Jump to content

Ξερει Κανεις Τι Φυλλο Ειναι Τα Αγγελοψαρα Μου?


Recommended Posts

καλησπερα παιδια

σημερα αγορασα 2 αγγελοψαρα μικρα

του ειπα να μου βαλει ενα ζευραρι και δεν ηταν σιγουρος αν ηταν οντως θηλυκο η αρσενικο

μπορει κανεις να μου πει με σιγουρια τι φυλα ειναι τα 2 ψαρια?

post-60104-0-40514700-1416940935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ήρθες!! Αν δεν κάνω λάθος από την φωτογραφία σου το χρυσό ειλναι σίγουρα θηλυκό καθώς ειναι επίπεδο το πάνω μέρος του κεφαλιού του ενώ το ζέβρα μου φαίνεται για αρσενικό γιατι κάνει μια καμπύλη το κεφαλάκι του πριν από το στόμα. Προσπάθησε να δώσεις καλύτερες φωτογραφίες "προφίλ"!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το μέγεθος... ΔΕΝ μπορεί να σου πει κάποιος με σιγουριά... για το φύλο τους.

Το ενυδρείο σου πάντως... δείχνει να χρειάζεται κάποιες διορθώσεις. Μπορείς να δώσεις... περισσότερες πληροφορίες;.. για το μέγεθος του, τις συνθήκες νερού σου και την θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το μέγεθος... ΔΕΝ μπορεί να σου πει κάποιος με σιγουριά... για το φύλο τους.

Το ενυδρείο σου πάντως... δείχνει να χρειάζεται κάποιες διορθώσεις. Μπορείς να δώσεις... περισσότερες πληροφορίες;.. για το μέγεθος του, τις συνθήκες νερού σου και την θερμοκρασία;

Δίκιο έχεις. Το σίγουρα εκ παραδρομής το έγραψα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μερικες συμβουλες για το ενυδριο σου

Αλλαξε το χαλικι με καποιο μονοχρωμο γιατι τα ψαρια στρεσαροντε με τα χρωματα οταν αντανακλαει το φως

Πεταξε εξω οτι ψευτικο διακοσμιτικο και πλαστικο ειπαρχει και αντικατεστισετα με φυσικα ξυλα και καποια ευκολα φυτα που μπορεις να βαλεις για να φτιαξεις εναν υπεροχο βιοτοπο για τα σκαλαρια σου

Κανε μια παρουσιαση του ενυδριου σου και πες μας ποσα λιτρα ειναι ποσο καιρο τρεχει τι χρησημοποιης για φυλτρανση θερμοκρασιες αν επεξεργαζεσε το νερο μετρησεις αν εχεις κανει ποτε και τις ρουτηνες σου γενικοτερα

Συγνωμη αν σε πηρα μονοτερμα αλλα σταλεω αυτα για να μην κανεις λαθη τα οποια θα τα βρεις μπροστα σου στο μελον και θα πετας ασκοπα λεφτα σε οτι σαβουρα θελει να σου πουλησει το καθε πετ σοπ

Φιλικα παρης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω ολους για τις σημαντικες πληροφοριες

καταρχας ειμαι αρχαριος σε θεματα ενυδριων αλλα ας ελπισουμε στο μελλον να γινω καλυτερος

το νερο ειναι 27 βαθμους

δεν επεξεργαζομαι το νερο

δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι το ενυδριο μου αλλα εχει

30 υψος

48 πλατος

αν μπορειτε πειτε μου τι διορθοσεις να κανω στο ενυδριο μου για το καλο των ψαριων

και παλι σας ευχαριστω

http://prntscr.com/5a5edm

σας εστειλα μια φωτογραφια σε πριντ σκρειν για να δειτε πως ειναι το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα!

Θα σου πω το εξης, οτι κι αν ακουσεις απο δω και περα μην απογοητευτεις και μην παρεξηγηθεις! Θα σε βοηθησουμε να; φτιαξεις ενα ομορφ ενυδρειο! Οκ; Να συνεχισω;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε

το ξερω οτι το ενυδρειο μου ειναι χαλια , δεν θα απογοητευτω ουτε θα παρεξηγηθω με κανενα απο εσας

απλα επιδη ειμαι αρχαριος χρειαζομαι πολλες συμβουλες επιδη απο τι καταλαβα στα πετ σιοπς δεν δινουν και τις πιο καλες συμβουλες!εξαλου γιαυτο ηρθα στην παρεα σας για να μαθω πολλα πραγματα!

συνεχισε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Ξεκιναμε:

Για αρχη διαβαζεις εδω και δινεις ιδιαιτερη εμφαση στον κυκλο του αζωτου ωστε να καταλαβεις πανω κατω τι γινεται μεσα στο ενυδρειο σου για να ειναι υγιη τα ψαρια σου!

Δευτερον οτι υπαρχει μεσα στο ενυδρειο εκτος απο τα ψαρια τα βγαζεις! Τα ψαρια θα φυγουν αργοτερα! :D

Τωρα εχουμε μεινει μονο με τα ψαρια! Βαζεις για βυθο ή φυσικο χαλικι ή αμμο! Αναλογα σε ποια ηπειρο θες να κινηθεις με τα ψαρια σου θα βαλουμε και την διακοσμηση!

Το ενυδρειο σου τι μηκος εχει;

Την θερμοκρασια πως την μετρας; Δεν βλεπω κανενα θερμομετρο. Συμφωνα με τον θερμοστατη;

Τα ψαρακια που εχεις παρει δεν κανουν γιαυτο το ενυδρειο! Αν και ακουγεται ασχημο θα πρεπει να τα δωσεις ή αν οντως σου αρεσουν, θα πρεπει να σκεφτεις και συντομα κιολας, για καινουριο, μεγαλυτερο ενυδρειο, οπου θα βαλεις κι αλλα τετοια ψαρια! Και οταν λεω μεγαλυτερο εννοω πολυ μεγαλυτερο!

Ξαναλεω, δεν εχω κανενα σκοπο να σε προσβαλλω ή να σου επιτεθω, προσπαθω να βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε οτι προσπαθεις να βοηθισεις και σε ευχαριστω

την θερμοκρασια την μετρω βαση του θερμοστατη δεν ξερω αν ειναι λαθος

οταν εννοεις αμμο κανει η αμμος της θαλασσας?

δεν θελω να δωσωτα ψαρια σε αλλον επιδη μαρεσουν αλλα ειναι δυσκολο να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο λογο του οικονομικου

πριν εκανα λαθος για το μηκος του ενυδρειου μου

ειναι

30 πλατος

48 μηκος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω ολους για τις σημαντικες πληροφοριες

καταρχας ειμαι αρχαριος σε θεματα ενυδριων αλλα ας ελπισουμε στο μελλον να γινω καλυτερος

το νερο ειναι 27 βαθμους

δεν επεξεργαζομαι το νερο

δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι το ενυδριο μου αλλα εχει

30 υψος

48 πλατος

αν μπορειτε πειτε μου τι διορθοσεις να κανω στο ενυδριο μου για το καλο των ψαριων

και παλι σας ευχαριστω

http://prntscr.com/5a5edm

σας εστειλα μια φωτογραφια σε πριντ σκρειν για να δειτε πως ειναι το ενυδρειο μου

Τα λίτρα του ενυδρείου τα υπολογίζεις ως εξής...

Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος : 1000 =

Για να είσαι πιο ακριβής... οι διαστάσεις που βάζεις είναι του χώρου που καταλαμβάνει το νερό (αφαιρείς δηλαδή το πάχος του τζαμιού... το χώρο για το φωτιστικό... κλπ.).

Εκ πρώτης όψεως... το ενυδρείο σου είναι παντελώς ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις... από πλευράς μεγέθους... οπότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να τα δώσεις πίσω... στον τύπο που στα πούλησε (και είμαι σίγουρος ότι... θα σου κάνει και "δυσκολίες")... φρόντισε να τον "πιέσεις" ώστε να τα πάρει.

Χρειάζονται αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο (κατά προτίμηση μεγαλύτερο από 300 λίτρα... και λέω λίγα)... γιατί ζουν σε ομάδα (8-10 ψάρια... το ελάχιστο).

ΑΝ έχεις την δυνατότητα αλλαγής... θα σε βοηθήσουμε να το "στήσεις" κατάλληλα για τα ψάρια... και να το ευχαριστηθείς.

ΑΝ υπάρχει αδυναμία... θα προσπαθήσουμε να σου δώσουμε τις κατάλληλες πληροφορίες ώστε να αξιοποιήσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτό που έχεις... αλλά να ξέρεις ότι... όσο λιγότερα γνωρίζεις... τόσο καλύτερα να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο... γιατί μειώνεις τις πιθανότητες προβλημάτων.-

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα του ενυδρείου τα υπολογίζεις ως εξής...

Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος : 1000 =

Για να είσαι πιο ακριβής... οι διαστάσεις που βάζεις είναι του χώρου που καταλαμβάνει το νερό (αφαιρείς δηλαδή το πάχος του τζαμιού... το χώρο για το φωτιστικό... κλπ.).

Εκ πρώτης όψεως... το ενυδρείο σου είναι παντελώς ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις... από πλευράς μεγέθους... οπότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να τα δώσεις πίσω... στον τύπο που στα πούλησε (και είμαι σίγουρος ότι... θα σου κάνει και "δυσκολίες")... φρόντισε να τον "πιέσεις" ώστε να τα πάρει.

Χρειάζονται αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο (κατά προτίμηση μεγαλύτερο από 300 λίτρα... και λέω λίγα)... γιατί ζουν σε ομάδα (8-10 ψάρια... το ελάχιστο).

ΑΝ έχεις την δυνατότητα αλλαγής... θα σε βοηθήσουμε να το "στήσεις" κατάλληλα για τα ψάρια... και να το ευχαριστηθείς.

ΑΝ υπάρχει αδυναμία... θα προσπαθήσουμε να σου δώσουμε τις κατάλληλες πληροφορίες ώστε να αξιοποιήσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτό που έχεις... αλλά να ξέρεις ότι... όσο λιγότερα γνωρίζεις... τόσο καλύτερα να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο... γιατί μειώνεις τις πιθανότητες προβλημάτων.-

Συμφωνω απολυτα!

Τωρα για την θερμοκρασια, θα χρειαστεις ενα απλο ενυδρειακο θερμομετρο. Το πουλανε σε ολα τα πετ και ειναι παμφθηνο. Μολις το παρεις, θα δεις τι θερμοκρασια δειχνει και βαση του θερμομετρου θα ρυθμισεις τον θερμοντηρα!

Για αμμο θαλασσης δεν ξερω αν κανει γενικα γιατι εχω ακουσει οτι πετρωνει αλλα για τα σκαλαρια σιγουρα δεν κανει! Αμμο απο πετ! Χαλαζιακη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτα που μου ειπατε μετρησα το ενυδρειο μου και ειναι 34 λιτρα

ξερετε ποσα στοιχιζει αυτη η αμμος?

παιδια ειναι λιγο δυσκολο να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο λογο του οικονομικου

επιδη υπαρχει αδυναμια θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε καταλληλες πληροφορίες ώστε να αξιοποιησω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτό που έχω

Έγινε επεξεργασία - Michalis Efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου σκαλαρια σε 34 λιτρα δεν μπαίνουν...Μιλαμε για ψαρια που μεγαλωνουν πολυ,ζουν σε κοπαδια και δερνουν πολυ σε γεννες.Σκεψου ενα ψαρι που σε υψος γινεται μεγαλύτερο απο την παλαμη σου,πως να χωρεσουν;Λυπαμαι που σε στεναχωρω,αλλα ειλικρινά γυρισε τα πισω αμεσα κ απαιτησε αντικατασταση με ψαρακια καταλληλα για το ενυδρειο σου.Εισαι προθυμος ομως;:)

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο σου φιλαρακι μου, πολυ λιγα ψαρια θα μπορουσαννα μπουν! Εγω θα προτεινα εναν μονομαχο! Κανα 6-7 κιλα αμμο χαλαζιακη ωστε να μην σου ανεβασει τις σκληροτητες του νερου και κανα δυο μικρα ξυλαρακια! Φυτα ασιατικα και ευκολα οπως η μος και το μικροσορουμ και εισαι πρωτος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν μπορω να τα παρω πισω τα ψαρια δεν ξερω πρωτο μου αρεσουν πολυ και δευτερο δεν εχω τα κοτσια να του τα παρω πισω

αν κανω μερικες αλλαγες οπως μου ειπατε θα εχει σωτηρια η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Καμια σωτηρια δεν υπαρχει γιαυτα τα ψαρια στα 34 λιτρα! Αυτος ειχε τα κοτσια να στα πουλησει! Κι εμενα μου αρεσουν οι καρχαριες αλλα δεν μπορω να τους βαλω στο ενυδρειο μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο τους χαλαρους στο θεμα λιτρα,αλλα θα στο θεσω καπως σκληρα,αν βαλουμε εναν ανθρωπο να ζησει στον χωρο διαστασεων τουαλετας,θα ζησει;Λογικα ναι,αλλα ποσο και πως;Οι διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι ασφυκτικες δυστυχως.Ποτε δεν θα παρεις απο τα ψαρια τον χαρακτηρα κ την αναπτυξη τους.Με τις αλλαγες,που θα πρεπει να ειναι συχνοτατες,απλα θα τα κρατησουν ζωντανα.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο τους χαλαρους στο θεμα λιτρα,αλλα θα στο θεσω καπως σκληρα,αν βαλουμε εναν ανθρωπο να ζησει στον χωρο διαστασεων τουαλετας,θα ζησει;Λογικα ναι,αλλα ποσο και πως;Οι διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι ασφυκτικες δυστυχως.Ποτε δεν θα παρεις απο τα ψαρια τον χαρακτηρα κ την αναπτυξη τους.Με τις αλλαγες,που θα πρεπει να ειναι συχνοτατες,απλα θα τα κρατησουν ζωντανα.

:)

Δυστυχώς όμως εν προκειμένω είναι σαν... να μιλάμε για άνθρωπο σε χαρτόκουτα... όχι για χώρο... τουαλέτας.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως εν προκειμένω είναι σαν... να μιλάμε για άνθρωπο σε χαρτόκουτα... όχι για χώρο... τουαλέτας.- ;)

Στο χαρτοκουτο τουλάχιστον απο κάπου θα πάρει αέρα,στην τουαλέτα κ σε μια τόσο μικρή γυάλα απλά θα σκάσει απο ασφυξία... ;)

Το θέμα είναι να κατάλαβε βεβαια ο φίλος το πρόβλημα,γιατί εξέφρασε δυσταγμούς για μια πιθανή απομάκρυνση των ψαριών.Εδω μιλάμε για μαρτύριο....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω,πάτημα για να δώσω εμφαση ( και άλλη θα μου πειτε..; ) έψαχνα.

Στο θέμα μας,σε αυτες τις διαστάσεις θα εφτιαχνα ένα παλατάκι για μονομάχο.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δειτε το ενυδρειο μου μπας και κανω κανα λαθος

το μετρησα και δεν νομιζω να εκανα λαθος αλλα δεστε το και σεις

http://prntscr.com/5a6pmf

σας ειναι λογικο να ειναι 34 λιτρα?

αλλα απο την αλλη μου φαινετε λιγο μεγαλο για να φιλοξενισω ενα μονομαχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...