Jump to content

Λυσεις Για Αιπτάσιες


Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα που ταλαιπωρεί αρκετους απο εμας στο χομπι.

Δυο κομμάτια απο το βράχο που εχω εχουν αιπτάσιες.

Ο ενας εχει μια πολυ μικρή αλλα ειναι κολλητά σε μια montipora και εκει που την ακουμπάει την εχει "καψει".

Ο άλλος εχει τρεις, καλοθρεμένες..

Στην αρχή τις αντιμετώπισα με δυο υγρά, το aiptasia exit της salifert ( δεν εκανε τιποτα ) και το Aiptasia X της red sea. Το τελευταίο εκανε δουλειά για λίγο,

αλλα μετα απο λιγες μερες ξαναβγήκαν..

Πανω στα κομμάτια εχω sps που πανε πολυ καλα και φοβαμαι να τα χασω.

Σκέφτηκα λοιπόν τις παρακάτω λύσεις και θα ήθελα τη γνώμη σας.

1. Ψαράκι acreιcthys tomentosus, το γνωστό file fish. Αλλα τσιμπάει και κοράλλια.

2. Ψαράκι chelmon, ειναι αν κατσει και ειναι και δυσκολο.

3. Πέταμα αυτα τα κομμάτια και αγορά νεου βράχου, και κολλημα παλι τα κοράλλια. Αλλα μιλάμε για καμια 20αρια φραγκάκια...

Θα μπορούσα να παω στην 3η λύση, αλλα τι γινεται με τις αιπτάσιες που ΔΕΝ βλέπω; περα απο το χαμο που θα γίνει ξεκολλώντας και ξανακολλώντας 20 κοράλλια..

Δεν θελω και να βαζω συνέχεια χερια μεσα και να πετάω χημικά και θα προτιμούσα ενα ψαρι που θα κρατάει τις αιπτάσιες ελεγχόμενες.

Γαρίδες αποκλείονται λογω lionfish...

Τι λετε να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το ψαρι και βαζεις γαριδες η βαλε την πεταλουδα αν σου κατσει (το ιδιο ισχυει και για τις γαριδες) για το file fish τα ειπες.Αλλιως παμε στην τελεια λυση bergia και απταζιες τελος (εαν βρεις ομως)γιατι ειναι δυσευρετα και τρεφονται μονο με αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο,

Τα bergia θα ηταν ιδανικη λύση, αλλα δεν βρισκω..Ασε που εχω κι ενα six-line wrasse και θα τα κανει μεζεδάκι..Αυτο κιολας δεν πιάνεται με τιποτα..

Peppermint ειχα παλιά, δυο κιολας. Δεν εκαναν τιποτα.

Μαλλον παω για ψαράκι, ανάμεσα σε πεταλούδα και file fish θα προτιμούσα το δεύτερο εστω και με κοστος την "παρενόχληση" στα κοράλλια. Ηδη εχω ενα δυσκολο ψαρι μεσα, δεν θελω

να προβληματίζομαι και για δεύτερο ( την πεταλούδα εννοω).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο,

Τα bergia θα ηταν ιδανικη λύση, αλλα δεν βρισκω..Ασε που εχω κι ενα six-line wrasse και θα τα κανει μεζεδάκι..Αυτο κιολας δεν πιάνεται με τιποτα..

Peppermint ειχα παλιά, δυο κιολας. Δεν εκαναν τιποτα.

Μαλλον παω για ψαράκι, ανάμεσα σε πεταλούδα και file fish θα προτιμούσα το δεύτερο εστω και με κοστος την "παρενόχληση" στα κοράλλια. Ηδη εχω ενα δυσκολο ψαρι μεσα, δεν θελω

να προβληματίζομαι και για δεύτερο ( την πεταλούδα εννοω).

Αν θες δοκιμασε και αυτο

https://www.google.gr/search?q=joes+juice&biw=1366&bih=608&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ox-CVJCHKczoUuWDgvAP&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ujDLbxI02Ym74M%253A%3BiATGTRMQYTc9bM%3Bhttp%253A%252F%252Fi3.photobucket.com%252Falbums%252Fy55%252Fsteelhealr%252Fnano133.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.nano-reef.com%252Ftopic%252F73113-aiptasia-and-joes-juice%252F%3B500%3B515

Link to comment
Share on other sites

α, ναι..το ξερω αυτο. Αν δεν παρω ψαρακι θα το δοκιμάσω.

Εν τω μεταξυ τωρα ειδα αλλη μια στον ιδιο βράχο, εκει που ειναι ουτε ο τιραμόλα δεν μπορει να τις φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω αρκετες

aiptasia , εβαλα πριν 3 μερες

μια peppermint και ηδη εχω δει αρκετες

να εχουν εξαφανηστει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και το file fish μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο στη σιτιση

Μολις καθαρισεις απο απταιζια θα εχεις θεμα

Οι γαριδες peppermint καταπολεμουν τις μικρες στη γεννηση τους

Link to comment
Share on other sites

εγω στο ενυδρειο μου ισως ειχα πανω από 1000 και βαλε απτατσιες ηταν τιγκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το εβλεπες και τρόμαζες,εβαλα δυο σελμον την πρωτη ένα χρονο μετα από την λειτουργεια του και ψοφησε μεσα σε μια εδβομαδα.την δευτερη την εβαλα πριν δυο μηνες και στο ενυδρειο δυο χρονια οι απτατσιες ειχαν γινη δασος!!!!!!!!!μεσα 20 ημερες στο ενυδρειο δεν υπαρχει απτατσια ουτε για δειγμα απλως θελει υπομονη και λιγο τυχη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως peppermint δεν μπορω να βαλω λογω lionfish.

Θα παραγγειλω file fish και βλεπουμε. Τουλάχιστον ειναι λιγοτερο δύσκολο απο chelmon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να παρεις μεγαλη παλι

θα εχεις προβλημα?

Αν ειναι παιρνεις μια μεγαλη

και αφου σου τις φαει ή την δινεις

ή την βαζεις στο sump

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε αγόρασα βράχο από έναν ιδιώτη και γέμισα όλο το ενυδρείο με απταίσια... γιατί είχαν οι δικοί του βράχοι...Δεν ήξερα τι να κάνω . Και file fish έβαλα και peppermint και chelmon αλλά τίποτα. Πρέπει να είσαι τυχερός για να πέσεις σε καλό ψάρι που να τρώει απταίσια.. Το πρόβλημα είχε γίνει τεράστιο και διάρκεσε αρκετό καιρό μέχρι που κατέβασα την αλατότητα στα 1019. Δεν ξανα έβγαλα απταίσια ποτέ ξανά, τα ψάρια δεν αρρώστησαν ξανά , απλά δεν μπορούσα να παίξω με κοράλια και με ασπόνδυλα... Αλλά ησύχασα μια για πάντα. Αν τώρα παίζεις εσυ με κοράλια μπορείς να κάνεις το άλλο βρές βαρέλια και γέμισε θαλασσινό νερό με αλατότητα 1019 βάλε και ενα κυκλοφορητή να δουλεύει και σκέπασε τα για 15 με 20 μέρες ρίχνοντας όλους τους βράχους μέσα , σίγουρα οι απταίσια θα εξαφανιστούν. Μετά ξαναβάζεις τους βράχους στην θέση τους..

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρή πώς πάει? έκανες τίποτα τελικά??

επειδή τα είπαμε και σχετικά πρόσφατα, αν δείς το ενυδρείο τώρα θα πάθεις πλάκα! :)

μέσα σε 1 βδομάδα που τα ψάρια μεταφέρθηκαν στη καραντίνα και έμεινε το main χωρίς τροφή, οι 2 pepermint έκαα θαύματα! aiptasia δεν έχει μείνει ούτε για δείγμα! όντως τελικά κάνου δουλειά αλλα θα πρέπει να μείνουν νυστικές! ενα μηνα πριν δεν τις πλισιάζαν κάν..

μήπως τελικά να κάνεις μια μικρή καραντίνα για τον βράχο με μερικές γαριδούλες μέσα? 'Η να δώσεις για φιλοξενία λίγο το λιονταράκι σου? ;)

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις εχω δυο ενυδρεια(60 και 30 λιτρα) που καθονται και ειναι οτι πρεπει για καραντινα, εαν θελεις να στησεις μια πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την προσφορά Άγγελε! :)

Προς το παρόν εχει πεσει πολυ δουλειά και δεν εχω ασχοληθεί με το θεμα.

Υπήρχε μια περίπτωση με ενα file fish αλλα μαλλον δεν "έκατσε".

Για καραντίνα το βλέπω δύσκολο, τα τρια απο τα πεντε κομμάτια βράχου πρέπει να γινουν καραντίνα,εχουν πανω 15 φραγκάκια, να ξεκολλήσω τις δυο ανεμώνες ( γεννησαμε κιολας) και τρεχα γύρευε.

Με βλέπω να δοκιμάζω με peppermint πάλι αρκει να βρω μεγάλες.

Πάνο χαίρομαι που τα κατάφερες! Το ενυδρείο σου ειναι πολυ όμορφο και τωρα που ξεφορτώθηκες και τις αιπτάσιες, προχώρα!!

Link to comment
Share on other sites

σκέψου το να μεταφέρεις το lion για λίγο, οι pepermint αν πινάνε δουλεύουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...