Jump to content

Diy Φωτιστικό Με Led Και Τροφοδοτικό Από Pc


takis_gt

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.

 

Εδώ θα σας δείξω το φωτιστικό που έχω φτιάξει για το φυτεμένο μου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98004-oi-oeooaaiyii-iio/

Θα σας δείξω επίσης και το τροφοδοτικό από PC που λειτουργεί αυτό το φωτιστικό.

 

Φωτιστικό

 

Το φωτιστικό λειτουργεί με LED που χρησιμοποιούνται συνήθως σε πλαφονιέρες καμπίνας αυτοκινήτου. Προτίμησα αυτά τα LED γιατί είναι φθηνά, εύκολα στη συνδεσμολογία, δεν θέλουν ειδικά τροφοδοτικά αφού λειτουργούν σε αυτοκίνητα, δεν θέλουν κάποια ιδιαίτερη ψύξη, δυνατό φωτισμό και αρκετά ανθεκτικά. Τα χρησιμοποίησα 1η φορά πριν 4 περίπου χρόνια σε ένα DIY φωτιστικό στο σπίτι και λειτουργούν από τότε χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν έχω παρατηρήσει μείωση της απόδοσης.

 

 

Το φωτιστικό αποτελείτε από 30 πλακέτες των 48 LED SMD 3528 με κατανάλωση 1,8W - 2W και με απόδοση 180-200 Lumen (σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν στο Ebay)

 

led_zpsc11ed057.jpg

 

Όταν το έφτιαξα είχα LED ψυχρού λευκού , θερμού λευκού , μπλε και κόκκινα ήταν έτσι

 

old-1_zps8e4d529b.jpg

 

και μέσα στο καπάκι έτσι

 

old-3_zps2d038d4e.jpg

 

από τότε έγιναν αρκετές μετατροπές και πλέον καταστάλαξα και τώρα είναι έτσι

 

15062014057_zps83706881.jpg

 

πλέον μέσα στο φωτιστικό υπάρχουν 2 σειρές με 12 πλακέτες η κάθε σειρά και 6 πλακέτες μπροστά στο καπάκι

 

15062014061_zpsd6de3ceb.jpg

 

όλα τα LED είναι πλέον Cool ή Pure White (τα Pure White κιτρινίζουν ελαφρώς αλλά θα το καταλάβετε μόνο αν τα δείτε δίπλα σε Cool White)

4 πλακέτες έχουν χρώμα ροζ (ροζ παράγγειλα, ψιλο-μωβ βγάζει) και αυτό γιατί έχω διαβάσει πως το ροζ ευνοεί τα φυτά και χρησιμοποιείται σε φώτα υδροπονίας.

Στην αρχή είχα βάλει και πλακέτες με 48 SMD 5050 αλλά τα έβγαλα γιατί είχαν πολύ έντονο φως και παρατήρησα πως τα ψάρια κρυβόντουσαν ή πήγαιναν στα σκιερά μέρη του ενυδρείου. Και επειδή το σημαντικότερο είναι η διαβίωση των ψαριών και όχι η ανάπτυξη των φυτών τα έβγαλα, επίσης είχαν και 3πλασια σχεδόν κατανάλωση. Επίσης είχα και Warm White, αλλά είχα παρατηρήσει πως ψηλά είχα άλγη, τώρα η άλγη έχει σχεδόν εξαφανιστεί και τα φυτά μεγαλώνουν γρήγορα χωρίς κανένα πρόβλημα, ή μάλλον το μοναδικό πρόβλημα είναι πως θέλουν τακτικά κλάδεμα.  :)

 

Ανάβει σε 3 στάδια , 1 στάδιο η κάθε 12αδα και 3ο στάδιο τα 6 στο καπάκι, ανά 10 λεπτά το κάθε στάδιο.

 

15062014055_zps62adcfde.jpg

 

15062014055_zps62adcfde.jpg

 

15062014058_zps357a397e.jpg

 

και στο ενυδρείο φαίνεται κάπως έτσι

 

εδώ με τη στάθμη χαμηλά

 

14032014032_zps6b97b2ef.jpg

 

και από πάνω

 

16062014071_zps0195782b.jpg

 

και άποψη του ενυδρείου με όλα τα φώτα

 

1260891_10204298706341130_19586384480140

 

Συνολικά το συγκεκριμένο φωτιστικό καταναλώνει 60 Watt περίπου σε πλήρη λειτουργία.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα πρώτα LED λειτουργούν πάνω από 1,5 χρόνο και δεν έχω παρατηρήσει μείωση της απόδοσης.

 

Με το ίδιο σκεπτικό έχω φτιάξει τα φώτα στο ξύλινο http://www.aquazone.gr/forums/topic/97965-iyeeii-nooioeanuaeeei-oaa-oanaoouecdhi/

και στον 30αρι κύβο (που αποσύρθηκε).

Στην αρχή ήταν με 2 πλακέτες με 24 SMD 3528

 

old-5_zps61bbd971.jpg

 

αλλά μετά του έβαλα 3 πλακέτες με 48 SMD 3528 (συνολικά 6 Watt περίπου)

 

16062014074_zps7930d0f5.jpg

 

και μια άποψη από πάνω

 

16062014075_zps9fc926b1.jpg

 

Και πως ήταν ο κύβος

 

1538787_10202080519327841_1405952590_n.j

 

1469742_10202145334308175_257229740_n.jp

 

Εδώ τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα, σε αυτόν τον κύβο δεν είχε μπει ποτέ κανένα λίπασμα, CO2 είχα βάλει κάποτε για μια εβδομάδα μόνο, και τα φυτά ήταν ζούγκλα, υγιέστατα και χωρίς ίχνος άλγη. Για την άλγη θα μου πείτε πως τη τρώγανε οι γαρίδες, αλλά και πριν τις γαρίδες που είχα γκάπυ πάλι δεν υπήρχε άλγη. Γενικά ο φωτισμός και σε αυτό πήγαινε  πολύ καλά.

 

Όπως είδατε , τα LED τα έχω βάλει σε κουτιά φτιαγμένα από πλεξιγκλάς για να προστατεύονται από την υγρασία. Στα μικρά κουτάκια, κολλάω το καπάκι με ενυδρειακή σιλικόνη, αν χρειαστεί να το ανοίξω, πολύ εύκολα με μια φαλτσέτα σκίζω τη σιλικόνη και βγάζω το καπάκι, έως τώρα δεν έχει χρειαστεί να ανοίξω γιατί κάηκε κάποιο LED παρά μόνο γιατί άλλαξα από 5050 σε 3528. Στο μεγάλο φωτιστικό, το καπάκι το κλείνω με βίδες που βάζω λίγη σιλικόνη από πάνω για να μην έχω πολλή σκουριά και επίσης έβαλα ένα κορδόνι σιλικόνη από μέσα που το άφησα μερικές μέρες να στεγνώσει και λειτουργεί σαν φλάντζα. Το σημαντικό όμως είναι πως τα καλώδια τα περνάω από σωληνάκι αεραντλίας με αρκετό μήκος και το καλώδιο να μην εφαρμόζει στο σωληνάκι, για να υπάρχει κενό και να μπορεί να φεύγει αέρας μέσα από το κουτί, γιατί αν δεν έφευγε ο αέρας, με τη ζέστη θα μεγάλωνε η πίεση και προφανώς το κουτί θα άνοιγε. Επίσης, η έξοδος από το σωληνάκι αυτό, θα πρέπει να είναι μακριά από νερό, γιατί μόλις σβήσουν τα φωτά και αρχίσει να κρυώνει τότε θα πέσει η πίεση και θα ρουφήξει νερό αν υπάρχει στην έξοδο.

 

Τροφοδοτικό

 

Το τροφοδοτικό είναι μια κατασκευή από ένα παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή (350 ή 400 Watt, δεν θυμάμαι ακριβώς) και ταυτόχρονα λειτουργεί και σαν πολύμπριζο ή πίνακας. (Πάνω σε αυτό ήταν συνδεμένος ήταν και ο κύβος)

 

trofodotiko-mprosta_zpsff4066c2.jpg

 

Ο μετασχηματιστής που φαίνεται στην εικόνα δεν υπάρχει πλέον, τον είχα στα 3 Volt για να δουλεύουν τα ανεμιστηράκια μόνιμα με χαμηλές στροφές και όταν ο STC-1000 έδινε εντολή λειτουργούσαν στα 12 Volt

 

Από αυτό παίρνουν ρεύμα τα πάντα που αφορούν το ενυδρείο (αντλίες φίλτρων, αεραντλία, STC-1000, θερμαντήρες, ηλεκτρομαγνητική CO2, φωτισμός και ανεμιστηράκια).

Ο φωτισμός, όπως είπα και πριν, ανάβει σε 3 στάδια με 3 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν 3 ρελέδες

OMRON MY2NJ AC 220V 8PIN

 

rele_zps2aeed9e4.jpg

 

που ενεργοποιούν το τροφοδοτικό και δίνουν ρεύμα 12V στη κάθε σειρά από τα φώτα

 

trofodotiko-mesa_zpsf845d296.jpg

 

υπάρχει και ένας 4ος ρελέ που ενεργοποιεί το τροφοδοτικό για τα ανεμιστηράκια.

Το τροφοδοτικό είναι μόνιμα σε τάση σε standby (όπως στους υπολογιστές).

Όταν ο χρονοδιακόπτης λειτουργήσει, στέλνει 220V στο ρελέ, η μία επαφή του ρελέ κλείνει το κύκλωμα Power-on του τροφοδοτικού και το τροφοδοτικό ανοίγει, και η 2η επαφή στέλνει 12V από το τροφοδοτικό στην ανάλογη σειρά από φώτα. Με το ίδιο σκεπτικό λειτουργεί και το 4ο ρελέ με τα ανεμιστηράκια.

Όταν ενεργοποιηθεί ο STC-1000 στέλνει 220V στον 4ο ρελέ, κλείνει το κύκλωμα Power-on του τροφοδοτικού και το τροφοδοτικό αρχίζει να λειτουργεί (αν δεν λειτουργεί ήδη με τα φώτα) και στέλνει 12V από το τροφοδοτικό στα ανεμιστηράκια. Όπως καταλαβαίνεται με 1 τροφοδοτικό λειτουργώ 3 στάδια φωτισμού και ψύξη.

 

Εδώ οι ψηφιακοί χρονοδιακόπτες με τα καλώδια που πάνε στους ρελέδες

 

trofodotiko-pano_zpsd9361062.jpg

 

Εδώ στο πλάι έχω βάλει μια πρίζα που έρχεται από το 1ο χρονοδιακόπτη και δίνω ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική του CO2. Το προτίμησα αυτό από το να βάλω Ταυ στο χρονοδιακόπτη.

 

trofodotiko-co2_zps7db395aa.jpg

 

Εδώ κεντρικός φωτιζόμενος διακόπτης και ενδεικτικά LED 12V και 220V για να βλέπω όλες τις λειτουργίες του τροφοδοτικού και των ρελέδων

 

trofodotiko-plai_zps0df89ec2.jpg

 

Η πλάτη του τροφοδοτικού με τρύπες για ψύξη

 

trofodotiko-piso_zpsdd2822be.jpg

 

και εδώ στη θέση του σε πλήρη λειτουργία

 

trofodotiko-1_zps35f75c65.jpg

 

Να πω πως το τροφοδοτικό λειτουργεί εδώ και 6 μήνες περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα και να πω πως ακόμα και το κατακαλόκαιρο το τροφοδοτικό ήταν κρύο, καμία αύξηση θερμοκρασίας, επίσης να πω πως προτίμησα τροφοδοτικό με 12αρι ανεμιστηράκι γιατί είναι αθόρυβο, δεν ακούγεται καθόλου. Πριν από αυτό το τροφοδοτικό είχα κάψει 2-3 με 6Α (έτσι έγραφαν τουλάχιστον), και έτσι έφτιαξα αυτό και ησύχασα, ταυτόχρονα συμμάζεψα και τα καλώδια   ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι Τάκη πως μέχρι να δω το δικό σου ενυδρείο δεν τα είχα σε εκτίμηση τα SMD led Πραγματικά μετά από αυτό, έχω αναθεωρήσει την αποψή μου για παραπάνω led.

Φυσικά η όλη κατασκευή είναι καταπληκτική, αλλά δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από έναν πατεντάκια σαν και σένα. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταμάτη, τελικά αποδείχτηκαν πως κάνουν καλή δουλειά, και να σκεφτείς πως έχω τα 3528, όταν έιχα κάποια 5050 γινότανε χαμός, αλλά όπως είπα και ποιο πάνω ήταν υπερβολικό το φώς και τα άλλαξα. Το καλό με αυτά τα led είναι πως είναι απλά στη συνδεσμολογία, δεν θέλουν ψύξη, δουλεύουν και με απλό μετασχηματιστή στα 12volt , δεν καταναλώνουν , είναι παμφθηνα και αντέχουν. Θεωρώ πως για μέτρια φυτά είναι μια χαρά. Τα φυτά που μου έδωσες πριν ημέρες , κλάδεψα ήδη τη Ludwigia repens και τη Ammannia gracilis red για έφτασαν στην επιφάνεια, και η Ludwigia το θέλει το φως της, ετοιμάζεται για κλάδεμα και η Hygrophila difformis :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να ακούω τέτοια πράγματα. Μπράβο ρε φίλε. Από χρώματα πως είναι τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να ακούω τέτοια πράγματα. Μπράβο ρε φίλε. Από χρώματα πως είναι τα φυτά;

Αψογα και υγιέστατα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια εχεις κανει.

Βεβαια,εγω δεν προτειμω τα λεντ στο φυτεμενο,δουλευω φθοριου λαμπες η οικονομιας αν βαζω φωτιστικο γραφειου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...