Jump to content

Limnophila sessiliflora.. πληροφοριες?


tony

Recommended Posts

Καλησπέρα ...μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να βάλω ζωντανά φυτά στο ενυδρείο μου για αισ8ητικούς λόγους αλλα περισσότερο για να ζουν σε ομορφότερο περιβάλλον τα ψαράκια μου.Στην αρχή σκεφτόμουν να βάλω cabomba αλλα σήμερα το πρωί μιλόντας με τον φίλτατο chrisb μου πρότεινε το φυτο Limnophila sessiliflora..το οποίο μοιάζει με την cabomba αλλα ειναι σαφώς πιο εντυπωσιακό...ετσι πήγα σε κάποια pet shops , το είδα απο κοντά...και εντυπωσιάστηκα

8έλω πληροφορίες για το συγκεκριμένο είδος φυτού ...λιπάσματα,(υπόστρωμα 8α μου ειναι λίγο δυσκολο να βαλω..υπαρχει κατι αλλο?πχ ταμπλετες),φωτισμός,παραμέτρους νερού και οτιδήποτε 8εωρείτε εσεις σημαντικό για την ανάπτυξη του φυτού....SAW ME YOUR LIGHTS...

Eυχαριστώ...με εκτίμηση tony

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να βάλω ζωντανά φυτά στο ενυδρείο μου για αισ8ητικούς λόγους αλλα περισσότερο για να ζουν σε ομορφότερο περιβάλλον τα ψαράκια μου.Στην αρχή σκεφτόμουν να βάλω cabomba αλλα σήμερα το πρωί μιλόντας με τον φίλτατο chrisb μου πρότεινε το φυτο Limnophila sessiliflora..το οποίο μοιάζει με την cabomba αλλα ειναι σαφώς πιο εντυπωσιακό...ετσι πήγα σε κάποια pet shops , το είδα απο κοντά...και εντυπωσιάστηκα

8έλω πληροφορίες για το συγκεκριμένο είδος φυτού ...λιπάσματα,(υπόστρωμα 8α μου ειναι λίγο δυσκολο να βαλω..υπαρχει κατι αλλο?πχ ταμπλετες),φωτισμός,παραμέτρους νερού και οτιδήποτε 8εωρείτε εσεις σημαντικό για την ανάπτυξη του φυτού....SAW ME YOUR LIGHTS...

Eυχαριστώ...με εκτίμηση tony

για δες....

Link to comment
Share on other sites

απλά εχε υπόψιν σου οτι αυτό το φυτό εχει γρήγορη ανάπτυξη... αν βαλεις πολλά θα εχεις homework... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε κάθε προσεγμένο ενυδρείο μπορεί να ευδοκιμήσει άνετα όπως θα διάβασες και στο λινκ που σου έδωσαν στο προφίλ του φυτού. Δεν έχει τρελές απαιτήσεις αλλά αναπτύσσετε τρομερά γρήγορα. Σχεδόν 1 με 2 φορές την εβδομάδα θα πρέπει να το κλαδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε.. πάρε και ένα καλό ψαλίδι αν πάρεις αυτό το φυτό :Ρ , σε ενημερώνω.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις "προιδοποιήσεις" νομίζω πως 8α το τολμίσω ...το πολύ πολύ να γεμίσω τους συνχομπίστες μας κδέματα...και να τους κάνω περισσότερο ευτυχισμένους....

οσον αφορα τον φωτισμο πόση ωρα χρειάζετε αναμένο φώς? και για τα λιπασματα σε υγρή μορφή (φλορις εξελ πχ. αν το λεω καλα ) η καποια ταμπλετα που 8αβετε διπλα στην ριζα του φυτου?

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

για τα λιπάσματα σε υγρή μορφή (φλορις εξελ πχ. αν το λεω καλα ) η καποια ταμπλετα που 8αβετε διπλα στην ριζα του φυτου?

Για να μην σας μπερδέψω επειδη δεν το έθεσα σωστά ...χρειάζετε το συγκεκριμένο φυτό ταμπλέτες λίπανσης και λίπανση υγρής μορφής η ένα απο τα δύο ! το "Φλορις εξελ" τι ακριβώς ειναι και ποια η ιδιότητα του?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλα στο συγκεκριμένο 8έμα "φυτών" ειμαι αρχάριος...

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φυτό θεωρείται εύκολο φυτό και δεν είναι απαραίτητες η ταμπλέτες του αρκεί η λίπανση στην στήλη. Προβλέπω όμως ότι θα βάλεις και άλλα φυτά στο ενυδρείο ( άμα αρχίσεις μια φορά δεν σταματάς στο ένα :bowdown: ) θα έλεγα σου λοιπόν να αγοράσεις και να τοποθετήσεις και ταμπλέτες στο χαλίκι βάση των οδηγιών της εταιρίας. Από φωτισμό όσο πιο πολλή φωτισμό έχει τόσο πιο μικρά είναι τα διαστήματα μεταξύ των φύλων δηλαδή φαίνεται το φυτό πιο πυκνό.

Τώρα γι το "Φλορις εξελ" που λες μάλλον εννοείς το Flourish Excel.

το Flourish Excel. είναι οργανικός άνθρακας και κάνει καλό στα φυτά :thumbup: για περισσότερα διάβασε αυτό το ποστ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8724

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος λόγος που στο πρότεινα είναι ότι δεν είναι απαιτητικό - ούτε καν σε φως- οπότε δε χαλάνε τα κάτω μέρη του φυτού που σκιάζονται από τα πάνω (όπως παθαίνει η καμπόμπα)

Όσο λοιπόν έχεις μόνο αυτό, μην βάλεις τίποτα... αρκούν οι αλλαγές νερού.

Το σίγουρο για οποιοδήποτε φυτό είναι ότι αν έχεις μόνο απλή daylight λάμπα, πρέπει να την αλλάξεις με μια κατάλληλη για φυτά, οι οποίες δίνουν διαφορετικό φάσμα φωτός.

Ταμπλέτες μπορείς να βάλεις όταν μπούν και άλλα φυτά και κυρίως να μη βάλεις παντού, αλλά μόνο κοντά/κάτω από ρίζες.

Καλή επιτυχία... τα αληθινά φυτά είναι απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρων σας και τις συμβουλές σας 8α κάνω οτι καλήτερο μπορώ ακολου8όντας τις οδηγείες που μου δώσατε...πρίν 4-5 μέρες ξεκίνησα με κλαδέματα που μου έδωσε ο φίλος chrisb και βλέπω το φυτό να αναπτύσετε μέρα με τη μέρα και μάλιστα πολύ γρήγορα....... :bowdown::thumbup::D

ευχαριστώ και πάλι

με εκτίμηση tony

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...