Jump to content

Τι Ρεφρακτομετρο Εχετε?


Recommended Posts

Οπως λεει και το θεμα μου τι ρεφρακτομετρο εχετε? Θα ηθελα να πουμε τι εχει ο καθενας και ποσο αξιοπιστο ειναι καθως εχω παραληψει την αγορα ενως τετοιου εργαλειου και ειμαι στο αμεσο ψαξιμο και ελεγα για αγορα κινεζου.ειναι αξιοπιστα η σε καθε μετρηση θα θελει και καλιμπραρισμα.

ξεκιναω λοιπον http://www.ebay.com/itm/Portable-0-10-Refractometer-Salinity-Hydrometer-Fish-Tank-Aquarium-Salt-Test-/141405382334?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item20ec6ae6be

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου αγορά ηταν ένα οικονομικό απο το ebay στα 16€ ηταν αρκετά καλο απλα ήθελε καθε δεύτερη μέτρηση καλιπραρισμα τωρα εχω ενα της vertex που μονο μια φορα στους 3+ μηνες που το εχω χρειάστηκε καλιπραρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δυο απο ebay, πολυ φθηνα και τα δυο(12€ και 16€) αλλα καλο ηταν καθε 2-3 μετρησεις να κανεις ενα τσεκ μηπως χασουν, τα εχω δωσει σε συνχομπυστες και δουλευουν ακομα απροβληματιστα(τουλαχιστον δεν μου εχουν πει οτι εχουν θεμα). Για εμενα εχω και εγω ενα vertex και εμενα στους 3+ Ηθελε καλιμπραρισμα. Πολυ καλη αγορα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρόσφατα πήρα το vertex. Εδώ και ενάμιση μήνα που μετράω ακόμα δεν θέλει καλιμπράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πως το καταλαβαίνετε ότι δεν θέλει καλιμπράρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Πως το καταλαβαίνετε ότι δεν θέλει καλιμπράρισμα;

πιθανον επειδη ειναι καλιμπραρισμενο με Α/Ο και στον ελενχο διχνει 0.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

πιθανον επειδη ειναι καλιμπραρισμενο με Α/Ο και στον ελενχο διχνει 0.

Με νερό από Α/Ο δεν γίνετε σωστό καλιμπράρισμα.

Θέλει το υγρό καλιμπραρίσματος για ρεφρακτόμετρο.

41r3m4A9nuL._SX342_.jpg

Για να κάνεις έλεγχο σημαίνει ότι το καλιμπράρεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και τετοια υγρα εε;; Που το βρησκουμε;; Το εχετε δει σε κανα μαγαζι Ελλαδα η μονο μεσω ξενων eshops;

Link to comment
Share on other sites

Με νερό από Α/Ο δεν γίνετε σωστό καλιμπράρισμα.

Θέλει το υγρό καλιμπραρίσματος για ρεφρακτόμετρο.

41r3m4A9nuL._SX342_.jpg

Για να κάνεις έλεγχο σημαίνει ότι το καλιμπράρεις.

Ωραια ιδεα αυτο, το αγνοούσα! Αλλη λυση για καλιμπραρισμα ειναι η χρήση ορού με 0,9 αλατοτητα. Κανονικα τα ρεφρακτομετρα πρεπει να το δείξουν σωστα.

Τωρα για καλιμπραρισμα με νερο απο Α/Ο παιδια ειναι περιττό εντελως. Νερο βρύσης το ιδιο ακριβώς ειναι. Και στην ερωτηση σου τι ρεφρακτομετρο εχουμε, το καλοκαιρι που ειχε προσφορά τα vertex το aquariiumshop, γεμίσαμε οι περισσότεροι με vertex ρεφρακτομετρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω της Red Sea και είμαι πολύ ευχαριστημένος, λίγο ακριβό όμως (50 ευρώ από το γερμανικό Amazon - www.amazon.de).

post-50356-0-64375300-1417337848_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - timor
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο συζητηση που ειχα με το φιλο Θαναση (ΤΑΝ) πηγα σε αγορα του νεου red sea, δεν ξερω απο ρεφρακτομετρα δεν εχω ξαναδουλεψει ποτε αλλα απο διαφορα site που διαβαζα πριν κανω την αγορα ημουνα αναμεσα σε DD και σε red sea.

Οσο για το υγρο καλιμπραρισματος δεν το ηξερα και το δικο μου το καλιμπραρα με νερο Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα ,

σιγά σιγά εξοπλίζομαι και εγώ για το θαλασσινο ενυδρείο μου και είμαι λίγο στο ψαξιμο για ρεφρακτομετρο ..... γράφω εδώ για να μην ανοίγω και εγώ άλλο θέμα !!!

Βρίσκω κάποια στην ελληνική αγορά αλλά η τιμές είναι σχεδόν η διπλές από ότι από στο ebay η amazon θέλοντας όμως να υποστηρίξω και τα εγχώρια καταστήματα , μιας 

και έχουν μείνει λίγα και ακόμα πιο λίγα τα σωστά , θα ήθελα ενημερωτικά τη γνώμη σας και ακόμα εάν έχετε κάποιο να προτείνετε .

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φίλε μου 7-8 χρόνια τις red-sea και είμαι ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tuscani7 έγραψε:

Καλημέρα ,

σιγά σιγά εξοπλίζομαι και εγώ για το θαλασσινο ενυδρείο μου και είμαι λίγο στο ψαξιμο για ρεφρακτομετρο ..... γράφω εδώ για να μην ανοίγω και εγώ άλλο θέμα !!!

Βρίσκω κάποια στην ελληνική αγορά αλλά η τιμές είναι σχεδόν η διπλές από ότι από στο ebay η amazon θέλοντας όμως να υποστηρίξω και τα εγχώρια καταστήματα , μιας 

και έχουν μείνει λίγα και ακόμα πιο λίγα τα σωστά , θα ήθελα ενημερωτικά τη γνώμη σας και ακόμα εάν έχετε κάποιο να προτείνετε .

Ευχαριστώ .

 

D-D , Red Sea , Vetex σιγουρα πολυ αξιοπιστα!

 

Ομως πολυ χομπιστες χρησιμοποιούν και κινεζικα χωρις προβλημα ΟΜΩΣ θα πρεπει να προσεχείς συνεχως το καλιμπραρισμα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ ένα γνήσιο φθηνό κινέζικο  :lolu: και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το τεστάρω 1 φορά το μήνα με αντίστροφη όσμωση και διάλυμα ορού 1009 και χρειάζεται καλιμπράρισμα 1-2 φορες το χρόνο περίπου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος TIGERTRIGER έγραψε:

εγώ χρησιμοποιώ ένα γνήσιο φθηνό κινέζικο  :lolu: και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το τεστάρω 1 φορά το μήνα με αντίστροφη όσμωση και διάλυμα ορού 1009 και χρειάζεται καλιμπράρισμα 1-2 φορες το χρόνο περίπου

 

Δηλαδη κατι τετοιο θα ηταν καλο ?Εχει σχεσει και η θερμοκρασια ? Φανταζομαι θερμοκρασια νερου και οχι περιβαλλοντος ε?

https://www.ebay.de/itm/Salzmessgerat-Salzgehalt-Refraktometer-0-10-Salinity-Refractometer-Scale-Tester/172847407327?hash=item283e8220df:g:sOAAAOSwiqFac8s2

Έγινε επεξεργασία - tuscani7
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος tuscani7 έγραψε:

 

Δηλαδη κατι τετοιο θα ηταν καλο ?Εχει σχεσει και η θερμοκρασια ? Φανταζομαι θερμοκρασια νερου και οχι περιβαλλοντος ε?

https://www.ebay.de/itm/Salzmessgerat-Salzgehalt-Refraktometer-0-10-Salinity-Refractometer-Scale-Tester/172847407327?hash=item283e8220df:g:sOAAAOSwiqFac8s2

οπτικά όμοιο είναι και το δικό μου, μόνο που το δικό μου το είχα πάρει φθηνότερα, από τα βάθη της Κίνας :lolu:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tuscani7 said:

Έχω ακριβώς το ίδιο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Έχω ακριβώς το ίδιο 

Θα αργήσω πολύ να το χρησιμοποιήσω μιας και ακόμα δεν έχω στήσει το ενυδρείο μου .

Σου είναι εύκολο στη χρήση ?

 

Πάντως μου θύμισε μια ατάκα του παππού μου "Κάποιος πήγαινε στην αγορά μέσα στον κόσμο και έσερνε ένα μεγάλο σχοινί και έλεγε παραμερίστε κοσμε κάντε στην άκρη να περάσει το βόδι τον κοιτάγανε και του λέγανε τη λες ρε άνθρωπε που είναι το βόδι και τους απαντησε...Τώρα θα το αγοράσω .

Έτσι και εγώ χαχαχαχα !!!!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ θα τα πούμε όταν θα έρθει η ώρα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...