Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Καλοδουλευτο το φωτιστικο το bubble βάλτο κάπου χωρις να το βαράει τόσο πολυ η κυκλοφορία

Σ'ευχαριστώ Λυκούργο να'σαι καλά. Το bubble το δοκίμασα σε όλο το ενυδρείο και εκεί είναι η καλύτερη θέση από θέμα κυκλοφορίας γιατί κόβει λίγο ο βράχος. Στα άλλα σημεία έχει περισσότερο. Το κακό είναι ότι το hostάρι πολύ το marron. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Εύχομαι να την παλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεσα τελικά και το είδα ...καλοδουλευτο το φωτιστικό και καλή συνέχεια σου εύχομαι !

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός που εχεις κανει στις λάμπες ειναι απο τους καλύτερους δυνατούς και για χρώμα και για ανάπτυξη φιλε μου....

Καλη συνέχεια στο ενυδρειο και καλοδούλευτο το φωτιστικό σου..

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός που εχεις κανει στις λάμπες ειναι απο τους καλύτερους δυνατούς και για χρώμα και για ανάπτυξη φιλε μου....

Καλη συνέχεια στο ενυδρειο και καλοδούλευτο το φωτιστικό σου..

Σ'ευχαριστώ πολύ. Να'σε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο λουκα,πολυ ομορφο βιντεο φιλε?

Εχεις πολυ καλες βασεις και θα γινει ακομα πιο ομορφο οσο περναει ο καιρος!

Θα συμφωνησω και με το θαναση για τις λαμπες,ειναι απο τους καλυτερους συνδυασμους!

Προσωπικα το μονο που θα σου ελεγα ειναι να βαλεις λιγο πιο χαμηλα τον κατω αριστερα κυκλοφορητη.

Αφου τον εχεις αφιερωμενο για το κατω τζαμι(και μπραβο σου,πολυ καλη κινηση) βαλτον και πιο χαμηλα ωστε να τον κρυβει το aquascape?

Α και δεν βαζεις τα star polyps κατω στο.τζαμι βρε;Εκει και να απλωσουν θα μπορεις να τα ξυνεις με ενα ξυραφακι και να τα σουταρεις,στο βραχο πανω θα θες πολλεεεεεεεες βρισιες για να τα βγαλεις αν απλωσουν .

Και παλι μπραβο και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας(αντε κοριτσια,εσκασε δουλιτσα παλι χριστουγεννιατικα.....ελα lola-ες...τα εμαθες ;...το ξαναπε ;) )

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Τα star polyps πήγαν στον πάτο γιατί όντως αρχίζουν να ξεφεύγουν από το βραχάκι τους.

Τον κυκλοφορητή θα τον δοκιμάσω λίγο χαμηλότερα, απλά δεν ξέρω μήπως μετά η ροή στον πάτο είναι πολύ δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειδα καλα στο βιντεο λουκα,αυτον τον εχεις ηδη να κοιταει προς τα κατω οποτε και να τον κατεβασεις δεν θα δυναμωσει πολυ η ροη σε σχεση με το τωρα.Ασε που θα μπορεις να τον τοποθετησεις παραλληλα με το κατω τζαμι και θα σου δινει ροη απο την μια ακρη μεχρι την αλλη👍

Βεβαια αν δεν σε ενοχλει αισθητικα και σου κραταει ηδη καθαρη τη πισω πλευρα μην τον πειραξεις.

Εγω στο ανεφερα γιατι εχω θεμα με τον εξοπλισμο γενικοτερα και θελω παντα να ειναι οσο πιο αορατος γινεται.

Αλλιως πεφτει παντα το ματι μου εκει και σκαω😝😝😝😀😀😀

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει η δουλεια που εχεις κανει στο ενυδρειο σου Λουκά. Ωραιο το βιντεο, αν και πολυ μπλε οπως επισης ειχε ενα ωραιο άγγιγμα και το γλυκαίνει το χιόνι που έπεφτε :P

Η αναταραξη σου ναι σαφως καλυτερη απο πριν, ισως μπορεις και καλυτερα αλλα εισαι σε καλο δρόμο (Θελω να ξερω πως παει το ph σου τωρα). Το bubble δεν φαινετε τοσο σε άσχημο μερος, καλα φαινετε αλλα ο premnas εκει σε λιγο καιρο θα του στέλνει φιλάκια στον αλλο κοσμο. Ναι ξερω δεν μπορεις να κανεις και πολλα, αλλα σκέψου το ετσι.. Οταν το bubble μας αφησει κόσμους, θα παει σε καποιο αλλο κοράλι, ορεξη να εχεις να του αγοράζεις κοραλια για host καθε λίγους μηνες. Οποτε σκέψου απο τη νεα χρονια σε τι κινήσεις θα πας.

Εισαι ενταξει πια με το στησιμο σου σχετικα με τις κυκλοφορίες στο ενυδρειο και ιδιαιτερα πίσω απο τα βράχια όπου σε παγίδευε παλαιωτερα; Άντε με γειες και το φωτιστικο, ωραιος ο συνδυασμός με τις λαμπες που εβαλες, ισως να προτιμουσα αντι coral plus τις special, καθαρα θεμα γουστου του καθενός βεβαίως.

Καλη συνεχεια Λουκά, ωραια τα πας, συνέχισε ετσι :D

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει η δουλεια που εχεις κανει στο ενυδρειο σου Λουκά. Ωραιο το βιντεο, αν και πολυ μπλε οπως επισης ειχε ενα ωραιο άγγιγμα και το γλυκαίνει το χιόνι που έπεφτε :P

Η αναταραξη σου ναι σαφως καλυτερη απο πριν, ισως μπορεις και καλυτερα αλλα εισαι σε καλο δρόμο (Θελω να ξερω πως παει το ph σου τωρα). Το bubble δεν φαινετε τοσο σε άσχημο μερος, καλα φαινετε αλλα ο premnas εκει σε λιγο καιρο θα του στέλνει φιλάκια στον αλλο κοσμο. Ναι ξερω δεν μπορεις να κανεις και πολλα, αλλα σκέψου το ετσι.. Οταν το bubble μας αφησει κόσμους, θα παει σε καποιο αλλο κοράλι, ορεξη να εχεις να του αγοράζεις κοραλια για host καθε λίγους μηνες. Οποτε σκέψου απο τη νεα χρονια σε τι κινήσεις θα πας.

Εισαι ενταξει πια με το στησιμο σου σχετικα με τις κυκλοφορίες στο ενυδρειο και ιδιαιτερα πίσω απο τα βράχια όπου σε παγίδευε παλαιωτερα; Άντε με γειες και το φωτιστικο, ωραιος ο συνδυασμός με τις λαμπες που εβαλες, ισως να προτιμουσα αντι coral plus τις special, καθαρα θεμα γουστου του καθενός βεβαίως.

Καλη συνεχεια Λουκά, ωραια τα πας, συνέχισε ετσι :D

Μάριε χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είναι σημαντικό να ακούω καλά λόγια από ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία στο χόμπι μας!

Για το ph να πώ ότι αερανλία για να κάνω το πείραμα που μου είπες ακόμα δεν μπόρεσα να βάλω, αλλά παρ'όλο που εδώ και περίπου 15 μέρες ρίχνω ψημένη μαγειρική σόδα για τo KH που θεωρητικά θα έπρεπε να μου ανεβάσει λίγο το ph, αυτό παραμένει πάλι το ίδιο!! Το ΚΗ το έχω πάει από 8,3 στο 9,3. Ήμαρτον!!! Δεν ξέρω τι να πώ.

Για το hostάρισμα στο bubble, λες καλύτερα να βάλω μια εφύλια που μάλλον είναι πιο ανεκτική στο hosting, και προτιμήσει να πάει σε αυτή?

Έχω και το ocellaris που hostάρει την τραχυφήλια. Τι ψάρια είναι αυτά!!! :hot:

Link to comment
Share on other sites

Και ένα mini foto update πριν τη νέα χρονιά. Στο τέλος ένα clamάκι που πήρα χθες από συνχομπίστα. Δεν είχα ποτέ clam. Υπέροχο πλάσμα! Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποιό είδος ανήκει γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να το βρώ βάση του χρώματός του. Δεν είναι πολλές οι φωτό αλλά ελπίζω να σας αρέσουν. :)

post-59162-0-92780300-1419945445_thumb.jpg

post-59162-0-83124800-1419945470_thumb.jpg

post-59162-0-21502100-1419945501_thumb.jpg

post-59162-0-84578300-1419945524_thumb.jpg

post-59162-0-59169400-1419946017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα μπραβο σου λουκα! το κλοουνακι χοσταρι στην τραχυφιλια?

Καλημέρα Λυκούργο χρόνια πολλά και καλη χρονιά με υγεία.

Κοίτα τη φωτο που μόλις ανέβασα! Βέβαια το κοράλι είναι παραμένει βαρβάτο δε δείχνει σημάδια στρες.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Crocea Λουκα να τα χαιρεσε ολα τα clam ειναι ολοκληρο βιβλιο μονα τους και μην ξεχνας εχουν νεφρα και φιλτραρουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το κλαμάκι!Να το χαίρεσαι!Πάντως τα κλοουνάκια είναι περίεργα μερικές φορές.Και τα δικά μου χοστάρουν στην τραχυφίλια, και αγνοούν επιδεικτικά τις εφίλιες και τη χελιοφούγκια που υπάρχουν.Τι να πεις....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε να φορτονουμε βλεπω..ΑΝΤΕΕ. ΤΟΥΜΠΑΝΙΑΣΕ ΤΟ!!εγω με τη σειρα μου θα πρωτεινα 1. 25αρα jedao ακομα για ροη.. οσο για το aquascape?οτι ειναι να κανεις καντο αμεσα γιατι εαν φορτοθει κοραλλια τελος μετα..εγω πρωσοπικα θα το αλλαζα..κανα νησακι?? Ραφακια?? Κολονες? Να εχει ποιο πολυ παιχνιδι..εστω ελαχιστο αραγωνητη θα εβαζα (θεμα γουστου) το φωτιστηκο ειναι πολυ καλοοο. Αργοτερα ισως το ενυσχυσεις με ενα 2πλο ακομα.. αυτα απο εμενα!! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΓΕΜΑΤΟΟΟΟΟΟΟΟ ΚΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το κλαμάκι!Να το χαίρεσαι!Πάντως τα κλοουνάκια είναι περίεργα μερικές φορές.Και τα δικά μου χοστάρουν στην τραχυφίλια, και αγνοούν επιδεικτικά τις εφίλιες και τη χελιοφούγκια που υπάρχουν.Τι να πεις....

Εμενα παει στην ενθιλλιες τρελο γελιο.. της περνα λογο πλοκαμιων για ανεμονη!

Link to comment
Share on other sites

Μάριε χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είναι σημαντικό να ακούω καλά λόγια από ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία στο χόμπι μας!

Για το ph να πώ ότι αερανλία για να κάνω το πείραμα που μου είπες ακόμα δεν μπόρεσα να βάλω, αλλά παρ'όλο που εδώ και περίπου 15 μέρες ρίχνω ψημένη μαγειρική σόδα για τo KH που θεωρητικά θα έπρεπε να μου ανεβάσει λίγο το ph, αυτό παραμένει πάλι το ίδιο!! Το ΚΗ το έχω πάει από 8,3 στο 9,3. Ήμαρτον!!! Δεν ξέρω τι να πώ.

Για το hostάρισμα στο bubble, λες καλύτερα να βάλω μια εφύλια που μάλλον είναι πιο ανεκτική στο hosting, και προτιμήσει να πάει σε αυτή?

Έχω και το ocellaris που hostάρει την τραχυφήλια. Τι ψάρια είναι αυτά!!! :hot:

Πλακα μου κανεις! Χοσταρε την trachyphylia; Εδω θα μου πεις εμενα εχουν κανει host στον pvc της υπερχειλησης.. Χαχαχαχα! :D

Θελω να μου πεις γιατι εβαλες σόδα που την εψησες. Η σόδα που ψήνεται γινεται απο διττανθρακικη σόδα ---> ανθρακική σόδα. Η αλλιως σόδα μαγειρέματος ----> σόδα πλυσίματος. Γιατι κανεις την ζωη σου δύσκολη; Πάρε κατευθείαν ανθρακική σόδα και τερμα.

Τωρα για να εξηγούμαστε, ναι μεν ανεβάζει προσχερα το ph, αλλα αυτο κραταει λιγο, καποιες ωρες βασικα, μεχρι το ενυδρειο να βρει μονο του την ισοροπια του και να το χαμήλωσει παλι. Αν θες να ανεβάσεις το ph σου, οι λυσεις ειναι πολυ συγκεκριμενες.

Α. Καλυτερη οξυγόνωση

Β. Μεγαλυτερο ΚΗ

Γ. Με χρήση περιστατικης ολη μερα μικρες ποσοτητες Kalkwasser

Δ. Με χρήση περιστατικης ολη μερα μικρες ποσοτητες αναθρακικης σόδας

Αυτοί ειναι οι τρόποι για να πετύχεις αυτο που θελεις. Δεν υπαρχει αλλος τρόπος. Η απορια μου βεβαια έγκειται στο γιατι απλα δεν ανεβαζεις το ΚΗ και άντε βάλε και μια αεραντλια και τα προβλήματα σου λυθηανε. Ισως και με μονο το ενα απο τα δυο θα εισαι ενταξει.

Καλη συνεχεια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Χαίρομαι πολύ που σας αρέσουν! :)

Μάριε αυτό με τη σόδα δεν το ήξερα. Είχα διαβάσει ότι πρέπει να ψήνω τη μαγειρική σόδα για να φύγει η υγρασία και το διοξείδιο του ανθρακα που ρίχνουν το ph. Δεν ήξερα ότι στην ουσία γίνεται σόδα πλυσίματος.

Έχω που έχω χαμηλό ph μη πέσει και άλλο. Αν και αν δεν μετρήσω με κάτι άλλο δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό.

Είναι καλά να φτάσει το KH στο 10 και να το κρατήσω εκεί?

Υπέροχα ζώα τα clam. Όταν μπορέσω θα βάλω άλλο ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα καινούργια μου ζωντανά!! Νίκο, Παύλο σας ευχαριστώ πολύ! :bigemo_harabe_net-162:

Και μία από την τραχυφύλια που πήρε ταβ πάνω της!

post-59162-0-18675600-1420990879_thumb.jpg

post-59162-0-70091600-1420990908_thumb.jpg

post-59162-0-93089400-1420990926_thumb.jpg

post-59162-0-97045700-1420990986_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...