Jump to content

Black Oscar 500 Lt


Force

Recommended Posts

Μιας και έχω καιρό να σας κάνω μια ενημέρωση, πως είμαστε σήμερα

Μέσα στο ενυδρείο μεγαλώνουν 4 BLACK OSCAR, με σκοπό να βγάλω ένα ζευγάρι και όπως τα βλέπω κατά 99% πρέπει να έχω ένα ζευγάρι θα δούμε όμως μεγαλώνοντας.

IMG_20141102_172826_zps2dae7371.jpg

και με τον νυχτερινό φωτισμό για να χαλαρώσουμε πριν σβήσουν τα φώτα.

IMG_20141020_215231_zps08ae221f.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!!

εχουν αλλαξει καποια πραγματακια και

προσθεσες νεα φυτα

Τα αλλα ψαρια που ειχες?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και πολυ ομορφα λιτρα για τα ψαρακια σου...!!!!

οταν βγαλεις ζευγαρι φανταζομαι τα αλλα αρσενικα θα τα δωσεις ε??

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο και οι εχινοδοροι ολα τα λεφτα! Το προηγουμε ζευγαρι που πηγε; Κι εγω φανταζομαι πως θα τα δωσεις τα υπολοιπα!

Γιατι δεν βαζεις και καμια ριζα;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,το φιλαρακι μου το dovii που πηγε???Πολυ το γουσταρα εκεινο το ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα τα Oscar τα πούλησα, και μετά είχα πάρει το Dovii για να το μεγαλώσω αλλά η αγάπη για τα Oscar δεν έφυγε ποτέ και έτσι όταν είδα σε κάποιο μαγαζί ότι είχε φέρει μαύρα Oscar δεν άντεξα και πήρα τέσσερα, όμως το Dovii πλέον έπρεπε να φύγει και έτσι το έδωσα, τώρα πλέον μεγαλώνω τα νέα μου μωρά, τα παρακολουθώ και πιστεύω να βγάλω ένα ζευγάρι,από κάποιες συμπεριφορές που βλέπω μέχρι στιγμής πιθανόν να έχω ήδη, εάν όμως δεν έχω μάχες μπορεί να τα κρατήσω όλα, εάν τα πράγματα όμως αγριέψουν θα φύγουν τα 2 σίγουρα.

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα τα Oscar τα πούλησα, και μετά είχα πάρει το Dovii για να το μεγαλώσω αλλά η αγάπη για τα Oscar δεν έφυγε ποτέ και έτσι όταν είδα σε κάποιο μαγαζί ότι είχε φέρει μαύρα Oscar δεν άντεξα και πήρα τέσσερα, όμως το Dovii πλέον έπρεπε να φύγει και έτσι το έδωσα, τώρα πλέον μεγαλώνω τα νέα μου μωρά, τα παρακολουθώ και πιστεύω να βγάλω ένα ζευγάρι,από κάποιες συμπεριφορές που βλέπω μέχρι στιγμής πιθανόν να έχω ήδη, εάν όμως δεν έχω μάχες μπορεί να τα κρατήσω όλα, εάν τα πράγματα όμως αγριέψουν θα φύγουν τα 2 σίγουρα.

Θα δείξει.

ευχομαι να πανε ολα καλα και χωρις τσακομους....

καλο θα ειναι αν γινει κατι να μην βγαλεις αμεσως 2 οσκαρ... να βγαλεις οποιο τσακωθει μεγαλονοντας με την λογικη οτι ισως να μεινεις με 1 αρσενικο και 2 θυληκα.... μια τετοια συνθεση ειναι πολυ καλητερη για το-τα θυληκα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια μικρή ενημέρωση μιας και έχω καιρό να γράψω.
Αναβαθμίσαμε την φίλτρανση και έτσι πλέον το ενυδρείο το υποστηρίζουν 2 φίλτρα ένα Eheim 2080 και ένα Eheim 2075 και μια πρόσφατη φώτο, μεγαλώνουν πλέον και ξεχωρίζει το ζευγάρι από αυτά που βλέπω, τα 2 που βλέπετε δεξιά είναι πάντα μαζί.

2015-03-05%2020.51.45_zps67jrm1im.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κτηνη ειναι !!! βγαλε μας κανα βιντεο στο ταισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρεεε αυτα μεγαλωσαν πολυυυ

να σου πω ομως την αληθεια μου αρεσαν

πιο πολυ οι echinodorus απο το προηγουμενο

στησιμο

οχι πως τωρα ειναι ασχημο...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω θηρία λέμε!!! Σε συνδυασμό και με το φωτισμό δείχνει πολύ όμορφο.

Να το χαίρεσαι φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Καλα εκανες με την φιλτρανση και εχε το νου σου παντα για την ΒΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μεγαλώσουν κάποια φυτά που έχω βάλει μέσα και μετά θα του κάνω μερικές αλλαγές που έχω στο νου μου στο στήσιμο και θα γίνει ακόμα καλύτερο, σύντομα θα σηκώσω κάποιο video και νέες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιος!

Καλα εκανες με την φιλτρανση και εχε το νου σου παντα για την ΒΒΑ.

Φιλε. Rik. και πως ακριβως να εχει το νου του για την ΒΒΑ; Ρωταω γιατι σε πολλα ενυδρει με μεγαλα ψαρια (δισκους/ οσκαρ/ σκαλαρια πχ) και λιγα φυτα εχω δει ββα στα ξυλα...
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μεγαλώσουν κάποια φυτά που έχω βάλει μέσα και μετά θα του κάνω μερικές αλλαγές που έχω στο νου μου στο στήσιμο και θα γίνει ακόμα καλύτερο, σύντομα θα σηκώσω κάποιο video και νέες φωτογραφίες.

Ακομη περιμενουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε. Rik. και πως ακριβως να εχει το νου του για την ΒΒΑ; Ρωταω γιατι σε πολλα ενυδρει με μεγαλα ψαρια (δισκους/ οσκαρ/ σκαλαρια πχ) και λιγα φυτα εχω δει ββα στα ξυλα...

Ετσι ειναι φιλε μου δυστηχως. Αν ειναι ομως σε αρχικο σταδιο και σε μικρη ακομα εκταση την παλευουμε με οξυζενε τοπικα, αλλη ειχαν καλα αποτελεσματα και με υπερδοσολογια εξελ και φυσικα σε καθε αλλαγη καθαρισμα τα μηχ. Φιλτρα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με BBA την άλγη την περιποιείται ο Pleco μου, το ενυδρείο είναι στην καλύτερή του φάση αυτή την στιγμή έχει ωριμάσει καλά πλέον και πάει μόνο του, τα φυτά έχουν πολύ καλή ανάπτυξη, τα ψάρια αναπτύσσονται εξίσου πολύ καλά, έχουν όλα βρει τον χώρο τους μέσα στο ενυδρείο και υπάρχει ηρεμία, το μόνο φάρμακο που έχει μπει μέσα στο ενυδρείο ήταν για τα σαλιγκάρια πριν μπουν οι κλόουν τώρα έχουν αναλάβει τα ψάρια και κρατάνε τον πληθυσμό τους σε έλεγχο,

Φωτογραφίες λίγο θα αργήσουν για να έχω κάτι καινούργιο να δείξω, τα φυτά θέλουν τον χρόνο τους για να γίνουν θηρία αλλά έχω σκοπό να γίνει: η Ζούγκλα με τα Oscar :D :D

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου την ευχομε force, απλα απαντησα στον Παρασκευα μια που και απο προσωπικη εμπειρια ειχα και εχω ακομα σε μικροτερο βαθμο πια. Εχε τον νου σου παντως και οσο θα εχεις φυτα επισης ειναι ενας καλος συμμαχος. Τα ψαρια σου οσο θα μεγαλωνουν θα ρυπαινουν και περισσοτερο και καποια μπορει να αρχισουν να σου ξεριζωνουν και τα φυτα. Η απαντηση μου σε ολα αυτα ειναι απλα για να σε προφυλαξω στο μελλον σαν συνχομπυστες που ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν είναι μόνο τα ψάρια ωραία αλλά και τα φυτά έχουν την δικιά τους μαγεία  :D

Είμαστε πολύ κοντά να ανθίσουμε λίγες μέρες ακόμα θέλουμε

 

2015-04-25%2020.41.17_zps5ykarzf0.jpg

 

2015-04-25%2020.41.39_zps2rr62hcq.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...