Jump to content

Tunze 9006


kartoutsos13

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα νέος στα αλάτια έχω απορία με το skimmer..το συγκεκριμένο έχει την τάση όταν δεν αφρίζει να βγάζει απο την κάτω του μεριά μικρά σωματίδια με αποτέλεσμα να θολώνει το νερo στο ενυδρείο..είναι πολλά τα άτιμα😝😝😝το δουλεύει κάνεις πολύ καιρό να βοηθήσει..το ενυδρείο τρέχει απο το Μάιο..δεν έχω sump!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα μικροσωματηδια που βλεπεις ειναι φυσαλλιδες;; Γιατι αυτο ειναι φυσιολογικο σε ενα καινουργειο σκιμμερ και ποσο μαλλον σε ενα "φρεσκο" συστημα...

Δωστου λιγο χρονο θα στρωσει...

Πες μας μερικα πραγματα για το ενυδρειο σου :) μην ντρεπεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Φισαλιδες ειναι ναι 😀😀ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε...το πρόβλημα μου δεν ειναι μόνο αυτό γενικά βλέπω και ότι σε όλο το ενυδρειο παρατηρώ πολλά σωματίδια δεν έχω αυτή τη διαύγεια στο νερό μου 😥😥έχω χημική φίλτρανση..αυτό το παρατηρώ βασικά απο τον καιρό που προσθέτω ζωντανά να πω ότι μακαρόνι στο φίλτρο δεν εχω!!να φταιει αυτό;;το ενυδρειο μου έτρεξε 5 μήνες χωρίς ζωντανά..

Link to comment
Share on other sites

Τα σωματηδια ειναι επειδη δεν εχεις μηχανικη φιλτρανση, ισως με ενα μικρο φιλτρακι και λιγο ενυδρειακο μαλλι κανεις δουλειτσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα τοποθετήσω πάλι το siporax δεν θα δω αποτελέσματα;;κρατάω τη χημική και βάζω και αυτά που είπες ;;Και τι ακριβώς ειναι αυτό το φιλαράκι και τι το μαλλάκι 😜😜

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου στο πισω μερος του σκιερ δλδ εκει που ειναι οι μαγνητες εχει μια γραμμη για την σταθμη του νερου αμα το νερο ειναι πανω απο την γραμμη αυτη εχεις αυτα τα αποτελεσματα που λες με φυσαλιδες οποτε βαλε την γραμμη ισα με την σταθμη του νερου και πιστευω θα λυσεις το προβλημα σου οσο για το μαλλι που λες ειναι απλος υαλοβαμβακας και τον πουλανε σε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια

Έγινε επεξεργασία - Spy74
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν βαμβακι σκεψου,λευκο και αφρατο, ειναι πολυ φθηνο και θελει να βαζεις μικρη ποσοτητα καθε φορα... Πηγαινε σε ενα πετ(τι προκοπης εαν γινεται, μου εχει τυχη να ζητησω σε ενα "της γειτονιας" και με κοιταζαν περιεργα) και ζητα ενυδρειακο μαλλι/βαμβακι...

Ενα μικρο φιλτρο εννοω, οχι φιλαρακι, για να βαζεις το ενυδρειακο βαμβακι, εκτος και εαν εχεις καποιο για να βαζεις ανθρακα και αντιφωσφορο....

Το σιποραξ ειναι εστια νιτρηκων, θα εχεις περισσοτερα προβλημα αμα το βαλεις...

Κανε μια παρουσιαση το ενυδρειο σου στην αναλογη κατηγορια να ξερουμε γιατι πραγμα μιλαμε :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όπως και να έχει😀😀τα έχω όλα αυτά που αναφέρεται σχετικά με το εξωτερικό φίλτρο το οποίο αποτελείται απο υαλοβάμβακας,matrix carbon phosguard,και silicate clear..φωτισμό εχω led τις aqualum,2 jebao για κυκλοφορία και ακόμα την ψάχνω😉😉Τσίλλερ εχω εννοείται, δοσομετρικη πήρα πρόσφατα,αναπλήρωση εχω!!!και το ενυδρειο ειναι trigon 350..όσο για το σκιμμερ φίλε δεν το ήξερα για την πίσω μεριά θα το κοιτάξω,έχει και μπροστά όμως,Οταν βγει για καθάρισμα θα το ελέγξω.οσο για τα πολλά σωματίδια που ανέφερα παραπάνω,πιστεύω με ποιο τακτικές Αλλαγές νερού και καλύτερη συντήρηση στο εξωτερικό φίλτρο θα πάνε όλα καλά απλά δεν θα στοκαρο άλλο προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...