Jump to content

Αφρός Στην Επιφάνεια Του Ενυδρείου


Recommended Posts

Μπορεί να είναι απο αυτό .

Για σταμάτησέτο για τις επόμενες 4 αλλαγές; νερού .

Και μη φοβάσε δεν θα πάθουν κάτι τα ψαράκια .

Link to comment
Share on other sites

Με 10% αλλαγή νερού και ποτέ να μη βάλει δεν τρέχει τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Με 10% αλλαγή νερού και ποτέ να μη βάλει δεν τρέχει τίποτα .

Κανει 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερο απο 10% την φορα,δηλαδη συνολο 30% καθε εβδομαδα.

Για μενα καλο θα ειναι να βαζει αντιχλωριο αλλα οσο πρεπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα

Ψάρια, λίτρα ενυδρείου και φίλτρο ειναι απαγορευτικά μεταξύ τους

Νομίζω πως πρέπει να διορθώσεις την ψαροσύνθεση σου, και να αποκτήσεις παράλληλα ένα εξωτερικό φίλτρο

Σε αυτο μπορεις να εχεις απολυτο δικιο ( αναλογα το υπαρχων μεγεθος των ψαριων τωρα ).

Ο αφρος τη σχεση μπορει να εχει με αυτο ( ερωτηση για να μαθαινουμε και οι υπολοιποι )?

Link to comment
Share on other sites

Κανει 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερο απο 10% την φορα,δηλαδη συνολο 30% καθε εβδομαδα.

Για μενα καλο θα ειναι να βαζει αντιχλωριο αλλα οσο πρεπει.

Ας μην είμαστε υπερβολικοί .!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε υπερβολικοί .!!!

Σταματη,υπερβολικος δεν ειμαι..η δικη μου γνωμη ειναι οτι αντιχλωριο πρεπει να μπαινει,τωρα ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για το ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,υπερβολικος δεν ειμαι..η δικη μου γνωμη ειναι οτι αντιχλωριο πρεπει να μπαινει,......

Υπερβολικός είσαι , οταν το θεωρείς απαραίτητο για 10% αλλαγή νερού και πόσο μάλλον όταν του λέω για τις επόμενες 4 φορές να μη βάλει .

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει ρε Σταματη τι ποσοστο κανει αλλαγη?

Ξερεις τι μπορει να εχει το νερο της βρυσης του?

Γιατι δηλαδη να μη βαλει την κανονικη δοση?

Δεν καταλαβαινω που ειμαι υπερβολικος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και έχει σχέση το ποσοστό αλλαγής νερού .

Σαν τι να έχει το νερό της Αθήνας .

Ακριβώς ότι είπα πιο πάνω .

Κάτι δεν πάει καλά μου φαίνετε !!!

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να ξεκινήσει αλλαγές νερού μετά από προετοιμασία/ωρίμανση και να μη βάζει prime, και για να αποδειχθεί αν φταίει το prime ή όχι, για 1 εβδομάδα να κάνει αλλαγές κάθε ημέρα από 10%-15% και θα συνεχίσει μετα κανονικά τις ρουτίνες του αλλά με νερό απο το βαρέλι χωρίς prime, αν ο αφρός συνχίζεται τότε δεν φταίει το prime και πρέπει να ψάξει αλλού τις αιτίες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και έχει σχέση το ποσοστό αλλαγής νερού .

Σαν τι να έχει το νερό της Αθήνας .

Ακριβώς ότι είπα πιο πάνω .

Κάτι δεν πάει καλά μου φαίνετε !!!

Εμ,δεν ξερεις τι μπορει να εχει το νερο της βρυσης,απο που περναει και τι εχουν οι σωληνες..δηλαδη τοσο κακο ειναι να βαλει αντιχλωριο στη σωστη δοσολογια?

Και τι δεν παει καλα δηλαδη ρε Σταματη?

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να ξεκινήσει αλλαγές νερού μετά από προετοιμασία/ωρίμανση και να μη βάζει prime, και για να αποδειχθεί αν φταίει το prime ή όχι, για 1 εβδομάδα να κάνει αλλαγές κάθε ημέρα από 10%-15% και θα συνεχίσει μετα κανονικά τις ρουτίνες του αλλά με νερό απο το βαρέλι χωρίς prime, αν ο αφρός συνχίζεται τότε δεν φταίει το prime και πρέπει να ψάξει αλλού τις αιτίες

Ακριβώς γι αυτό είπα να κάνει τις 4 αλλαγές νερού χωρίς αντιχλώριο .

Πρέπει να το κάνουμε διάλεξη κι αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι αυτό είπα να κάνει τις 4 αλλαγές νερού χωρίς αντιχλώριο .

Πρέπει να το κάνουμε διάλεξη κι αυτό !!!

Ειπες καπου να προετοιμασει το νερο σε βαρελι χωρις αντιχλωριο και δεν το ειδα?

Ετσι οπως το εγραψες,εγω προσωπικα καταλαβα να βαλει νερο απο την βρυση χωρις αντιχλωριο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πρώτα λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει τώρα και μόλις του το λύσεις τον ενημερώνεις και για τα υπόλοιπα .

Έτσι όπως του απαντάτε είναι σαν να του λέτε οτι για τους αφρούς στη επιφάνεια φταίει η σύνθεση των ψαριών .

Αντε να το παρω πάλι αλλιως, γιατί τη συγνωμη την πηρες πολύ σοβαρά...και αρχισες να γνωστα (πληθυντικοί κλπ) "πεσίματα"

Πρώτη φορά δλδ ακους πως σε ενυδρείο με υψηλή αμμωνία παράγεται αφρός με την ανατάραξη της επιφάνειας?

Ρωτησες πότε ξεκίνησε το πρόβλημα κι αν στο ενυδρειο έχει κάνει μετρήσεις?

Μηπως πάλι γινεται διάγνωση...στα κουτουρου, χωρίς να υπάρχουν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες?

Βρε συ Σταμάτη, μήπως θέλεις να σου αφήνουμε (πληθυντικός ευγενειας) κάθε θέμα να το απαντάς μόνος σου κι εμείς απλά να χτυπάμε παλαμάκια?

Σε αυτο μπορεις να εχεις απολυτο δικιο ( αναλογα το υπαρχων μεγεθος των ψαριων τωρα ).

Ο αφρος τη σχεση μπορει να εχει με αυτο ( ερωτηση για να μαθαινουμε και οι υπολοιποι )?

Γιωργο - Μάριε, ελπίζω να σε κάλυψα.

Υπόθεση κάνω λοιπον, μια που δεν έχουμε μετρήσεις πως το μικρό (ανεπαρκές φίλτρο) και τα πολλά ψάρια έχουν φέρει αρκετή αμμωνία

Αμμωνία & ανατάραξη νερού = αφρός

Αν οι μετρήσεις είναι σωστές, τότε κοιτάμε το πρόβλημα από άλλη πλευρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε να το παρω πάλι αλλιως, γιατί τη συγνωμη την πηρες πολύ σοβαρά...και αρχισες να γνωστα (πληθυντικοί κλπ) "πεσίματα"

Πρώτη φορά δλδ ακους πως σε ενυδρείο με υψηλή αμμωνία παράγεται αφρός με την ανατάραξη της επιφάνειας?

Ρωτησες πότε ξεκίνησε το πρόβλημα κι αν στο ενυδρειο έχει κάνει μετρήσεις?

Μηπως πάλι γινεται διάγνωση...στα κουτουρου, χωρίς να υπάρχουν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες?

Βρε συ Σταμάτη, μήπως θέλεις να σου αφήνουμε (πληθυντικός ευγενειας) κάθε θέμα να το απαντάς μόνος σου κι εμείς απλά να χτυπάμε παλαμάκια?

Γιωργο - Μάριε, ελπίζω να σε κάλυψα.

Υπόθεση κάνω λοιπον, μια που δεν έχουμε μετρήσεις πως το μικρό (ανεπαρκές φίλτρο) και τα πολλά ψάρια έχουν φέρει αρκετή αμμωνία

Αμμωνία & ανατάραξη νερού = αφρός

Αν οι μετρήσεις είναι σωστές, τότε κοιτάμε το πρόβλημα από άλλη πλευρα

Φιλε μου το κανονικο μου ειναι Δημητρης!

Αν ειναι οπως το λες εχεις λαθος, γιατι στο αρχικο του ποστ αναφερει αμμωνια 0

Link to comment
Share on other sites

Ειπες καπου να προετοιμασει το νερο σε βαρελι χωρις αντιχλωριο και δεν το ειδα?

Ετσι οπως το εγραψες,εγω προσωπικα καταλαβα να βαλει νερο απο την βρυση χωρις αντιχλωριο..

Μα δεν με ενδιαφέρει η προετοιμασία σε βαρέλι στη συγκεκριμένη περίπτωση .

Αυτό που με ενδιαφέρει να να εντοπίσω αν είναι απ το αντιχλώριο ή όχι .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το κανονικο μου ειναι Δημητρης!

Αν ειναι οπως το λες εχεις λαθος, γιατι στο αρχικο του ποστ αναφερει αμμωνια 0

Sorry για το ονομα - Το πηρα απ το νικ :thumbsu:

Συνεχίζω να πιστευω πως το πρόβλημα ειναι στο φίλτρο κι εχω επιφυλάξεις για την αμμωνία

Ο αφρός λόγω υπερβολικής δόσης αντιχλωρίου (πχ prime) δεν κρατάει μέρες

Μήπως το τελευταίο χρονικό διάστημα εβαλες ταμπλέτες βυθου???

Δοκίμασες να κλείσεις τον κυκλοφορητή και να δεις αν το προβλημα περιορίζεται?

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Αντε να το παρω πάλι αλλιως, γιατί τη συγνωμη την πηρες πολύ σοβαρά...και αρχισες να γνωστα (πληθυντικοί κλπ) "πεσίματα"

Πρώτη φορά δλδ ακους πως σε ενυδρείο με υψηλή αμμωνία παράγεται αφρός με την ανατάραξη της επιφάνειας? Ναί .

Ρωτησες πότε ξεκίνησε το πρόβλημα κι αν στο ενυδρειο έχει κάνει μετρήσεις? Μα αφού μας τις αναφέρει τις μετρίσεις .

Μηπως πάλι γινεται διάγνωση...στα κουτουρου, χωρίς να υπάρχουν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες? Για κάποιον που δεν ξέρει μπορεί να το δεί και έτσι .

Βρε συ Σταμάτη, μήπως θέλεις να σου αφήνουμε (πληθυντικός ευγενειας) κάθε θέμα να το απαντάς μόνος σου κι εμείς απλά να χτυπάμε παλαμάκια? Αν ξέρετε να απαντάτε αν δεν ξέρετε να μην απαντάτε και να μη μπερδεύετε τον άλλον .

Γιωργο - Μάριε, ελπίζω να σε κάλυψα.

Υπόθεση κάνω λοιπον, μια που δεν έχουμε μετρήσεις πως το μικρό (ανεπαρκές φίλτρο) και τα πολλά ψάρια έχουν φέρει αρκετή αμμωνία

Αμμωνία & ανατάραξη νερού = αφρός

Αν οι μετρήσεις είναι σωστές, τότε κοιτάμε το πρόβλημα από άλλη πλευρα

Δηλαδή αν πάρεις αμμωνία απ το φαρμακείο και τη διαλύσεις σε νερό θα κάνει αφρό ;

Μάλλον κάτι έχεις μπερδεέψει , σε ενα ενυδρείο που λές ότι κάνει αφρό απο αμμωνία , ο αφρός δημιουργήτε απο την αποσύνθεση κάποιου ψαριού που έχει ψοφίσει και όχι απο την αμμωνία που πράγματι θα τη βρούμε ανεβασμένη απο τη διαδικασία της αποσύνθεσης .

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το ονομα - Το πηρα απ το νικ :thumbsu:

Συνεχίζω να πιστευω πως το πρόβλημα ειναι στο φίλτρο κι εχω επιφυλάξεις για την αμμωνία

Ο αφρός λόγω υπερβολικής δόσης αντιχλωρίου (πχ prime) δεν κρατάει μέρες

Μας το είπε πιο πάνω οτι μια υπάρχει μια εξαφανίζετε απο μόνος του .

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το αντιψλώριο που συζητάνε τα παιδιά,να πω δυο σκέψεις,εστω κ ακραίες

1ον αμμο θαλάσσης,ποσο καλά την ξέπλυνες;ποσο καιρό την έχεις;

2ον ισως ακόμη πιο δύσκολο,αλλά....

πέτρες απο που μάζεψες; :)

Link to comment
Share on other sites

Μας το είπε πιο πάνω οτι μια υπάρχει μια εξαφανίζετε απο μόνος του .

Επίσης είπε ότι αλλάζει νερό 3 φορές την εβδομάδα...άρα θα έπρεπε το πρόβλημα να ειναι σχεδόν μόνιμο, εφόσον οφείλεται σε αντιχλώριο!

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρος μπορει να οφειλεται σε υπερβολίκη δοση prime, αλλα δεν θεωρω υπερβολικη δοση τη διπλασια που βαζει (1ml αντι 0,5) κι αυτη μονο σε 20 λιτρα απο τα 165 του ενυδρειου,

Με λιγα λογια 1ml prime σε (162 μικτα) 130 (?) λιτρα νερο (εστω και "παλιο") μπορει να θεωρηθει υπερβολικο και να δημιουργησει αφρο ??

Ισως. (μαζι με την μεγαλη αναταραξη που εχει, οπως λεει).

ΠΙο υποπτη ομως βλεπω την υπαρξη μεγαλης ποσοτητας διαλυμενου οργανικου υλικου, με την ελλειπη φιλτρανση που εχει και οπου εστιασα την προσοχη στο πρωτο μου ποστ.

Κι αυτο μπορει να ειναι, ή να γινει σοβαρο προβλημα, ακομα κι αν ο αφρος οφειλεται στο αντιχλωριο.

Μερικες φωτογραφιες του ενυδρειου θα εδιναν πιο ολοκληρωμενη εικονα.

ΥΓ Συμφωνω οτι 10% αλλαγη μπορει και να γινει και χωρις αντχλωριο.

Αναλογα και την περιοχη και την εποχη του χρονου (χεμωνα δλδ)

Το χλωριο που θα διαλυθει θα ειναι ελαχιστο στο συνολικα λιτρα.

Φυσικα και ειναι καλυτερα να ειναι αποχλωρωμενο το νερο. Ειτε μεσω εξατμισης ειτε μεσω χημικου (ενεργου ανθρακα ή υγρου αντιχλωριου), αν υπαρχει φοβος και για βαρεα μεταλλα κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καντε αναζητηση στο google περι : διαλυμένο οργανικο υλικο αφρος ευτροφισμος

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το αντιψλώριο που συζητάνε τα παιδιά,να πω δυο σκέψεις,εστω κ ακραίες

1ον αμμο θαλάσσης,ποσο καλά την ξέπλυνες;ποσο καιρό την έχεις;

2ον ισως ακόμη πιο δύσκολο,αλλά....

πέτρες απο που μάζεψες; :)

1 Την ξεπλυνα πολύ καλά και γενικά στην αρχή του, καμία 20αρια μέρες δεν είχε αφρό.

2 Πέτρες μάζεψα από ενα βουνό κοντά στην Σπάρτη, και τις καθάρισα με βραστό νερό, επίσης πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...