Jump to content

Χωματεχνικη : Ασβεστολικη?χαλαζιακη?μη Ασβεστολιθικη?


Recommended Posts

Μετα το θεμα του argy1... http://www.aquazone.gr/forums/topic/97784-dhnioaoaaeo-aea-oeaniooieaaoc/page-4 μπηκα σε σκεψεις γτ ειχα προτεινει την αμμο απο την χωματεχνικη και σε εναν γνωστο μου,δυστηχως στο σιτε γραφει οτι ειναι μη ασβεστολιθικη ενω ειναι!

Χτες εκανα τεστ και στο ενυδρειο που βαλαμε την αμμο...

10347161_10201928851182065_7821122945982

Και σημερα εγινε τεστ με ακουαφορτε και "φυσικα" αφρισε!

Δεν μπορουσα να το αφησω ετσι επρεπε να παρω/παρουμε μια εξηγηση εστω και τηλεφωνικη,ο argy1 αναγκαστηκε να στησει/ξεστησει το ενυδρειο του το ιδιο και εγω + οτι χαθηκε και ενα ψαρι (χωρις να ειναι 100% αυτος ο λογος αλλα συνεβαλε)

Πηρα τηλ ζητησα καποιον υπευθυνο μου μιλησε ο Κ.Αντωνης και μου ειπε οτι δεν γινετε κατι τετοιο και οτι η αμμος του ειναι μη ασβεστολιθικη και οτι δεν αφριζει στο ακουαφορτε και να παω εκει να κανουμε μαζι το τεστ!

Του εξηγησα οτι μολις πριν 5 λεπτα εκανα το τεστ και αφρισε και μου ειπε οτι κατι δεν εκανα καλα και επεμενε να παω απο κει!

Μεσα στο ΣΚ του ειπα οτι θα ξεστηθει το ενυδρειο και απο βδομαδα θα παω απο εκει με την αμμο του!

Οποτε απο βδομαδα μολις παω εκει θα εχουμε απαντηση,μεχρι στιγμης λεει οτι μου πουλησε μη ασβεστολιθικη!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι θα παρω μαζι μου να κανουμε και συγκρισεις !

Να τονισω οτι δεν εχω κατι με το μαγαζι αλλα ....

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ειχαμε κανει το τεστ εκει και δεν αφρισε οποτε να πω και εγω να παρεις το δικο σου ακουαφορτε μαζι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη, ιδίως αν το υλικό είναι "χύμα". Εμείς χρησιμοποιούμε χαλαζιακό χαλίκι και άμμο εισαγωγής από Ισπανία. Η κύρια χρήση του είναι σε φίλτρα πισίνας. Η συσκευασία είναι 10Kg. To site είναι astralpool.gr αν δεν κάνω λάθος. Το χρώμα σε αυτά τα υλικά έχω την εντύπωση ότι δεν το επιλέγεις :)

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ με ακρίβιεια να σας ενημερώσω για τον προμηθευτή , την τιμή καταλόγου, αλλά και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Γτ να ειναι δυσκολο να βγαλω ακρη?εχω κανενα συμφερον να κανω ολοκληρο θεμα να ξεστηνω ενυδρειο να χανω ζωντανα και να χαλαω την ζαχαρενια μου για 10ε?Οκ προσπαθησα να γλιτωσω καποια χρηματα βαση(Στη Χωματεχνική διαθέτουμε χαλαζιακή άμμο σε διάφορα χρώματα και μεγέθη ώστε οι χομπίστες του ενυδρείου να μπορούν να προμηθευτούν άριστα προιόντα….σε χαμηλές τιμές)δεν θελω να πιστεψω οτι το φθηνο ειναι ακριβοτερο!

http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

Ουτε τον argy1 ξερω προσωπικα και εχει ακριβως το ιδιο προβλημα κτλ!

Χυμα ξεχυμα αυτο πουλαει!

Για λεπτομεριες οταν παω απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία ξαναμέτρησα το ίδιο νεράκι που ανέβηκε στο 8 pH και έχει παραμείνει στο 8, δεν ανεβαίνει άλλο.

Οπότε θεωρώ για Αθηναίους με νερό βρύσης είναι ΟΚ το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν κανει για μαλακου νερου ομως... αρα το "προβλημα" παραμενει... :)

Link to comment
Share on other sites

το οκ το χαλικι που το ειδες φιλε μου αν ανεβαζει το ph στο 8 το υποτιθεται ουδέτερο!!!!!!!!!!! :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

το οκ το χαλικι που το ειδες φιλε μου αν ανεβαζει το ph στο 8 το υποτιθεται ουδέτερο!!!!!!!!!!! :jawdrop:

Δεν είπα ότι είναι ουδέτερο, αλλά ότι παραμένει κατάλληλο για όσους θέλουν νερό βρύσης με ph 8 όπως έχει το νερό Αθήνας!

Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να το πάει παραπάνω, μία βδομάδα έκανα μετρήσεις με το χαλίκι από ph 7 > 7.5 > 8.

Link to comment
Share on other sites

εδω παντως στο κεντρο δεν εχω 8!!!!!!αλλα 7,2 μετρημενο με τρια τεστ!!! :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι ουδέτερο, αλλά ότι παραμένει κατάλληλο για όσους θέλουν νερό βρύσης με ph 8 όπως έχει το νερό Αθήνας!

Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να το πάει παραπάνω, μία βδομάδα έκανα μετρήσεις με το χαλίκι από ph 7 > 7.5 > 8.

Υποτίθεται ότι όσο "παλιώνει" τόσο περισσότερο θα ανεβάζει . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνει ο μονομάχος να μετακομίσει από Ασία Αφρική; :P

Θα το βάλω μπρος για αλλαγή το ρημάδι να ησυχάσω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα και το δικο σου εχει "προβλημα" ,Την Τεταρτη λογικα θα προλαβω να παω απο κει να δω τι θα μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Μια που και εγω χρησιμοποιω αμμο απο εκει (μπεζ) ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα. Περιμενουμε νεα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η δικια μου δεν αφριζει με ακουαφορτε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι ουδέτερο, αλλά ότι παραμένει κατάλληλο για όσους θέλουν νερό βρύσης με ph 8 όπως έχει το νερό Αθήνας!

Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να το πάει παραπάνω, μία βδομάδα έκανα μετρήσεις με το χαλίκι από ph 7 > 7.5 > 8.

Νομίζω... κάνεις λάθος.

ΔΕΝ έχω μετρήσεις από ΌΛΕΣ τις περιοχές... αλλά... στον Πειραιά που έμενα και μέτραγα από το 1980... το ΡΗ ήταν από 7,2 μέχρι 7,6 (γνωρίζω από άλλους και λίγο χαμηλότερες τιμές... αλλά το λέω με επιφύλαξη) ανάλογα την εποχή... κι εδώ που μετράω τώρα (κάπου 8 χρόνια)... κοντά στο 7,6 μου το βγάζει.-

Με τι test... κάνεις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μια που και εγω χρησιμοποιω αμμο απο εκει (μπεζ) ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα. Περιμενουμε νεα.

Παντως η δικια μου δεν αφριζει με ακουαφορτε...

Μπορει η ασπρη να ειναι αλλο χαρμανι! παντως μεχρι στιγμης οσοι ειμαστε με μαυρη εχουμε θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω... κάνεις λάθος.

ΔΕΝ έχω μετρήσεις από ΌΛΕΣ τις περιοχές... αλλά... στον Πειραιά που έμενα και μέτραγα από το 1980... το ΡΗ ήταν από 7,2 μέχρι 7,6 (γνωρίζω από άλλους και λίγο χαμηλότερες τιμές... αλλά το λέω με επιφύλαξη) ανάλογα την εποχή... κι εδώ που μετράω τώρα (κάπου 8 χρόνια)... κοντά στο 7,6 μου το βγάζει.-

Με τι test... κάνεις μετρήσεις;

Με οτι και να κανει αφου κανει πριν και μετα και το δειχνει ανεβασμενο αρα επι του θεματος εχει και jpavly προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μια που και εγω χρησιμοποιω αμμο απο εκει (μπεζ) ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα. Περιμενουμε νεα.

Προσωπικά δεν έχω άμμο, αλλά το σκούρο χαλίκι το ψιλόκοκκο, όπως και ο argy1.

 

 

Νομίζω... κάνεις λάθος.

ΔΕΝ έχω μετρήσεις από ΌΛΕΣ τις περιοχές... αλλά... στον Πειραιά που έμενα και μέτραγα από το 1980... το ΡΗ ήταν από 7,2 μέχρι 7,6 (γνωρίζω από άλλους και λίγο χαμηλότερες τιμές... αλλά το λέω με επιφύλαξη) ανάλογα την εποχή... κι εδώ που μετράω τώρα (κάπου 8 χρόνια)... κοντά στο 7,6 μου το βγάζει.-

Με τι test... κάνεις μετρήσεις;

Τι να σου πω φίλε μου, μακάρι να κάνει λάθος το τεστ. Μετράω με ph test Aquili υγρό. Τώρα αν είναι κοντά στο 7.5, καλό στα ψαράκια μου κάνει. :-)

Με οτι και να κανει αφου κανει πριν και μετα και το δειχνει ανεβασμενο αρα επι του θεματος εχει και jpavly προβλημα!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο ενυδρείο έχω ίδιο με την βρύση, δεν πάει παραπάνω. Όταν έβαλα όμως νερό πιο χαμηλού πεχα, είδα ότι ανέβηκε στο ίδιο επίπεδο με της βρύσης.
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι όσο "παλιώνει" τόσο περισσότερο θα ανεβάζει . . .

Μαλλον αντιθετα θες να πεις! Οσο παλιωνει, τοσο πιο οξινο γινεται το νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω άμμο, αλλά το σκούρο χαλίκι το ψιλόκοκκο, όπως και ο argy1.

To ιδιο και εγω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αντιθετα θες να πεις! Οσο παλιωνει, τοσο πιο οξινο γινεται το νερο!

Υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν διαφωνώ!!Στην προκειμένη περίπτωση όμως

θα επιτρέψει το ασβεστολιθικό χαλίκι να συμβεί αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν διαφωνώ!!Στην προκειμένη περίπτωση όμως

θα επιτρέψει το ασβεστολιθικό χαλίκι να συμβεί αυτό ??

Ναι, καποια στιγμη ναι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα απο κει ,υπαρχουν 2 ιδια οπτικα χαλικια (μαυρο) το ενα ειναι ασβεστολιθικο και το αλλο οχι,μου ειπε οτι ειναι λαθος του υπαλληλου και ζηταει συγνμωμη σε οσους εγινε "ζημια" και εκανε την εξης προσφορα :

Μεχρι 15 Δεκεμβριου ολο το φορουμ εχει εκπτωση στην αμμο/χαλικι 3Ε/10κιλα!

και οσοι πηραν την λαθος αμμο την γυρνανε πισω και την αλλαζει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...