Jump to content

Φυσαλίδες Στην Σιλικόνη


malaw

Recommended Posts

Χαίρεται φίλοι, μόλις χτές που πήγα να κάνω την καθιερωμένη αλλαγή νερού παρατήρησα στην αριστερή μπροστινή ένωση του ενυδρείου μου μικροφυσαλίδες σε μορφή γραμμής μέσα στην σιλικόνη...

το ενυδρέιο είναι το Anubias 450 απο τα pet city, είναι καινούργιο 1 μήνα περίπου και είναι στημένο αφρικάνικο με αρκετές πέτρες-φελιζόλ-2 κόντρες κάτω και 2 πάνω που ενώνουν πίσω με μπροστά τζάμι...

διαρροή δεν έχω αλλά θα ήθελα την άποψη σας γενικώς.

post-14095-0-39513300-1417441290_thumb.jpg

post-14095-0-91595500-1417441327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ημουν στη θέση σου θα ερχόμουν σε επαφή άμεσα με τον υπευθυνο του καταστήματος για να τον ενημερώσω και να συζητήσω μαζί του για πιθανό μελλοντικό πρόβλημα, μιας και το ενυδρείο είναι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Ανέστη τώρα το είδα ... Επειδή δεν φαίνεται καλά από το φλας μάλλον , οι φυσαλίδες είναι νερό που έχει εισχωρήσει στην σιλικόνη ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δημητρη μου...η φυσαλίδες είναι μια μικρή γραμμούλα νερού θα είναι...τους πήρα τηλ..κ θα μου έχουν νεότερα αύριο..λογικά επισκευή τοπικά θα κάνουν αφού πρώτα το αδειάσω όλο η αν δεν επισκευάζεται αλλαγή....περιεργο πάντως απ ιταν το εστεισα δεν έχω κουνήσει τίποτα μέσα πως πέρασε πάλι φυσαλίδα στην σιλικόνη δεν καταλαβαίνω...3 ενυδρείο στην σειρά που μου τυχαίνει κ το συγκεκριμένο δεν έχει κλείσει μήνα στα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όταν γέμισε νερό κλπ κ μπήκαν κ οι πέτρες σε κάποια σημεία θα πήρε περισσότερη πίεση η σιλικόνη κ μάλλον γι αυτό έπαιξε το θέμα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία ρε συ ... :( Επισκευή επί τόπου ; Πρώτη φορά το ακόυω , δηλαδή τι θα κάνει ; Θα ξύσει την σιλικόνη και θα περάσει καινούρια ;

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία ρε συ ... :( Επισκευή επί τόπου ; Πρώτη φορά το ακόυω , δηλαδή τι θα κάνει ; Θα ξύσει την σιλικόνη και θα περάσει καινούρια ;

λένε ότι συνήθως ξυρίζουν την γραμμή σιλικόνης που είναι εσωτερικά (όχι την σιλικόνη που δένει τα 2 τζάμια όμως...)

και ξανα περνάνε καινούργια...https://www.youtube.com/watch?v=I3nNJ0PRhB0

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

κατ εμέ ολοκληρωμένη δουλειά και ριζική λύση στο πρόβλημα δίνει μόνο το ξεκόλλημα όλου του τανκ και το ξανά κόλλημα του...με καλή σιλικόνη και έμπειρα χέρια φυσικά

ως γνωστόν όμως κανείς δεν αναλαμβάνει να ξεκολλήσει και να ξανα κολλήσει έτοιμα ενυδρεία για πολλούς λόγους...ένας εξ αυτών το ντήσιμο που

έχει πάνω περιμετρικά το οποίο δεν βγαίνει που να πάει ο Αμαζόνιος στην Αφρική...

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη , από τη στιγμή που θα έρθει ειδικός , δεν μπορείς να του πεις να αλλάξει το ενυδρείο ; Είναι μέσα στην εγγύηση η επισκευή ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες... ΔΕΝ μπόρεσα να δω πολλά... αλλά... εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου... επισκευή ΔΕΝ θα δεχόμουν.

Το ενυδρείο λες ότι είναι καινούργιο... εγγύηση του δίνει η "αλυσίδα";

Είναι εργοστασιακό... με ποίο δικαίωμα θα του κάνουν επισκευή;

ΑΝ σου αντέξει για έναν χρόνο και μετά ανοίξει... το πρόβλημα θα το έχεις εσύ (κινδυνεύεις κι όλας)... όχι αυτός που το κόλλησε.

Άλλες εταιρίες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση... η Anubias νομίζω 1 χρόνο.

ΥΓ. Μου έχει ανοίξει ενυδρείο μετά από την 10ετία... ΔΕΝ είναι και η καλύτερη εμπειρία.-

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν αντικατάσταση γίνεται μόνο εάν το ενυδρείο δεν επισκευάζεται....

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση είναι τελικώς ότι δεν μπορούμε όχι αντικατάσταση να κάνουμε αλλά και επισκευή σε ένα ενυδρείο που έχει φυσαλίδες μέσα στην σιλικόνη και προιδεασμό για διαρροή...

στην περίπτωση διαρροής γίνεται επισκευή και εάν δεν μπορεί να γίνει επισκευή ώστε να λυθεί το πρόβλημα τότε και μόνον αντικατάσταση...οπότε συμβουλή τους ήταν να δούμε

στην πορεία εάν θα ανοίξει κ άλλο η κόλληση η αν θα βγάλει και σε άλλα σημεία φυσαλίδες και τότε θα το ξανά συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε την απάντησή τους στην πυροσβεστική για να είναι σε επιφυλακή για πιθανή άντληση υδάτων :xmas_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τους ρωτησεις ομορφα και ωραια...

Αν αυριο ανοιξει το ενυδρειο θα μου πληρωσετε και τις ζημιες που θα κανει το νερο στο σπιτι...???

Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα φυσικά!!!! η απάντηση ήταν "τι να σου πώ......εμένα έτσι μου είπαν απ τα κεντρικά και αυτή είναι η πάγια πολιτική της εταιρείας.."

και μετα δικαιολόγησε γενικα την Anubias και καλά ότι δεν έχουν βγάλει προβλήματα γενικά σαν ενυδρεία, αλλιώς θα τα είχαν σταματήσει κλπ κλπ

αυτό που επίσης είπε είναι ότι ακόμα και 5-6 μήνες μετά την ληξη της εγγύησης που είναι 1 χρόνος σε περίπτωση διαρροής θα ισχύει η επισκευή του ενυδρείου...

αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πχ άν σου σκάσει απ το πλάι και αρχίσει και δακρύζει τι είδος επισκευής μπορεί να γίνει για να λυθεί το πρόβλημα και γενικότερα

μπορεί κάποιος να επέμβει τοπικά και να κάνει αποτελεσματική δουλειά???

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα φυσικά!!!! η απάντηση ήταν "τι να σου πώ......εμένα έτσι μου είπαν απ τα κεντρικά και αυτή είναι η πάγια πολιτική της εταιρείας.."

και μετα δικαιολόγησε γενικα την Anubias και καλά ότι δεν έχουν βγάλει προβλήματα γενικά σαν ενυδρεία, αλλιώς θα τα είχαν σταματήσει κλπ κλπ

αυτό που επίσης είπε είναι ότι ακόμα και 5-6 μήνες μετά την ληξη της εγγύησης που είναι 1 χρόνος σε περίπτωση διαρροής θα ισχύει η επισκευή του ενυδρείου...

αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πχ άν σου σκάσει απ το πλάι και αρχίσει και δακρύζει τι είδος επισκευής μπορεί να γίνει για να λυθεί το πρόβλημα και γενικότερα

μπορεί κάποιος να επέμβει τοπικά και να κάνει αποτελεσματική δουλειά???

η απαντηση τους ειναι λες και μιλανε σε φιλο τους... τι να πω...

μπορεις να τους πεις οτι αν δεν στο αλλαξουν θα πας στην προστασια καταναλωτη να δηλωσεις το προβλημα και οτι δεν στο αλλαζουν.

απο εκει και περα τοπικα δεν γινετε επισκευη. για να γινει επισκευει θα χρειαστει να βγει το ενα τζαμι να καθαριστουν ολα καλα και να το κολλησουν ξανα....

Αν δεν ειναι τοσο βαθυα το κενο που εχει δημιουργηθει, θα βγαλουν τοπικα την σιλικονη ολη κατα μηκος και θα περασουν μια καινουργια ραφη σιλικονης, πανω απο την παλλια....

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτομαι πάρα πολύ ένθερμα να πάω στην προστασια καταναλωτη αλλά φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει θετική εξέλιξη στο θέμα πόσο μάλλον και αντικατάσταση

του ενυδρείου....είναι γνωστό ότι ο έλλην καταναλωτής είναι όμηρος των κακών παροχών και της πιό παρακμιακής τεχνικής υποστήριξης που υπάρχει τουλάχιστον αυτό

κατάλαβα μετά την κουβέντα μου με τα pet city

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

το σκέφτομαι πάρα πολύ ένθερμα να πάω στην προστασια καταναλωτη αλλά φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει θετική εξέλιξη στο θέμα πόσο μάλλον και αντικατάσταση

του ενυδρείου....είναι γνωστό ότι ο έλλην καταναλωτής είναι όμηρος των κακών παροχών και της πιό παρακμιακής τεχνικής υποστήριξης που υπάρχει τουλάχιστον αυτό

κατάλαβα μετά την κουβέντα μου με τα pet city

εγω νομιζω πως αν πας θα βγαλεις ακρη.

η μπορεις πιο ευκολα να πας παλι απο το μαγαζι και να τους πεις και καλα οτι σε συμβουλεψαν να πας εκει... οπως επισης σου ειπαν οτι καθετη που πωλειται στην ευρωπαικη ενωση εχει 2 χρονια εγγυηση και οχι 1 που σου ειπαν....

και θα τους πεις, ηρθα να σας πω οτι θα παω στην προστασια καταναλωτη πριν το κανω μηπος και σκεφτηται να μου το αντικαταστησετε....

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω μια βόλτα πρώτα απο την προστασία καταναλωτή να πάρω ενημέρωση και μετά θα πάω να βρώ τον υπεύθυνο στο κατάστημα και αλίμονο του...

απλά νευριάζω πώς γίνεται να σου κάνουν τον κίνδυνο να καταστραφεί όλο το σπίτι σου και οι ηλεκτρικές σου συσκευές πατσαβουρόχαρτο για να μην

μπούν μέσα....άλλο και αυτό με την εγγύηση 1 χρόνο....και 2 χρόνια εγγύηση να είχε του ς έχω ικανούν να μου στέλνανε τον κυρ Μήτσο να μου περάσει σιλικόνη

απο πάνω αφού κατεβάσει την στάθμη...

Link to comment
Share on other sites

του ς έχω ικανούν να μου στέλνανε τον κυρ Μήτσο να μου περάσει σιλικόνη

απο πάνω αφού κατεβάσει την στάθμη...

αυτο ειναι το πιο σιγουρο... μην σου πω οτι μπορει και ο πωλητης να το κανει.... :sword: :sword:

πολλα μαγαζια δεν τους νοιαζει τιποτα. μονο να πουλανε!!!!

Link to comment
Share on other sites

του ς έχω ικανούν να μου στέλνανε τον κυρ Μήτσο να μου περάσει σιλικόνη

απο πάνω αφού κατεβάσει την στάθμη...

αυτο ειναι το πιο σιγουρο... μην σου πω οτι μπορει και ο πωλητης να το κανει.... :sword: :sword:

πολλα μαγαζια δεν τους νοιαζει τιποτα. μονο να πουλανε!!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έτσι είναι!!!! είναι η τελευταία φορά που παίρνω κινεζιά απ τα pet city...το έμαθα το μάθημα μου

Link to comment
Share on other sites

Σε καινουριο ενυδρειο ειναι δυστηχως ανεπιτρεπτο...

Αν ητανε ετσι καλυτερα να το κολουσες μονος σου.

Για να λυθει σωστα το προβλημα με τις φυσαλιδες πρεπει να ξανακοληθει ολοκληρο το τζαμι, δεν ειναι για να παιζεις τα λιτρα ειναι πολλά.

Στις υπόλοιπες ενωσεις πώς ειναι ?

Τα anumbias κινεζικα ειναι ?

Το προβλημα ειναι οταν εχει φυσαλιδες στην σιλικονη αναμεσα στα τζάμια.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έτσι είναι!!!! είναι η τελευταία φορά που παίρνω κινεζιά απ τα pet city...το έμαθα το μάθημα μου

Στείλε κι ενα mail στην anubias...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...