Jump to content

Συννεφάκια Στο Ταρατσόκηπο


takis_gt

Recommended Posts

Με τι ανεμιστήρες?

 

Γιατί κι εγώ έξω τα έχω, χωρίς καθόλου σκιά και κρατάω θερμοκρασία στους 25, άνετα... (με 3 120αρια)

 

2 120αρια έχω Σάκη, αλλά ζορίζεται, φοβάμαι μήπως το νούφαρο κάνει τη ζημιά, πιάνει μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού και αυτό εμποδίζει τον αέρα να χτυπάει πάνω στο νερό.

Το χειμώνα θα βγει το νούφαρο γιατί τελικά αυτό είναι η αιτία των θανάτων που είχα , έχω βρει αρκετές φορές ψαράκια πάνω στο νούφαρο που ή τα έβαλα πάλι στο νερό ή πηδάγανε μόνα τους και έμπαιναν πάλι στο νερό, 5 όμως τελικά βρέθηκαν έξω από το ενυδρείο και τα έχασα, έτσι του χρόνου πιστεύω να είναι καλύτερα και από θέμα θερμοκρασίας  

Link to comment
Share on other sites

Το νούφαρο βγήκε και μπήκε στα χρυσόψαρα και στη θέση του έβαλα τις 2 ανούμπιες και το βολβίτη που είχα στα χρυσόψαρα, 'ήταν σε άθλια κατάσταση από τη καφέ/μαύρη άλγη και είχαν σταματήσει να αναπτύσσονται, μόλις τα έβαλα στα συννεφάκια τα σαλιγκάρια έπιασαν δουλειά, σε λίγες ώρες τα είχαν κάνει αγνώριστα, δε έμεινε ίχνος άλγης επάνω τους

 

25072015731_zpsyyse7bqj.jpg

 

 

25072015732_zpsqut2m62p.jpg

 

 

25072015733_zpsacy5a83p.jpg

 

 

 

 

Επίσης αυτό το ενυδρείο απο χθες φιλοξενεί και τον μπόμπιρα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100611-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5/

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν 25 ημέρες εβγαλα όλα τα φυτα απο το ενυδρείο

 

30082015751_zpshsvukuut.jpg

 

 

30082015752_zpsxmqei2va.jpg

 

 

 

30082015754_zpszhzysa18.jpg

 

και αφου καθάρισα τα φυτά από τυχόν κίτρινα και χαλασμένα φύλλα τα φύτεψα πάλι

 

30082015755_zpssvvppohh.jpg

 

 

 

 

30082015756_zpsxnoslr6w.jpg

 

 

και πριν λίγες ημέρες άνθισε και η ανουμπια

 

11092015757_zpscuwxzuks.jpg

 

Την είχα ξεγραμμένη, ήταν στα χρυσόψαρα και από τη καφε άλγη είχε σχεδόν καταστραφεί, αλλά πήρε τα πάνω της και άνθισε

 

11092015758_zpslyqi7ffe.jpg

 

τα φυτά πήραν πάλι την ανιούσα , το ενυδρείο σήμερα είναι έτσι

 

26092015764_zpsneh4y0yx.jpg

 

 

και ένα βιντεάκι

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τάκη, μιλάμε για πολύυυυ σαλιγκάρι .... Για το ενυδρείο δεν έχω λόγια. Μου αρέσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, μιλάμε για πολύυυυ σαλιγκάρι ....

 

Αυτα τα σαλιγκάρια μου κρατάνε το ενυδρείο πεντακάθαρο, εχω να καθαρίσω τα τζαμια απο το Πάσχα, και λάμπουν :)

 

 Για το ενυδρείο δεν έχω λόγια. Μου αρέσει πολύ. 

 

:bigemo_harabe_net-62:

 

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω και εγώ στα κριμπένσις... δεν ξέρω όμως αν θα γίνουν θύματα εκφοβισμού!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω και εγώ στα κριμπένσις... δεν ξέρω όμως αν θα γίνουν θύματα εκφοβισμού!!!

 

Δεν νομίζω να τα πειράξουν, αν είχες Παφεράκι ή Botia Clown θα σου έλεγα πως θα γινόντουσαν μεζες, αλλά με τα κριμπενσις δεν νομιζω πως θα πάθουν κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι σαλιγκάρια είναι αυτά? Πώς τα λένε?

Θέλω να βάλω και εγώ σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι σαλιγκάρια είναι αυτά? Πώς τα λένε?

Θέλω να βάλω και εγώ σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα.

 

Ramshorn είναι.

Δεν θα τα συνιστουσα σε ενυδρείο με χρυσόψαρα, γιατι τα χρυσόψαρα τα τρωνε αλλά και όταν τα έβαλα στο δικό μου χρυσοψαραδικο , σφηνωσε ενα σαλιγκαρι στο στομα του black moor και το προλαβα στο τσακ, για αυτο τα εβγαλα ολα.

Ειναι προτιμότερο να βρεις την αιτια της άλγης ή να μην ασχοληθείς, σε ενυδρείο με χρυσόψαρα τα φυτα και η άλγη έρχονται σε δευτερη μοιρα. Στο δικό μου χρυσοψαράδικο στAματησα να σχολούμαι με οτιδηποτε άλλο εκτος απο τα γομαράκια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω ότι τα δικά μου κριμπς (p. sacrimontis) τα είχαν ρημάξει τα σαλιγκάρια! Βέβαια δεν ήταν τα κοινά κριμπένσις, αλλά ήταν και άγρια πιασμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και αυτο το ενυδρείο υπό το φως του Ήλιου πλέον

22112015804_zpsuancvym8.jpg


22112015805_zpscb4zv6mu.jpg
 

και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/97965-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CF%8C%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%BF/page-6#entry1077230
 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβαλα και φέτος τα 2α τζάμια και το dow όπως και πέρσι.
Άντε καλό μας Χειμώνα

 

01122015835_zpsuqfyfnsg.jpg

 

 

01122015836_zpss78rnqvu.jpg

 

 

01122015837_zps92y5hqlj.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το dow είναι μόνο στο φιλτρο,οι υπόλοιπες πλευρες είναι τα 2πλα τζαμια, αλλά γενικά όλο αυτο έκανε δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Κατώτερη θερμοκρασία που μέτρησες ? σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο στο δικό μου που είναι βέβαια σε εσωτερικό χώρο αλλά επειδή λείπω πολλές ώρες γίνεται ψυγείο το σπίτι...να βάλω dow δηλαδή περιμετρικά και όταν πάω σπίτι να το βγάζω

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική θερμοκρασία περσι εφτασε τους 0 , αλλα στο ενυδρείο έχω STC με θερμαντήρα και το είχα κατεβάσει μεχρι τους 16, φετος πάω για 14

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αυτο το ενυδρείο έχει τον καλύτερο φωτισμό που μπορεί να υπάρξει,
ακόμα και η egeria densa κοκκίνησε απο το φως του Ήλιου, αυτο δεν το έχω ξαναδεί και ουτε ήξερα πως η egeria κοκκινήζει

13122015851_zps0lxcji5d.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρω πως όλοι αυτή τη περίοδο μιλάτε για θερμαντήρες και πως θα κρατάτε τη θερμοκρασία ψηλά να μη παγώσουν τα ψαράκια σας, και στα 2 δικά μου ενυδρεία στη ταράτσα ανάβουν τα ανεμιστηράκια

Τη πρωτοχρονιά το βράδυ η θερμοκρασία εδώ στο Κερατσίνι έφτασε τους 3 βαθμούς από όσο είδα, και το πρωί που ανέβηκα στη ταράτσα να ταΐσω βρήκα πάγο όπου υπήρχε νερό, στα συννεφάκια όμως είχαν πάρει μπρος τα ανεμιστηράκια, είχε βγει Ήλιος και το ενυδρείο ανέβασε 16 βαθμούς ενώ ο STC είναι στους 14,5


01012016855_zps5anujs7g.jpg

Και σήμερα παρόλο που ψιχαλίζει και είχε συννεφιά αλλά τώρα έχει 13 βαθμούς , τα ανεμιστηράκια μέχρι πριν λίγο δούλευαν και σε αυτό αλλά και στο ξύλινο δίπλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...