Jump to content

Ψαροσύνθεση Σε Ενυδρείο 440 Λίτρα...


Recommended Posts

Δεν υπαρχουν ευκολα ψαρια .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω!

Ο καθενας μπορει να ασχοληθει με οτι ψαρι θελει αρκει να εχει ορεξη για διαβασμα και ασχολια και με τη βοηθεια του φορουμ.

Δεν καταλαβαινω γιατι ενας που ξεκιναει τωρα θα πρεπει να βαλει γκαπυ που ειναι ευκολα και οχι σκαλαρια?

Αν αυτος εχει ορεξη μπορει να κανει τα παντα!

Εχουμε δει πολλους αρχαριους εδω μεσα που εχουν ενυδρεια διαμαντια και με δυσκολα ψαρια χωρις να εχουν καμια προηγουμενη εμπειρια με ενυδρεια..

Και στην τελικη..η εμπειρια μας εχει φαει εδω μεσα..

Για χαλαρωστε επιτελους και αφηστε τον κοσμο να κανει το χομπι του!

Κι εγώ διαφωνώ... μαζί σου.

Συνηγορούν υπέρ μου... όλα τα ψάρια που κατέληξαν... να "αποδημήσουν" εις κύριον (ΔΕΝ το βλέπεις εδώ μέσα... καθημερινά; ).

Μόνο το διάβασμα... όση όρεξη και να έχεις... ΔΕΝ είναι αρκετό.

Εξαιρέσεις στον κανόνα φυσικά υπάρχουν... αλλά (προσωπικά) ΔΕΝ θα βασιστώ σε αυτές.

Υπάρχουν πολλά είδη ψαριών (όχι μόνο τα γκάπυ και τα σκαλάρια)... οπότε επιλογή μπορεί να γίνει... ο βαθμός δυσκολίας τους όμως για μένα... ΠΑΝΤΑ θα παραμένει.-

Επιτυχημένο ενυδρείο που το έχεις στον αυτόματο ή το "συντηρείς" μέσω διαδικτύου... είναι κάτι... που για μένα ΔΕΝ ισχύει.-

Link to comment
Share on other sites

Τον κακομοίρη τον φασολάκι με τις ***** σας τελικά τον διώξατε. (diskus fan)

Modnote : Παρακαλώ πολύ να προσέχουμε τις εκφράσεις μας.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαι παιδιά είμαι άπειρος στα ψάρια αλλά έχω διάθεση

και αγάπη για αυτό που κάνω...

διαβάζω, μελετώ πάρα πολύ

για οτιδήποτε που με αρέσει και

το κάνω όσο μπορώ ποιο καλά

και κάποιοι με κατηγορούν ως τελειομανή...

τα διάφορα θέματα που άνοιξα

στο φόρουμ... ο καθένας με τις κριτικές και τις απαντήσεις του

με βοήθησαν όλα τα

παιδιά και τα ευχαριστώ πολύ.... :jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig::jig:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια φιλε μου και περιμενουμε νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Τον κακομοίρη τον φασολάκι με τις ***** σας τελικά τον διώξατε. (diskus fan)

Modnote : Παρακαλώ πολύ να προσέχουμε τις εκφράσεις μας.

Έχεις κάποιο λόγο εκτός από αγενής και ανενημέρωτος.. να είσαι και διασπορέας ψευδών ειδήσεων;

ΑΝ κάποιος επιλέξει να φύγει επειδή του γράφουν αυτά που του ζητάει να μάθει... είναι δικαίωμα του... και κακό δικό του.

Εγώ πάντως όπως βλέπω ο "φασολάκης"... έχει την όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά με την ΕΥζω'ί'α των ψαριών του.. γι αυτό και παραμένει.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται ο φίλος maikfasolakis έχει όρεξη να διαβάσει και να ενημερωθεί! Και μπράβο του!

Αν κάποιον τον "διώξει" η διαφορετική γνώμη κάποιου άλλου, τότε καλύτερα να ασχοληθεί με αλλο χόμπι, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι όχι μόνο δε θα ωφεληθεί από την παραμονή του σε ένα φόρουμ, αλλά και πολλά ψάρια θα κακοπερασουν στα χέρια του. Τα φόρα είναι χώροι διαλόγου και αντιλόγου. Αν ήταν μόνο να συμφωνούμε...

Είμαι και εγώ της άποψης ότι δεν είναι όλα τα ψάρια για όλους (δηλαδή αρχάριους και έμπειρους). Επίσης, κανένα ψάρι δεν είναι εύκολο. Αν είναι ανθεκτικό και αντέχει την ταλαιπωρία και την κακοπέραση, δε σημαίνει πως είναι και εύκολο. Για τα guppy που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν είναι εύκολα ψάρια όπως θεωρούν πολλοί. Έχουν την ατυχία να είναι φθηνά. Αν μπορούσαμε να δούμε τα ποσοστά θνησιμότητας των ψαριών μας στα ενυδρεία, έχω την εντύπωση πως τα guppy θα ήταν στην κορυφή της κατάταξης!

Αν και δεν έχω πείρα με με αγγελόψαρα, νομίζω πως είναι σχετικά ανθεκτικά ψάρια. Η δυσκολία συντήρησης τους νομίζω πως δεν βρίσκεται στις τιμές του νερού που απαιτούν, αλλά κυρίως στα λίτρα που συνήθως τα βάζουμε αλλά και το μέγεθος του κοπαδιού.

Ούτε εγώ θα πρότεινα σε κάποιον καινούργιο στο χώρο να αποκτήσει ramirezi. Έχουν πολλές ιδιαίτερες απαιτήσεις. Ακόμα και στην αγορά τους πρέπει κανείς να είναι προσεκτικός, καθώς πολλά από αυτά τα ψαράκια έρχονται στα καταστήματα σε κακή μη αναστρέψιμη κατασταση.

Η εμπειρία δε μπορεί να αντικατασταθεί από το διάβασμα. Τουλάχιστον στη μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων. Ίσως να υπάρχουν και κάποιοι που όντας άπειροι θα μπορούσαν να διαβάσουν, να κατανοήσουν να κρίνουν και να εφαρμόσουν σωστά όσα διαβάσουν, αλλά νομίζω είναι λίγοι. Ούτε εγώ είμαι μέσα σε αυτούς. :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά τώρα με την ψαροσύνθεση, επειδή ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται, θα προτείνω ένα δικό μου απωθημένο...

Αν ποτέ αποκτούσα τόσα ( ή και περισσότερα :D ) λίτρα, θα έβαζα αυτά: http://www.aquazone.gr/forums/topic/86188-phenacogrammus-interruptus-boulenger-1899/

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αυτα τα ψαρια τα ειχα σε κοινονικο γυρω στα 3 - 3.5 χρονια, 5 τον αριθμο πολυ ωραια. Ειχαν φτασει το τελικο τους μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα φανταζεσαι σε κοπάδι 10 ή περισσότερων ψαριών;

Υπάρχει και πιο mini έκδοση: http://www.seriouslyfish.com/species/alestopetersius-caudalis/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...