Jump to content

Καπακι Ξυλινο 100Χ30


antipao@rocketmail.com

Recommended Posts

επρεπε παση θυσια να αλλαξει ο φωτισμος του ενυδρειου μου ... η εποχη καλη για πολλα δεν ειναι, τελη και αλλα ομορφα τρεχουν και καραδοκουν .. ετσι επρεπε να παμε σε κατι πιο ορθολογικο απο τι υπαρχον αλλα να ειναι και οικονομικο ..το καλο ειναι οτι το ενυδρειακι με ευνοουσε στο οικονομικο μιας και μεσα εχει ευκολα φυτα..

ετσι λοιπον πηραμε μετρα 29,5 χ99,5 εξωτερικες διαστασεις ..

εγινε παραγγελια κοντρα πλακε θαλλασσης 1,2mm με πατουρα ( φαγωμα της μιας πλευρας του ξυλου 0.7mmx 0,5mm ) ωστε το ξυλο να καθεται πανω και να κανει δοντι απο την εσωτερικη πλευρα του τζαμιου για να μην εχουμε τρεξιματα ..υψος καπακιου 10cm κοληθηκαν τα ξυλα με ξυλοκολα και καρφωθηκαν με καρφακια

το καπακι φιλοξενει 2 λαμπες

1) 30w 6500k μεση και μπροστα

2) 30w4500k πισω πλευρα

παιρνουν ρευμα απο ηλεκτρονικο μπαλαστ και υπαρχει η επιλογη να αναβει η καθε μια μονη της

το καπακι το περασα 3 χερια βερνικι νερου σε αποχρωση σκουρου τικ ( αυτο ειχα, καποια στιγμη θα βαφτει μαυρο)

η εσωτερικη πλευρα με τις λαμπες και τους ανακλαστηρες (δυστηχως βρηκα εναν οποτε τους μοιρασα απο βδομαδα μου ειπε θα φερει κι αλλους οποτε θα παρω εναν ακομα για να καλυψω ολο το μηκος της καθε λαμπας) φαινεται και το κοψιμο που λεεω για πατουρα

X0m29Gj.png

η εξωτερικη πλευρα με το απαιτουμενο ανογμα για ταισμα & αλλαγη νερου ... μου βγηκε λιγο μικρο επρεπε νσ το εχω κανει 10cm ΑΛΛΑ προσπαθησα να αφησω χωρο οσο το δυνατον περισοτερο για ανεμιστηρακια και οτι αλλο χρειαστει να μπει στο μελλον, 8cm αφησα πορτακι χωραει το χερι μου για ταισμα ή ψαρεμα με το αποχακι ..για κατι αλλο σηκωνεις ολο το καπακι και τελιωνει το θεμα

ErWma2C.png

εδω φαινεται και το κενο του ανακλαστηρα ...η πλευρα που εχει το λιγοτερο ( δεξια οπως κοιταμε ειναι και το εσωτερικο φιλτρο γιαυτο και τους εχω τραβηξει τοσο απο την αλλη)επισης φαινεται και ενα πηχακι που εχω βαλει του 1.5mm για νευρο για να μην κανει για καποιο λογο κοιλια το καπακι στη μεγαλη πλευρα

e2CR16g.png

το μπαλαστ το εβαλα εξωτερικα στην πισω πλευρα για να αφησω χωρο για τα καλοκαιρινα ανεμιστηρακια, επισης εβαλα διακοπτακι ον/οφ ανα λαμπα το οποιο και στεγανοποιησα με ενα πλαστικο κουτακι και σιλικονη , στις λαμπες χρησιμοποιησα καλα'ι' και ας ειχα αγορασει κλεμες, με τον τροπο αυτο γλιτωνω την οξειδωση της κλεμας σε περιπτωση αλλαγης της λαμπας .. και εντυσα την κοληση με θερμοσυστελουμενο,

pDjWLS7.png

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

K0dF7Ws.png

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

και η τελικη μορφη του

iwwtzgo.png

κοστος 40 ευρω με ολα τα υλικα αγορασμενα εκτος απο το βερνικι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, πολυ ωραία κατασκευή, οικονομική και με απίστευτο αποτέλεσμα, αισθητή η διάφορα στο φωτισμό!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα η διαφορα στον φωτισμο ειναι τεραστια ..και σιγουρα δν εχω την εμπειρια να κρινω τον φωτισμο οσο αφορα τα φυτα .το ενυδρειο ομως φιλοξενει 11 μελανοταινιες ...και .εκει ειναι που βλεπω την τεραστια διαφορα, στα χρωματα των ψαριων στην αποδοση τους..

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι φάντασμα καλά στο είπα!!

Όμορφη,περιποιημένη και νοικοκυρεμένη δουλειά!!

Δες μόνο μήπως χρειαστεί να βάλεις και ενα πηχακι στο μικρό καπάκι που άφησες για το ταισμα γιατί είναι μακρύ και μπορεί να πετσικάρει

με τον καιρό.

Μπράβο και πάλι ~~

Link to comment
Share on other sites

Ευγε! Εισαι πρωτος! Πολυ μου αρεσε η ιδεα του εξωτερικου μπαλαστ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,στην αρχη σκεφτομουν να το βαλω μεσα ολες οι κατασκευες που ειδα το εβαζαν μεσα...εγω ομως εχω μονο 22 cm πλατος ( σταθερο) οποτε ή πηγαινα για να μπει στην πλατη εσωτερικα ή θα εχανα τον λιγοστο χωρο απο το σταθερο καπακι ..τον οποιο ομως θελω να τον χρησιμοποισω για ανεμιστηρακια το καλοκαιρι ...( και στην πλατη εχω κανει ηδη τρυπες για κυκλοφορια του αερα) διοτι κρητη βαραμε ζεστη απο πολυ νωρις...

βλεποντας λοιπον την κατασκευη του μπαλαστ πραγματικα δν εβρισκα τον λογο γιατι να μπει εσωτερικα ..και να μην βρεχεται και να μην σκουριασει (μεταλικο) και ολες οι επαφες ειναι εκτος ενυδρειου μενοντας μονο οι ακροδεκτες των λαμπτηρων να χρειαζονται μονωση .( και τον διακοπτη εξωτερικο ηθελα να τον κανω, αυτους τους πλαστικους εξωτερικου τυπου που ειναι με κουτακι S53kqUr.png

..αλλα επειδη φαγωθηκα να το βγαλω σε μια μερα δν ειχα μετρησει αποσταση απο τοιχο ..και ετσι τον εβαλα μεσα για την ωρα,καποια στιγμη θα τον αλλαξω γιατι δν βρισκω τον λογο να εχω επαφες και συνδεσεις εντος του ενυδρειου ..βεβαια με βολευει και η θεση του ενυδρειου που η μια πλευρα ειναι γωνια τοιχου και δν φαινεται τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...