επεξεργασια και χωρις και θα καταλαβεις την διαφορα! επισης για τα χρωματα πεζει πολυ ρολο και η ποιοτητα του νερου και την μεθοδο που ακολουθεις για την αναπτυξη και χρωμα στα κοραλια καλο θα ειναι και γ αυτο σου ειπα να δεις τα δικα μας ενυδρεια μελων ειναι οτι βλεπει απο την αρχη την πορεια του ενυδρειου πως στηθηκε τι ταιζει πως ταιζει τι αλλαγες υπαρχουν αν κρατανε και ποσο καιρο τα κοραλια δηλαδη ποσο συχνα εχουν απωλειες και αλλα πολλα που παιζουν, το θαλασσινο ειναι μεγαλο κεφαλαιο και θελει πολυυυυυυυ χρονο και υπομονη και διαβασμα οσπου να φτασεις σε αυτο το αποτελεσμα κανενα μα κανενα ενυδρειο δεν εφτασε σε τετοιο επιπεδο σε μηνες αλλα σε χρονια! μπες εδω στα θεματα δες τα και ρωτα καθε παιδι τι εκανε?τι περασε? και τι αλλαξε στην πορεια! και φυσικα το αποτελεσμα τις δουλειας του....εχεις πολλα ακομα να δεις και να μαθεις! οποτε δες διαβασε ρωτα και μετα προχωρα η κατηγορια ενυδρεια μελων δεν ειναι μονο για τα μπραβο και χειροκροτηματα ειναι ενα καλο σχολειο για των νεο χομπιστα να δει να ρωτήσει και να παει και αυτος ενα βημα παραπερα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση άνοιξες μεγάλο θέμα εδω!

Έχεις υπολογίσει το κόστος της αγοράς του φωτιστικου?

Ο φωτισμός ειναι ενα συστατικά επιτυχίας αλλα οχι το μοναδικό!

Η επιτυχία ωφειλεται σε διαφόρους παράγοντες! Ειδικά η μακροχρόνια

Αν μου επιτρέπει ο Λυκούργος και επειδή μου εχει εξήγησει την άποψη του και από κοντά ειναι οτι η λυση των Τ5 ειναι μακροχρόνια και αποδεδειγμενη και στην Ελλάδα αλλα και στο εξωτερικό! Και με βρίσκει σύμφωνο!

Εγω εχω επιλέξει τα LED! Και πιστεύω οτι ειναι το μέλλον!

Ώμος το ενυδρείο μου τρέχει μονο δυο χρονιά ( με λιγα soft & LPS) και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με των παιδιών!

Αν είχα ενα διαφορετικό ενυδρείο θα δοκίμαζα τη λύση του υβριδικού Τ5 & LED (50%-50%)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κουράστηκα να γράφω σοβαρά!

Πάω να spamaro κανένα θέμα σου τώρα! :ballistic: !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του φωτισμου ειναι καθαρα υποκειμενικό. Γιατι καλα τι θελουμε εμεις, τα κοραλια ομως πρεπει να ρωτήσουμε. Τωρα σχετικα με τα led ή τις Τ5 και αυτο πια το δίλλημα έφτασε στην "σχετική" ωριμότητα του. Τι εννοώ.

Η σχετική οικονομία που λεγετε των led σε σχεση με τις Τ5 ειναι μύθος τελικα. Για να μπορεσεις να εχεις την ιδια κάλυψη στην επιφάνεια φωτισμου εκει τον πραγμάτων χοντρικα και οι δυο τρόποι απαιτούν τα ιδια watt.

Πολυ χοντρικα θα τα πω, πως αν θες τη καλυτερη αναπτυξη στα ζωντανα σου, πας σε Τ5, αν θες εφέ, κεραυνούς, dimmable καταστάσεις χωρις όρια με μειωμένη αναπτυξη ομως, πας σε Led. Αν βεβαια βαλεις τα ιδια watt η αναπτυξη "θεωρείται" παρόμοια.

Απο χρωματα τα led υπερτερούν ενα τσικ σε ποικιλία λογο καλύτερης ρύθμισης καθε καναλιού, ενω σε Τ5 εισαι ενα τσικ λιγοτερο λογο των λαμπων που περα απο την αρκετα καλη ποικιλια τους δεν υπαρχει φωτιστικο να κανεις dim καθε λάμπα ξεχωριστά.

Εχει αρχισει να κατασταλάζει καθε τεχνολογία τι δίνει. Εδω και ενα χρονο που γύρισα απο την μακρόχρονη απουσία μου απο το χομπι δεν εχω δει καποια άνοδο στο θεμα των led, σταθερα φαινονται. Οι Τ5 ειναι στη χρυσή εποχη τους με απιστευτα αποτελεσματα ενω τα led ειναι παιχνίδια κατα μια εννοια με ρίσκο μεγαλο αν δεν προσέξουμε να κάνουμε κακο αντι καλο στα ζωντανα μας.

Το μελλον κατα την γνωμη μου μεχρι να αλλαξει κατι πολυυυυ ριζικά ειναι τα υβριδικά. Μεχρι τοτε πήρες μια εικονα τι ισχυει με τους δυο αυτους τρόπους φωτισμου. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει και εχω το συγκεκριμενο φωτιστικο μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι βλέπω αναπτυξη στα κοραλια sps και lps και σε μ****α. Εχει πολλες ρυθμισεις το φωτιστικο. Σε ελληνικη αγορα που εψαξα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο στην ιδια τιμη ή εστω ελαφρος ακριβοτερο. Η τιμη ξεφευγε. Το πηρα οπως ηταν απο την μανα του χωρις αλλαγες στα λεντ που προτεινει ο Discos. (πιθανον να ειναι καλυτερο με τις αλλαγες, πιθανον και να μην αλλαξει τιποτα. Αυτο μονο με πειραμα θα το μαθουμε)

Σαν γενικη εικονα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και θα το προτεινα και σε φιλους.

Σαν ερωτηση τι θα εκανα αν ηταν να παρω νεο φωτιστικο:

Η απαντηση μου ειναι υβριδικο. Λεντ+ Τ5. Εχω δει ενυδρεια μονο με Τ5 να πηγαινουν 50 φορες καλυτερα απο το δικο μου που εχει λεντ. Ομως εχω δει ενυδρεια με Τ5 να ειναι σε χαλια κατασταση με 0 αναπτυξη, με κυανοβακτηριο κλπ κλπ. Οπως προείπαμε παιζουν ενα σορό παράγοντες ρόλο για την αναπτυξη ενος κοραλιου και το φως ειναι ενας απο αυτους. Οπωτε δεν μπορουμε να κρινουμε και να ειμαστε απολυτοι.

Βαζοντας λεντ + Τ5 καλυπτει κάποιος ολο το φασμα και τις αναγκες για τους οργανισμους μας οσο αφορα τον τομεα του φωτός. (Αυτο πιστεύω εγω )

Αν είχαμε γνώσεις και μπορουσαμε να ξερουμε τις αναγκες των κοραλίων μας, και ειχαμε ειδηκα οργανα να μετραγαμε νανομερα κλπ, τοτε θα μπορουσαμε να πουμε οτι " οκ. το συγκεκριμενο μοντελο φωτιστικου καλυπτει τις αναγκες των κοραλιων"

Οπως λεμε π.χ με το ΚΗ. Μετραμε, το βλεπουμε κατω του 6, και ξερουμε οτι για να ειναι ενταξει τα κοραλια θελουν περισσοτερο. Οποτε προσθετουμε τα "ζουμια μας" και το φτιαχνουμε στο 8 με 9. Με τον φωτισμο δεν το ξερουμε.(εγω προσωπικα τουλαχιστον) και βαδιζουμε λιγο με την εμπειρια.

Απλα παρατηροντας ειδα οτι εχω αναπτυξη με το συγκεκριμενο μοντελο (Malibu 120 s) οποτε ειμαι ικανοποιημενος. Ομως αν ειχα Τ5 τι θα γινοταν? ουτε που ξερω, καθως δεν εχω δοκιμασει ποτε μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... ξερω οτι σε ολα τα θεματα παντα ακουμε ολες τις αποψεις και συνηθως οι αποψεις ολες ειναι σωστες....

και τοτε??? τι κανουμε??

γενικα κοιταω την τεχνολογια και προσπαθω να μην μενω πισω. αυτο φυσικα πολλες φορες κοστιζει σε πολλα αλλα ετσι ειμαι.

γνωμη μου ειναι οτι τα λεντ ειναι το μελλον για την ωρα και σιγα σιγα οι Τ8 και μετα οι Τ5 θα χαθουν...

η σκεψη να φτιαξουμε ενα φωτιστικο με λεντ και Τ5 ειναι μια πολυ καλη λυση ΑΛΛΑ δεν θα ξεκινουσα το φωτιστικο απο την αρχη ετσι.

μετα τα οσα διαβαζω και οσο διαβαζω σκεφτομαι να παρω το φωτιστικο με τα λεντ που νομιζω οτι με καλυπτει καλα...

στη συνεχεια και αφου θα εχει οριμασει το ενυδρειο, θα το εχω μαθει, και θα μπορω να διαβαζω τα ζωντανα μου τι αναγκες εχουν ισως δοκιμασω να προσθεσω 1-2-3 Τ5 και ετσι να δω αν και τι οφελος θα εχω...

ΥΓ. θα δω πολλα θεματα απο παρουσιασεις ενυδρειων σιγα σιγα... ετσι κανω παντα και γι αυτο ακομη δεν εχω καν κολλησει το θαλασσινο... πρωτα διαβασμα και μετα δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... ξερω οτι σε ολα τα θεματα παντα ακουμε ολες τις αποψεις και συνηθως οι αποψεις ολες ειναι σωστες....

και τοτε??? τι κανουμε??

γενικα κοιταω την τεχνολογια και προσπαθω να μην μενω πισω. αυτο φυσικα πολλες φορες κοστιζει σε πολλα αλλα ετσι ειμαι.

γνωμη μου ειναι οτι τα λεντ ειναι το μελλον για την ωρα και σιγα σιγα οι Τ8 και μετα οι Τ5 θα χαθουν...

η σκεψη να φτιαξουμε ενα φωτιστικο με λεντ και Τ5 ειναι μια πολυ καλη λυση ΑΛΛΑ δεν θα ξεκινουσα το φωτιστικο απο την αρχη ετσι.

μετα τα οσα διαβαζω και οσο διαβαζω σκεφτομαι να παρω το φωτιστικο με τα λεντ που νομιζω οτι με καλυπτει καλα...

στη συνεχεια και αφου θα εχει οριμασει το ενυδρειο, θα το εχω μαθει, και θα μπορω να διαβαζω τα ζωντανα μου τι αναγκες εχουν ισως δοκιμασω να προσθεσω 1-2-3 Τ5 και ετσι να δω αν και τι οφελος θα εχω...

ΥΓ. θα δω πολλα θεματα απο παρουσιασεις ενυδρειων σιγα σιγα... ετσι κανω παντα και γι αυτο ακομη δεν εχω καν κολλησει το θαλασσινο... πρωτα διαβασμα και μετα δουλεια...

φιλε μου εδω εχεις κανει μεγαλο λαθος πολλα ενυδρεια απο λεντ το ξαναγυρισαν σε τ5 και γ αυτο ξεκινησαν να βγαινουν υδριβικα καλυτερα να φιλτραρεις της πληροφοριες σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εδω εχεις κανει μεγαλο λαθος πολλα ενυδρεια απο λεντ το ξαναγυρισαν σε τ5 και γ αυτο ξεκινησαν να βγαινουν υδριβικα καλυτερα να φιλτραρεις της πληροφοριες σου.

συγνωμη αλλα ισως εκανα λαθος διατυπωση η εσυ καταλαβες λαθος...

αυτο που ειπα εγω δεν αφορα τα ενυδρεια μονο...

μιλησα για την τεχνολογια στην ζωη και πως σιγα σιγα η Τ8 και μετα οι Τ5 θα ειναι παρελθον και θα βρισκονται δυσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δοκιμασει ολων τον ειδων τα φωτα μπορω να σου πω οτι οταν ειχα την mh το ενυδρειο μου ηταν μια χαρα με εκπληκτικη αισθητικη το τρεμουλο στο νερο επισεις τα ζωντανα μου ηταν μια χαρα,το μονο μειωνεκτημα εκτος της δαπανης του ρευματος που ειναι στο θεο ειναι οτι το καλοκαιρι ειχες πολυ υψηλη θερμοκρασια που το chiler δεν σταματαγε σχεδον ποτε.Πηγαινωντας αργοτερα στις τ5 επισεις σε φωτιστικο της ati με λαμπες ati παρατηρησα αλλο φως στο ενυδρειο αλλο χρωματισμο χωρις το τρεμουλο θαμπο κατα την γνωμη μου ,χωρις ομως κανενα προβλημα στο ενυδρειο μου και στα ζωντανα μου,αργοτερα που πηγα στα λεντ diy διαπιστωσα οτι εδω υπηρχε αλλος φωτισμος ποιο καθαρος ποιο δυνατος και βεβαια με πολλες δυνατοτητες(και τα λεντ και οι τ5 ντιμαρονται και συννεφιες κανουν)εκει επρεπε να παιξει με τους φακους και αν βαλεις κα σε τι ποσοστο την δυναμη και τα χρωμα των λεντ.Η πρωτη εντυπωση ηταν αριατη

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας και επειδη δεν καθετε κανεις υσηχος αγορασα ενα επωνημο φωτιστικο ακριβοπληρονοντας το.Εκει καταλαβα οτι μιλαμε για αλλο επιπεδο και ποιοτητας και φωτισμου,τα χρωματα στα ζωντανα απιστευτα.Υπαρχει και η υβριδικη λυση με τον συνδυασμο και των δυο τ5 και λεντ.Το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι οι τ5 εστησαν στην και θα συνεχισοτν στηνουν εκπληκτικα ενυδρεια,τα λεντ επισεις στηνουν και θα στηνουν ενυδρεια εκπληκτικα,θεωρω ιτι ειναι το μελλον.Απο εκει και περα ειναι και το αισθητικο κομματι στο τι θελει ο καθε χονπιστας η τι του αρεσει.(αλλος θελει αμμο και αλλος οχι)οτι και να διαλεξεις ο σκοπος ειναι ενας να φτιαξεις ενα ιμοεφο και υγιη ενυδρειο εναν ομορφο υφαλο.ΕΝΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΝΕΡΓΙΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.(γνωμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δοκιμασει ολων τον ειδων τα φωτα μπορω να σου πω οτι οταν ειχα την mh το ενυδρειο μου ηταν μια χαρα με εκπληκτικη αισθητικη το τρεμουλο στο νερο επισεις τα ζωντανα μου ηταν μια χαρα,το μονο μειωνεκτημα εκτος της δαπανης του ρευματος που ειναι στο θεο ειναι οτι το καλοκαιρι ειχες πολυ υψηλη θερμοκρασια που το chiler δεν σταματαγε σχεδον ποτε.Πηγαινωντας αργοτερα στις τ5 επισεις σε φωτιστικο της ati με λαμπες ati παρατηρησα αλλο φως στο ενυδρειο αλλο χρωματισμο χωρις το τρεμουλο θαμπο κατα την γνωμη μου ,χωρις ομως κανενα προβλημα στο ενυδρειο μου και στα ζωντανα μου,αργοτερα που πηγα στα λεντ diy διαπιστωσα οτι εδω υπηρχε αλλος φωτισμος ποιο καθαρος ποιο δυνατος και βεβαια με πολλες δυνατοτητες(και τα λεντ και οι τ5 ντιμαρονται και συννεφιες κανουν)εκει επρεπε να παιξει με τους φακους και αν βαλεις κα σε τι ποσοστο την δυναμη και τα χρωμα των λεντ.Η πρωτη εντυπωση ηταν αριατη

σε ευχαριστω πολυ για την τεκμηριομενη απαντηση σου!!!! γιατι λες η πρωτη εντυπωση ηταν αριστη φανταζομαι θελεις να πεις...???? η μετεπειτα εντυπωση αλλαξε...???

οσο για το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο... προλαβα και το ειδα.... :) :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την τεκμηριομενη απαντηση σου!!!! γιατι λες η πρωτη εντυπωση ηταν αριστη φανταζομαι θελεις να πεις...???? η μετεπειτα εντυπωση αλλαξε...???

οσο για το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο... προλαβα και το ειδα.... :) :)

εχεις δικιο για καποιο λογο κοπηκε η συνεχεια της απαντησης,το λεω γιατι αλλιως ειναι να το βλεπεις στο μαγαζι και αλλιως στο σπιτι σου στο ενυδρειο σου που εκει η γνωμη πλεον διαμορφωνετε. Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...