Jump to content

Τι Ειδος Ειναι Αυτο ?


Recommended Posts

Παρατηρησα ολο αυτο τον καιρο που στρώνεται το ενυδρειο αυτα. Μιαζουν σαν πλοκαμια μικρα η σκουλικια.Τι μπορει να ειναι ? και αν εχω προβλημα στο μελλον?Συγνωμη για της φωτο ειναι απο κινητο.post-48489-0-06363600-1417475334_thumb.jpg post-48489-0-33900000-1417475348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.reeflex.net/tiere/4270__labelligeridae.htm Λογικα αυτα ειναι τα σκουλικια .Ευχαριστω τον niknik για της πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. μετα απο μια επισκεψη εχθες το βραδυ με φακο γυρω στις 3.30 εριξα πανω στο βραχο και τι να δω? αυτο που ελεγα πως ειναι σαν σκουλικι τελικα δεν ειναι και ειναι σαν αστεριας να πω.... αλλα ειναι παντου. αλλα εχει καταληξη με πλοκαμια σαν το παραπανω λινκ. εχω ψαξει σε διαφορα site αλλα δεν το βρισκω σαν οργανισμο. Οταν ανοιγουν τα φωτα αυτο κρυβετε και μονο τα πλοκαμια βγαζει.. τι μπορει να ειναι με αυτη την περιγραφη που σας λεω.. ? για φωτο ειναι δυσκολο να βγαλω γτ το καταλαβα οτι μονο με φακο βγαινει την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αυτό.

post-59986-0-40494400-1417703033_thumb.jpg

Η μήπως ήταν ενα μαύρο 'πλοκάμι' με μια διχάλα που γινόταν 2 μικρότερα?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε το βρηκες!!! Αυτο ειναι ! τι πως πες μου αν ξερεις πληροφοριες! Ευχαριστω τα μαλα!

Link to comment
Share on other sites

Το λένε Serpent Sea Star η αλλιώς Brittle star και είναι πολύ διαδεδομένος λαθρεπιβάτης αμα πείρες πέτρες απο θάλασσα. Ειναι reef safe αν δεν κάνω λάθος και αράζει κάτω απο πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jimmy Σε ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες. αλλα μου κανει εντυπωση τον βραχο τον ζωντανο τον πηρα απο ενυδρειο εν λειτουργεια και δεν μου φανηκε πως ειναι απο θαλασσα γιατι πηρα 3 κομματια που μου αρεσαν μονο. τον υπολοιπο τον εχω νεκρο. anyway μακαρι να ειναι reefsafe και να υπαρχει. Αλλα δεν ξερω που οταν θα μπουνε γαριδες και σαλιγκαρια + κοραλακια σιγα σιγα δεν ξερω τι επιπτωσεις θα παιξουν.Θα το ψαξω τωρα που μου ανοιξες τα ματια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει. Απο ότι είδα ειναι reef safe και είναι και καλός καθαριστής και αλγοφάγος ταυτόχρονα αρα και ωφέλιμος οργανισμός. Ψάξτο καλύτερα και πες μας. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει. Απο ότι είδα ειναι reef safe και είναι και καλός καθαριστής και αλγοφάγος ταυτόχρονα αρα και ωφέλιμος οργανισμός. Ψάξτο καλύτερα και πες μας. :thumbsu:

Τι να μου ζησει. Να μου ζησουν ! Ειναι αρκετα ΠΟΛΛΑ απο δαυτα! Οντως μου ξεδιπλωσες και εσυ της λεξεις μου. Το εχω προσεξει τωρα που βγαζω καφε αλγη στο τελειωμα του κυκλου. ειναι πανω της οπου υπαρχει και εχθες ειχαν βγει ολα το βραδυ και αλλονιζαν. Ασε που με ανοιχτα τα φωτα μονο τα πλοκαμια φενονται και οταν αλλαζουν ροη οι κυκλοφοριτες και ανακατευεται το νερο και υπαρχουν σωματιδια βγαινουν απο παντου πλοκαμια και ειναι σαν να ψαρευουν.Και εχθες συγγεκριμενα εκανα και ενα φυσιμα στους βραχους... καταλαβαινεις τι σηκωθηκε... :P και αυτα εκει! ποιο πολυ τη γουσταραν την βρωμα.. τι να πω.... περιεργα οντακια.. πλακα εχουν τελικα.! Και μιλαω ετσι γιατι τωρα ανακουφιστικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...