Jump to content

Πρώτο Ενυδρείο Και Χρειάζομαι Βοήθεια!


Recommended Posts

Καλησπέρα!Με λένε Σταύρο και αγόρασα χτες ενα 60L ενυδρείο γλυκού νερού που θα το εχω δίπλα στο γραφείο μου στο υπνοδωματιό μου.Ειχε πακέτο φιλτρο και λάμπα και πήγα σε ένα μαγαζι για θερμοστάτη εκει μου είπαν οτι χρειάζομαι και ενα mouse air pump m-103 με ενα σωλήνα 2 μέτρα ετσι το πηρα.Το προβλημα ειναι οτι κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ θορυβο!Πήρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι οτι πιο αθοριβο κυκλοφορει και να το βάλω πανω σε ενα σφουγγάρι πραγμα που βελτιωσε καπως την κατασταση αλλα και παλι ο θορυβος ειναι ενωχλιτικος.Το φιλτρο που εχω ειναι το HL-BT400 και εχει τρεις διαφορετικες ακρες μια εξ αυτων ειναι και με air tube οπου ενας σωληνας βγαινει εξω απο ενυδρειο και το φιλτρο πεταει νερο με μικρες φυσαλιδες αερα που απλωνονται σε ολο το ενυδρειο!Ακρει αυτο η πρεπει να εχω και το κομπρεσεροαντλιάκι να με τρελενει και με το μπρρρρρρρ που κανει αλλα και το γκλου γκλου γκλου που κανουν οι φυσαλιδαρες που βγαζει????

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γύρισε την έξοδο του φίλτρου ετσι ωστε να προκαλει αναταραξη στην επιφανεια κι εσυ καλυμμενος απο οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία ειναι χρήσιμη μονο σε περιπτώσεις ανάγκες και όχι για το λόγο που σου το εδωσε ο πωλητής. Απλα οξυγονώνει το νερό πράγμα που γίνεται και με μια καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού απο την έξοδο του φιλτρου. Μη το έχεις λοιπόν σε λειτουργία για να ησυχάσεις κι όλας. Έτσι κι αλλιώς οι φυσσαλίδες που λες οτι πετάει το φιλτρο σου την ίδια δουλειά κανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι οσον αφορα το φιλτρο ,το spraybar που εχει μην το εχεις απ εξω απο το νερο και κανει θορυβο, φτιαξε τη σταθμη αναλογα και γυρνα τις τρυπες προς τα πανω για να προκαλεις αναταξη χωρις πολυ θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας

Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω την αεραντλια δεν την χρειαζεσε με καλη αναταραξη επιφανειας εισαι κομπλε.

Τωρα επειδη εισαι νεος και ο καθε πωλητης κοιταει να σου πουλησει οτι θελει καλο ειναι πριν κανεις καποια αγορα να ρωτας εδω να σου λεμε αν το χρειαζεσε η οχι , για να μην πετας ασκοπα χρηματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρείκα! :) Ενταξει θα σας συμβουλεύομαι πρώτα πριν κάποια αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς ήρθες, ψάρια έχεις βάλει; Προσπάθησε να διαβάσεις τα θέματα για την πρώτη επαφή με το ενυδρείο (στρώσιμο - κύκλος του αζώτου κλπ) ώστε όσο είναι δυνατό, να αποφύγεις λάθη που κάναμε όλοι στην αρχή. Με υπομονή και μελέτη θα δείς ότι το χόμπι θα σε ανταμείψει. Πάνω απ' όλα μην διστάσεις να ρωτήσεις εδώ για όποια απορία έχεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλώς ήρθες, ψάρια έχεις βάλει; Προσπάθησε να διαβάσεις τα θέματα για την πρώτη επαφή με το ενυδρείο (στρώσιμο - κύκλος του αζώτου κλπ) ώστε όσο είναι δυνατό, να αποφύγεις λάθη που κάναμε όλοι στην αρχή. Με υπομονή και μελέτη θα δείς ότι το χόμπι θα σε ανταμείψει. Πάνω απ' όλα μην διστάσεις να ρωτήσεις εδώ για όποια απορία έχεις!!!

Ψαρια οχι δεν εχω βάλει ακομα!Μου δωσανε δυο φαρμακα ενα nitritec και ενα aquatan και εριξα 15ml aquatan και μετα απο μιαμιση ωρα 15ml aquatec και πρεπεινα περιμενω 3 μερες μεχρι να βαλω ψαρια!Το μονο που εχει μέσα το ενυδρειο ειναι 8 kg χαλικι ψιλο.πουοπως διαβασα μετα στην συσκευασεια επρεπε να το πλυνω πριν το βαλω αλλα τωρα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αποφασίσει τι θα βάλεις; Όπως και να έχει διάβασε το προφίλ των ψαριών, πριν τα αγοράσεις ώστε να ξέρεις ότι κάνουν για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...