Jump to content

εχασα ένα τιγράκι


Recommended Posts

Παιδιά πριν απο μια βδομάδα ήμουν χαρούμενη γιατι όταν αρρώστησε ένα τιγράκι με μια άσπρη πληγή στο σώμα του σαν να ήταν σκουλήκι του έκανα θεραπεία 10 μέρες περίπου σε απομόνωση και έγινε καλά, έσβησε η πληγή μόνο που του έλειπε ένα κομμάτι απο τα κάτω πτερύγια. Το ξαναέβαλα λοιπόν μετά απο προσαρμογή μέσα στα άλλα και για 3-4 μέρες ήταν καλά. Χτες όμως ανακάλυψα πως πέθανε δυστυχώς.

φοβήθηκα για τον υπόλοιπο πληθυσμό του ενυδρείου και έριξα λίγες σταγόνες αντιμικροβιακό μην μολυνθούν. Τα παρατήρησα όλα και ευτυχώς δεν έχουν κανένα σημάδι, είναι ζωηρά και τρώνε κανονικά. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ??Πες τε μου γιατί είναι το πρώτο ψάρι που χάνω μετά απο 5 μήνες που έχω στήσει ξανά το 60λιτρο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, ποίο φάρμακο χρησιμοποίησες;

Και δεύτερον, αν ακολουθείς ένα σωστό πρόγραμμα συντήρισης, υπάρχουν οι σωστές συνθήκες και παρέχεις τακτικά βιταμίνες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

...φοβήθηκα για τον υπόλοιπο πληθυσμό του ενυδρείου και έριξα λίγες σταγόνες αντιμικροβιακό μην μολυνθούν...

Αυτό που έκανες είναι πιθανόν να ήταν μεγάλο λάθος...!

Τί φάρμακο έβαλες και πόσο, σε πόσα λίτρα?

Πρέπει να ξέρεις ότι τα φάρμακα δεν κάνει καλό να μπαίνουν σε μικρές δόσεις στο ενυδρείο, αλλά στις συνιστώμενες από την εταιρεία παραγωγής, καθώς και με σωστό τρόπο (απομάκρυνση του άνθρακα, διατήρηση της ουσίας μέσα για όσο λέει ο κατασκευαστής κλπ). Διαφορετικά υπάρχει ο κίνδυνος να δυναμώσεις τα παθογόνα απέναντι στην ουσία, με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίζονται μετά εύκολα (καθ' ότι πιο ανθεκτικά πλέον), ξεκινώντας ένα δύσκολο και φαύλο κύκλο πολέμου μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πες μας αναλυτικά τι έριξες και σε πόσα λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες είναι πιθανόν να ήταν μεγάλο λάθος...!

Τί φάρμακο έβαλες και πόσο, σε πόσα λίτρα?

Πρέπει να ξέρεις ότι τα φάρμακα δεν κάνει καλό να μπαίνουν σε μικρές δόσεις στο ενυδρείο, αλλά στις συνιστώμενες από την εταιρεία παραγωγής, καθώς και με σωστό τρόπο (απομάκρυνση του άνθρακα, διατήρηση της ουσίας μέσα για όσο λέει ο κατασκευαστής κλπ). Διαφορετικά υπάρχει ο κίνδυνος να δυναμώσεις τα παθογόνα απέναντι στην ουσία, με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίζονται μετά εύκολα (καθ' ότι πιο ανθεκτικά πλέον), ξεκινώντας ένα δύσκολο και φαύλο κύκλο πολέμου μαζί τους.

Δεν επρεπε να ριξεις(Μερικες σταγονες προερετικα για τα υπολοιπα ψαρια,για το λογο που προαναφεραι ο Ντινος).Χρησιμοποιουμε το συγκεκριμενο φαρμακο ,αφου γινει η διαγνωση της αρωστιας απο τι πασχει το ψαρι μας,ακολουθουμε τις οδηγιες χρησης κατα γραμα.Αφου τελιωσει ο κυκλος της θεραπειας τοτε τοποθετουμε ανθρακα στο φιλτρο για κατακρατηση των υπολειματων της αντιβιωσης.

Φιλικα......Stratos :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, ποίο φάρμακο χρησιμοποίησες;

Και δεύτερον, αν ακολουθείς ένα σωστό πρόγραμμα συντήρισης, υπάρχουν οι σωστές συνθήκες και παρέχεις τακτικά βιταμίνες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο!

Χρησιμοποίησα akryflawina. Eπειδή και ένα άλλο ψάρι παρουσίασε ένα μικρό κόκκινο εξόγκωμα κοντά στο ραχιαίο πτερύγιο φοβάμαι μήπως είναι βακτηριδιακή μόλυνση και κολλήσουν και τα άλλα. Να ρίξω omnipur or ektozon or akryflawina ? κάνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο προς το παρόν δεν έχω απομονώσει το ψάρι. Τι να ρίξω και σε τι ποσότητα για πόσες μέρες ? εχω κάνει μόνο αλλαγή νερού. Δεν έχω ενεργό άνθρακα σε κανένα απο τα 3 ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...