Jump to content

Demasoni Labidochromis Αρρωστα


Recommended Posts

πριν 15-20 ημερες ειχα απωλεια σε ενα λαμπιντο.(ειχε πρηστει το ενα ματι του,νομιζα οτι υπηρχε καποια διαμαχη)..

εδω κ 4-5 μερες η ταηστρα ριχνει το φαγητο κ εκει που το τρωγανε μεσα σε ενα δευτερολεπτα δεν παει κανενα ψαρι να το φαει.Σκεφτητε οτι εχουν μεινει υπολλειματα τροφης στους βραχους.Τωρα μολισ παρατηρησα οτι το ενα ντεμασονι καθετε στον βυθο κ καποιες στιγμεσ γυρναει αναποδα και του κρεμετε κατι απο κατω.Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο.

βοηθηστε με παρακαλω γιατι νομιζω οτι τα χανω....

Έγινε επεξεργασία - george78
Link to comment
Share on other sites



ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : ανορεξια των ψαριων κ δεν κανουν "βολτες"οπως το συνηθηζουν


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 240 λτ

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικο κ εξωτερικο φιλτρο fluval 305

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):περιπου δυο χρονια με αφρικανες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):λαμπιντος 5 και ντεμασονι 6

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα τρεις φορεσ την ημερα αλλαγη νερου καθε τρεισ εβδομαδες


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8-8,5

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):<0,05 mg/l

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0,0mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:20 !!!



ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:



ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού :ντεμασονι

- Ιστορικό Ψαριού: δεν υπηρχε

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): περιττωματα νομιζω ασπροκοκκινα ,εχει χασει λιγο το χρωμα του,ορεξη δεν εχει καθολου,αναπνοη κανονικη νομιζω κ κινητικοτητα οχι οπως παντα(καμια σχεση)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:


ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)


ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ


ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

κοιταξα το θερμομετρο (το οποιο ειχε πεσει κατω στον βυθο κ εδειχνε 20 βαθμους!Ανοιξα το εσωτερικο φιλτρο κ εβγαλα απο μεσα τον θερμοστατη κ εχει καει.(εχει μπει μεσα στις αντιστασεις νερο).καλα αυτο δεν ειναι πολυ επικινδυνο???

(θα κοιταξω να ανεβασω φωτος σε λιγο)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου ταιζεις πολυ......και το ψαρακι εχει bloat.......ασθενεια πολυ κλασσικη στην αφρικη.......ειδικα τα demasoni ειναι πολυ ευαισθητα....τι ταιζεις?και επισης θα προτεινα τα demasoni να μπαινουν σε ενυδρεια 10-12 ατομα......αν λεω κατι λαθος ας με διαψευσουν επισης το ενυδρειο πρεπει να εχει τουλαχιστον 26 βαθμους μεσα

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια 20....??? γιατι???? δεν ξερω κατα ποσο εχεις ακουσει αλλα τα ψαρια σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες δεν τρωνε...

πεφτει ο μεταβολισμος τους.

3 φορες που ταιζεις ειναι πολλες οπως σου ειπαν και παραπανω...

το demasoni δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβος ειναι αυτο απο πισω του... , αλλα η ασταθεια στο κολυμπι με παραπεμτει οπως ειπε και ο φιλος σε bloat....

συγνωμη που θα τα πω αλλα αφου ζουν ακομη σε 20 βαθμους ειναι ηρωες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα "πακετο"παιδια!!!.ειχε χαλάσει ο θερμοστάτης .αγορασα καινούργιο κ τον έβαλα στους 27.επισης ξεκίνησα θεραπεία με sera baktopur direct.

εν το μεταξύ το ψαράκι που εχω στην φωτό δεν το βριςκω.αποχαιρετισε μαλλον ετσι;πρεπει να το βρω λογικά ,σωστά;

Πλακα πλακα με το που ανέβηκε η θερμοκρασία τα βλεπω σιγα σιγα κ αρχίζουν κ κολυμπάνε παλι!Οσο για το φαγητο ,λέτε οτι ταΐζω πολυ;Ταΐζω τρεις φορές την ημέρα αλλα με μικρές ποσότητες .(ημερησίως δεινώ sera vipagran k δυο φορές την εβδομαδα περιπου profish tropic green(flake food with spirulina)

Έγινε επεξεργασία - george78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αφησε τον ματαιο τουτο κοσμο.......θα βρεις μαλλον το ψαρι μισοφαγωμενο.........

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βρες το και βγαλτο! Καλα κανεις και ταιζεις 3 φορες την ημερα! Απλα βαλε λιγο ποικιλια!

Το bloat προκαλειται και απο οταν τρεφονται τα ψαρια απο την επιφανεια! Αν ταιζεις flakes μουλιαζε τα στο νερο πρωτα και μετα ριχνε τα μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα την εβδομαδα μουλιασε την τροφη σε garlic guard της seachem ή κατι παρεμφερες.Ειναι σκορδοζουμο κ βοηθαει το ανοσοπηιτικο των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο κ με ποια σειρά μπήκαν τα ψάρια;

Βλέπω αμμωνια ότι μετρησες.Επιβεβαίωσε το με άλλη μια μέτρηση.Σταμάτα τα ταίσματα κ κάνε αλλαγή νερού,βάση βέβαια των οδηγιων του φαρμάκου που χρησιμοποιεις.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βρες το και βγαλτο! Καλα κανεις και ταιζεις 3 φορες την ημερα! Απλα βαλε λιγο ποικιλια!

Το bloat προκαλειται και απο οταν τρεφονται τα ψαρια απο την επιφανεια! Αν ταιζεις flakes μουλιαζε τα στο νερο πρωτα και μετα ριχνε τα μεσα!

Οταν λες ποικιλια?αυτες οι δυο δεν φτάνουν ;αν οχι ,εχεις καποια ιδέα για κατι διαφορετικό ή καποιον αλλο συνδιασμο;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα την εβδομαδα μουλιασε την τροφη σε garlic guard της seachem ή κατι παρεμφερες.Ειναι σκορδοζουμο κ βοηθαει το ανοσοπηιτικο των ψαριων.

Το εχω κ δεν το χρησιμοποιώ .λαθος ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο κ με ποια σειρά μπήκαν τα ψάρια;

Βλέπω αμμωνια ότι μετρησες.Επιβεβαίωσε το με άλλη μια μέτρηση.Σταμάτα τα ταίσματα κ κάνε αλλαγή νερού,βάση βέβαια των οδηγιων του φαρμάκου που χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο κ με ποια σειρά μπήκαν τα ψάρια;

Βλέπω αμμωνια ότι μετρησες.Επιβεβαίωσε το με άλλη μια μέτρηση.Σταμάτα τα ταίσματα κ κάνε αλλαγή νερού,βάση βέβαια των οδηγιων του φαρμάκου που χρησιμοποιεις.

Γύρω στον 1,5 χρονο.πρωτα τα λαμπιντο κ μετα μπήκαν τα ντεμασονι

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ποικιλια?αυτες οι δυο δεν φτάνουν ;αν οχι ,εχεις καποια ιδέα για κατι διαφορετικό ή καποιον αλλο συνδιασμο;

Ποικιλια! Πολλες τροφες! Δεν ξερω για τις αφρικανες τι δινουν αλλα σιγουρα θα υπαρχουν μπολικες!

Το εχω κ δεν το χρησιμοποιώ .λαθος ετσι;

Ε αφου το εχεις δινε το! Καλο κανει, κακο δεν κανει!

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα με το που ανέβηκε η θερμοκρασία τα βλεπω σιγα σιγα κ αρχίζουν κ κολυμπάνε παλι!

λογικοτατο... ηταν σαν να τα εχεις στον παγο... πως να κουνηθουν....

ευχομαι να την γλυτωσουν....

καλη συνεχεια. γνωμη μου να ταιζεις μια φορα την ημερα, πχ απογευμα

με μιγμα απο 3-4 τροφες...

καλη συνεχεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα......εγω τα εχω μαθημενα σε ocean nutrition omni και vegi flakes......ειναι καπληκτικες τροφες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα......εγω τα εχω μαθημενα σε ocean nutrition omni και vegi flakes......ειναι καπληκτικες τροφες

το καταπληκτικες ειναι σχετικο. συμφωνω οτι ειναι μια χαρα, αλλα δεν ειναι πιο καλες απο το να ειχες 5-6 τροφες και να τους εριχνες μιγμα...

εγω παντα οταν ειχα αφρικανικες-δισκους-και διαφορα αλλα με ποικιλια τροφων κρατουσα ολα τα ψαρια...

χωρις αρρωστιες και με πολυ καλη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

το καταπληκτικες ειναι σχετικο. συμφωνω οτι ειναι μια χαρα, αλλα δεν ειναι πιο καλες απο το να ειχες 5-6 τροφες και να τους εριχνες μιγμα...

εγω παντα οταν ειχα αφρικανικες-δισκους-και διαφορα αλλα με ποικιλια τροφων κρατουσα ολα τα ψαρια...

χωρις αρρωστιες και με πολυ καλη αναπτυξη.

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει να κανω μιγμα ποτε......αλλα περαν το θεματακι του προμηθευτη εδω ελλαδα δεν ειχα ποτε προβλημα 3 χρονια τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μειγμα εννοει να ριχνεις ταυτοχρονα απ ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...