Jump to content

Αφρός Στην Επιφάνεια Του Ενυδρείου


Recommended Posts

Μα πως αλλιως να γραψω την αποψη μου και να μην παρεξηγηθω?

Αν ηθελα να μαλωσω θα εγραφα "τι αν αυτα που γραφεις? να μην ταιζει τα ψαρια του για να μην εχει προβλημα το φιλτρο του?"

Αντι αυτου εθεσα ενα ευγενικο (κατα την αποψη μου) ερωτημα, ετσι ωστε να γραψει μονος τους ο Dimitrios τις εμπειριες και γνωσεις του και να γινει μια ωραια και χρησιμη συζητηση για ολους τους αναγνωστες ... μεχρι να δωθουν κι αλλα στοιχεια για να λυθει το θεμα του αφρου.

Δεν καταλαβαινω γιατι εγινε παρεξηγηση.

Jimi δεν αναφερομουν σε σενα.

Σταματη η λυση ειναι αυτοσυγκρατηση απο ολους μας,

Link to comment
Share on other sites

lefteris123 σου έχουμε ζητήσει και ρωτήσει κι άλλα πράγματα ..... βοήθησε μας .

Μέχρι τώρα έχεις κάνει κάτι ;

Έκανα 2 αλλαγές γύρω στο 30% σύνολο με ελάχιστο αντιχλώριο (γύρω στο 1ml) για την ώρα αφρός δεν υπάρχει καθόλου, απλά περιμένω μπας και εμφανιστεί. Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή την στιγμή γιατί δεν έχω υπολογιστή... Αν μπορώ να σας περιγράψω κάτι πείτε μου, για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε :D

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και συγγνώμη για τον πόλεμο που προκάλεσα

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή την στιγμή γιατί δεν έχω υπολογιστή... Αν μπορώ να σας περιγράψω κάτι πείτε μου, για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε :D

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια και συγγνώμη για τον πόλεμο που προκάλεσα

Φιλε μου Λεφτερη!

Εδω και αρκετο διαστημα σου αναφερουν να δωσεις καποια περαιτερω στοιχεια ωστε να εντοπιστει το

προβλημα σου και να δωθει καποια λυση. Αυτο δεν εχει γινει απο μερους σου.

Ο λογος ποιος ειναι δεν γνωριζω. Θα σε παρακαλεσω κανε κατι.

ΥΓ. Θα παρακαλεσω πολυ Puma - Jimi - Σταματη σταματηστε επιτελους.

Σε πολλα θεματα τωρα το τελευταιο διαστημα εχεται μια κοντρα την οποια δεν μπορω να καταλαβω!

Προσπαθηστε να λυνεται τα προβληματα και οχι να κοντραριζεστε.

Αυτο ( πιστευω ) δεν ειναι καλο για κανεναν.

Δεν θελω απαντηση σε αυτο και σας ευχαριστω!

Παντα πλαι σας.

Δημητρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Λεφτερη!

Εδω και αρκετο διαστημα σου αναφερουν να δωσεις καποια περαιτερω στοιχεια ωστε να εντοπιστει το

προβλημα σου και να δωθει καποια λυση. Αυτο δεν εχει γινει απο μερους σου.

Ο λογος ποιος ειναι δεν γνωριζω. Θα σε παρακαλεσω κανε κατι.

Δημητρης

Ναι ευχαρίστως, απλά από το πολύ spam δεν ξέρω σε τι να απαντήσω. Είναι εύκολο κάποιος να μου τα συνοψίσει σε ενα post όλα όσα χρειάζονται, για να τα απαντήσω, αν μπορώ!
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που σου εχει ζητηθει ειναι μερικες φωτο η καποιο βιντεο ( το βυθο - επιφανεια νερου - φιλτρο - γενικη φωτο του ενυδρειου )

Μια φορα ακομα αν εχεις καινουργιες μετρησεις.

Αυτα για αρχη και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που σου εχει ζητηθει ειναι μερικες φωτο η καποιο βιντεο ( το βυθο - επιφανεια νερου - φιλτρο - γενικη φωτο του ενυδρειου )

Μια φορα ακομα αν εχεις καινουργιες μετρησεις.

Αυτα για αρχη και βλεπουμε!

Για φώτο και βίντεο δεν μπορώ, ξανάλέω, γιατί δεν έχω υπολογιστή. Μετρήσεις : ph, gh, kh σταθερά, αμμωνία: 0, NO2: 0, NO3: γύρω στο 8 ( ανάμεσα στο 5 και το 10)
Link to comment
Share on other sites

Η κατάληξη είναι μια όλα τα παραπάνω προβλήματα που έχουν αναφερθεί από τους έμπειρους οπος αριθμητική ποσότητα ψαριών, είδος ψαριών, ανεπαρκές φίλτρο, ανεπαρκές λίτρα για αυτά τα ψάρια.κλπ.

Με σκοπό την γρηγορότερη φόρτιση σε λήμματα με αποτέλεσμα να αφρίζει το νερό μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διαστιμα.

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΝΤΗΧΛΩΡΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Η κατάληξη είναι μια όλα τα παραπάνω προβλήματα που έχουν αναφερθεί από τους έμπειρους οπος αριθμητική ποσότητα ψαριών, είδος ψαριών, ανεπαρκές φίλτρο, ανεπαρκές λίτρα για αυτά τα ψάρια.κλπ.

Με σκοπό την γρηγορότερη φόρτιση σε λήμματα με αποτέλεσμα να αφρίζει το νερό μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διαστιμα.

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΝΤΗΧΛΩΡΙΟ!

Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα είναι νωρίς ακόμα .

Μπορεί να είναι κάτι άλλο .

Και μην ξεχνάς οτι το μείωσε το αντιχλώριο .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε αυτό το ενυδρείο, με αυτό το φίλτρο και περισσότερες από 300 red cherry και πάνω από 150 guppies και δεν είχε ούτε μπουρμπουληθρα. Και τώρα με 7 (με το ζόρι εφηβα) julies και 3 επίσης μικρά calvus ήρθε η συντέλεια του ενυδρείου;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα δεν εμφανίστηκε αφρός στο ενυδρείο και στις μετρήσεις όλα παραμένουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε αυτό το ενυδρείο, με αυτό το φίλτρο και περισσότερες από 300 red cherry και πάνω από 150 guppies και δεν είχε ούτε μπουρμπουληθρα. Και τώρα με 7 (με το ζόρι εφηβα) julies και 3 επίσης μικρά calvus ήρθε η συντέλεια του ενυδρείου;;;

Τότε έβαζες περισσότερο αντιχλώριο ;

Link to comment
Share on other sites

Τότε έκανα 1 αλλαγή περίπου 40% στις 15 μέρες με λιγότερη αναλογικά δοσολογία αντιχλώριο, τώρα λόγο της μικρής ποσότητας έβαζα παραπάνω αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε έκανα 1 αλλαγή περίπου 40% στις 15 μέρες με λιγότερη αναλογικά δοσολογία αντιχλώριο, τώρα λόγο της μικρής ποσότητας έβαζα παραπάνω αντιχλώριο.

Αν είναι από το αντιχλώριο, η μόνη εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ , είναι πως η τακτική προσθήκη του 1ml αντιχλώριου, ήτανε αθροιστική στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να δημιουργεί αφρό, από την άλλη όμως έχω ακούσει πως σε λίγες ώρες το αντιχλώριο εξαφανίζεται. Να σκεφτείς πως πριν που έκανες 40% αλλαγή κάθε 15 ημέρες , θεωρητικά άλλαζες 40 λίτρα με 1ml αντιχλώριο, και τώρα βάζεις 6 ml στις 15 ημέρες. Για να ξέρεις όμως πως και το 40% ανά 15 ημέρες το θεωρώ λίγο, είμαι της άποψης πως η ελάχιστη αλλαγή πρέπει να είναι τουλάχιστον 30% κάθε εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις όμως πως και το 40% ανά 15 ημέρες το θεωρώ λίγο, είμαι της άποψης πως η ελάχιστη αλλαγή πρέπει να είναι τουλάχιστον 30% κάθε εβδομάδα

Πλέον κάνω αθροιστικά 30% την εβδομάδα. Με το προηγούμενο setup έκανα αλλαγές μια στις δεκαπέντε.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον κάνω αθροιστικά 30% την εβδομάδα. Με το προηγούμενο setup έκανα αλλαγές μια στις δεκαπέντε.

Απλά για να το ξέρεις 3 φορές με 10% δεν είναι 30%, είναι λίγότερο, δεν είναι αθροιστικό, με κάθε αλλαγή βγάζεις σε αναλογία και φρέσκο απο τη προηγούμενη αλλαγή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου διευκρινήσεις κάτι ;

Αντιχλώριο βάζεις 1 ml στα 20 λίτρα ή 1 ml στο ενυδρείο ή τέλος πάντων στη τελική πόσα ml αντιχλώριο έπεφταν στο ενυδρείο σε κάθε αλλαγή νερού .

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή έπεφτε 1ml. Δηλαδή 3ml, αν το πάμε αθροιστικά, την εβδομάδα

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απ το αντιχλώριο .

Αλλού οφείλετε ο αφρός .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έχει εμφανιστεί ξανά, μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι με νέα.

Ο αφρός ξανά ήρθε, αν και έγιναν κάποιες μεγάλες κατά την γνώμη μου αλλαγές.

Γενικές Πληροφορίες Ενυδρείου

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 90x40x45

Συνολικά Λίτρα: 162 μικτά

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: -

Ψάρια: 7 Julidochromis Transcriptus 2 julidochromis Transcriptus + 1 βρέφος μιας και γεννήσαμε και 3 altolamprologus calvus 4altolamprologus compressiceps shell

Άλλα είδη: 3 zebra nerite snail

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: σκούρες αβεστολιθηκές πέτρες (μαζεμένες από την φύση) (άλλες πέτρες μαζεμένες από την φύση, μπας και οι πέτρες ήταν το πρόβλημα)

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : κελύφη σαλιγκαριών

Υπόστρωμα: -

Βυθός: άμμος θαλάσσης (μπεζ χαλαζιακή άμμος από petshop)

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x 24 watt (6700 και 4500 kelvin) (έβαλα καινούργιες λάμπες μιας και οι άλλες δούλευαν ένα χρόνο)

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες (13.00-22.00)

Φίλτρανση: elite jet flo 150, 480 l/h εξωτερικό φίλτρο dolphin astro 2210, 1200 l/h!!!!

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 150watt / -

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: κυκλοφοριτης ρυθμισμένος στα 750l/h περίπου.

Διατροφή: διάφορες τροφές (σπιρουλίνα, flakes για σαρκοφάγες αφρικανικές κιχλίδες, βυθιζόμενα pellets)

Παράμετροι ενυδρείου

pH: 8,5

Γενική σκληρότητα (GH): 20

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 15 - 20

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 3 φορές την εβδομάδα 10% 1 φορά την εβδομάδα 30% και απομακρύνω τον αφρό

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο

Παρατηρήσεις: Αυτή την φορά όλα ξεκίνησαν πριν 1 μήνα, όταν τάισα 1/3 του κύβου από την κατεψυγμένη τροφή artemia brine shrimp της ocean nutrition, από τότε έχω πάλι αφρό. Πλέον πιστεύω ότι είναι βιοφιλμ, όπου λόγο της μεγάλης ανατάραξης παγιδεύετε και οξυγόνο στο φιλμ και φτιάχνεται ο αφρός.

Υ.Γ.

Φωτογραφίες έρχονται σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από τα πολλά οργανικα. Και εγώ όταν τάιζα περισσότερο είχα. Μήπως έχεις και κυανό ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αφελή ερώτηση; Μήπως είναι από τις πέτρες; Π.χ. να έχει μείνει λίγο χ'ωμα στις πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από τα πολλά οργανικα. Και εγώ όταν τάιζα περισσότερο είχα. Μήπως έχεις και κυανό ;

Αν είναι από τα οργανικά τι να κάνω;

Για το κυανο έκανα συσκότιση και όταν άνοιξα τα φώτα έβγαλα τις φωτογραφίες, μετά έκανα την αλλαγή νερού και σιφοναρισα τον βυθό. Πιστεύω ότι εφτεγαν οι λάμπες, τις οποίες και άλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...