Jump to content

Παρουσίαση Ενυδρείου Και Ερώτηση Για Ψηλά Νιτρικά..


heliades

Recommended Posts

Για να αυξησεις την επιφανεια αποικησης των βαλτρυριδιων, το ιδιο γινεται και στο σαμπ, αλλα αμα βαλεις πολυ βραχο παλυ θα υπαρξει προβλημα, γενικοτερα θελει μοα ισοροποια οι ποσοτητα του βραχου σε αναλογια με τα λιτρα μας...

Κρατα το στην ακρη και ποτε δεν ξερεις :)

Κανε και μια καλη αλλαγη και μετρα να δεις ;)

Θελεις 3-5 λιτρα για αρχη, αμα τις βαλεις και κυκλοφορια θα πεσουν αρκετα γρηγορα...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για να αυξησεις την επιφανεια αποικησης των βαλτρυριδιων, το ιδιο γινεται και στο σαμπ, αλλα αμα βαλεις πολυ βραχο παλυ θα υπαρξει προβλημα, γενικοτερα θελει μοα ισοροποια οι ποσοτητα του βραχου σε αναλογια με τα λιτρα μας...

Κρατα το στην ακρη και ποτε δεν ξερεις :)

Κανε και μια καλη αλλαγη και μετρα να δεις ;)

Θελεις 3-5 λιτρα για αρχη, αμα τις βαλεις και κυκλοφορια θα πεσουν αρκετα γρηγορα...

οκ ευχαριστώ, θα επανέλθω όταν θα αρχίσουν να πέφτουν τα νιτρικά (ελπίζω σύντομα) και θα ενημερώσω. Εν τω μεταξύ ψάχνω το πως θα ενσωματώσω στο σύστημα chaeto...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Heliades προσπαθώ να καταλάβω γιατι εχεις τοσο πολυ νιτρικα!

Εχεις μονο 3 ψαρακια και φαντάζομαι οτι ταΐζεις νορμαλ??

Εγω θα σου πρωτινά να κρατήσεις τα φίλτρα σου αφου πεταξεις τα σφουγγάρια! Τα εχεις που τα χεις, κριμα ειναι!

Βαλε μεσα ανθρακα, αντιφοσφορο και λιγο βραχο για τις αποικίες!

Τον υαλοβάμβακα αστον αφου τον αλλαζεις συστηματικα! εκτος αφτου ειναι και προστασια για το φιλτρο σου μίας και εχεις θεμα με την αμμο!

Τελος οι αλλαγές καθε 3 μερεσ μονο 25λτ και ταλαιπωρία ειναι αλλά και για τον όγκο σου λίγο!

Τι θα έλεγες 1 φορα την εβδομαδα 100λτ για αρχη έως να δεις πτώση στα νιτρικά και μετα φτιάχνεις την ρουτίνα ανάλογα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Heliades προσπαθώ να καταλάβω γιατι εχεις τοσο πολυ νιτρικα!

Εχεις μονο 3 ψαρακια και φαντάζομαι οτι ταΐζεις νορμαλ??

Εγω θα σου πρωτινά να κρατήσεις τα φίλτρα σου αφου πεταξεις τα σφουγγάρια! Τα εχεις που τα χεις, κριμα ειναι!

Βαλε μεσα ανθρακα, αντιφοσφορο και λιγο βραχο για τις αποικίες!

Τον υαλοβάμβακα αστον αφου τον αλλαζεις συστηματικα! εκτος αφτου ειναι και προστασια για το φιλτρο σου μίας και εχεις θεμα με την αμμο!

Τελος οι αλλαγές καθε 3 μερεσ μονο 25λτ και ταλαιπωρία ειναι αλλά και για τον όγκο σου λίγο!

Τι θα έλεγες 1 φορα την εβδομαδα 100λτ για αρχη έως να δεις πτώση στα νιτρικά και μετα φτιάχνεις την ρουτίνα ανάλογα?

Καλά τα λές, ούτε και εγώ δεν το κατάλαβα πως έγινε και κακώς δεν μέτραγα τα νιτρικά. Τα μέτρησα γιατί είδα αυτά τα σημάδια στο Blue Tang και έπαθα πλάκα που ήταν κοντά στο 100. 6 μήνες όλα πήγαιναν ρολόι. Θα ξεκινήσω όπως τα λές με τα φίλτρα (λίγο υαλοβάμβακα και έξω τα σφουγγάρια).

Ταίζω νορμάλ πιστεύω. Μόνο pellets και αποξηραμένες άλγες. Δεν μένει τίποτα αφάγωτο! Flakes δεν ρίχνω γιατί σκορπάνε παντού.

Και για τις αλλαγές έχεις δίκιο. Το έχω σκεφτεί αφού έχω εύκολη την θάλασσα απλά δεν έχω ακόμη μεγάλο κάδο για προετοιμασία και αραίωση της αλατότητας. Έναν 30άλιτρο έχω και 2 10άλιτρα μπετονάκια που γεμίζω θάλασσα και είναι εύκολα στο κουβάλημα με τα πόδια...

Link to comment
Share on other sites

Εχει πρόσβαση με το αυτοκίνητο η θάλασσα?

Αν ναι παρε ενα δοχειο λαδιου πλαστικο με καπακι 75 η 100λτ (30-40Ε)!

Αν παρεις και ενα τρειλερακι μικρο χειρός σώθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο πάει αλλά έχει και λίγο περπάτημα σε βράχια. Θέλω κάπου 6-7 10άλιτρα μπετόνια να γεμίζω κάθε εβδομάδα. Δεν γίνεται μεγαλύτερα γιατί είναι βαριά. Υπάρχουν και σκαλοπάτια για στο σπίτι και μετά άδειασμα στο μεγάλο δοχείο. Ότι πρέπει για την μέση!! Άσε που πρέπει να έχει καλό καιρό και να μην έχει βρέξει για τουλάχιστον μία μέρα πρίν... θα το παλέψω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο πάει αλλά έχει και λίγο περπάτημα σε βράχια. Θέλω κάπου 6-7 10άλιτρα μπετόνια να γεμίζω κάθε εβδομάδα. Δεν γίνεται μεγαλύτερα γιατί είναι βαριά. Υπάρχουν και σκαλοπάτια για στο σπίτι και μετά άδειασμα στο μεγάλο δοχείο. Ότι πρέπει για την μέση!! Άσε που πρέπει να έχει καλό καιρό και να μην έχει βρέξει για τουλάχιστον μία μέρα πρίν... θα το παλέψω πάντως.

ΥΠΟΜΟΝΗ :hot: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήθελα να κάνω ένα update και να κάνω μία δύο ερωτησούλες..

Έβγαλα από τα φίλτρα τα σφουγγάρια και το biomax. Άφησα στο ένα λίγο ενυδρειακό βαμβάκι μαζί με αντιφώσφορο και στο άλλο άνθρακα. Δεν κατάργησα ακόμη κανένα επειδή βοηθούν στην κυκλοφορία και την ανατάραξη επιφανείας. Έκανα επίσης 100 λίτρα αλλαγή και παράλληλα ρίχνω το reef biofuel της Brighwell Aquatics. Μετά απο μία εβδομάδα τα νιτρικά έπεσαν και είναι γύρω στο 50. Θα συνεχίσω έτσι μέχρι να τελειώσει το μπουκαλάκι και θα κάνω άλλα 100 λίτρα αλλαγή. Επίσης ανεβάζω και το ΚΗ σιγά σιγά με Buffer που ήταν πολύ χαμηλά και έχει φτάσει στο 7. Το blue tang δείχνει πιο ορεξάτο και ενεργητικό ενώ ρίχνω και βιταμίνες. Προφανώς το στρέσαραν οι τιμές των νιτρικών και του ΚΗ. Θα δείξει!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής: Κάπου διάβασα πως ο εκμηδενισμός των φωσφορικών σκοτώνει οργανισμούς που τον χρειάζονται και οι οποίοι καταναλώνουν με την σειρά τους νιτρικά. Ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν κατάλαβα τι διάβαζα;

Σε κάθε περίπτωση αντιφώσφορο βάζουμε αν μετράμε τα φωσφορικά και είναι αυξημένα ή είναι πάντα σε κάποιο φίλτρο ή ριάκτορα; Εγώ συνεχώς έχω μακράς διαρκείας που τον αλλάζω κάθε 3-4 μήνες χωρίς ποτέ (κακώς) να έχω μετρήσει φωσφορικά..

Και τέλος το αντιφώσφορο χρειάζεται ξέβγαλμα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Θα σου πώ τι έκανα εγώ στο δικό μου (rio 300 χωρίς sump) για να ρίξω νιτρικά - φωσφορικά τα οποία είχαν χτυπήσει ταβάνι.

Μου πήρε πάνω από 4 μήνες για να το φέρω στα ίσια του οπότε γενικότερα υπομονή ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις.

Και εννοείται ότι μια και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο χόμπι καλό θα ήταν αν κάνεις κάτι από τα παρακάτω να πάρεις γνώμη από ποιο έμπειρα παιδιά.

1. Αραίωσα και ξαναέστησα το βράχο ώστε να υπάρχει καλή κυκλοφορία αναμεσά του.

2. Αφαίρεσα όλο τον αραγωνίτη. Καθαρός βυθός και παίζω με την κυκλοφορία όπως θέλω χωρίς να μπουκώνει ο βράχος. Υπάρχει βέβαια το αισθητικό κομάτι.

3. Ένα DIY refugium με chaeto εσωτερικό.

4. Έβαλα ένα jebao wp40 wavemaker το οποίο βοήθησε απίστευτα στις ροές και έχω και δημιουργία κύματος.

5. Πήρα Α/Ο (μία μικρή των 50 ευρώ) η οποία κυριολεκτικά με έσωσε.

6. Αλλαγές νερού 10-12% κάθε εβδομάδα.

7.Φίλτρο fluval 405 με τα σφουγκάρια του, άνθρακα, αντιφώσφορο σιδήρου ( και τα δύο χύμα), και 2 λίτρα seachem matrix για ενίσχυση της βιολογίας. Ευλαβικός καθαρισμός κάθε μήνα.

8.Τέλος θα αναφέρω ότι από την αρχή της προσπάθειας κάνω χρήση redsea NoPox, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι λεπτό θέμα που θέλει πολύ προσοχή και συζήτηση.

Αποτέλεσμα νιτρικά φωσφορικά 0 σταθερά παραπάνω από 2 μήνες τώρα.

Αυτά από εμένα. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Θα σου πώ τι έκανα εγώ στο δικό μου (rio 300 χωρίς sump) για να ρίξω νιτρικά - φωσφορικά τα οποία είχαν χτυπήσει ταβάνι.

Μου πήρε πάνω από 4 μήνες για να το φέρω στα ίσια του οπότε γενικότερα υπομονή ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις.

Και εννοείται ότι μια και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο χόμπι καλό θα ήταν αν κάνεις κάτι από τα παρακάτω να πάρεις γνώμη από ποιο έμπειρα παιδιά.

1. Αραίωσα και ξαναέστησα το βράχο ώστε να υπάρχει καλή κυκλοφορία αναμεσά του.

2. Αφαίρεσα όλο τον αραγωνίτη. Καθαρός βυθός και παίζω με την κυκλοφορία όπως θέλω χωρίς να μπουκώνει ο βράχος. Υπάρχει βέβαια το αισθητικό κομάτι.

3. Ένα DIY refugium με chaeto εσωτερικό.

4. Έβαλα ένα jebao wp40 wavemaker το οποίο βοήθησε απίστευτα στις ροές και έχω και δημιουργία κύματος.

5. Πήρα Α/Ο (μία μικρή των 50 ευρώ) η οποία κυριολεκτικά με έσωσε.

6. Αλλαγές νερού 10-12% κάθε εβδομάδα.

7.Φίλτρο fluval 405 με τα σφουγκάρια του, άνθρακα, αντιφώσφορο σιδήρου ( και τα δύο χύμα), και 2 λίτρα seachem matrix για ενίσχυση της βιολογίας. Ευλαβικός καθαρισμός κάθε μήνα.

8.Τέλος θα αναφέρω ότι από την αρχή της προσπάθειας κάνω χρήση redsea NoPox, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι λεπτό θέμα που θέλει πολύ προσοχή και συζήτηση.

Αποτέλεσμα νιτρικά φωσφορικά 0 σταθερά παραπάνω από 2 μήνες τώρα.

Αυτά από εμένα. Καλή επιτυχία.

Ευχαριστώ, και εγώ ιδιαίτερη εμπειρία δεν έχω μιάς και είμαι ενάμιση χρόνο στο θαλασσινό και συνέχεια μαθαίνω από εδώ μέσα και βεβαίως από τα λάθη μου δυστυχώς..

Το θέμα με τον αρραγωνίτη απασχολεί και εμένα αλλά στο πως να τον αλλάξω από sugar size σε χοντρόκκοκο. Ξέρω πως, αλλά σκέφτομαι την φασαρία και τον κόπο που έχει όλο αυτό συν του ότι θα διαταραχθεί λίγο η βιολογία. Προφανώς οι τιμές σου σε νιτρικά φωσφορικά έπεσαν κυρίως λόγω της chaeto.

Στο 4, 5 και 6 με βρίσκεις σύμφωνο.

Με το 7 έχω προβληματιστεί γιατί εγώ αφαίρεσα τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό. Το αντιφώσφορο το ξεπλένεις πρώτα; Και υπάρχει πάντα μέσα άσχετα αν οι μετρήσεις δεν δείχνουν φωσφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήθελα να κάνω ένα update και να κάνω μία δύο ερωτησούλες..

Έβγαλα από τα φίλτρα τα σφουγγάρια και το biomax. Άφησα στο ένα λίγο ενυδρειακό βαμβάκι μαζί με αντιφώσφορο και στο άλλο άνθρακα. Δεν κατάργησα ακόμη κανένα επειδή βοηθούν στην κυκλοφορία και την ανατάραξη επιφανείας. Έκανα επίσης 100 λίτρα αλλαγή και παράλληλα ρίχνω το reef biofuel της Brighwell Aquatics. Μετά απο μία εβδομάδα τα νιτρικά έπεσαν και είναι γύρω στο 50. Θα συνεχίσω έτσι μέχρι να τελειώσει το μπουκαλάκι και θα κάνω άλλα 100 λίτρα αλλαγή. Επίσης ανεβάζω και το ΚΗ σιγά σιγά με Buffer που ήταν πολύ χαμηλά και έχει φτάσει στο 7. Το blue tang δείχνει πιο ορεξάτο και ενεργητικό ενώ ρίχνω και βιταμίνες. Προφανώς το στρέσαραν οι τιμές των νιτρικών και του ΚΗ. Θα δείξει!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής: Κάπου διάβασα πως ο εκμηδενισμός των φωσφορικών σκοτώνει οργανισμούς που τον χρειάζονται και οι οποίοι καταναλώνουν με την σειρά τους νιτρικά. Ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν κατάλαβα τι διάβαζα;

Σε κάθε περίπτωση αντιφώσφορο βάζουμε αν μετράμε τα φωσφορικά και είναι αυξημένα ή είναι πάντα σε κάποιο φίλτρο ή ριάκτορα; Εγώ συνεχώς έχω μακράς διαρκείας που τον αλλάζω κάθε 3-4 μήνες χωρίς ποτέ (κακώς) να έχω μετρήσει φωσφορικά..

Και τέλος το αντιφώσφορο χρειάζεται ξέβγαλμα;

Ευχαριστώ

Φιλε Heliades χαιρομαι που τα κατάφερες και εριξες τα νιτρικα σου!

Οπως σου ειπα και την προηγουμενη βδομαδα εντοπιζω το προβλημα στις μικρες αλλαγες νερου και οχι στη συχνοτητα.

Τα νιτρικα στο 50 σε fish only δεν ειναι τεραστιο προβλημα. Προβλημα θα ηταν αν ειχες κοραλια!

Ξερω οτι κανεις αλλαγες απο θαλασσα και δεν σου ειναι τοσο ευκολο οι μεγαλες ποσοτητες αλλα πρεπει κανα δυο φορες ακομα να το κανεις!

Οταν θα τα μειωσεις λιγο ακομα (20) προσπάθησε να το διατηρησεις! Το ενυδρειο ειναι χομπυ και πρεπει να το χαιρομαστε και οχι να κανουμε τη ζωη μασ δυσκολη!

Το αντιφωσφορο να το αλλαζεις μια φορα το μηνα !

Και ναι πρεπει να τον ξεπλενεις πριν τον βαλεις!

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε εδώ και κανά εξάμηνο τρέχω και εγω το ίδιο Ενυδρειο με το δικό σου οι αλλαγές μου ειναι 100 lt κάθε 15 ημέρες και ποτε δεν αντιμετώπισα προβλημα νιτρικών απο ότι είδα στην φωτογραφία που έβαλες τα βράχια σου αν ειναι 50 κιλά ειναι πολυ στοίβα εγω να καταλάβεις είμαι μόνο με 22 και μου ειναι αρκετά για δοκίμασε να αφερεσεις λίγα βάλτους καλη κυκλοφορία και δες πως θα πανε τα νιτρικά σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε Heliades πια ειναι τα νεα απο το ενυδρειο σου; Έλυσες τα θεματα που υπηρχαν; :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Heliades πια ειναι τα νεα απο το ενυδρειο σου; Έλυσες τα θεματα που υπηρχαν; :)

Καλησπέρα φίλε Discos, ευχριστώ που μου δίνεις αφορμή για update...

Λοιπόν με την βοήθεια του reef biofuel, αλλαγές νερού 55 λίτρα την εβδομάδα και τρέχοντας τα φίλτρα χωρίς σφουγγάρια παρά μόνο με αντιφώς, άνθρακα και αστερίνες (έτσι λέγονται νομίζω) τα νιτρικά έπεσαν στο 0,25 ίσως και παρακάτω (με το τέστ της salifert).

Επίσης ανέβασα και την τιμή του alkalinity με καθημερινή χρήση KH BUFFER αλλά ακόμη δεν έχω ξεπεράσει το 7.0 dKH..

Τα θέματα πάντως με το θαλασσινό δεν τελειώνουν εύκολα! Το blue tang εξακολουθεί και έχει τα σημάδια στο κεφάλι πάνω απο τα μάτια αλλά μάλλον είναι κάτι που δεν φεύγει εύκολα. Τρώει καλά, ρίχνω και βιταμίνες και γενικά είναι πιο ενεργητικό αλλά και πάλι μπαινοβγαίνει συχνά στη φωλιά του στα βράχια κυρίως όταν υπάρχει κίνηση κοντά στο ενυδρείο. Ακόμη και όταν ρίχνω τροφή, βγαίνει αρπάζει και τρέχει γρήγορα να κρυφτεί!! Ίσως να φταίει που είναι λίγο άδειο το ενυδρείο και χωρίς ιδιαίτερα κινητικούς ενοίκους.

Με τρώει όλο και περισσότερο να αλλάξω τον ψιλό αρραγωνίτη με χοντρότερο αλλά φοβάμαι μήπως δεν μου βγεί σε καλό. Θα πρέπει να βγεί πρώτα ο βράχος έξω να καθαριστεί κάπως απο τη σκόνη και να διατηρηθεί σε νερό απο το ενυδρείο μέχρι να βγάλω τον παλιό και να βάλω τον καινούριο. Καθόλου εύκολο γιατί το ενυδρείο είναι ψηλό και μόνο με σιφονάρισμα μπορεί να γίνει και τα ψάρια θα στρεσαριστούν πολύ. Δεν μπορώ να υπολογίσω πόση ώρα θα μου έπαιρνε και μάλλον θα το αφήσω για το Καλοκαίρι. Δέν ξέρω και αν το έχει κάνει ποτέ κανείς επιτυχώς...

Τέλος μία ερώτηση. Αν βάλω καινούριο ψάρι μέσα ποιά θα ήταν καλή επιλογή τη στιγμή που έχουν μείνει για 7 μήνες μόνα τους μέσα το foxface το blue tang και το goby έχοντας μεγαλώσει αρκετά; Κυρίως το blue tang με απασχολεί πως θα αντιδρούσε. Τα άλλα μάλλον δεν θα έχουν κάποιο θέμα φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πχ ενα yellow θα μπορουσες ανετα να το βαλεις χωρις θεματα.Τωρα τον αραγωνιτη βγαλτον σιφοναροντας τον ειναι το πιο ευκολα απο εξει και περα ριξε και stabilty και βακτηρια και amonostop.Σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλισπερα διαβαζα τωρα το θεμα σου και επαθα πλακα με τα νουμερα τον νιτρικων.

Την χαετο αμα εχεις αρκετα φωτα μπορεις να την βαλεις και στο ενυδρειο.

Αμα θελησεις ποσοτητα μπορω να σου στηλω αρκετη.

Φυσικα με αυτον τον τροπο θα ειναι χορτατο και το τανκ.

Αμα υπαρχει αναπτυξη στην δεν θα υπαρχουν ουτε φοσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Πχ ενα yellow θα μπορουσες ανετα να το βαλεις χωρις θεματα.Τωρα τον αραγωνιτη βγαλτον σιφοναροντας τον ειναι το πιο ευκολα απο εξει και περα ριξε και stabilty και βακτηρια και amonostop.Σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Νικολα το stability ειναι βακτυρια... Το amonostop κανει την αμμωνια αμμωνιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι βακτηρια σε ολες τις μετακομισεις και αλλαγες πρωτεινετε και συνηθος δεν εχεις καθολου απολειες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλισπερα διαβαζα τωρα το θεμα σου και επαθα πλακα με τα νουμερα τον νιτρικων.

Την χαετο αμα εχεις αρκετα φωτα μπορεις να την βαλεις και στο ενυδρειο.

Αμα θελησεις ποσοτητα μπορω να σου στηλω αρκετη.

Φυσικα με αυτον τον τροπο θα ειναι χορτατο και το τανκ.

Αμα υπαρχει αναπτυξη στην δεν θα υπαρχουν ουτε φοσφορικα.

Καλησπέρα, ναι πράγματι τα νιτρικά μου είχαν ξεφύγει πολύ και αν δεν είχα το blue tang, μάλλον δεν θα έπερνα χαμπάρι..Ευχαριστώ για την προσφορά, θα το έχω υπόψιν μου! Μάλλον τα φώτα μου δεν είναι αρκετά ως fish only ευδρείο. Δεν τα ανάβω και πολλές ώρες είναι η αλήθεια (7μιση ώρες το χειμώνα και το καλοκαίρι πολύ λιγότερο διότι θερμένεται πολύ το νερό και δεν έχω chiller..). Μπορεί όμως να την βρει κανείς και στα μαγαζιά; Δεν το έχω ψάξει...Τα φωσφορικά δεν τα έχω μετρήσει ποτέ. Έχω βέβαια συνεχώς αντιφώσφορο που αλλάζω κάθε 3 μήνες. Μπορούν τα ανεβασμένα φωσφορικά να βλάψουν τα ψάρια όπως τα πολύ ψηλά νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Πχ ενα yellow θα μπορουσες ανετα να το βαλεις χωρις θεματα.Τωρα τον αραγωνιτη βγαλτον σιφοναροντας τον ειναι το πιο ευκολα απο εξει και περα ριξε και stabilty και βακτηρια και amonostop.Σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Το yellow είναι ένα απο αυτά που θα ήθελα και θα το βάλω κάποια στιγμή! Ψάχνω πρώτα όμως κάποιο χωρίς κίτρινο χρώμα μιας και με το fox face υπάρχει αρκετό. Ας πούμε σαν το coral beauty αλλά επειδή θα χώνεται και θα ψάχνει τροφή στα βράχια δεν ξέρω μήπως έχει θέμα με το blue tang.

Link to comment
Share on other sites

Το yellow είναι ένα απο αυτά που θα ήθελα και θα το βάλω κάποια στιγμή! Ψάχνω πρώτα όμως κάποιο χωρίς κίτρινο χρώμα μιας και με το fox face υπάρχει αρκετό. Ας πούμε σαν το coral beauty αλλά επειδή θα χώνεται και θα ψάχνει τροφή στα βράχια δεν ξέρω μήπως έχει θέμα με το blue tang.

με το blue δεν θα εχει κανενα θεμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Μιάς και είναι το πρώτο μήνυμα της χρονιάς να ευχηθώ πρώτα Καλή Χρονιά και με υγεία σε όλους!

Όλο το προηγούμενο διάστημα συνεχίστηκε και συνεχίζεται μέρα παρά μέρα η προσθήκη reef biofuel για τα νιτρικά και του Alkaline 8.3 για το ΚΗ και μάλλον βλέπω η ρουτίνα αυτή να τραβάει επί μακρόν...

Τα μεν νιτρικά είναι οκ και σταθεροποιημένα στο 7,5 (με το test της salifert) ενώ το ΚΗ δυστηχώς με παιδεύει! Ρίχνοντας μέρα παρα μέρα όπως είπα 3 καπάκια (15 ml) το dKH είναι 6,5 ή στην καλύτερη στο 6,7. Ίσως να πρέπει να αυξήσω την ποσότητα ή και την συχνότητα. Τα καθαρά λίτρα πρέπει να είναι περίπου 350 αν αφαιρέσω τα βράχια και το υπόστρωμα οπότε ακολουθώ τις οδηγίες στο μπουκάλι.

Υπάρχει όμως περίπτωση μακροπρόθεσμα να ενοχληθούν κάποια ψάρια με αυτήν την τιμή;

Το ρωτάω γιατί τα δικά μου δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα εκτός όμως απο το blue tang που έχει κάτι σχισιματάκια (όχι βαθιά) στην ουρά και στο πίσω μέρος των άνω και κάτω πτερυγίων του. Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα τσακωμού και τσιμπιμάτων εκτός αν κάποιο απρόσκλητο καβούρι το ενοχλεί την ώρα του ύπνου...Επίσης συμπεριφέρεται μόνιμα σαν στρεσαρισμένο (κρύβεται) ειδικά όταν πλησιάζει κάποιος κοντά. Βγαίνει να φάει στο τάισμα αλλά με προσοχή και γρήγορα κρύβεται. Ίσως πάλι να είναι απο τα ψηλά νιτρικά που είχα αρκετό καιρό. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν το έχει επιρρεάσει η σχετική μοναξιά.. Ουσιαστικά είναι μόνο του μαζί με το fox face εδώ και 7 μήνες. Έχω και ένα goby μέσα που είναι όμως ανεξάρτητο. Ακολουθεί το fox face σχεδόν σαν σκιά του!

Έχω στήσει καραντίνα για να βάλω σιγά σιγά καινούργια αρχίζοντας με ένα coral beauty που θα το παρακολουθήσω πρώτα 3-4 βδομάδες.

Αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μιάς και είναι το πρώτο μήνυμα της χρονιάς να ευχηθώ πρώτα Καλή Χρονιά και με υγεία σε όλους!

Όλο το προηγούμενο διάστημα συνεχίστηκε και συνεχίζεται μέρα παρά μέρα η προσθήκη reef biofuel για τα νιτρικά και του Alkaline 8.3 για το ΚΗ και μάλλον βλέπω η ρουτίνα αυτή να τραβάει επί μακρόν...

Τα μεν νιτρικά είναι οκ και σταθεροποιημένα στο 7,5 (με το test της salifert) ενώ το ΚΗ δυστηχώς με παιδεύει! Ρίχνοντας μέρα παρα μέρα όπως είπα 3 καπάκια (15 ml) το dKH είναι 6,5 ή στην καλύτερη στο 6,7. Ίσως να πρέπει να αυξήσω την ποσότητα ή και την συχνότητα. Τα καθαρά λίτρα πρέπει να είναι περίπου 350 αν αφαιρέσω τα βράχια και το υπόστρωμα οπότε ακολουθώ τις οδηγίες στο μπουκάλι.

Υπάρχει όμως περίπτωση μακροπρόθεσμα να ενοχληθούν κάποια ψάρια με αυτήν την τιμή;

Το ρωτάω γιατί τα δικά μου δεν δείχνουν να έχουν πρόβλημα εκτός όμως απο το blue tang που έχει κάτι σχισιματάκια (όχι βαθιά) στην ουρά και στο πίσω μέρος των άνω και κάτω πτερυγίων του. Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα τσακωμού και τσιμπιμάτων εκτός αν κάποιο απρόσκλητο καβούρι το ενοχλεί την ώρα του ύπνου...Επίσης συμπεριφέρεται μόνιμα σαν στρεσαρισμένο (κρύβεται) ειδικά όταν πλησιάζει κάποιος κοντά. Βγαίνει να φάει στο τάισμα αλλά με προσοχή και γρήγορα κρύβεται. Ίσως πάλι να είναι απο τα ψηλά νιτρικά που είχα αρκετό καιρό. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν το έχει επιρρεάσει η σχετική μοναξιά.. Ουσιαστικά είναι μόνο του μαζί με το fox face εδώ και 7 μήνες. Έχω και ένα goby μέσα που είναι όμως ανεξάρτητο. Ακολουθεί το fox face σχεδόν σαν σκιά του!

Έχω στήσει καραντίνα για να βάλω σιγά σιγά καινούργια αρχίζοντας με ένα coral beauty που θα το παρακολουθήσω πρώτα 3-4 βδομάδες.

Αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό.

Καλή χρονιά με υγειά πάνω απο ολα!

Απο οτι κατάλαβα τα νιτρικα σου δεν υπάρχουν πια!!! 7,5 για Fish Only δεν ειναι καν θεμα λόγου!

Όπως σου εχω πει και στο παρελθόν η πραγματική λυση ειναι οι μεγαλύτερες αλλαγές νερού!

Ερώτηση : το Ph πόσο ειναι? Γιατι αν είναι πολύ χαμηλό τοτε όντως τα ψάρια σου θα εχουν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Επισης το σκευασμα εισαι συγουρος οτι ειναι για το kh και οχι για το ph;; Κανε μια μετρησει στο ph γιατι κατι μου λεει οτι ειναι στον θεο...

Link to comment
Share on other sites

Οκ το ειδα στο net, μουφα μου φενεται, παρε καλητερα χυμα σοδα(απο water waves πχ) ή καποιο υλικο σε σκονη γιατι στα 350 λιτρα θελεις γαλονια απ το υλικο αυτο που πηρες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...