Jump to content

Τι Ειναι Αυτο ? :d


Recommended Posts

Πριν δύο μήνες όταν το είδα στο pet shop είχε μήκος μισό εκατοστό ... είπα στον υπαλληλο να μου το δώσει, με το που το πλησίασε όμως χώθηκε μέσα σε μια χαραμάδα στο βράχο και ήταν αδύνατο να το πιάσουμε... την επόμενη φορα που πήγα ήταν μέσα στο ενυδρείο στη γωνία ακάλυπτο οπότε το πιάσαμε... μου άρεσε τόσο πολύ που το αγόρασα χωρίς να ξέρω τι είναι ... για 2 ευρω :) Εξάλλου δαγκάνες δεν εχει οπότε δε μου φάνηκε επικίνδυνο για τα ψαράκια ακόμη κι αν μεγαλώσει.

Για αρκετό καιρό δε το έβλεπα μέσα στο ενυδρείο οπότε υπέθετα ότι ή ήταν κρυμμένο ή είχε ψοφήσει. Το είδα ξαφνικά μπροστά μου πριν 2 εβδομάδες ... έχει σχεδόν διπλασιαστεί σε μέγεθος κι είναι πάνω απο 1 εκατοστό τώρα ... Περνάει τον περισσότερο χρόνο του κρυμμένο και σπάνια το βλέπω να περιπλανιέται στο ενυδρείο.

Στο pet shop μου το είχαν ονομάσει ως Anemone Crab.... Κάβουρας δηλαδη που τρώει από τις ανεμώνες. Κι εάν κρίνω από αυτά που έχει για δαγκάνες μάλλον κάτι τέτοιο είναι

1) http://postimg.org/image/4wobndt1t/

2) http://postimg.org/image/zg1rb7wgb/

Ξέρει κανείς τι είδος είναι ;;;

Link to comment
Share on other sites

Dr ψάξε για Pom-Pom crab

(Δεν ειναι Anemone Crab)

Δεν ξέρω αν ειναι reef safe

Link to comment
Share on other sites

Dr ψάξε για Pom-Pom crab

(Δεν ειναι Anemone Crab)

Δεν ξέρω αν ειναι reef safe

Ευχαριστώ πολύ ρε !

Ελπίζω να είναι γιατι τώρα άντε να τον πιάσεις !

Link to comment
Share on other sites

Eϊναι reef safe το εψαξα !

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μήνες όταν το είδα στο pet shop είχε μήκος μισό εκατοστό ... είπα στον υπαλληλο να μου το δώσει, με το που το πλησίασε όμως χώθηκε μέσα σε μια χαραμάδα στο βράχο και ήταν αδύνατο να το πιάσουμε... την επόμενη φορα που πήγα ήταν μέσα στο ενυδρείο στη γωνία ακάλυπτο οπότε το πιάσαμε... μου άρεσε τόσο πολύ που το αγόρασα χωρίς να ξέρω τι είναι ... για 2 ευρω :) Εξάλλου δαγκάνες δεν εχει οπότε δε μου φάνηκε επικίνδυνο για τα ψαράκια ακόμη κι αν μεγαλώσει.

Για αρκετό καιρό δε το έβλεπα μέσα στο ενυδρείο οπότε υπέθετα ότι ή ήταν κρυμμένο ή είχε ψοφήσει. Το είδα ξαφνικά μπροστά μου πριν 2 εβδομάδες ... έχει σχεδόν διπλασιαστεί σε μέγεθος κι είναι πάνω απο 1 εκατοστό τώρα ... Περνάει τον περισσότερο χρόνο του κρυμμένο και σπάνια το βλέπω να περιπλανιέται στο ενυδρείο.

Στο pet shop μου το είχαν ονομάσει ως Anemone Crab.... Κάβουρας δηλαδη που τρώει από τις ανεμώνες. Κι εάν κρίνω από αυτά που έχει για δαγκάνες μάλλον κάτι τέτοιο είναι

1) http://postimg.org/image/4wobndt1t/

2) http://postimg.org/image/zg1rb7wgb/

Ξέρει κανείς τι είδος είναι ;;;

Lybia tessata boxer crab εκπληκτικος οργανισμος,πανεμορφος,τρεφετε με γαριδες,,κατεψυγμενη,ζοωπλακτον,το μεγεθος του φτανει τους 2 ποντους,να το χαιρεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε !

Ελπίζω να είναι γιατι τώρα άντε να τον πιάσεις !

Να σαι καλα ρε!!!

Να υποθέσω ότι τον αγόρασες από τους φωστήρες στην περιοχή μας????

Ευτυχως ειναι reef safe :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Lybia tessata boxer crab εκπληκτικος οργανισμος,πανεμορφος,τρεφετε με γαριδες,,κατεψυγμενη,ζοωπλακτον,το μεγεθος του φτανει τους 2 ποντους,να το χαιρεσε.

Μια που το συζητάμε και χωρίς να χαλάω το ποστ, υπάρχει κάποια λιστα με reef safe καβουρια & αστερίες ????

ΥΓ : Πάντως αν τον αγοράσες με 2 ευρώ...μάλλον δεν ήξεραν τι πουλούσαν γιατί σε άλλο πετ σοπ, τον είδα στα 12 ευρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια που το συζητάμε και χωρίς να χαλάω το ποστ, υπάρχει κάποια λιστα με reef safe καβουρια & αστερίες ????

ΥΓ : Πάντως αν τον αγοράσες με 2 ευρώ...μάλλον δεν ήξεραν τι πουλούσαν γιατί σε άλλο πετ σοπ, τον είδα στα 12 ευρω!!!!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95400-ncoeia-link-aea-aiaaiuneoc-inaaieoiui/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου άρεσε τόσο πολύ που το αγόρασα χωρίς να ξέρω τι είναι ... για 2 ευρω :)

πόσοοοοοοοοοο??????????????

Στον αγοράζω τώρα 6 ευρώ (200% πάνω)....

Αυτό το ζώο στην αγορά έχει 10-12 ευρώ.....

Έχει δαγκάνες όπως βλέπουμε και στην κάτωθι φωτογραφία....

crab.jpg

Και λέγετε pom pom anemone crab (Lybia edmondsoni τον ξέρω εγώ Νίκο), όχι γιατί ζεί μέσα στις ανεμώνες (όπως ο γνωστός Porcelain anemone crab) αλλά γιατί στις μικροσκοπικές του δαγκάνες, φέρει συμβιωτικές ανεμώνες, που τον βοηθούν στην άμυνα του και στην εύρεση τροφής.....

pompom3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πόσοοοοοοοοοο??????????????

Στον αγοράζω τώρα 6 ευρώ (200% πάνω)....

Αυτό το ζώο στην αγορά έχει 10-12 ευρώ.....

Έχει δαγκάνες όπως βλέπουμε και στην κάτωθι φωτογραφία....

crab.jpg

Και λέγετε pom pom anemone crab (Lybia edmondsoni τον ξέρω εγώ Νίκο), όχι γιατί ζεί μέσα στις ανεμώνες (όπως ο γνωστός Porcelain anemone crab) αλλά γιατί στις μικροσκοπικές του δαγκάνες, φέρει συμβιωτικές ανεμώνες, που τον βοηθούν στην άμυνα του και στην εύρεση τροφής.....

pompom3.jpg

μονο 6 ευρω χαχαχαχαχα 8 ευκολα εγω χαχαχαχα :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: αμεσως εσυ μην χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το συζητάμε και χωρίς να χαλάω το ποστ, υπάρχει κάποια λιστα με reef safe καβουρια & αστερίες ????

ΥΓ : Πάντως αν τον αγοράσες με 2 ευρώ...μάλλον δεν ήξεραν τι πουλούσαν γιατί σε άλλο πετ σοπ, τον είδα στα 12 ευρω!!!!

2 ευρώ φιλε ... ήταν μια σταλίτσα, δε τον αγόραζε κανείς και ήθελε να φύγει μου είπε ότι τον είχε στο μαγαζί πολύ καιρό ...

Εμένα με εντυπωσίασε με το που τον είδα...

Link to comment
Share on other sites

εχετε πλακα .... ευχαριστώ παρα πολυ για την αμεση βοηθεια παιδια ... η αληθεια ειναι οτι ειναι εντυπωσιακο καβουρακι .... εχει επανω του πολυγωνα σε διαφορετικες αποχρωσεις ροζ καφε και ασπρες .... και κινειται με μια απιστευτη ηρεμια .... Τον λατρευω αν και δε τον βλεπω συχνα

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε!!!

Να υποθέσω ότι τον αγόρασες από τους φωστήρες στην περιοχή μας????

Ευτυχως ειναι reef safe :thumbsu:

Εννοείται ! Γρηγόρης εγγύηση ...!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για νεούδι στο αλμυρο και το ονομα του πετυχα και την χαμηλή τιμή του...τσίμπησα! :geek:

Μερικές ερωτησεις με την άδεια του γιατρού

1. Συμβίωση Lysmata Amboinensis με Lysmata Debellius ή με Alpheus bellulus θα έχει προβλήματα?

2. Ο Mithrax sculptus θεωρείται reef safe?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ! Γρηγόρης εγγύηση ...!!

Χε χε , έχω ρέντα σήμερα!!

Γι αυτό τον αγορασες μόνο 2 ευρώ. Ήθελε να γράψει "12" και ξέχασε τον άσσο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για νεούδι στο αλμυρο και το ονομα του πετυχα και την χαμηλή τιμή του...τσίμπησα! :geek:

Μερικές ερωτησεις με την άδεια του γιατρού

1. Συμβίωση Lysmata Amboinensis με Lysmata Debellius ή με Alpheus bellulus θα έχει προβλήματα?

2. Ο Mithrax sculptus θεωρείται reef safe?

Με την γαριδα Debelius και την Amboinensis συμβιωνουν αριστα φιλε μου ... τις εχω και τις δυο

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Με την γαριδα Debelius συμβιωνουν αριστα φιλε μου ... τα εχω και τα δυο

Ποια δύο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποια δύο εννοεις?

τροποποιησα το ποστ ... εχω και τις δυο γαριδες εννοουσα και συμβιωνουν αριστα ... κανενα προβλημα

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για νεούδι στο αλμυρο και το ονομα του πετυχα και την χαμηλή τιμή του...τσίμπησα! :geek:

Μερικές ερωτησεις με την άδεια του γιατρού

1. Συμβίωση Lysmata Amboinensis με Lysmata Debellius ή με Alpheus bellulus θα έχει προβλήματα?

2. Ο Mithrax sculptus θεωρείται reef safe?

το καβουρι ειναι safe ,

και οι γαριδες επισεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...