Jump to content

20Lt Red Cherry Shrimp


johnbaggios

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Γαριδες red cherry

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):45X25X35
Συνολικά Λίτρα:20
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Anubias,vallisneria gigantea,christmas moss
Ψάρια:8 red cgerry,1 helena
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μπλε χαρτονι
Πέτρες:Απ την υπαιθρο
Ξύλα:mopani
Άλλα διακοσμητικά :1 πλατανοφυλλο,1 κοχυλλι
Υπόστρωμα:Αμμο θαλασσης
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λευκη 14 watt
Διάρκεια φωτισμού:7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Πατεντα φιλτρο απο plexiglass με κυκλοφορητη 400 λτ/ωρα
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:Seachem flurish & seachem flurish iron
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:?


Παράμετροι
pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:40% ανα 20 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
20141018_000612_zps520761e6.jpg

20141018_000523_zpseaedcc40.jpg

20141018_000533_zpsd9a240f7.jpg

20141118_1637401_zps52148879.jpg

20141018_000628_zps0cdd7094.jpg
Βίντεο:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θελω τα φωτα σας για πολλα θεματακια.Κατ αρχην αν μπορω σταδιακα τις αλλαγες νερου να τις κανω με απιονισμενο νερο ωστε να κατεβασω το Ph κ ποσο πρεπει να κατεβω?Τροφες πρεπει να παρω ειδικες για γαριδες ή αυτες που εχω (ocean nutrition spirulina & ocean nutrition veggi flakes) με καλυπτουν?Εχω κ 2 αυγομενες οποτε αν τριβω τα flakes ειναι ενταξει για τα νεογεννητα ή τι?Ο κυκλοφορητης που εχω (aquael 400 lt/hour) ειναι υπερβολικος?Τον εχω να χτυπαει στα πλαγια κ δεν βλεπω τις γαριδες να ζοριζιντε.Το οτι χρησημοποιω αμμο θαλασσης για υποστρωμα?Αυτα για αρχη,θενκς!

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαζω απιονισμενο νερο που πωλειται στα σουπερμαρκες,απ αυτο που ειναι για το σιδερωμα?

Link to comment
Share on other sites

ΤΙς πετρες και την αμμο τις εχεις ελενξει μηπως σου αναιβαζουν gh -kh ?

Δες ποιες ειναι οι τιμες βρυσης και ποιες του ενυδρειου.

Αλλαγες εβομαδιαιες το 10%....

Απο τροφες αγορασε μερικές ειδικες για γαριδες ,να έχεις ποικιλια και να ριχνεις τροφη τοση ωστε σε 2-3 ωρες να μην υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τιμή Ph 8+ στις βρύσης.Θα μετρήσω αύριο σε φως ημέρας και θα δω τιμές σε ενυδρείο.Πέτρες και υπόστρωμα δεν έλενξα για gh-kh.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειακι με προοπτικες να γινει ομορφοτερο.... :)

Να σου πω καποιες διορθωσεις?

Με αμμο απο θαλασσα που κατα 99% ειναι ασβεστολιθικη...ο,τι και να κανεις δεν θα πεφτουν οι σκληροτητες....

Την εχεις τσεκαρει με ακουαφορτε?

Το απιονισμενο νερο δεν ειναι και τοσο ασφαλες γιατι μπορει να εχει υποστει επεξαργασια και να μην ειναι καταλληλο για ενυδρειο.....μπορει ας πουμε να περιεχει αρωματικες ουσιες.....αρκετοι βεβαια το χρησιμοποιουν αρκει να μην ειναι αρωματισμενο!Δεν ξερω κατα ποσο μαλακωνει το νερο....

Ποσο καιρο τρεχει?

Οι διαστασεις που εχεις δωσει βγαζουν 40 λιτρα... :)

Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα και οχι καθαρα.Δεν τεσταρησα με ακουα φορτε,οχι αλλα θα το κανω.Ειχα μετρησει παλια και αν θυμαμε καλα ειχε Ph γυρω στο 6 το απιονισμενο.Το εχω χρησημοποιησει σε ψαρια 30-70% με νερο βρυσης και τα ψαρακια ηταν οκ,αλλα οι γαριδες?Αυτο που χρησημοποιουσα το επερνα απο σουπερμαρκετ και ειχα επικοινωνισει τηλεφωνικως με τα εργαστηρια της εταιριας που το παρήγαγε κ μου ειχαν πει οτι ενδυκνειται για ενυδρειακη χρηση αλλα κ παλι δεν εφησυχάστηκα 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται! Η ανουμπια δεν ξερω αν θα την παλεψει εκει ακριβως κατω απο το φως!

Απο διακοσμηση, εγω θα εβγαζα τις πετρες αυτες και το κοχυλι! Θα εβαζα λαβα! Την βαλισνερια θα την πηγαινα ακριβως στην γωνια αριστερα!

Η ανουμπιες και η μος μοιραζονται το ιδιο ξυλο;

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος θαλασσης ειναι 100% ασβεστολυθικη!

Μη βαλεις απιονησμενο νερο,ειναι αμφιβολου προελευσεως και δεν ξερει και τι εχει περασει μεχρι να ερθει στα χερια σου.

Τροφες για γαριδες να παρεις.

Βαλε και αλλα φυτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μετρτησα πριν απο λιγο κ πεχα εχω 7.5.Ισως το μοπανι που εχω μεσα με τα φυτα κ την λαβα που εχω μες το φιλτρο να το κατεβασαν λιγο.Οι ανουμπιες κ το μος μοιραζοντε το ιδιο ξυλο.Υπαχει προβλημα?Θα τις τις ''πνιξει'' το μος?Για υποστρωμα να παρω κατι για φυτεμενο?Δεν θελω να το αλλαξω γιατι οι βαλισσνεριες εχουν πιασει κ δεν θελω να τις χαλασω.Πετρες λαββας αν δεν βρω κ αφυσω μεσα μονο ξυλα κ φυτα λετε να ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Η λαβα και τα φυτα δεν μαλακωνουν το νερο.Το μοπανι μπορει να στο εριξε λιγο αλλα αυτο ειναι προσορινο,σε λιγο καιρο δεν θα κανει τιποτα το ξυλο.

Λογικα δεν υπαρχει προβλημα με τα φυτα στο ξυλο.

Τι εννοεις υποστρωμα για φυτεμενο?Σκεφτεσαι να αλλαξεις βυθο δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν πιασει οι βαλισνεριες αστον τον βυθο....δεν χρειαζεται να τον βγαλεις τωρα ολον για να βαλεις υποστρωμα....εκτος κι αν θες στο μελλον να βαλεις κι αλλα φυτα που θα χρειαστουν υποστρωμα....

Τα κοχυλια κι αυτα ουτε εμενα μου αρεσουν πολυ αλλα αμα σου αρεσουν αστα.....αλλιως,ναι,μπορεις να βαλεις μονο ξυλα και φυτα!

Τι εννοεις λαβα στο φιλτρο?Πετρες λαβας?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η αμμος θαλασσης ειναι ασβεστολιθικη,ειπα μηπως την αλλαζα κ με την ευκαιρια να εβαζα κατι που θα ευνοουσε κ τα φυτα αλλα μετα θυμηθηκα οτι εχω διαβασει πως οι γαριδες χρειαζονται στρωμενο υποστρωμα.Το πεχα γενικα σε τι τιμες πρεπει να το φτασω?Για αρχη λοιπον,που ειναι και ευκολο,θα βγαλω οτι εχω απο πετρες κ το κοχυλι κ θα αφησω μονο το ξυλο κ τα φυτα.Πετρες λαβας εχω μεσα στο φιλτρο μαζι με ενυδρεικα βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η αμμος θαλασσης ειναι ασβεστολιθικη,ειπα μηπως την αλλαζα κ με την ευκαιρια να εβαζα κατι που θα ευνοουσε κ τα φυτα αλλα μετα θυμηθηκα οτι εχω διαβασει πως οι γαριδες χρειαζονται στρωμενο υποστρωμα.Το πεχα γενικα σε τι τιμες πρεπει να το φτασω?Για αρχη λοιπον,που ειναι και ευκολο,θα βγαλω οτι εχω απο πετρες κ το κοχυλι κ θα αφησω μονο το ξυλο κ τα φυτα.Πετρες λαβας εχω μεσα στο φιλτρο μαζι με ενυδρεικα βαμβακι.

Αν κατεβάσεις σκληροτητες θα σου κατεβει και το Ph ....

Οποτε και πρεπει να τις μετρησεις να δεις τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εκει την εχω απλα επειδη γραφει μεση θερμοκρασια κ το καλοκαιρι τριανταριζει εγραψα 27.

Link to comment
Share on other sites

Mην την αφήνεις να ανεβαίνει τόσο ψηλά γιατί στο τέλος θα μείνεις μόνο με ξύλα και πέτρες :(

Ούτε τα φυτά δεν καλοπερνάνε στους 30 . . .

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα ποσο πρεπει να ειναι για τα γαριδακια μου?Για τα πατατακια κ τα φουντουνια ξερω.Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...