Jump to content

Προσπάθεια Για Πρώτο Βιοτοπικής Προσέγγισης-Mini


Recommended Posts

Καλησπέρα, ακολουθώντας κάποιο λινκ ενός συν-φορουμίτη βρήκα αυτό... http://fish.mongabay.com/biotope_cen_america_estuary.htm

Θέλω να προσπαθήσω να το στήσω στο 60-άρι μου μια και ο χώρος μου είναι ασφυκτικά περιορισμένος. Σας αναφέρω πως το σκέφτομαι και θα ήθελα τη γνώμη σας... Διαβάζοντας για πιθανή ψαροσύνθεση, λόγω περιορισμού στα λίτρα, βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το ενδεχόμενο να φιλοξενήσω ένα κοπαδάκι 5-6 cherry barbs. Όπου έχω ανατρέξει για πληροφορίες, διαβάζω πως πρόκειται για ψάρι που βρίσκεται στη Σρι Λάνκα ΑΛΛΑ έχουν εισαχθεί με επιτυχία και στο Μεξικό και Κολομβία. 1) Άρα μπορώ να επιχειρήσω ενυδρείο βιοτοπικής προσέγγισης Κεντρικής Αμερικής που θέλω π.χ. Μεξικό??

Δεδομένου ότι το ερώτημα 1 είναι καταφατικό, προχωράω...

2) Μαύρο ψιλό φυσικό χαλίκι με συνδυασμό μάυρης άμμου για το βυθό.

3) Φυτά που ευδοκιμούν στην Κεντρική Αμερική, Βαλισνέρια, Καμπόμπα, Εχινόδωροι και... Κερατόφυλλο(?) να επιπλέει για σκίαση αλλά και γιατί το επιζητούν τα cherry barbs καθώς και να προσεγγίσω τον πιο πάνω βιότοπο? Υπολογίζω να ψιλο-γίνει ζούγκλα.

4) Mπόλικες ρίζες mangrove, mopani και αν βρω driftwood. Ξερά φύλλα κατάλληλα για ενυδρείο.

5) pH:7-7,5, GH:14, KH:10, temp: 26. Στο φίλτρο θα μπει τύρφη και για την βελτίωση της σύστασης του νερού αλλά και για blackwater.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες να κανεις βιοτοπικο, γιατι δεν κανεις τον βιοτοπο του ψαριου ή στον βιοτοπο που θα φτιαξεις να βαλεις και το ψαρι που αντιστοιχει;

Πολλα απο τα παραπανω δεν ειναι γηγενη στο Αμαζονιο!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που αντιστοιχούν στο βιότοπο αυτο απο ότι είδα θέλουν πιο πολλά λίτρα... Να το κανω καλυτερα species tank παρα να προσπαθήσω βιοτοπικο;

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελεις μπορεις να κανεις!

Για ποιον βιοτοπο αναφερεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στο link στο πρώτο μου post! Μεξικό, κοστα ρικα, Ονδούρα, γουατεμαλα... Κεντρική Αμερική γενικότερα, οχι Αμαζόνιο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ολα αυτα που λες ειναι Αμαζονιος! Ολες αυτες τις χωρες τις διασχιζει ο Αμζονιος και οι παραποταμοι του Τι εχεις στο μυαλο σου εσυ; Πως εχεις φαναταστει το aquascape;

Μπορεις να βαλεις ενα ζευγος απο μικροσωμες κιχλιδες και τιποτα αλλο, αλλα εισαι διατεθιμενος να επεξεργαστεις το νερο αν χρειαστει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ολα αυτα που λες ειναι Αμαζονιος! Ολες αυτες τις χωρες τις διασχιζει ο Αμζονιος και οι παραποταμοι του Τι εχεις στο μυαλο σου εσυ; Πως εχεις φαναταστει το aquascape;

Μπορεις να βαλεις ενα ζευγος απο μικροσωμες κιχλιδες και τιποτα αλλο, αλλα εισαι διατεθιμενος να επεξεργαστεις το νερο αν χρειαστει;

https://www.google.gr/maps/place/Central+America/@12.5325894,-88.7579124,5z/data=!4m2!3m1!1s0x8f0b58c0f7680811:0x8dace0c7060b2570

https://www.google.gr/maps/place/Amazon+River,+%CE%92%CF%81%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1/@-2.6446517,-56.9479281,4z/data=!4m2!3m1!1s0x926eca1645365b6b:0xabfc431d20b2b474

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ολα αυτα που λες ειναι Αμαζονιος! Ολες αυτες τις χωρες τις διασχιζει ο Αμζονιος και οι παραποταμοι του Τι εχεις στο μυαλο σου εσυ; Πως εχεις φαναταστει το aquascape;

Μπορεις να βαλεις ενα ζευγος απο μικροσωμες κιχλιδες και τιποτα αλλο, αλλα εισαι διατεθιμενος να επεξεργαστεις το νερο αν χρειαστει;

Ήμουν ασαφής συγνώμη, εχω καταλήξει ότι θελω ένα κοπάδι cherry barbs σε ΄ενα ενυδρείο πυκνοφυτεμενο με χαμηλή ροη, black water, φυτά επιφανειας και μιας και διάβασα ότι ζουν και στο Μεξικό η την κολομβια σκέφτηκα αν μπορω με τα ανάλογα φυτά να προσεγγίσω τον βιότοπό τους! Δεν ειναι στον Αμαζόνιο! Έγινε επεξεργασία - Thanos Ernesto Karampelas
Link to comment
Share on other sites

θελω ένα κοπάδι cherry barbs σε ΄ενα ενυδρείο πυκνοφυτεμενο με χαμηλή ροη, black water, φυτά επιφανειας και μιας και διάβασα ότι ζουν και στο Μεξικό η την κολομβια

http://www.fishbase.org/summary/6147

https://www.google.gr/maps/place/%CE%A3%CF%81%CE%B9+%CE%9B%CE%AC%CE%BD%CE%BA%CE%B1/@7.8774222,80.7003428,4z/data=!4m2!3m1!1s0x3ae2593cf65a1e9d:0xe13da4b400e2d38c

http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεσαι?Αυτα τα ψαρια ειναι απο Ασια...οπωτε αν θες βιοτοπικης προσεγγισεις θα πρεπει να φτιαξεις Ασιατικο και οχι Αμερικης...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεσαι?Αυτα τα ψαρια ειναι απο Ασια...οπωτε αν θες βιοτοπικης προσεγγισεις θα πρεπει να φτιαξεις Ασιατικο και οχι Αμερικης...

Οκ, αλλαγή πλάνων θα επιχειρήσω Sri Lanka biotope!! Αρκεί να βρω, eleocharis, rotala, blyxa και microsorum φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις.

Βεβαια η ελεοχαρις θελει φωτισμο και co2 για να παει καλα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κάπου τα μπλεξα, κι εγώ δεν ήξερα τι ήθελα να φτιάξω... Εν τέλει έβαλα αμερικάνικη χλωρίδα με ασιατική πανίδα... Μπάχαλο! Anyway, δεν έχω κάνει επίσημη παρουσίαση ενυδρείου απλά πείτε μου πως σας φαίνεται εκ πρώτης όψεως και αν είναι υπερβολικά πηγμένο για να κάνω καμιά αλλαγή.. Για τα ψαράκια μην ανησυχείτε, το φίλτρο είναι στρωμένο! Ευχαριστώ!

post-59895-0-81642100-1417163978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι,με αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ομορφο ειναι αλλα τα φυτα που εχεις βαλει γινονται ψιλογομαρια και καποια στιγμη θα στο πηξουν!

Παντως αν θες και αμερικανικη πανιδα ποτε δεν ειναι αργα! Δεν σου παρουσιαζω επιλογες γιατι καποιοι δαγκωνουν! :P Αν θες, πες να σου πω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω θα το αφηνα ετσι. ειναι πολυ ομορφο και πολυ φυσικα στημενο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον: Hyphessobrycon Amandae που ειναι και τα καταλληλοτερα! Μikrogeophagus Ramirezi! Nannacara Anomala! Apistogramma κτλ κτλ!

Βσικα τωρα που το βλεπω καλα καλα δεν εχεις και χλωριδα Αμερικης!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον: Hyphessobrycon Amandae που ειναι και τα καταλληλοτερα! Μikrogeophagus Ramirezi! Nannacara Anomala! Apistogramma κτλ κτλ!

Βσικα τωρα που το βλεπω καλα καλα δεν εχεις και χλωριδα Αμερικης!

Μα έχω caroliniana cambomba και εχινόδωρους bleheri που είναι αμερικανάκι, ozelot red και rubin red επίσης αμερικανάκια και vallisneria!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εχεις και κερατοφυλλο και βαλισνερια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εχεις και κερατοφυλλο και βαλισνερια!

Χμμμ... Επειδή κάπου διάβασα Valisneria Americana, υπέθεσα όλα τα είδη είναι απο Αμερική... Πφφφ, μπάχαλο τα κανα χαχαχχα...! Ναι το κερατόφυλλο το βαλα για επιστημονικούς λόγους να δω πως επιδρά στα νιτρικά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια χαρα ομοΡφο ειναι το ενυδειο σου και μην σκας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά όμορφο ενυδρείο έχεις! Δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάς ένα βιοτοπικό ( εγώ τα λέω βιοουτοπικά) ενυδρείο. Τα ψαράκια σου δε θα καταλάβουν την διαφορά :D.

Θα έχεις θέμα πάντως όταν μεγαλώσουν τα φυτά σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...