Jump to content

Χρυσοψαρο Με Μαυρα Στιγματα Sos


Recommended Posts

Καλημερα σας...

Εδω και 2 χρονια εχω μιε λιμνη στο σπιτι και ολα πηγαιναν μια χαρα μιας και εχω παρει τρομερες συμβουλες απο εδω μεσα...

200 λιτρα με 3 χρυσοψαρακια..

Ανοιξε καταστημα πριν λιγο καιρο και λογο ελειψης χρονου η λιμνη αρχισε να παραμελητε..

Ετσι αποφασησα να μεταφερω τα ψαρακια σε ενα ενυδρειο στο μαγαζι..λογο ελειψης χωρου πηρα ενα 30λιτρων και εβαλα μονο το 1 και τα αλλα 2 στο μεσα ενυδρειο του σπιτιου μου...

Το θεμα ειναι με το μονο του..καιρο τωρα εχει γινει πολυ νοθρο και καθεται στον πατο.μονο οταν το ταιζω σπαρταραει,τρωει και ξανακαθεται...

Προσφατα εμφανισε μαυρους κυκλους στς ματια και στα βρανχια..

Εχω φιλτρο με σφουγγαρι που μεσα ειχε ανθρακα τον οποιο εβγαλα και το εχω και ψηλα για να κανει και αναταραξη...σε καθε αλλαγη νερου(1 φορα την εβδομαδα) εριχνα της αναλογες δοσολογιες biotopol+ Και stress zyme+.

Τι να κανω γιατι συγουρα κατι εχει και δεν γνωριζω.

Γενικα το λαθος μου ειναι οτι ανοιξα πολλα μετοπα μαζι(λιμνη και 2 ενυδρεια).την λιμνη βεβαια την σταματησα ποια αλλα...

Βαζω και μια φωτογραφια

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - tolis83
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακή διατροφή ή εσωτερικά παράσιτα .

Link to comment
Share on other sites

Μπως εχεις αμμωνια?

η αλλαγες ειναι συχνες το φιλτρο επαρκες τα λιτρα επισης αντιχλωρια ενζημα και τα σχετικα στην ωρα τους....δεν νομιζω...μετρησεις δεν εκανα τελευταια μιας και το συντιρω για να μην εχεις τετοια φαινομενα...ξερω εγω

Πολύ κακή διατροφή ή εσωτερικά παράσιτα .

απο αποψη διατροφης κλασσικα φυλαρακια για χρισοψαρα..και μαλιστα με τα συμπτοματα τιν δινω και μουλιασμενη

παρασητα?και πως θα καταλαβω...?

τι να κανω...?

μου ειπανε για μελαφιξ(που μου ειπαν οτι ειναι γενικο αντιβιοτικο) και θεραπεια με αλατι χοντρο....

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη διατροφης κλασσικα φυλαρακια για χρισοψαρα..και μαλιστα με τα συμπτοματα τιν δινω και μουλιασμενη Σε τί μουλιασμένη ;

παρασητα?και πως θα καταλαβω...? Αν μου δώσεις περισσότερα στοιχεία για τη διατροφή του ψαριού θα σου πω .

τι να κανω...?

μου ειπανε για μελαφιξ(που μου ειπαν οτι ειναι γενικο αντιβιοτικο) και θεραπεια με αλατι χοντρο.... Θα πάθει και αφυδάτωση .

Δωσε περισσότερα στοιχεία και ιστορικό με λεπτομέρειες .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να κάνεις μετρήσεις οπωσδήποτε, μήπως φανεί εκεί κάτι.

Ο χώρος είναι υπερβολικά μικρός για αυτό το ψάρι, το συγκεκριμένο είδος ψαριού θέλει πάνω από 80 λίτρα νερό και μήκος από 120 cm και πάνω, για αυτό κάνε μετρήσεις , κάνε μια πολύ γενναία αλλαγή νερού. Το melafix είναι ένα ήπιο αντιμικροβιακό και αντιμυκητιακό, αλλά καλό είναι να μη βάζουμε φάρμακα χωρίς λόγο. Επίσης αν δεν θες να βάλεις αλάτι στο ενυδρείο , μπορείς να το κάνεις μπάνιο με αλατόνερο για πολύ λίγα λεπτά , 2% το πολύ 3% αλάτι (200 ή 300 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό), αλλά αυτό είναι για 1-2 λεπτά ή αν δεις πως το ψάρι γυρνάει στο πλάι, τότε με την απόχη πάλι μέσα στο ενυδρείο. Αλλιώς 0,2% ή 0,3% (20 ή 30 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό) στο ενυδρείο , το πολύ για ένα μήνα, αλλά με αυτό το τρόπο θέλει σταδιακή αφαίρεση του αλατιού, δηλαδή, μετά τη περίοδο θεραπείας, σε κάθε αλλαγή βάζεις το μισό αλάτι από τη προηγούμενη αλλαγή. Για τη περίοδο αυτής της θεραπεία θα πρέπει και το νερό να έχει αλάτι της ίδιας αναλογίας με του ενυδρείου. Επίσης να σου πω πως το αλάτι θα πρέπει να είναι τέλεια διαλυμένο πριν το ρίξεις στο ενυδρείο ή πριν κάνει μπάνιο το ψάρι, αλλιώς όπου ακουμπήσει στο σώμα του ψαριού μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

takis_gt αν πρόσεξες το ψάρι είναι πολύ μεγαλύτερης ηλικίας σε σχέση με το μέγεθός του , υπολόγισε και ότι αυτη τη στιγμή είναι σε αδύνατη φάση ο οργανισμός του , αν του βάλει και αλάτι θα πάθει αφυδάτωση και θα το στείλει αδιάβαστο .

Το αλάτι δεν είναι πανάκεια .

Απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα οτι έχει εξωτερικά παράσιτα .

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι δεν είναι μόνο για τα παράσιτα αλλά ακόμα για τη βλέννα, φοβάμαι πως οι έντονες αυτές κοκκινίλες είναι από αμμωνία, και το αλάτι ως γνωστό αναγκάζει τον οργανισμό του ψαριού να ανανεώσει τη βλέννα και ταυτόχρονα επούλωση αυτών των τραυμάτων / εγκαυμάτων.

Πρώτα από όλα όμως είπα για μετρήσεις, και μετά γενναία αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι καταστρέφει τη βλέννα των ψαριών και αναγκάζει τον οργανισμό του ψαριού να παράξει νέα , όταν όμως το ψάρι δεν τρέφετε σωστά πως θα μπορέσει ο οργανισμός να τη παράγει ;

Για τις μετρήσεις δεν φέρνω αντίρρηση , η γενναία αλλαγή νερού όμως αν δεν είναι απαραίτητη θα μας ταλαιπωρήσει τη βλέννα .

Τραύματα και έγκαυμα δεν πρόσεξα να έχει .

Εγω αυτό που είδα είναι μια χρόνια ταλαιπωρία που ξεσπά τώρα και μπορεί να φέρει ή να υπάρχει το οτιδήποτε .

Αν μας δώσει ο tolis83 τις πληροφορίες που του ζήτησα , θα έρθουμε πιο κοντά στην αιτία του προβλήματος .

Link to comment
Share on other sites

τολη τα λιτρα οπως ειπε κι ο Τακης ειναι ελαχιστα.. δεν κανουν για τετοιο ψαρι..

τι φιλτρο εχεις?

δεν εχει παντως ελπιδες εκει μεσα...

το μελαφιξ ειναι φυτικο σκευασμα, δεν θα επηρεασει αρνητικα το ψαρι.. θα του κανει καλο..

Κι εγω καμμενο απο αμμωνια το βλεπω.. ή εχεις αμμωνια ή no2 , με λιγα λογια νομιζω πως το φιλτρο ειναι αστρωτο.

θελουμε μετρησεις και περισσοτερες πληροφοριες ομως...

εστρωσες το φιλτρο σου πριν μπει το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

tsala την ηλικία του ψαριού τη συνυπολόγισες ;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια...φαινεται ενα μικροτερο ηλικιακα ψαρι απ'οτι ειναι... αλλα για το μελαφιξ το λες?

πιστευεις θα εχει προβλημα?

τι αλλο προτινεις?

απο διατροφη δεν εγινε ετσι το ψαρι, εσωτερικα παρασιτα ισως εχει.. αλλα τετοιες εντονες κοκκινιλες εμενα μου δειχνουν αμμωνια..

Τα βραγχια του Τολη , πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια...φαινεται ενα μικροτερο ηλικιακα ψαρι απ'οτι ειναι... αλλα για το μελαφιξ το λες?

πιστευεις θα εχει προβλημα? Σαφώς και θα έχει πρόβλημα .

τι αλλο προτινεις? Τα δεδομένα που ζήτησα πρώτα για να μπορέσω να προχωρήσω .

απο διατροφη δεν εγινε ετσι το ψαρι ( μπορεί γιατί όχι ) , εσωτερικα παρασιτα ισως εχει.. αλλα τετοιες εντονες κοκκινιλες εμενα μου δειχνουν αμμωνια.. Μπορεί , αλλα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι , δεν έχουμε ακόμα στοιχεία για να βγάλουμε συμπέρασμα .

Τα βραγχια του Τολη , πως ειναι?

Δεν μπορούμε να προτείνουμε τίποτα μέχρι να αποκτήσουμε μια όσο γίνετε καλύτερη εικόνα .

Ακόμα και τα "ανώδυνα φάρμακα" όπως έχουμε συνηθίσει να λέμε .

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είμαστε σίγουροι για τη πάθηση που έχει το ψάρι μας , το μπάνιο με αλάτι είναι μια καλή πρώτη θεραπεία, και ειδικά αν το ψάρι έχει χάσει το χρώμα του, δεν είναι όμως πάντα αποτελεσματικό. Αν δεν δούμε βελτίωση πρέπει να ψάξουμε παραπάνω για τις αιτίες που προκάλεσαν την ασθένεια. Επίσης το μπάνιο με αλάτι είναι μια καλή επιλογή και μια μικρή προφύλαξη για νεοεισερχόμενο ψαρί στο ενυδρείο μας αν δεν μπορούμε να το βάλουμε σε καραντίνα. Σε περίπτωση δε που υπάρχουν Νιτρώδη , το αλάτι ίσως είναι το μοναδικό αντίδοτο.

Αλλά πρώτα από όλα υπάρχει η πρόληψη, γιατί και να γίνει τώρα καλά το ψάρι , πολύ φοβάμαι πως στο μέλλον θα υπάρξουν πάλι προβλήματα λόγω των συνθηκών διαβίωσης, και για εμένα η πρώτη αιτία στη περίπτωση αυτή είναι το μικρό ενυδρείο και οι λάθος ρουτίνες με όσα αυτά συνεπάγεται .

Στο προκείμενο τώρα , χωρίς μετρήσεις για να αποκλείσουμε κάποιες περιπτώσεις είναι μόνο εικασίες, και μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού, μετά προτείνω ομαλή αλλαγή να μη στρεσαριστεί το ψάρι και υποχρεωτικά αεραντλία ή έντονη ανατάραξη μέχρι τις επόμενες ενέργειες. Εννοείται πως η αλλαγή νερού θα είναι με νερό ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απολαμβάνω να σας διαβάζω! :)

Περαστικά εύχομαι στο ψαράκι!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ενα ενα με την σειρα....

τροφη.tropica basic flakes ουλιασμενη σε νερο(τωρα που καθεται στον πατο)

φιλτρο απο 50-200 λιτρα με σφουγγαρι μεσα οπου εχει τρυπα στην μεση και ειχε ανθρακα ο οποιος βγηκε και μπηκε μακαρονι απο το φιλτρο της λιμνης οπου ζουσε το ψαρακι με μετρησης την ημερα που εγινε η μεταφορα κανονικες.

το χρωμα του ακομα και τωρα ειναι το ιδιο ζωηρο οπως την πρωτη μερα που το μηρα.εκτος απο τις μαυρες κυλιδες .τα βρανχια κανονικα και ζωηρα.

ηλικια 2 χρωνων και ζουσε με αλλα 2 σε λιμνη 200 λιτρων ..οποτε δεν καταλαβαινω το θεμα αναπτυξης..αν κανω λαθος ειμαι ολος αυτια...

αφοδευει κανονικα χωρις μακρια μακαρονια και τα σχετικα...

βεβαια ενω ειναι νοθρο που και που κανει καμια βολτα προς τα πανω λιγο γυρο γυρο και μετα ξανα πατο ....παρατηρησα και κατι αλλο...καμια φορα πολυ σπανια ενω καθεται κατω ανοιγει το στομα και αφηνει μια μικρη φουσκα αερα....

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη δεν εξαρτάται μόνο από το χώρο και τη τροφή αλλά και τις συνθήκες διαβίωσης , όπως η ποιότητα του νερού.

Κάνε μετρήσεις σε παρακαλώ και πες μας μήπως βρούμε τη αιτία. Επίσης πες μας αν έχεις αεραντλία ή καλή ανατάραξη , όπως επίσης και τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας που έχει το ενυδρείο ή αν έχεις θερμαντήρα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φωτογραφία και απο τα άλλα δύο ψάρια ;

Πριν πόσο καιρό έγινε η μεταφορά στο ενυδρείο .

Και κάθε πότε ταΐζεις και πόσο .

Δεν καταλαβαίνω γιατί τη μουλιάζεις σε νερό τη τροφή .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από εκεί που είχες να φροντίζεις μια μικρή λιμνούλα τώρα έχεις να φροντίζεις δύο ενυδρεία! Δεν ξέρω πώς εξοικονομείς χρόνο! Θέλω να πω... μήπως να τα ξαναέβαζες εκεί που ήταν μόλις ξεπεράσεις το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις φωτογραφία και απο τα άλλα δύο ψάρια ;

Πριν πόσο καιρό έγινε η μεταφορά στο ενυδρείο .

Και κάθε πότε ταΐζεις και πόσο .

Δεν καταλαβαίνω γιατί τη μουλιάζεις σε νερό τη τροφή .

Δεν πρέπει να την μουλιάζουμε και μετά να την ρίχνουμε για να βυθίζονται ;;;Εχω διαβάσει οτι παίρνουν αέρα αν τρώνε απο την επιφάνεια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να την μουλιάζουμε και μετά να την ρίχνουμε για να βυθίζονται ;;;Εχω διαβάσει οτι παίρνουν αέρα αν τρώνε απο την επιφάνεια..

Στα common, comet και Shubunkin (τα μακρουλα με τη μονή ουρά) δεν χρειάζεται αυτό, μόνο στα funcy το κάνουμε (τα στρουμπουλα με τη διπλή ουρά) αλλα το πρόβλημα σίγουρα δεν προήλθε από το τρόπο αυτό του ταίσματος.

Πες μας μετρήσεις να δουμε τη κατάσταση του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Στα common, comet και Shubunkin (τα μακρουλα με τη μονή ουρά) δεν χρειάζεται αυτό, μόνο στα funcy το κάνουμε (τα στρουμπουλα με τη διπλή ουρά) αλλα το πρόβλημα σίγουρα δεν προήλθε από το τρόπο αυτό του ταίσματος.

Πες μας μετρήσεις να δουμε τη κατάσταση του ενυδρείου σου

Δεν το ήξερα αυτό,νόμιζα σε όλα τα χρυσόψαρα πρέπει να την μουλιάζομαι.Σ'ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-117: Δεν είμαι εγώ που άνοιξα το θέμα :) Μια ερώτηση έκανα εγώ :)

Έγινε επεξεργασία - akis1982
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα σίγουρα δεν προήλθε από το τρόπο αυτό του ταίσματος.

Αν όμως υπολογίσουμε οτι η διαδικασία σαπίσματος ξεκινά στο πρώτο τρίλεπτο για το γλυκό νερό , μπορεί να έχει νόημα με κακή χρήση του τρόπου μουλιάσματος .

Ας περιμένουμε όμως τα στοιχεία πρώτα , στο μυαλό μας όλοι έχουμε πολλά απο αυτα που μπορεί να συμβαίνουν σημασία έχει να αρχίσουμε να αφαιρούμε όσο γίνετε περισσότερα απο αυτα που μας μπερδεύουν .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό,νόμιζα σε όλα τα χρυσόψαρα πρέπει να την μουλιάζομαι.Σ'ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-117: Δεν είμαι εγώ που άνοιξα το θέμα :) Μια ερώτηση έκανα εγώ :)

Καλά έκανες και ρώτησες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...