Jump to content

Τρυπημα Ενυδρείου


griffin_23

Recommended Posts

καλησπέρα

θέλω να ανοίξω 2 τρύπες για υπερχείλιση σε ένα anubias 1800 550lt με 12αρι τζάμι για να πηγαίνει σε sump από κάτω 90 λίτρων περίπου και επιστροφή ξανά με eheim compact 5000. οι τρύπες τι μέγεθος πρέπει να έχουν? σκέφτομαι 32mm και λέω να τσιμπήσω αυτό από ebay

http://www.ebay.co.uk/itm/32-mm-Diamond-Coated-Drill-Bit-Glass-Drill-Tile-Drill-32mm-/141031582085?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item20d6232985

επίσης όσοι έχουν ανοίξει τρύπες αν η σωλήνα είναι 32mm ανοίγουμε 32mm τρύπα ή 33mm?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα ρισκαρα σε κολλημενο ενυδρειο με 12αρι τζαμι να τρυπησω

Και επισης πρεπει να ξερεις αν το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει ψημενο τζαμι η οχι

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

οσο ποιο χοντρό και ποιο ευκολο!

+1000 :thumbsu:

να προσθεσω οτι αφου θα κανεις την δουλεια να ανοιξεις τρυπες... θα ανοιγα 2 για ασφαλεια...

Link to comment
Share on other sites

2 τρύπες θα ανοίξω και δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με τα 12αρια τζάμια. και ο τζαμάς μου είπε ότι πιο επίφοβο είναι όταν το τζάμι είναι πάνω σε πάγκο και πιο λεπτό γιατί δεν αποροφάει τους κραδασμούς σωστά ενώ όρθιο και με το χέρι αν δεν το πιέζεις αλλά απλώς το αφήνεις να δουλέψει μόνο του το τρυπάνι σιγά σιγά δεν θα έχω πρόβλημα. ελπίζω να έχει δίκιο.

tempered glass σε ενυδρείο δεν παίζει θα ήταν καταρχήν το μεγαλύτερο λάθος κατασκευαστή αυτό γιατί είναι φτιαγμένα με άλλη λογική. σπάει πιο εύκολα αλλά γίνεται θρύψαλα για λόγους ασφάλειας.

lykourgos γιατί φ60 τρύπα και φ40 σωλήνα δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους ? το κενό το κάλυψες με σιλικόνη ? επίσης τι ποτηροτρύπανο χρησιμοποίησες?

εννοείτε αφού δεν έχω τρυπήσει ξανά ενυδρείο πρώτα θα γίνουν πειράματα σε άλλα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

έχει βρει κανείς συνδέσμους σε μαγαζιά με υδραυλικά όπως τους παρακάτω γιατί στα μαγαζιά με τα ενυδρεία θεωρώ πως τους δίνουν πανάκριβα?

1011735381147665.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στον Σταματιου Κηφισου κ Πετρου Ραλλη κοιταξες;;;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες μόνο PVC μπορείς να βάλεις και πλαστικά εξαρτήματα από αυτόματο πότισμα ή εξαρτήματα άρδρευσης, αυτό από΄ότι κατάλαβα είναι ρακορ δεξαμενής. Εχω χρησιμοποιήσει κάτι παρόμοιο 1 & 1/2 ιντσας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τέτοια. http://www.e-agroshop.gr/product.php?detail=905 Πάνε βιδωτά και όχι κολλητά που πιστεύω ότι είναι καλύτερο να είναι λυόμενη όλη η κατασκευή. Το μόνο πρόβλημα, αν μπορεί να θεωρηθεί έτσι, είναι πως όλα τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να είναι αυτού του τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τέτοια. http://www.e-agroshop.gr/product.php?detail=905 Πάνε βιδωτά και όχι κολλητά που πιστεύω ότι είναι καλύτερο να είναι λυόμενη όλη η κατασκευή. Το μόνο πρόβλημα, αν μπορεί να θεωρηθεί έτσι, είναι πως όλα τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να είναι αυτού του τύπου.

Αυτά ακριβώς λέω , Σταμάτη μπορείς όμως να συνεχίσεις μετά από αυτο με βιδωτο PVC και μετά κολλητά

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς λέω , Σταμάτη μπορείς όμως να συνεχίσεις μετά από αυτο με βιδωτο PVC και μετά κολλητά

Το ξέρω Τάκη. Υπάρχουν και pvc με σπείρωμα για να ταιριάξουν με το παραπάνω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει λόγος, άλλωστε ανεβαίνει πολύ το κόστος και δεν αξίζει για την δουλειά που το θέλουμε. Με τους αρδευτικούς συνδέσμους μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και στο 1/10 της τιμής σε σύγκριση με το pcv. Άσε που δεν χρειάζονται και κόλλημα, λίγο τεφλόν και έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Με τους αρδευτικούς συνδέσμους μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και στο 1/10 της τιμής σε σύγκριση με το pcv. Άσε που δεν χρειάζονται και κόλλημα, λίγο τεφλόν και έτοιμος.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο :)

Αρδευτικούς συνδέσμους χρησιμοποιώ και εγώ σε όλα μου τα φίλτρα, έστω και μικρής διαμέτρου.

Τους χρησιμοποίησα 1η φορά στο σύστημα ανακύκλωσης για το πότισμα , και κάποιοι έχουν λαστιχάκι/φλάτζα που δεν χρειάζεται ουτε τεφλον, τους βιδώνεις με το χέρι και ησύχασες

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τέτοια. http://www.e-agroshop.gr/product.php?detail=905 Πάνε βιδωτά και όχι κολλητά που πιστεύω ότι είναι καλύτερο να είναι λυόμενη όλη η κατασκευή. Το μόνο πρόβλημα, αν μπορεί να θεωρηθεί έτσι, είναι πως όλα τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να είναι αυτού του τύπου.

ο συνδεσμος αυτός είναι πλαστικός σωστά? νομίζω πρέπει να είναι αυτός που έχω τώρα στο παλιό ενυδρείο μου οπότε σώθηκα :thumbsu:

θα κάνω βέβαια και μια βόλτα απο τον Σταματίου να δω τι έχει.

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

2 τρύπες θα ανοίξω και δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με τα 12αρια τζάμια. και ο τζαμάς μου είπε ότι πιο επίφοβο είναι όταν το τζάμι είναι πάνω σε πάγκο και πιο λεπτό γιατί δεν αποροφάει τους κραδασμούς σωστά ενώ όρθιο και με το χέρι αν δεν το πιέζεις αλλά απλώς το αφήνεις να δουλέψει μόνο του το τρυπάνι σιγά σιγά δεν θα έχω πρόβλημα. ελπίζω να έχει δίκιο.

tempered glass σε ενυδρείο δεν παίζει θα ήταν καταρχήν το μεγαλύτερο λάθος κατασκευαστή αυτό γιατί είναι φτιαγμένα με άλλη λογική. σπάει πιο εύκολα αλλά γίνεται θρύψαλα για λόγους ασφάλειας.

lykourgos γιατί φ60 τρύπα και φ40 σωλήνα δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους ? το κενό το κάλυψες με σιλικόνη ? επίσης τι ποτηροτρύπανο χρησιμοποίησες?

εννοείτε αφού δεν έχω τρυπήσει ξανά ενυδρείο πρώτα θα γίνουν πειράματα σε άλλα τζάμια.

Τωρα ειδα την ερωτηση σου κάνω τρύπα με ποτυροτρυπανο φ60 και ο σύνδεσμος που βάζω ειναι για φ60 τρύπα και βγάζει φ40 σωλήνα δεν βάζω καθόλου σιλικόνη θα το καταλάβεις μόλις δεις ζωντανά των συνδεσμο

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα Σταματίου και πήρα ότι ήθελα. είχε και pvc αλλά δεν πιστευω πως έχει καμία διαφορά για την χρήση που το θέλουμε εμείς.19 ευρώ όλα μαζί όπως τα βλέπετε στην φώτο.πήρα φ30 γιατί μετά πήγαινε σε φ50 και ήταν αρκετά μεγάλο μάλλον για την δουλειά που το θέλω.με σώσατε απο περιτά έξοδα και ψαξιμο στους δρομους.

1011958719447057.jpg

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο τρυπημα στο τζαμι,σε 10αρι τζαμι,και τρυπα 25 χιλιοστα,πιστευετε οτι θα μπορουσε να γινει 1,5 Η 2 εκατοστα απο τις ακρες του γυαλιου?

μιλαμε για ετοιμο ενυδρειο και οχι μονο τζαμι....

υγ.sorry για το σπαμ στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

1,5 με 2 cm απο την άκρη δεν θα το τολμούσα νομίζω πως έχει πολύ μεγάλο ρίσκο. αν είναι να το κάνεις κάνε δοκιμές σε άλλα τζαμια πριν το ενυδρείο σου. ασε αερα τουλάχιστον 4-5 cm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...