Jump to content

Recommended Posts

Εδω κ 2 μερες 2 απο τους 6 δισκους μου παρουσιαζουν αυτην την εικωνα!

Ο μικροτερος το δεξι του ματο θολο και σκουρο χρωμα και ο μεγαλος σκουρο χρωμα

και βλεννα στο κορμι με σχετικα γριγωρη αναπνοη.

Τι εχουν??τι να κανω??

post-43254-0-85878400-1416253476_thumb.jpg

post-43254-0-64707700-1416253478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο και τα ψάρια.Απο μετρήσεις πως είσαι?Άμεσα αλλαγή νερού, προσθήκη αεραντλίας και αρχική θεραπεία (αφού μας δωσεις τις πληροφορίες και αποκλείσουμε κάτι άλλο) με κάποιο αντιβακτηριακό ευρέους φάσματος, π.χ. sera bactopur (το απλό, όχι το direct)

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 260 λιτρα

Φοιλοξενουντε 6 δισκοι ,6 cory sterbai και 7 kardinal tetra

2 εξωτερικα φιλτρα 1000λτ/ω το καθενα γεματα βιολογια

μονιμα χρηση αεραντλιας

θερμοκρασια 28 και ανεβασα στους 30 σημερα

ph-7.2

νιτρικα 0

αμμωνια 0

σκληροτητα 10

Αλλαγες καθε 4 μερες 30%

εγινε χθες αλλαγη με πρετιμασια σε sumb

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα ψαρια πως ειναι?εχεις καραντίνα?άν ναι τοτε απομονωσε τα ψαρια και κανε θεραπεια όπως περιέργαψα παραπάνω.Σε τί φαρμακα έχεις προσβαση?

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα!εχω ενα 60αλιτρο που χρισιμοποιω για την προετοιμασια του νερου!απο φαρμακα εχω λιγο esha 2000!

Τι θεραπεια να κανω,δεν ξερω τι μπορει να εχουν!

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα!εχω ενα 60αλιτρο που χρισιμοποιω για την προετοιμασια του νερου!απο φαρμακα εχω λιγο esha 2000!

Τι θεραπεια να κανω,δεν ξερω τι μπορει να εχουν!

Βάλτα στο 60λιτρο με αεραντλία, και ξεκίνα άμεσα θεραπεία, έστω με το esha 2000 (άν φτάνει για ολοκληρωμένο κύκλο θεραπείας) άν δέν μπορείς να βρείς κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγηλα σκευασματα για βακτηρια π ελπιζω να παραλαβω σημερα!ξεκιναω την λειτουργια του 60αλιτρου μετα τη δουλεια!να βαλω μπολι απ το ηδη υπαρχων φιλτρο στο φιλτρο της καραντινας?

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγηλα σκευασματα για βακτηρια π ελπιζω να παραλαβω σημερα!ξεκιναω την λειτουργια του 60αλιτρου μετα τη δουλεια!να βαλω μπολι απ το ηδη υπαρχων φιλτρο στο φιλτρο της καραντινας?

Οι περισσότερες αντιβακτηριακές θεραπείες καταστρέφουν την βιολογία του φίλτρου, οπότε διάβασε αντίστοιχα τις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου!

Link to comment
Share on other sites

'Εχω χάσει ψάρι που εμφάνισε αυτή την ''βλέννα'' σε 24 ώρες και με προσθήκη bactopur. Δράσε γρήγορα και ανέβασε καλύτερες φωτογραφίες μήπως και γίνει διάγνωση από τους γιατρούς του φόρουμ.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα!εχω ενα 60αλιτρο που χρισιμοποιω για την προετοιμασια του νερου!απο φαρμακα εχω λιγο esha 2000!

Τι θεραπεια να κανω,δεν ξερω τι μπορει να εχουν!

Μπορούν να είναι στους 30 (ή 31 βαθμούς)... μια χαρά οι καρδινάλιοι;

Πως... γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο και τα ψάρια.Απο μετρήσεις πως είσαι?Άμεσα αλλαγή νερού, προσθήκη αεραντλίας και αρχική θεραπεία (αφού μας δωσεις τις πληροφορίες και αποκλείσουμε κάτι άλλο) με κάποιο αντιβακτηριακό ευρέους φάσματος, π.χ. sera bactopur (το απλό, όχι το direct)

Sent from my GT-N7100

Δημήτρη... τα ψάρια είναι (πιθανότατα) ζευγάρι (ως τέτοιο το έχει αγοράσει άλλωστε)... και σε φάση αναπαραγωγικής διαδικασίας... θέλει προσοχή.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να είναι στους 30 (ή 31 βαθμούς)... μια χαρά οι καρδινάλιοι;

Πως... γίνεται αυτό;

στους 29 ειναι και δειχνουν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο με τους δισκους?

1,5 μηνα

Link to comment
Share on other sites

στους 29 ειναι και δειχνουν μια χαρα

Τα ίδια πράγματα θα γράφουμε... ξανά και ξανά!!!!

Πως γίνεται να είναι μια χαρά όταν... ΠΡΕΠΕΙ να τα έχεις σε 24-25 βαθμούς σαν είδος;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... τα ψάρια είναι (πιθανότατα) ζευγάρι (ως τέτοιο το έχει αγοράσει άλλωστε)... και σε φάση αναπαραγωγικής διαδικασίας... θέλει προσοχή.- ;)

Τα ίδια πράγματα θα γράφουμε... ξανά και ξανά!!!!

Πως γίνεται να είναι μια χαρά όταν... ΠΡΕΠΕΙ να τα έχεις σε 24-25 βαθμούς σαν είδος;

Το άν είναι ζευγάρι δέν το ξέρουμε...τουλάχιστον δέν έχει γραφτεί εδώ......Το θολό μάτι και η γρήγορη αναπνοή αποκλείει την πιθανότητα να έχουν μαυρίισει-βγάλει βλέννα λόγο breeding.

Όσο για τους καρδινάλιους μήν κολλάμε εκεί, δέν είανι ότι καλύτερο αλλά το πρόβλημα το έχουν οι δίσκοι αυτήν την στιγμή....μακροπρόθεσμα καλό θα είναι να πάνε σε άλλο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ θα ήταν να τα γράψει ο ίδιος... αλλά επειδή ως συνήθως ανοίγονται τα ίδια θέματα σε όλα τα forum... γνωρίζω εξ' αρχής πως έχει κινηθεί (για γεννήστρα το πήγαινε το 250λιτρο). ;)

Συμφωνώ μαζί σου... ως προς το θολό μάτι... άλλωστε και το άλλο ψάρι δείχνει να έχει πρόβλημα... αλλά το ότι τα ψάρια (θεωρητικά) είναι υπό κατάσταση αναπαραγωγικής διαδικασίας θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν, γι αυτό και στο σημείωσα.

Το θέμα βέβαια πάντα είναι να δίνονται όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και ακόμα καλύτερα να μπει video ή καθαρές φωτογραφίες... για να ΜΗΝ μιλάμε στον "αέρα".-

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ θα ήταν να τα γράψει ο ίδιος... αλλά επειδή ως συνήθως ανοίγονται τα ίδια θέματα σε όλα τα forum... γνωρίζω εξ' αρχής πως έχει κινηθεί (για γεννήστρα το πήγαινε το 250λιτρο). ;)

Συμφωνώ μαζί σου... ως προς το θολό μάτι... άλλωστε και το άλλο ψάρι δείχνει να έχει πρόβλημα... αλλά το ότι τα ψάρια (θεωρητικά) είναι υπό κατάσταση αναπαραγωγικής διαδικασίας θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν, γι αυτό και στο σημείωσα.

Το θέμα βέβαια πάντα είναι να δίνονται όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και ακόμα καλύτερα να μπει video ή καθαρές φωτογραφίες... για να ΜΗΝ μιλάμε στον "αέρα".-

εχει μπει βιντεο!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι ηδη στη καραντινα και εγινε προσθηκη bactopur direct!

Ελπιζω να δουλεψει!

Link to comment
Share on other sites

εχει μπει βιντεο!!!!

Σε ποίο post... και ΔΕΝ το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι ηδη στη καραντινα και εγινε προσθηκη bactopur direct!

Ελπιζω να δουλεψει!

Σε κάθε forum... γράφεις άλλα πράγματα... ή εγώ τα μπερδεύω με άλλα θέματα;

Να κάνω λοιπόν το μέντιουμ...

Το πρόβλημα σου παρουσιάστηκε αφού έβαλες μέσα... τους καινούργιους δίσκους... σωστά;

Καραντίνα... ΔΕΝ έκανες... σωστά;

Θα κάνεις θεραπεία στα 2 ψάρια στο νοσοκομείο... και μετά θα τα επιστρέψεις στο κύριο ενυδρείο, που έχει τα ψάρια που δημιούργησαν το πρόβλημα... σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...