Jump to content

Xρηση Co2 Χωρις Controller


Recommended Posts

Πάντως ο Θοδωρής έχει πολύ δίκιο όταν ρωτάει για τις αλλαγές νερού. Για παράδειγμα εγώ έχω pH ενυδρείου 6.8 και νερού αλλαγής 8. Αρα πάω στο 7.4 μετα την αλλαγή το οποίο θεωρώ μεγάλη διαφορά. Έτσι επιλέγω καθημερινές αλλαγές 5% και μια 10% κάθε Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Θοδωρής έχει πολύ δίκιο όταν ρωτάει για τις αλλαγές νερού. Για παράδειγμα εγώ έχω pH ενυδρείου 6.8 και νερού αλλαγής 8. Αρα πάω στο 7.4 μετα την αλλαγή το οποίο θεωρώ μεγάλη διαφορά. Έτσι επιλέγω καθημερινές αλλαγές 5% και μια 10% κάθε Κυριακή.

Αυτο ακριβως εννοω! Καθ φορα που θα αλλαζω νερο πχ θα εχω σκαμπανεβασματα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι θα εχεις. Ωστόσο αν δεν πας σε μεγάλη συγκέντρωση co2 δε θα εχεις θέμα. Θα σου δείξουν βέβαια και οι μετρήσεις σου.

Εγώ ως όριο στις διακυμάνσεις βάζω το ±0.2.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο φταιει ψαξτο!

Σαν;

Είναι σίγουρο οτι θα εχεις. Ωστόσο αν δεν πας σε μεγάλη συγκέντρωση co2 δε θα εχεις θέμα. Θα σου δείξουν βέβαια και οι μετρήσεις σου.

Εγώ ως όριο στις διακυμάνσεις βάζω το ±0.2.

Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν, με σταθερό το kh και χρήση co2, κατεβάσεις ελάχιστα το pH δε θα εχεις θέμα. Αν όμως πας σε πολλές φυσαλλίδες το λεπτό τοτε το pH σου θα κατέβει αρκετά (ένδειξη οτι εχεις αυξήσει τη συγκέντρωση co2) κι εκεί αρχίζουν τα προβλήματα στις αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Μα εννοειται οτι θα εχεις σκαμπενευασματα στο ph ρε Θοδωρα,αλλο νερο η βρυση σου αλλο του ενυδρειου σου με το co2,λογικο ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Αυτο εννοειται! Αν υπαρχει controller θα υπαρχουν τα σκαμπανεβασματα ή θα αυξομοιωνει ο controller;

Link to comment
Share on other sites

Παντα θα υπαρχουν οτι και αν κανεις! Ο controller απλα σταματαει την παροχη οταν φτασει το ph εκει που τον εχεις ρυθμισει και την ξανανοιγει οταν ανεβει μεχρι εχει που τον εχεις ρυθμισει.Πχ πεφτει μεχρι 6.5 και σταματαει,ανεβαινει στο 6.6 και ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω Κωστα! Μολις αρχισει και πεφτει το ph οταν βαζεις το νερο βρυσης, αυτο ανοιγει το co2 και το ξαναφερνει στα ισα!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω Κωστα! Μολις αρχισει και πεφτει το ph οταν βαζεις το νερο βρυσης, αυτο ανοιγει το co2 και το ξαναφερνει στα ισα!

Οταν ανεβαινει θες να πεις..

Ναι αλλα αυτο δεν σε γλυτωνει απο τα σκαμπανευασματα..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω Κωστα! Μολις αρχισει και πεφτει το ph οταν βαζεις το νερο βρυσης, αυτο ανοιγει το co2 και το ξαναφερνει στα ισα!

Δε σε φέρνει αμέσως στα ίσια. Ανεβαίνει ραγδαία και επανέρχεται αργά.
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβαινει θες να πεις..

Ναι αλλα αυτο δεν σε γλυτωνει απο τα σκαμπανευασματα..

:bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Αυτο θα υπαρχει παντα.

Εσυ μου φαινεται μας δουλευεις.

Οταν ηρθαμε με τον Πανο να αλαξουμε την πλατη, την αλλαγη του νερου την εκανες κατευθειαν απο τη βρυση

χωρις αντιχλωριο, αυτο τωρα σε πειραζει η ελαχιστη διαφορα που θα εχει το ph?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβαινει θες να πεις..

Ναι αλλα αυτο δεν σε γλυτωνει απο τα σκαμπανευασματα..

Δε σε φέρνει αμέσως στα ίσια. Ανεβαίνει ραγδαία και επανέρχεται αργά.

Ok! Το πιασα!

:bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Αυτο θα υπαρχει παντα.

Εσυ μου φαινεται μας δουλευεις.

Οταν ηρθαμε με τον Πανο να αλαξουμε την πλατη, την αλλαγη του νερου την εκανες κατευθειαν απο τη βρυση

χωρις αντιχλωριο, αυτο τωρα σε πειραζει η ελαχιστη διαφορα που θα εχει το ph?

Σσσσσ κρυβε λογια! Χαχαχαχαχαχα!!!

Δημητρη, το Ph ποσο να αλλαξει οταν μεσα ετσι κι αλλιως ειχα νερο βρυσης; Δεν το ειχα κανα μηνα εκει μεσα! Οταν ομως το ριχνει το co2 και το ανεβαζει η βρυση ε εκει εχουμε θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε ποσο θα το κατεβασεις νομιζεις με το co2, καμια τεραστια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή από προσωπική εμπειρία στο δικό μου με 55-60 φυσαλίδες το λεπτό όλο το 24άρο δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ph.

2μιση χρόνια βέβαια που χρησιμοποιώ CO2 χωρίς controler δέν είχα τρελή ανάπτυξη στα φυτά μου αλλά είχα και θα έλεγα ότι ήταν ικανοποιητική.

Τηρώντας τις αλλαγές νερού όπως τις κάνεις στα δικά σου λίτρα άντε στο ενδιάμεσο να κατέβει το ph σου 0.2-0.3 Μικρή μεταβολή και κανένα πρόβλημα νομίζω.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί άν κάνεις πολύ συχνά ταίσματα (για άλλους λόγους).

Το 55-60/λεπτό σε τόσα λίτρα είναι πολύ λίγο θεωρώ.Πιθανόν να ανέβεις και στο 80-90/λεπτό και πάλι να μήν έχεις πρόβλημα με το ph σου.

Εκεί θα πρέπει να το ψάξεις λίγο κάνοντας μετρήσεις τον πρώτο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε ποσο θα το κατεβασεις νομιζεις με το co2, καμια τεραστια διαφορα?

Αυτό ακριβώς τρελλό αγόρι.Πόσο νομίζεις με το co2 οτι θα ρίξεις το ph στα λίτρα σου??

Πόσο co2 θα ρίχνεις για να το κατεβάσεις πχ στο 6.5 ??

(μπουκάλες θα πρέπει να πετάς μέσα ολόκληρες :bleh)

Aντε και το κατέβασες στο 6.5 και στο 6 εγώ σου λέω.

Πόσα λίτρα κάνεις αλλαγή στα 600??

Τα 200??!!!!

200 λίτρα λοιπόν με Ph βρύσης πόσο μπορεί να μεταβαλλουν το ph των 400 λίτρων που θα υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο σου ??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 λυσεις να δουλεψεις το co2.

1) συνεχομενη παροχη

2) χρηση ηλετκοβανας και χρονοδιακοπτη

3) Χρηση ph cotnroller

Μιας και εχω δοκιμάσει και τις 3 θα πω την αποψη μου.

Θα ξεκινησω αναποδα.

3)Με την χρηση ph controller , ναι μεν πετυχαινουμε σταθερο ph αλλα....

Το ηλεκτροδιο στη αρχη τους πρωτους μηνες δουλευει σωστα , μετα αρχιζει τα περιεργα του ....

Ναι μεν θέλει συχνα καλιμπραρισμα , εβδαμαδιαια, αλλα εχε υποψιν σου οτι μπορει να καλιμπραρεται σωστα, και να σου διαβαζει λαιθος,

Πχ να σου λεει οτι εχεις ph, 5.3 ενω στην πραγαματικοτητα να εχεις ενα ph 6,2 .

οποτε λιγο co2 ---> μικρη αναπτυξη στα φυτα ---> άλγες..

2) Με χρηση ηλερκτροβανας , το χρησιμοποιουν στα μεγαλα ενυδρεια .

Η λογικη ειναι οτι τα φυτα χρειαζονται το co2 κατα την διαρκεια της φωτοσυνθεση οποτε τους το παρεχουμε τοτε.

Το ανοιγουμε 2-3 ωρες πριν ωστε να προετοιμασουμε το νερο μας να εχει αρκετα ppm co2 , ωστε με το που αναψουν τα φωτα να το εκμεταλευτουν να φυτα.

Η μεταβολη του ph εδω ειναι 1-1,5 μοναδες, δεν ειναι περιργο αυτο, στην φυση συντανταμε μεταβολες του ph 1-2 μοναδες...

3) Το συνεχομενο, ειναι το συνηθες , εδω εχουμε μεταβολες μερα με νυχτα 0,2-0,5 μοναδες.

Μια χαρα δουλευει και αυτο το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι μας περιοριζει στο ποσο co2 να δοσουμε.

Ολα εχουν να κανουν με το φως που παρεχουμε ...

Οποτε και απο εκει ξεκιναμε για το ποια μεθοδο θα ακολουθησουμε.

Αν εχουμε λιγο φως ευκολα -μετρια φυτα παμε συνεχομενο με μια μικρη αναταραξη στην επιφανεια.

Αν εχουμε πολυ φως παμε με ηλεκτροβανα - χρονοδιακοπτη και μεγαλη αναταρξη , ετσι μπορουμε να πετυχουμε περισοτερα ppm ppm co2.

Μην βασιζεσται στον πινακα ph kh , δεν ισχυει αλλα ειναι ενας μπουσουλας...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 λυσεις να δουλεψεις το co2.

1) συνεχομενη παροχη

2) χρηση ηλετκοβανας και χρονοδιακοπτη

3) Χρηση ph cotnroller

Μιας και εχω δοκιμάσει και τις 3 θα πω την αποψη μου.

Θα ξεκινησω αναποδα.

3)Με την χρηση ph controller , ναι μεν πετυχαινουμε σταθερο ph αλλα....

Το ηλεκτροδιο στη αρχη τους πρωτους μηνες δουλευει σωστα , μετα αρχιζει τα περιεργα του ....

Ναι μεν θέλει συχνα καλιμπραρισμα , εβδαμαδιαια, αλλα εχε υποψιν σου οτι μπορει να καλιμπραρεται σωστα, και να σου διαβαζει λαιθος,

Πχ να σου λεει οτι εχεις ph, 5.3 ενω στην πραγαματικοτητα να εχεις ενα ph 6,2 .

οποτε λιγο co2 ---> μικρη αναπτυξη στα φυτα ---> άλγες..

2) Με χρηση ηλερκτροβανας , το χρησιμοποιουν στα μεγαλα ενυδρεια .

Η λογικη ειναι οτι τα φυτα χρειαζονται το co2 κατα την διαρκεια της φωτοσυνθεση οποτε τους το παρεχουμε τοτε.

Το ανοιγουμε 2-3 ωρες πριν ωστε να προετοιμασουμε το νερο μας να εχει αρκετα ppm co2 , ωστε με το που αναψουν τα φωτα να το εκμεταλευτουν να φυτα.

Η μεταβολη του ph εδω ειναι 1-1,5 μοναδες, δεν ειναι περιργο αυτο, στην φυση συντανταμε μεταβολες του ph 1-2 μοναδες...

3) Το συνεχομενο, ειναι το συνηθες , εδω εχουμε μεταβολες μερα με νυχτα 0,2-0,5 μοναδες.

Μια χαρα δουλευει και αυτο το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι μας περιοριζει στο ποσο co2 να δοσουμε.

Ολα εχουν να κανουν με το φως που παρεχουμε ...

Οποτε και απο εκει ξεκιναμε για το ποια μεθοδο θα ακολουθησουμε.

Αν εχουμε λιγο φως ευκολα -μετρια φυτα παμε συνεχομενο με μια μικρη αναταραξη στην επιφανεια.

Αν εχουμε πολυ φως παμε με ηλεκτροβανα - χρονοδιακοπτη και μεγαλη αναταρξη , ετσι μπορουμε να πετυχουμε περισοτερα ppm ppm co2.

Μην βασιζεσται στον πινακα ph kh , δεν ισχυει αλλα ειναι ενας μπουσουλας...

Εδω δεν εχουμε μεγαλη απωλεια διοξειδιου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξαναλεω πως δεν το θελω για το ph! Aν ειναι να εχω θεματα δεν θα το βαλω και καθολου! Εχω τρανταχτα παραδειγματα για το ποσο μπορει να πεσει το ph και τι ζημια μπορει να κανει, οπως αυτο του PanaGreco!

Νικο, για την δευτερη περιπτωση που αναφερεις με ηλεκτροβανα, 1- 1,5 μεσα σε μια μερα δεν ειναι πολυ;

Link to comment
Share on other sites

..για να σας λύσω την απορία περί κοντρόλερ κτλ. :) Στην φύση το co2 διουργήτε από διάφορες διαδικασίες και διοχετεύεται στο νερό 24 ώρες το 24αωρο.

Δεν υπάρχει εκεί ούτε ηλεκτρονικός κοντρολερ ούτε ηλεκτρονική βάνα, η μικρές αυξομειώσεις είναι φυσιολογικές και καλό είναι αυτές της μικρές αυξομειώσεις να της εντάξουμε στο ενυδρείο μας.

Πάνω από 25 χρόνια χρησιμοποιώ CO2 24 ώρες σε ενυδρεία με τίγκα τα φυτά και ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκαν τα ψάρια μου.

Όσο για τα φυτά ναι το βράδυ καταναλώνουν οξυγόνο αλλά η ποσότητα που καταναλώνουν είναι αμελητέα και δεν επηρεάζει την γενική συγκέντρωση του οξυγόνου στο νερό μας αρνητικά ώστε τα ψάρια να έχουν πρόβλημα.

Αν έχουμε φυσιολογικό CO2 στο ενυδρείο μας το βράδυ που δεν θα καταναλώνεται θα αυξηθεί και θα ρίξει λίγο το Ph μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις η πτώση δεν γίνετε ούτε καν αντιληπτή από της μετρήσεις που κάνουμε γιατί είναι μικρή.

όσο για την αύξηση του CO2 μην σας ανησυχεί.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια, λετε να την βαλω και με μετρησεις να δω που ειναι το κλικ του και να το αφησω να βαραει μερα βραδυ, χειμωνα καλοκαιρι; Δεν θα εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια, λετε να την βαλω και με μετρησεις να δω που ειναι το κλικ του και να το αφησω να βαραει μερα βραδυ, χειμωνα καλοκαιρι; Δεν θα εχω προβλημα;

Ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστω απαντες για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...