Jump to content

Recommended Posts

αποφασισα να αγορασω ενα συστημα r/o. Στη roman βρηκα αυτο--->190 l/h

και αυτο--->285 l/h

η τιμη ειναι ιδια και για τα δυο ποια ομως η διαφορα ?(εκτος απο τα λιτρα)

και τι να παρω δεδομενου οτι εχω ενα 300αρι και οι αλλαγες μου ειναι 40% καθε εβδομαδα??

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο λιγο ακομα για διαφορες κι αν οντως δεν θπαρχου τοτε αγορασε αυτο που σου δινει 285/l. την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ολόιδιες, με μόνη διαφορά την απόδοση...

και γω αυτο βλεπω :D . Αναρωτιεμαι ομως αφου εχουν την ιδια τιμη γιατι καποιος να αγορασει την μικρη? :bowdown:

μηπως λιγοτερες φθορες?

μηπως χρειαζεται λιγοτερη πιεση να δουλεψει?

δεν ειμαι και τοσο σχετικος γιαυτο ρωταω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλώς να αλλάζει ο περιοριστής ροής για αυτό και να μην υπάρχει διαφορά στην τιμή. :bowdown: Ανάλογα τις ανάγκες σου δηλαδή να παίρνεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Για σίγουρη απάντηση πόσταρε το εδώ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μόλις παρέλαβα την 285 pro 4 σταδίων η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι στη μεμβράνη η μία είναι 50g και η άλλη 75g με δωράκι TDS

Έγινε επεξεργασία - skippergr
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά που φαίνεται να έχουν είναι ότι η μια έχει μεγαλύτεροι μεμβράνη από την άλλοι (RO50 η μικρή,RO75 η μεγάλη) για αυτό βγάζει και περισσότερα λίτρα.

Οπότε παίρνεις την μεγαλύτερη για να τελειώνεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλώς να αλλάζει ο περιοριστής ροής για αυτό και να μην υπάρχει διαφορά στην τιμή. :thumbup: Ανάλογα τις ανάγκες σου δηλαδή να παίρνεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Για σίγουρη απάντηση πόσταρε το εδώ! ;)

stupid.... :D

δεν το ειχα σκεφτει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μόλις παρέλαβα την 285 pro 4 σταδίων η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι στη μεμβράνη η μία είναι 50g και η άλλη 75g με δωράκι TDS

να ρωτήσω κάτι και εγώ μια που ψάχνομαι για όσμωση αυτόν τον καιρό.

Η συσκευή χρειαζεται κάποια παροχή νερού. Μπορεις να την συνδεσεις σε μια βρύση ? Και εαν ναι σε τι ειδους βρύση ? Και τι αντάπτορες χρειάζονται γι αυτό ?

Χρειάζεται να γινει μια μόνιμη εγκατάσταση ή την τοποθετεις όποτε θέλεις να φτιάξεις νερό και μετά μπορεις να την βγάζεις απο την παροχή.? Ευχαριστώ !

Απο Ελλάδα την πήρες ή απο Αγγλία.?

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ μια που ψάχνομαι για όσμωση αυτόν τον καιρό.

Η συσκευή χρειαζεται κάποια παροχή νερού. Μπορεις να την συνδεσεις σε μια βρύση ? Και εαν ναι σε τι ειδους βρύση ? Και τι αντάπτορες χρειάζονται γι αυτό ?

Χρειάζεται να γινει μια μόνιμη εγκατάσταση ή την τοποθετεις όποτε θέλεις να φτιάξεις νερό και μετά μπορεις να την βγάζεις απο την παροχή.? Ευχαριστώ !

Απο Ελλάδα την πήρες ή απο Αγγλία.?

συνδεεται απλα σε βρυση..συνηθως μπορει να χρειαστει καποιος ανταπτορας που τον εχει ομως η καθε οσμωση μαζι της....δεν ειναι απαραιτητη μονιμη εγκατασταση..κανεις οτι θελεις...

το πιο βασικο ειναι να ειναι παντα υγρη η μεμβρανη..γιατι αλλιως ολοκληρη η οσμωση ειναι αχρηστη,και θα χρειαστει νεο αντ/κτικο μεμβρανης..(που ειναι και το πιο ακριβο.!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά της Α/Ο έγινε από Ελλάδα με μεταφορικά 12€

Link to comment
Share on other sites

. Αναρωτιεμαι ομως αφου εχουν την ιδια τιμη γιατι καποιος να αγορασει την μικρη? :bowdown:

μηπως χρειαζεται λιγοτερη πιεση να δουλεψει?

χρειαζεται λιγοτερη πιεση να δουλεψει

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...