Jump to content

Xρηση Co2 Χωρις Controller


Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια!

Εχω διαβασει κατα καιρους την χρηση co2 χωρις controller! Επειδη τον τελευταιο τον καιρο ψαχνομαι για συστημα co2 αλλα ο controller βγαινει ακριβα, λεω μηπως γνωριζει καποιος πως μπορει να επιτευχθει η χρηση της μπουκαλας χωρις controller και χωρις να εχουμε κανα απροοπτο!

Ειμαι ολος αυτια!

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το δικο μου το εχω χωρις κοντρολερ και 24ωρο.

Απλα ξεκινας απο πολυ χαμηλα δηλ. με 60 περιπου φυσαλιδες το λεπτο. Μετα απο 2 περιπου μερες κανεις μια μετρηση να δεις

που ειναι το πχ.

Η βαζεις ενα ντροπ τσεκερ και βλεπεις ανα πασα ωρα και στιγμη που βρισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το δικο μου το εχω χωρις κοντρολερ και 24ωρο.

Απλα ξεκινας απο πολυ χαμηλα δηλ. με 60 περιπου φυσαλιδες το λεπτο. Μετα απο 2 περιπου μερες κανεις μια μετρηση να δεις

που ειναι το πχ.

Η βαζεις ενα ντροπ τσεκερ και βλεπεις ανα πασα ωρα και στιγμη που βρισκεσαι.

+1

Ακριβως το ιδιο κανω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το δικο μου το εχω χωρις κοντρολερ και 24ωρο.

Απλα ξεκινας απο πολυ χαμηλα δηλ. με 60 περιπου φυσαλιδες το λεπτο. Μετα απο 2 περιπου μερες κανεις μια μετρηση να δεις

που ειναι το πχ.

Η βαζεις ενα ντροπ τσεκερ και βλεπεις ανα πασα ωρα και στιγμη που βρισκεσαι.

Καντο πιο λιανα Δημητρη γιατι δεν το πιασα!

Και να μη σε νοιαζει τι το θελω! :P

Link to comment
Share on other sites

Πριν το βαλεις μετρα το πχ σου που ειναι.

Ενωνεις το διοξειδιο και δουλευει. Βαζεις ενα μετρητη φυσαλιδων και μεσο αυτου ρυθμιζωντας την μικρορυθμιση που εχουν τα

μανομετρα επανω φτανεις να μετρας 60 φυσαλιδες το λεπτο ( για αρχη ).Μετα απο δυο ημερες ( εφοσον δουλευει σερυ ) 24ωρες

το διοξειδιο κανεις μια μετρηση του πχ να δεις που εχει παει.

Για να μην εισαι συνεχεια με μετρησεις με υγρα υπαρχει ενα λεγομενο drop checker αυτο η αυτο που σου διχνει που ειναι περιπου

το πχ σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω για δυο τρεις μερες συνεψως μετρησεις και μου βγαζει το ιδιο αποτελεσμα, γιατι να βαλω αυτο που λες; Υπαρχει καποιος αλλος παραγοντας που μπορει να επιρρεασει το ph;

Σιγουρα κατα τις αλλαγες θα αλλαζει το ph αλλα εκτος αυτου, κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω για δυο τρεις μερες συνεψως μετρησεις και μου βγαζει το ιδιο αποτελεσμα, γιατι να βαλω αυτο που λες; Υπαρχει καποιος αλλος παραγοντας που μπορει να επιρρεασει το ph;

Σιγουρα κατα τις αλλαγες θα αλλαζει το ph αλλα εκτος αυτου, κατι αλλο;

Υπαρχουν πολλοί παράγοντες όπως το kh (όσο πέφτει ρίχνει και το pH), η βιολογία στο βυθό, η εποχή (άλλο pH βρύσης έχουμε το χειμωνα και άλλο το καλοκαίρι).

Εγώ το έχω και τρέχει 24ωρο χωρίς pH controller αλλά με πολύ συχνές μετρήσεις, του pH κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Στο τεραστιο ενυδρειο σου Θοδωρη δεν πιστευω να εχεις κανενα προβλημα με το πχ. Οι αποτομες αλλαγες δεν ευνοουν. Που να ανεβοκατεβει το δικο σου αποτομα......θελει χροοονο. Α και παρε και μια δευτερη φιαλη για καλο καο κακο.....:)

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω για δυο τρεις μερες συνεψως μετρησεις και μου βγαζει το ιδιο αποτελεσμα, γιατι να βαλω αυτο που λες; Υπαρχει καποιος αλλος παραγοντας που μπορει να επιρρεασει το ph;

Σιγουρα κατα τις αλλαγες θα αλλαζει το ph αλλα εκτος αυτου, κατι αλλο;

χωρίς το drop checker πως θα ξέρεις να έχεις λίγο, νορμάλ, ή πολύ CO2;

ο πίνακας συσχετισμού KH, CO2, PH είναι ένας ενδεικτικός μπούσουλας και αυτός μόνο όταν έχουμε Ph γύρο στο 7 και χωρίς να έχουμε ξύλα και ζουμιά στο ενυδρείο μας.

Επίσεις για το κοντρόλερ έχουν γραφτεί τόσα πολλά που το μόνο σίγουρο πλέον είναι ότι είτε με κοντρόλερ είτε χωρίς κοντρόλερ είναι το ίδιο πράγμα, και στις δυο περιπτώσεις μπορούμε να έχουμε ένα απροβλημάτιστο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Λογικα οσο ανεβαινει το co2 κατεβαινει το ph και το kh! Αυτο που λεω ειναι το εξης, συνεχεις μετρησεις με πχ 60 φυσαλιδες για 3 μερες. Καποια στιγμη θα φτασει το ph στην κατωτερη τιμη του, σωστα; Δεν θα πεφτει συνεχως αν παρεχεται μια σταθερη ποσοτητα co2, ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Πες λιγο γιατι θες το co2 γιατι σε βλεπω να το παιρνεις τζαμπα...αφου δεν εχεις φυτα στο ενυδρειο σου..

Υποψιαζομαι οτι το θες για να μαλακωσεις το νερο σου...προσωπικα τη θεωρω λαθος μεθοδο αυτη..αν ειναι γι αυτο τον λογο,παρε μια αντιστροφη οσμωση να τελειωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κωστα δεν το παιρνω γιαυτο! Το παιρνω για να ραγουλαρω λιγο τις αλγες και να δωσω λιγο σπρωξιμο στα λιγα υπαρχοντα φυτα! Αλλα και απο γενικης αποψης με ενδιαφερει να δω τι γινεται με αυτη την κατασταση και πως μπορει να γινει, χωρις controller!

Αλλα και παλι, κι εσενα να μη σε νοιαζει γιατι το παιρνω! :P

Link to comment
Share on other sites

Οσο ανεβαίνει το CO2 πεφτει το ΡΗ, οχι το ΚΗ. Το ΚΗ δεν αλλαζει απο το co2. Επισης το co2 δεν μαλακώνει το νερο, απλα κατεβάζει το PH.

Για τυχόν παρερμηνείες :) .

Link to comment
Share on other sites

Οσο ανεβαίνει το CO2 πεφτει το ΡΗ, οχι το ΚΗ. Το ΚΗ δεν αλλαζει απο το co2. Επισης το co2 δεν μαλακώνει το νερο, απλα κατεβάζει το PH.

Για τυχόν παρερμηνείες :) .

Σωστος!

Παιδια, περα απο εγκυκλοπεδικες γνωσεις περι του θεματος, που με ενδιαφερει να δω πως γινεται να εχεις ενα σταθερο συστημα χωρις controller, τιθεται και το πρακτικο θεμα, μιας και θελω να βαλω μπουκαλα για να ρεγουλαρω τις αλγες! Οποτε δεν τιθεται θεμα για το ph μου!

Link to comment
Share on other sites

Το βαζεις 24ωρο και δουλευει και με τον drop checker το τσεκαρεις. (πρεπει να παρω και εγω εναν τετοιο :P )

Παντως,νομιζω οτι οι 60 φυσαλιδες ειναι λιγες για τα λιτρα σου,αλλα εσυ εχεις και πολυ χαμηλο φωτισμο,οπωτε θα πρεπει να πειραματιστεις αρκετα στην αρχη μεχρι να βρεις αυτο που ταιριαζει στο ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Αυτο που φοβαμαι εγω ειναι το εξης: Το βραδυ που τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν τι θα γινεται; Στις αλλαγες νερου τι θα γινεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το φοβασαι τοσο πολυ,το βραδυ βαλε αεραντλια αλλα μπορει να εχεις αυξομειωσεις στο ph σου σε σχεση με την ημερα.Εγω δεν βαζω τιποτα να φανταστεις και δεν εχω κανενα θεμα ουτε με τα ψαρια,ουτε με τις γαριδες μου.

Τι εννοεις με τις αλλαγες νερου?Κανονικα τις κανεις οπως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα! Αυτο που φοβαμαι εγω ειναι το εξης: Το βραδυ που τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν τι θα γινεται; Στις αλλαγες νερου τι θα γινεται;

Αυτά το έχω κι εγώ σαν απορία αλλά δεν έτυχε να ρωτήσω. Καθαρά για λόγους εγκυκλοπαιδικούς! Τα φυτά όταν δεν φωτίζονται δεν χρειάζονται οξυγόνο; Δηλ θέλω να πω ότι αν με φως τους παρέχετε έξτρα CO2, όταν δεν φωτίζονται τους δίνετε έξτρα οξυγόνο ή αυτό είναι χαζομάρα; Λέω τώρα χωρίς αυτοματισμούς...

Link to comment
Share on other sites

Μα τους παρεχεις οξυγονο με την αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μα τους παρεχεις οξυγονο με την αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο.

Ναι απλά έλεγα μήπως το ιδανικό θα ήταν να τους παρέχεις CO2 μόνο όταν έχει φως και περισσότερο οξυγόνο (πχ με αεραντλία?) όταν δεν έχει φως. Δηλαδή να εναλλάσσονται αυτά μεταξύ τους! Βλακεία;

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά έλεγα μήπως το ιδανικό θα ήταν να τους παρέχεις CO2 μόνο όταν έχει φως και περισσότερο οξυγόνο (πχ με αεραντλία?) όταν δεν έχει φως. Δηλαδή να εναλλάσσονται αυτά μεταξύ τους! Βλακεία;

Αν το κανεις αυτο,θα εχεις αυξομειωσεις του ph την ωρα που θα ειναι ανοιχτα τα φωτα.Για να γινει σωστα αυτο θελει ph controller που αν τον παρεις ανεβαινει πολυ η τιμη του συστηματος.

Οπως ειπα και παραπανω,ριχνω σε 24ωρη βαση 70 φυσαλιδες σε 40 λιτρα ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα με ψαρια και γαριδες.Βεβαια αυτο εξαρταται απο τον φωτισμο που εχει ο καθενας,τα φυτα που εχει αλλα και την φυτομαζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μην νομίζεις πάντως οτι με το co2 θα νικήσεις όλες τις άλγες.

Απλά θα τις περιορίσεις.

Κατά τα άλλα αφόβα και από εμένα και χωρίς κοντρόλερ γιατί όπως είπε και ο Χρήστος κατα καιρούς οι κοντρολέρς έχουν δημιουργήσει

πολλές αμφιβολίες και υπάρχουν αρκετα θέματα μεσα στο forum πανω σε αυτό το θέμα.

Την ποσότητα θα την βρεις σιγά σιγά με μετρήσεις αλλά αν το παραφουντώσεις "θα σου μιλήσουν" και τα ψάρια σου ;)

Drop checker χρειάζεται για γρήγορο οπτικό έλεγχο.

Εννοείται πως θα το τρέχεις 24/7 .

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!

Παιδια, περα απο εγκυκλοπεδικες γνωσεις περι του θεματος, που με ενδιαφερει να δω πως γινεται να εχεις ενα σταθερο συστημα χωρις controller, τιθεται και το πρακτικο θεμα, μιας και θελω να βαλω μπουκαλα για να ρεγουλαρω τις αλγες! Οποτε δεν τιθεται θεμα για το ph μου!

Κατι αλλο φταιει ψαξτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...