Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

γεια σου Λουκα και καλη συνεχεια σου ευχομαι.

τα περισσοτερα στα ειπαν τα παιδια πιο πανω.

σιγουρα με αραγονιτη θα εδειχνε καλυτερα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

καποια στιγμη βαλε στο προγραμμα σου ενα καλυτερο σκιμμερ.

αν δεν πας σε σαμπ ενα mce600 θα ειναι οτι πρεπει.

αν σκεφτεσαι να αλλαξεις το aquascape και χρειαστεις βοηθεια μιας και ειμαστε σχετικα

κοντα πες μου να ερθω για βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Λουκα και καλη συνεχεια σου ευχομαι.

τα περισσοτερα στα ειπαν τα παιδια πιο πανω.

σιγουρα με αραγονιτη θα εδειχνε καλυτερα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

καποια στιγμη βαλε στο προγραμμα σου ενα καλυτερο σκιμμερ.

αν δεν πας σε σαμπ ενα mce600 θα ειναι οτι πρεπει.

αν σκεφτεσαι να αλλαξεις το aquascape και χρειαστεις βοηθεια μιας και ειμαστε σχετικα

κοντα πες μου να ερθω για βοηθεια.

οχι αγορι μου!! δεν θα κανεις τα μαγικα σου αριστερα και δεξια και θα γεμισεις τον κοσμο με ομορφα ενυδρεια επειδη απλα μπορεις!!! :death: :death: :death:

περα απ την πλακα πολλα μπραβο σου για την προσφορα, θα το κανεις εξωγηινο αμα το πιασης στα χερακια σου... οτι χρειαστητε μου λετε :bigemo_harabe_net-115: :bigemo_harabe_net-115: :bigemo_harabe_net-115:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Θα ξεκινήσω να παίζω με την ένταση του κύματος για να δω τι θα αλλάξει και θα κάνω update.

Όντος το aquascape μου αρέσει και μένα τώρα πολύ περισσότερο οπότε λέω να μείνω εδώ. Την πολύ εποξική την φοβάμε οπότε θα πάρω μεγάλα tyre-up και θα δω που μπορώ να δέσω αν και νομίζω ότι τα έχω ακουμπήσει αρκετά καλά. Τι χρώμα tyre-up νομίζεται ότι θα φαίνεται λιγότερο?

Οι φυσαλίδες από το σκίμερ είναι ελάχιστες. Ποιο πολύ είναι αιωρούμενο detritus. Λόγο ρευμάτων δεν μένει σχεδόν καθόλου στον πάτο.Φαίνεται περισσότερο τώρα γιατί εφτιάξα λίγη ώρα πριν το βράχο έγινε ένας πανικός μέσα εκεί.

Κώστα αυτό το mce600 με έχει στοιχειώσει αλλά.... αφραγκιές οπότε... Πρέπει να δω τι θα κάνω και με το φωτισμό.

Κώστα Άγγελε θα χαρώ πολύ να έρθετε σπίτι!!!!!! Σίγουρα θα κανονίσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

τοτε με ενα μικρο φλιτρακι και ενυδρειακο μαλλι θα κανεις δουλειτσα νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

τοτε με ενα μικρο φλιτρακι και ενυδρειακο μαλλι θα κανεις δουλειτσα νομιζω....

Επιπλέον του fluval 405 που έχω?

Link to comment
Share on other sites

οχι αγορι μου!! δεν θα κανεις τα μαγικα σου αριστερα και δεξια και θα γεμισεις τον κοσμο με ομορφα ενυδρεια επειδη απλα μπορεις!!! :death: :death: :death:

περα απ την πλακα πολλα μπραβο σου για την προσφορα, θα το κανεις εξωγηινο αμα το πιασης στα χερακια σου... οτι χρειαστητε μου λετε :bigemo_harabe_net-115: :bigemo_harabe_net-115: :bigemo_harabe_net-115:

σε βρισκω λιγο υπερβολικο γειτονα. :D :D

κανε εσυ την κινηση για το μεγαλυτερο και θα φτιαξουμε το aquascape παρεα. :bigemo_harabe_net-115: :bigemo_harabe_net-115:

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Θα ξεκινήσω να παίζω με την ένταση του κύματος για να δω τι θα αλλάξει και θα κάνω update.

Όντος το aquascape μου αρέσει και μένα τώρα πολύ περισσότερο οπότε λέω να μείνω εδώ. Την πολύ εποξική την φοβάμε οπότε θα πάρω μεγάλα tyre-up και θα δω που μπορώ να δέσω αν και νομίζω ότι τα έχω ακουμπήσει αρκετά καλά. Τι χρώμα tyre-up νομίζεται ότι θα φαίνεται λιγότερο?

Οι φυσαλίδες από το σκίμερ είναι ελάχιστες. Ποιο πολύ είναι αιωρούμενο detritus. Λόγο ρευμάτων δεν μένει σχεδόν καθόλου στον πάτο.Φαίνεται περισσότερο τώρα γιατί εφτιάξα λίγη ώρα πριν το βράχο έγινε ένας πανικός μέσα εκεί.

Κώστα αυτό το mce600 με έχει στοιχειώσει αλλά.... αφραγκιές οπότε... Πρέπει να δω τι θα κάνω και με το φωτισμό.

Κώστα Άγγελε θα χαρώ πολύ να έρθετε σπίτι!!!!!! Σίγουρα θα κανονίσουμε :)

οποτε θελεις. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ένα καινούργιο foto update με τις καινούργιες μου αγάπες

post-59162-0-47075800-1418139145_thumb.jpg

post-59162-0-22173100-1418139165_thumb.jpg

post-59162-0-45467000-1418139188_thumb.jpg

post-59162-0-19128600-1418139230_thumb.jpg

post-59162-0-49987400-1418139302_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το κοραλλακι!!

Με φωτιστηκο τι εκανες;;

Ευχαριστώ Άγγελε.

Με φωτιστικό ακόμα τίποτα. Προσπαθώ να βρώ άκρη με ένα της juwel 2*54 T5 που είχα πάρει μεταχειρισμένο και σταμάτησε να δουλεύει. Το άνοιξα έβγαλα το ballast και το πήγα να μου το μετρήσουν να δω αν είναι εντάξει αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται να μετρηθεί. Τώρα δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα Λουκα,μπραβο γιατι δεν κοιτας ενα 4χ54 ati sun power?

Νίκο μου σε ευχαριστώ πολύ.

Έχεις δίκιο για το ati η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι πλέον σοβαρά αλλά βέβαια λόγο οικονομικών λέω πρώτα να εξαντλήσω τις πιθανότητες με αυτό που έχω και αν δεν γίνει κάτι τότε γύρω στις γιορτές θα δω πως θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα καινούργιο foto update με τις καινούργιες μου αγάπες

Λουκα πολυ ομορφα, να τα χαιρεσαι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανέβασα ένα video update με το καινούριο φωτιστικό ( fluval 4*54w) να μου πείτε γνώμες. Λάμπες ATI 2*Blue plus και 2*coral plus. Επίσης τώρα φαίνεται καλύτερα η ανατάραξη της επιφάνειας αλλά και πως τα δύο κλόουν hostάρουν trahyphilia και bubble. Επίσης να πω από την αρχή ότι το φώς στην πραγματικότητα είναι πολύ λιγότερο μπλέ απ'ότι φαίνεται στο βίντεο.

Ευχαριστώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λουκα αυτο ειναι με το moonlight;; Πω ς σου φενεται γιατι σκευτομαι να το παρω.... Ποσο σου πηγε μαζι με τις λαμπες;;

Link to comment
Share on other sites

Λουκα αυτο ειναι με το moonlight;; Πω ς σου φενεται γιατι σκευτομαι να το παρω.... Ποσο σου πηγε μαζι με τις λαμπες;;

Άγγελε το φωτιστικό πήγε 200 ευρώ και οι λάμπες 63 περίπου αλλά από άλλο μαγαζί. Το φωτιστικό είναι αυτό με το moon αλλά είναι όλα πάνω σε μία γραμμή. Εννοώ ότι οι λάμπες ανάβουν υποχρεωτικά όλες μαζί και το moonlight ανάβει και αυτό από τον ίδιο διακόπτη με τις λάμπες. Μεγάλη βλακεία αυτό για να το πω κόσμια!. Στην ουσία δεν έχεις moonlight. Πρέπει χειροκίνητα να κλείνεις τις λάμπες και να ανάβεις το moon. Θα έπρεπε τουλάχιστον αυτά τα δύο να έχουν ξεχωριστές γραμμές τροφοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

Ααα καταλαβα... Επειδη το κοιταζα και εγω και δεν ειδα να λεει πουθενα για το πως αναβει το "φεγγαροφως"....

Αλλα οπως και να 'χει φενεται καλη κατασκευη για τα λεφτα του...

Τωρα που εχεις φως ελα να σε δοκο κανα φραγκακι :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπωρο να δω το βίντεο ειναι private...μήπως πρέπει να το κανης δημοσκοπησει....

Έγινε επεξεργασία - tasso
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπωρο να δω το βίντεο ειναι private...μήπως πρέπει να το κανης δημοσκοπησει....

Το τσέκαρα καλού κακού αλλά στις ρυθμήσεις φαίνεται κανονικά δημόσιο. Αν έχει και άλλος πρόβλημα ας μου το πεί να το τσεκάρω ξανά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μεγειες ενα πραγμα θα παρατηρησω οπως σου ειπα απο κοντα απλα εδωσες 260 ευρω και επλεξες αυτο ενω αυτο που σου πρωτεινα ειχε 100 ευρω παραπανω.Να εισαι καλα να το χαρεις Λουκα.

Link to comment
Share on other sites

Ααα καταλαβα... Επειδη το κοιταζα και εγω και δεν ειδα να λεει πουθενα για το πως αναβει το "φεγγαροφως"....

Αλλα οπως και να 'χει φενεται καλη κατασκευη για τα λεφτα του...

Τωρα που εχεις φως ελα να σε δοκο κανα φραγκακι :)

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε. Είμαστε και γείτονες και δεν έχω έρθει ποτέ. Είμαι απαράδεκτος. Σίγουρα θα έρθω για καφεδάκι ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μεγειες ενα πραγμα θα παρατηρησω οπως σου ειπα απο κοντα απλα εδωσες 260 ευρω και επλεξες αυτο ενω αυτο που σου πρωτεινα ειχε 100 ευρω παραπανω.Να εισαι καλα να το χαρεις Λουκα.

Νίκο μου σ'ευχαριστώ να'σε καλά. Το ΑΤΙ που λέγαμε, έχεις τεράστιο δίκιο ότι ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά πραγματικά στην παρούσα φάση δεν γινόταν να πάω σε κάτι καλύτερο από αυτό που πήρα.

Ίσως με αυτά τα λεφτά να είχα πάει σε 2 glo, απλά για να μπορώ να τα ανάβω χωριστά μου φάνηκαν όμως κάπως ποιο "φτηνιάρικα" σαν κατασκευή. Τέλος πάντον όπως είπες να'μαστε όλοι καλά με υγεία και ίσως κάποια στιγμή μπορέσω να πάω σε ένα συνολικά ποιο σωστό ενυδρείο με sump και άλλα καλούδια!

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα καλού κακού αλλά στις ρυθμήσεις φαίνεται κανονικά δημόσιο. Αν έχει και άλλος πρόβλημα ας μου το πεί να το τσεκάρω ξανά. Ευχαριστώ.

Μπόρεσα τελικά και το είδα ...καλοδουλευτο το φωτιστικό και καλή συνέχεια σου εύχομαι !
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...